Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zagadki BillyBoya
Autor Wiadomość
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Nie Cze 15, 2008 1:16 am   

BillyBoy napisał/a:
Rozumiem, że zagadka była trudna ale tylko dwie osoby spróbowały ją odgadnąć?! Skoro nie ma zainteresowania podaję rozwiązanie, dzisiejszy widok tego miejsca i na tym kończę zadawanie zagadek.


No dla mnie np za trudna, bo akurat terenów tamtych nie znam, ale sie bardzo miło ogląda i przynajmniej będę wiedział na co zwrócić uwagę jak się w końcu wybiorę! Nie przestawaj! :)
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Wrz 10, 2008 3:42 pm   

BillyBoy napisał/a:
Pozostaje jeszcze kwestia datowania zdjęcia. Dosyć szczegółowe kalendarium dziejów tego pancernika znajduje się na stronie kriegsmarine.netlook.pl. Wg niego okręt zawitał do Gdańska z wizytą tylko raz, 30.08-01.09.1935. Tę datę wykluczam, jako że na pierwszym planie widoczne są zniszczenia po walkach na Westerplatte.

Dopiero teraz przekopałem się przez ten wątek. Zastanawiam się, czy nie nazbyt pochopnie odrzuciłeś 1935 r. To, co widać na pierwszym planie, to jest raptem fragment rozwalonego muru; biorąc pod uwagę ostrzał W-tte we wrześniu 1939, zostałoby go jednak dość dużo. Hmm, w kontekście uwag na temat przebudowy "Scheera" może jednak trzeba sprawdzić, czy to nie jest zdjęcie z 1935?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Nie Lut 13, 2011 10:42 pm   

Po ponad dwóch latach przerwy reaktywacja wątku.
Pytanie brzmi: co to za kościół?
Prawidłowa odpowiedź została przeze mnie wyretuszowana. Rysunek wykonano w 1940 a osobno załączam powiększenie podpisu rysownika. Pytanie poza konkursem: jak on się nazywał, gdyż mam kłopot z odczytaniem nazwiska - Paul Kallock?
Kartka została wydana najprawdopodobniej ok. 1940/1944.

zagadka.jpg
Plik ściągnięto 14577 raz(y) 66,32 KB

podpis rysownika.jpg
Plik ściągnięto 14577 raz(y) 41,76 KB

_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Nie Lut 13, 2011 11:31 pm   

Pierwsze skojarzenie - Boręty, ale tam na pierwszym planie powinien być cmentarz. We wschodniej części kościoła przez długi czas było mieszkanie księdza. Ale układ i kształt okien coś nie taki. :II
_________________
Poldergeist
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Pon Lut 14, 2011 12:24 am   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Boręty, (...) Ale układ i kształt okien coś nie taki.

... a poza tym zupełnie inna proporcja wolnostojącej dzwonnicy do kościoła. Zatem, to nie Boręty. Stanowczo za daleko.
W grn prawym rogu celowo nie zakryłem słowa Danzig - to powinno znacznie zawęzić obszar poszukiwań.
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Orka 

Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 178
Wysłany: Pon Lut 14, 2011 6:31 pm   

BillyBoy napisał/a:

W grn prawym rogu celowo nie zakryłem słowa Danzig - to powinno znacznie zawęzić obszar poszukiwań.


Ohra? I nowy dom arcybiskupa?

Pozdrawiam
Ola
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Pon Lut 14, 2011 10:34 pm   

Orka napisał/a:

Ohra? I nowy dom arcybiskupa?


Nowa siedziba biskupa Głodzia to dawne kolegium jezuickie. Budynek jako taki nie pełnił funkcji kościoła, jedynie przylega do kościoła św. Ignacego.
To nie jest Ohra. Ale jesteś na dobrym tropie. To co zakryłem w grn linijce to nazwa przedstawionego na rycinie budynku pełniącego funkcje sakralne, zaś za słowem Danzig jest nazwa dzielnicy, której dotyczy lokalizacja owego przybytku.
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Nie Lut 20, 2011 3:07 pm   

Rozumiem, że zagadka jest nie do rozwiązania. Zatem odsłaniam rozwiązanie.
I... nic więcej nie wiem o tym kościele/kaplicy. Próbowałem coś znaleźć w zasobach Forum i w necie, ale poza skromnymi informacjami nt. osoby Jakuba Hegge, bez rezultatu. Biorąc pod uwagę patrona kaplicy musiała to być świątynia ewangelicka lub luterańska, ale nie jest to nieistniejący kościół Zbawiciela. Zatem gdzie na Siedlacach mieściła się ta kaplica? :???:

zagadka.jpg
Plik ściągnięto 14476 raz(y) 55,73 KB

_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Nie Lut 20, 2011 6:51 pm   

A czy nie jesto to miejsce gdzie stoi obecnie Kościół Chrześcijan Baptystów przy Dąbrowskiego?
Pamiętam z dzieciństwa, że stała tam, chyba podobna kaplica.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Nie Lut 20, 2011 8:40 pm   

villaoliva napisał/a:
A czy nie jesto to miejsce gdzie stoi obecnie Kościół Chrześcijan Baptystów przy Dąbrowskiego?
Pamiętam z dzieciństwa, że stała tam, chyba podobna kaplica.

Zgadza się, ul. gen. H. Dąbrowskiego 11 = Am Hagelsberg 11. W księdze adresowej z 1939 r. znalazłem taki wpis:

Jakob-Hegge-Kapelle.jpg
Plik ściągnięto 14436 raz(y) 39,81 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Nie Lut 20, 2011 10:14 pm   

Villaoliva, za prawidłowe umiejscowienie kaplicy w terenie dostajesz pół punktu. :== :==
Swoją drogą to chyba jednak już nie Siedlce, gdyż te kończą się na linii ul. Powstańców Warszawskich/Pohulanka. Topograficznie kaplica była zlokalizowana na dalekich peryferiach Aniołków. Tak czy inaczej, biorąc pod uwagę bliskie sąsiedztwo Hagelsbergu wybór Jakuba Hegge na patrona kaplicy był jak najbardziej trafny.
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Nie Lut 20, 2011 10:18 pm   

BillyBoy napisał/a:
Swoją drogą to chyba jednak już nie Siedlce, gdyż te kończą się na linii ul. Powstańców Warszawskich
Kaplica była jakieś 50 metrów od tej ulicy.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Outbackman 

Dołączył: 18 Kwi 2012
Posty: 1
Wysłany: Sro Kwi 18, 2012 4:44 pm   

fritzek napisał/a:
W uzupełnieniu zgadniętej przeze mnie zagadki :wink: zdjęcia tego miejsca zrobione wczoraj... :cry:


Ten dom to dawna piekarnia w Pleniewie (właścicielem był p. Ambrozik) była czynna chyba do poł. lat 70-tych, a jeszcze pod koniec lat 80-tych był na elewacji napis "piekarnia"
Dom z pocztówki (Zagroble 19) stoi koło przystani rybackiej, brakuje mu tylko tej pięknej dwukondygnacyjnej werandy, no i tego zadbania
pozdrawiam wszystkich
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk