Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Sopot centrum
Autor Wiadomość
Ampersand 
Łukasz

Dołączył: 19 Sty 2012
Posty: 85
Wysłany: Wto Lut 28, 2012 6:13 pm   Sopot centrum

Nie wiem na ile to obecnych tu znawców zagadka, w każdym razie ja po latach zamieszkiwania w Sopocie dopiero zwróciłem uwagę na tę "byłą" willę.

21275231bw8.jpg
Plik ściągnięto 15856 raz(y) 86,36 KB

 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Wto Lut 28, 2012 7:55 pm   

Sopot ul. Tadeusza Kościuszki koło "Belfra". :wink:
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Ampersand 
Łukasz

Dołączył: 19 Sty 2012
Posty: 85
Wysłany: Wto Lut 28, 2012 7:58 pm   

Czas 1:42. Wiedziałem, że rewelacji z tym zdjęciem nie będzie. Przy okazji, czy ktoś wie coś więcej nt. historii tego budynku?
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Lut 28, 2012 8:17 pm   

Ampersand napisał/a:
Czas 1:42. Wiedziałem, że rewelacji z tym zdjęciem nie będzie. Przy okazji, czy ktoś wie coś więcej nt. historii tego budynku?

Przed kilku laty zmarł bodaj ostatni jego mieszkaniec. Albo jeden z ostatnich. Mieszkał na poddaszu, ten taras u góry po prawej był jego. Miał w tym zrujnowanym garażu po lewej Simcę Aronde, której za życia nie chciał sprzedać, bo wierzył, że jeszcze ją odbuduje. Simcę sprzedali dopiero spadkobiercy, niestety nie ja byłem nabywcą.

Ale domyślam się, że nie o taką historię pytasz :hihi:
 
Ampersand 
Łukasz

Dołączył: 19 Sty 2012
Posty: 85
Wysłany: Sro Lut 29, 2012 6:31 pm   

Ale wygląda, że auto jest pod dobrą opieką. Szukałem w sopockim archiwum informacji nt. tego budynku, ale znalazłem tylko dane o tym baraku z pralnią.
Chodzi mi o historię samego budynku - okno w ryzalicie wyklucza raczej datę budowy po 1910, a jeśli przybudówka z garażem powstała razem z budynkiem, to mogła być nawet wozownią. Zastanawiam się kto i po co budował willę tak blisko torów - one tamtędy prowadziły na bocznicę do młyna, więc raczej istniały przed wojnami. Dyrektor Kaiser-DOKP? Właściciel młyna?
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sro Lut 29, 2012 7:23 pm   

Ampersand napisał/a:
Ale wygląda, że auto jest pod dobrą opieką.

Kierowca wygląda znajomo nie uważacie? :hihi:

A co do budynku - danych właściciela poszukaj w księgach adresowych, na przykład w tej:
http://pbc.gda.pl/dlibra/...er_id=&lp=5&QI=
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Lut 29, 2012 7:39 pm   

feyg napisał/a:
Kierowca wygląda znajomo nie uważacie? :hihi:

A ten na miejscu pasażera, na ostatnim zdjęciu, szeroki, obszerny w barach... też gdzieś już go widziałem :wink:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Lut 29, 2012 8:47 pm   

Ampersand napisał/a:
Ale wygląda, że auto jest pod dobrą opieką.

To nie ten egzemplarz :hihi:

Ten jest mój, a ten, co przepadł miał być dawcą części dla mojego.

Ampersand napisał/a:

Szukałem w sopockim archiwum informacji nt. tego budynku, ale znalazłem tylko dane o tym baraku z pralnią.
Chodzi mi o historię samego budynku - okno w ryzalicie wyklucza raczej datę budowy po 1910, a jeśli przybudówka z garażem powstała razem z budynkiem, to mogła być nawet wozownią. Zastanawiam się kto i po co budował willę tak blisko torów - one tamtędy prowadziły na bocznicę do młyna, więc raczej istniały przed wojnami. Dyrektor Kaiser-DOKP? Właściciel młyna?

Zaraz. Kiedy ta bocznica istniała, i czy nie byłaby zlikwidowana gdy zbudowano wiadukt i z tego powodu ulica pod nim musiała się wkopać w ziemię? Feyg, Ty wiesz wszystko w tych tematach...
 
Ampersand 
Łukasz

Dołączył: 19 Sty 2012
Posty: 85
Wysłany: Sro Lut 29, 2012 8:47 pm   

feyg napisał/a:
A co do budynku - danych właściciela poszukaj w księgach adresowych


Czy to normalny człowiek da radę przeliterować?
(Fischer Oskar, Kaufmann)
Ciecholewski Valeria ???
?ap?e Friedriech, Haffenbote

K66.png
Plik ściągnięto 15752 raz(y) 5,59 KB

 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Lut 29, 2012 8:52 pm   

Ampersand napisał/a:
Czy to normalny człowiek da radę przeliterować?
(Fischer Oskar, Kaufmann)
Ciecholewski Valeria ???
?ap?e Friedriech, Haffenbote

Czecholewski, Valeria, Witwe
Hopfe, Friedrich, Kassenbote

Pewnie jestem nienormalny. :hihi: Wydało się.
Ostatnio zmieniony przez Zoppoter Czw Mar 01, 2012 9:58 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 3:52 am   

Bocznica do młyna? pierwsze słyszę!

plan.jpg
stan 1931 rok
Plik ściągnięto 15718 raz(y) 99,21 KB

_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 6:53 am   

feyg napisał/a:
Bocznica do młyna? pierwsze słyszę!

No ja właśnie też, ale wolałem sprawdzić u fachowca... Inna sprawa, że to plan z 1931 roku, wtedy już istniał wiadukt nad ulicą, która musiała być obniżona w miejscu hipotetycznego przecięcia z bocznicą - czyli bocznica musiałaby już być zlikwidowana.

Na Twoim planie widać, że ta willa przylega bezpośrednio do terenu kolejowego, za oknami miała końcówkę toru odstawczego (zapewne), który zdaje się istnieje nadal. Raz na ruski rok odstawia się tam skład SKM w jakichś nietypowych sytuacjach. Na upartego można się w tym torze dopatrywać pozostałości po owej bocznicy, ale czy ona rzeczywiście istniała...?

Widać też, że budynki w sąsiednich posesjach są bliższe Schulstrasse, tylko ta jedna willa niemal opiera się o torowisko. Może jej budowniczym była kompania kolejowa?
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 9:28 am   

Jesteś pewien że w 1931 wiadukt już istniał? Bo plan wyraźnie pokazuje przejazd o poziomie torów z tym miejscu, inaczej niż ul. Podjazd czy tuneli na dworcu. O wiadukcie nad Frantziusstr. wspomina w swoim artykule aktualny wiceminister infrastruktury (Andrzej Massel „Kolej w Gdańsku” [w:] „Świat Kolei” nr 5/1998). Niestety ten numer pożyczyłem i z tego co pamiętam to wiadukt powstał w latach 30-tych.
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 9:55 am   

feyg napisał/a:
Jesteś pewien że w 1931 wiadukt już istniał?

Tak mam wbite w łeb...

feyg napisał/a:
O wiadukcie nad Frantziusstr. wspomina w swoim artykule aktualny wiceminister infrastruktury (Andrzej Massel „Kolej w Gdańsku” [w:] „Świat Kolei” nr 5/1998). Niestety ten numer pożyczyłem i z tego co pamiętam to wiadukt powstał w latach 30-tych.

A ja go nikomu nie pożyczałem i sprawdzę wieczorem. :)

Dopisane o wpół do szóstej:
Może to jeszcze nie wieczór, ale sprawdziłem:
Cytuję "(...) Do budowy wiaduktu kolejowego nad Franciusstrasse (obecnie ul. 3 Maja) w kilometrze 491,615 przystąpiła już polska dyrekcja kolejowa w Gdańsku (prawdopodobnie w latach dwudziestych)". Koniec cytatu.

Czyli nadal nic pewnego. Może Twoja mapa wyklucza przypuszczenia Andrzeja Massela, a może była zdezaktualizowana już w momencie druku.

Nadal nie mamy żadnych danych o bocznicy do młyna. Na pokazanym lanie żaden narysowany budynek na terenie młyna nie ma kształtu wskazującego, że wcześniej mogłaby tam być bocznica. Nic też na to nie wskazuje na planie "strażackim" z lat dwudziestych - który chyba ma Mikołaj (ja mam tylko kserokopię). Na tym planie skrawek terenu, przez który bocznica musiałaby przebiegać, jest oznaczona jak teren z krzakami :wink:

Przypuszczam, że nie było takiej bocznicy. A przedmiotowy budynek mógł być powiązany z kolejową kompanią BSE albo KPEV, na co może wskazywać bezpośrednie przyleganie do torowiska. Młynarz to miał dom po przeciwnej stronie Schulstrasse...
 
Gargi1961 

Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 197
Wysłany: Nie Mar 04, 2012 10:21 pm   centrum Sopotu

Na którym skrzyżowaniu ten milicjant (z Auto-Kontroli) kieruje ruchem

sopot 40 001_zmniejszacz-pl_341139.jpg
Plik ściągnięto 15587 raz(y) 24,43 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk