Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zantyr - czyżby bliski koniec tajemnicy?
Autor Wiadomość
neuteich 

Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 40
Wysłany: Wto Mar 22, 2011 9:56 pm   

Również na mapie sporządzonej przez Gerarda Mercatora (1512-1594) Prussia, Zantyr jest lokowany jak na dwóch poprzednich mapach.
Ogólnie ciekawa strona z mapami : www.vintage-maps.com/en/Antiqe-Maps/Europe/Poland
 
Dohler
Corvus

Dołączył: 13 Lis 2009
Posty: 97
Wysłany: Sro Mar 23, 2011 9:22 am   

Arx vastare to zniszczona warownia,ruiny umocnień. Sladów materialnych po Zantyrze dziś nie znajdziemy, gdyż z miejsca gdzie stał, pobierano piasek na budowę wałów wiślanych i teren uległ obniżeniu o kilka metrów.
 
neuteich 

Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 40
Wysłany: Sro Mar 23, 2011 5:33 pm   

Obawiam się, że Dohler ma rację, co do miejsca. Niemniej uważam, że można Coś znaleźć w pobliżu.
 
Dohler
Corvus

Dołączył: 13 Lis 2009
Posty: 97
Wysłany: Czw Mar 24, 2011 10:13 am   

Neuteich, chciałbyś przyczynić się do zlokalizowania miejsca po Zantyrze lub miejsca, gdzie stał kościół (katedra?) w Białej Górze? Jest całkiem możliwe, że "można Coś znaleźć w pobliżu". Uważam, że istnieje pewien sposób na to. Miejsce to można określić nie ruszając się z domu.
 
neuteich 

Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 40
Wysłany: Czw Mar 24, 2011 4:25 pm   

Myślę Dohler. że "wszyscy" chcielibyśmy przyczynić się. Ale co konkretnie proponujesz?
 
Dohler
Corvus

Dołączył: 13 Lis 2009
Posty: 97
Wysłany: Czw Mar 24, 2011 5:51 pm   

Otóż proponuję metodę, o ile wiem jeszcze nie sprawdzona w terenie.Masz więcej czasu, to działaj. Ale do rzeczy, czy jadąc samochodem, prostym odcinkiem drogi (2-4km), zwróciłeś uwagę na to, że za zakrętem, na wprost, często znajduje się widoczna z daleka wieża kościelna lub inna stara, wysoka budowla? Ja znam kilkanaście takich przypadków. Do Białej Góry prowadzą dwa stare szlaki drogowe, jeden do Sztumu, przez Sztumskie Pole, drugi (nieutwardzony, leśna droga) do Malborka przez Węgry. Obydwa proste na odcinkach ok. 5km. Powstaje pytanie: w jaki sposób je wytyczono kilkaset lat temu? Prostym sposobem było by kierowanie się na wysoki, widoczny punkt np. wieżę kościoła. Przedłużając te dwa szlaki liniami prostymi doprowadzimy do ich przecięcia. I to będzie ten poszukiwany punkt w terenie.
 
Grażyna M.L 
Sapere aude


Dołączyła: 13 Sty 2010
Posty: 77
Wysłany: Czw Mar 24, 2011 6:50 pm   

Dohler napisał/a:
gdyż z miejsca gdzie stał, pobierano piasek

Ja cały czas mam wrażenie, że nazwa "Zantyr", "Santyr" zawiera w sobie niemiecką nazwę piasku "Sand" ( w wymowie zand). Może właśnie od piaszczystego terenu /znajdujacych się w pobliżu pokładów piasku/ piaszczystego wzgórza, nazwano to miejsce - piaskową bramą? Sand-Tor (Zantyr)?
Takie dywagacje.
 
neuteich 

Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 40
Wysłany: Czw Mar 24, 2011 9:15 pm   

Zacznę od nazwy Zantyr. Szukałem w języku pruskim, skandynawskich,bałtyckich,kaszubskim,niemieckim oraz paru innych, odpowiedzi skąd taka nazwa, co przekazuje. Żadnych przekonujących odpowiedzi nie znalazłem. Takie wytłumaczenie nazwy jaką podała Grażyna M.L mam również w swoich zapiskach.
Gród Zantyr powstał w czasach przed niemieckich, choć nazwa mogła przyjąć się z języka niemieckiego. Piasek stanowił podstawowy budulec wszystkich wysepek w tym wyspy Zantyr utworzonych z nanosów Wisły. Obawiam się , iż w stosunku do nazwy nie wniesiemy postępu.
To co proponuje Dohler, podzieliłbym na dwie kwestie. Pierwsza to wieże-kościoły, to o czym piszesz jest prawdą, ale od czasów krzyżackich. Zantyr w Prusach był pierwszym zamkiem,grodem. Znienawidzonym i w końcu rozebranym przez Krzyżaków. Dlatego odstąpmy od tej kwestii. Ale druga, znaczy-drogi, to słuszna droga. Drogi, szczególnie zaznaczone na najstarszych mapach, prowadzą do miejsc znaczących, gdzie można otrzymać zaopatrzenie na dalszą drogę, odpocząć. A najważniejsze, przebiegu dróg często nie zmieniano przez setki lat.
Taka tam mała ingerencja.
DW
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Pią Mar 25, 2011 12:46 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Czw Mar 24, 2011 10:32 pm   

Dohler napisał/a:
Do Białej Góry prowadzą dwa stare szlaki drogowe, jeden do Sztumu, przez Sztumskie Pole, drugi (nieutwardzony, leśna droga) do Malborka przez Węgry.

Problem w tym, że żadna nie jest stara :biedactwo:
Starszy układ dróg pokazuje mapa z połowy XIX w. Z Malborka był trakt do Kwidzyna skrajem wysoczyzny, ale nie przez Białą Górę. Było odejście do niej, ale pod skarpą, od południowego wschodu.
Przeglądając tą mapę zwróciłem uwagę na oznaczenie na szczycie wzniesienia :???:

Zanther_19 w..jpg
Plik ściągnięto 12886 raz(y) 78,67 KB

 
 
Dohler
Corvus

Dołączył: 13 Lis 2009
Posty: 97
Wysłany: Pią Mar 25, 2011 10:05 am   

Ten znak, to nie jest punkt wysokościowy. Legenda na marginesie mapy mówi, że to wiatrak.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Pią Mar 25, 2011 10:32 am   

Dohler napisał/a:
to wiatrak

Mam wątpliwości. Pomimo podobieństwa tego znaku do symboli wiatraków, jest on trochę inny. Symbole wiatraków są niższe, a ten wysoki. (Może to elektrownia wiatrowa?) :hiihihi:
Nie wykluczając wiatraka rozważam możliwość, że tym symbolem kartograf oznaczył to, co na mapie z 1586 r. oznaczono kopczykiem z krzyżem.
 
 
Hagedorn 
Westpreussen


Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 271
Wysłany: Pią Mar 25, 2011 10:38 am   

ja również obstawiam wiatrak - w tym miejscu stał "od zawsze":
http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=1218
_________________
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Pią Mar 25, 2011 10:59 am   

Pozwoliłem sobie zacytować.
malgos napisał/a:
TIaaa... piękny był.

Z tego co udało mi się rozszyfrować to obok było schronisko młodzieżowe gdzie spotykali się młodzi ludzie poszukujący symboli, krzyży (?) pruskich. Wykorzystywane również jako szkoła.


bogora.k.jpg.jpg
Plik ściągnięto 12854 raz(y) 79,93 KB

 
 
neuteich 

Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 40
Wysłany: Pią Mar 25, 2011 5:05 pm   

Błąd w rozumowaniu. Dlaczego Zantyr miałby być umiejscowiony na wzniesieniu?
Gdańsk też nie powstał na górce. Zantyr powstał na wyspie i jako takiej należy szukać w terenie. Jest to więc punkt w okół którego istnieje/istniało obniżenie wypełnione kiedyś wodą.
 
neuteich 

Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 40
Wysłany: Pią Mar 25, 2011 5:35 pm   

http://maps.google.com/ma...3,0.001719&z=19
Może to tu?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk