Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kościół na pl. gen. Maczka
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Gru 20, 2006 12:00 am   Kościół na pl. gen. Maczka

Na mapie http://www.forum.dawnygda...tion=file&id=38 szacowanej przeze mnie na 1947 r. na obecnym pl. gen. Maczka pomiędzy ulicami: Chopina i Sychty zaznaczony jest kościół. Kościół ten jest tam jeszcze w 54 r.
Z map wynika, że stał on tu gdzie żółte kółko na 25-ce z lat siedemdziesiątych, a może, trochę bliżej ul. Chrzanowskiego. Słyszałem, że jeszcze po wybudowaniu osiedla bloków
mieszkalnych kościół - barak stał na na placu.
Ciekawi mnie czy zbudowany był po wonie? Czy może przed 45 r. A może budowę zaczęto w czasie wojny, a ukończono po.
Ponieważ na mapach kościół zaznaczony jest tam, gdzie obecnie stoją budynki (sklep mięsny), a podobno stał po ich wybudowaniu nie wykluczam, że barak kościelny przeniesiono poza planowaną budowę.
Przypuszczam, że rozebrano go po wybudowaniu kościoła na ul. Gomółki.
Jeśli ktoś ma dokładniejsze informacje...

kozirynek.jpg
stan z 54 r.
Plik ściągnięto 30900 raz(y) 59,86 KB

kozi r..jpg
stan z lat siedemdziesiątych
Plik ściągnięto 30900 raz(y) 64,36 KB

 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Gru 20, 2006 1:09 am   

Cytat z Historii Parafii
Cytat:
marzec 1946: przybywa do Gdańska ks. Julian Kowalski CR - pierwszy kapłan w mającej powstać parafii. Wraz z br. Bronisławem Piaskowskim CR wznoszą na potrzeby kultu pierwszy barak przy dzisiejszej ul. ks. Sychty
15.07.1953: Z powodu nieprzychylności planistów w Warszawie kaplica musi być przeniesiona z rejonu Al. Wojska Polskiego na inny teren. Tego dnia komisja mieszana decyduje lokalizację przy ul. M. Gomółki
16.07.1954: Poświęcenie nowego, ceglano-drewnianego kościoła przy ul. M. Gomółki



i jeszcze ciekawostka :wow:
Cytat:
20.07.1972: W wyniku porozumienia z Niemiecką Republiką Federalną w roku 1970 Prowincja Polska Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców otrzymuje prawo własności do terenów przy ulicy M. Gomółki 11/13
Porozumienie? Kogo z kim? :hmmm:

Kościół na Sychty.jpg
fot. Roman Krzyżanowski/1946 "Koniec i początek Gdańsk 1945-1955"
Plik ściągnięto 30883 raz(y) 16,91 KB

Kościół na Gomółki.jpg
fot. Stanisław Hueckel/1954 "Koniec i początek Gdańsk 1945-1955"
Plik ściągnięto 30883 raz(y) 21,75 KB

_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
żółtoskrzydły 

Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 42
Wysłany: Sro Gru 20, 2006 4:20 pm   

Mam wrazenie, ze zdjecie kosciola na placu Sychty/Chopina przedstawia jego ostatnie chwile, zas widoczny na lewo od dzwonnicy rog budynku to albo:

- rog budynku, gdzie teraz na parterze znajduje sie sklep warzywniak zas kosciol stoi rownolegle do Sychty/Chopina.
- rog budynku, gdzie niegdys na parterze funkcjonowala przychodnia zdrowia, a wowczas kosciol stoi prostopadle do ulic Sychty/Chopina. W tej opcji za kosciolem na prawo powinien byc widoczny kolejny budynek, ale moze budowa sie jeszcze nie rozpoczela.

Zweryfikuje to po powrocie z pracy "po kominach"

Mam wrazenie, ze widoczna na zdjeciu dzwonnica zostala przeniesiona do nowej lokalizacji, gdzie funkcjonowala jeszcze baaaaardzo dlugo.
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Gru 20, 2006 6:27 pm   

Cytat:
Mam wrazenie, ze zdjecie kosciola na placu Sychty/Chopina przedstawia jego ostatnie chwile
Wręcz przeciwnie, zdjęcie jest datowane na 1946 rok.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
żółtoskrzydły 

Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 42
Wysłany: Sro Gru 20, 2006 10:04 pm   

Odwaze sie polemizowac z villaoliva

- budynek widoczny po lewej stronie zdjecia to blok oznaczony na zdjeciu satelitarnym jako A, poczatkowo podejrzewalem jeszcze rog bloku B, ale ten nie ma naroznego komina, X to prawdopodobny punkt wykonania zdjecia;
- zoltym kolorem oznaczylem hipotetyczne usytuowanie kosciola;
- moj tata pamieta ten kosciol i twierdzi, ze stal on prostopadle do Chopina;
- gruntowa droga przed kosciolem to najprawdopodobniej ul. Chopina;
- wedlug mojej wiedzy budynki A, B, C, D, E, F zbudowane zostaly w latach 50 a precyzyjniej okolo 1955, ten styl budowlany blizszy byl latom 195x niz 194x - punkt dla pierwszej polowy lat 50;
- idac dalej tym tokiem myslenia za kosciolem w prawej czesci zdjecia winien byc widoczny budynek B, nie jest, bo go nie bylo, albo budowa dopiero sie rozpoczynala, ale trzeba bylo "zwolnic miejsce" w bezposrednim sasiedztwie, wiec wykonano zdjecie "ku pamieci" i "dla potomnych" - punkt dla pierwszej polowy lat 50;
- wokol kosciola zdolaly juz porosnac jakies krzaczki - punkt dla lat 50;

Takie sa fakty, ale zarowno autor zdjecia jak i ja mozemy sie mylic.

kwadrat.JPG
Plik ściągnięto 30803 raz(y) 75,82 KB

 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Gru 21, 2006 1:31 pm   

Cytat:
Odwaze sie polemizowac z villaoliva
:==
Może to zdjęcie jeszcze na coś Ciebie naprowadzi.

kosciół.jpg
"Koniec i początek Gdańsk 1945-1955"
Plik ściągnięto 30766 raz(y) 22,6 KB

_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
Ostatnio zmieniony przez villaoliva Czw Gru 21, 2006 3:15 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
żółtoskrzydły 

Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 42
Wysłany: Czw Gru 21, 2006 2:22 pm   

To zdjecie podwaza moja teorie, gdyz sugeruje zupelnie inna os usytuowania kosciola, musze sie wieczorem uwaznie jemu przyjrzec. Masz wiecej takich perelek ??????
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Gru 21, 2006 3:13 pm   

Myślę, że barak stał równolegle do ul. Sychty. A pierwsze zdjęcie zrobiono od strony Wojska Polskiego, którą to często podawano jako ulicę przy której stoi kościół.
Budynek po lewej na pierwszym zdjęciu może być jedną ze starych kamienic (wybudowanych przed lub w czasie wojny) stających po lewej stronie ul. Sychty patrząc w kierunku wzgórz. Tak przypuszczam :hmmm:

P.S. Niestety to na razie wszystkie zdjęcie tego baraku jakie znalazłem.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
żółtoskrzydły 

Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 42
Wysłany: Czw Gru 21, 2006 4:27 pm   

Zwroc uwage na cienie na wszystkich zdjeciach i kompas na zdjeciu satelitarnym. Poczatkowo widoczne w oddali na ostatnim zdjeciu domki jednorodzinne podejrzewalem, ze leza przy ul Hubala, zas kosciol rownolegle do Chopina, czyli z grubsza w tej samej osi co pozniejszy kosciol na Gomolki ale takie ulozenie cieni na ostatnim zdjeciu przy zalozeniu takiego kierunku moglo by powstac bardzo wczesnie rano (krotko po wschodzie). Moze zdjecie zostalo wykonane okolo 9-10 z drugiego kranca baraku niz pierwsze. Co ciekawe inaczej zakonczona jest wiezyczka na kosciele
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Gru 22, 2006 10:44 pm   

Dzięki za wspaniałe zdjęcia!
Z mapy, z 54 r. można wnioskować, że kościół stał prostopadle do ul. Sychty (te dwa czarne prostokąciki obok krzyża symbolizującego kościół to mogą być krańce baraku) i to bliżej Sychty niż Chopina. Jeśli wierzyć mapie stał on pomiędzy, późniejszymi, budynkami A i B. Taką lokalizację potwierdzają zdjęcia.
Pierwsze zdjęcie robione późnym popołudniem jest z końcowego bytu kościoła. Budynek po lewej to nowy dom za Chopina (ze sklepami po schodkach), a na pierwszym planie to ul. Sychty.
Drugie zdjęcie, poranne, robione też od Sychty pokazuje drugą stronę kościoła widoczną od Wojska Polskiego. Nie ma jeszcze budynków za Chopina, a widoczne domki stoją przy Polankach, za nasypem (dla tego widoczne są tylko dachy i poddasza).
 
 
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 215
Wysłany: Nie Gru 24, 2006 1:01 pm   kościół

Mój tata, który od 1953 do 1959 roku mieszkał przy Alei Wojska Polskiego 50 twierdzi,że stary kościół stał równolegle do Sychty i Chopina, a prostopadle do Al. Wojska Polskiego. Tak mi zresztą tez pasuje ze zdjęć. Zdjęcie nr 1 - widzimy tu róg kamienicy, moim zdaniem to róg budynku, gdzie obecnie jest poczta Gdańsk 12. To na pewno nie jest budynek poniemiecki, świadczy o tym kąt nachylenia dachu i wysokość ścian typowe dla budownictwa stalinowskiego.Z kolei na zdjęciu nr 2 w tle widzę linię lasu i domki.A zwróciliście uwagę na wieżyczki? Tak jakby były dwie różne. Tata mówi też, że stojąca obecnie w ogrodzie przykościelnym Parafii Zmartwychwstańców wieżyczka (stoi zaraz za płotem naszego domu przy ul. Ludowej) pochodzi z dawnego kościoła. Namierzyłem ją tu: http://www.cr.diecezja.gd...gal=6&picture=4 I co wy na to? Mnie tak średnio pasuje, najwyżej do zdjęcia nr 1.
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Nie Gru 24, 2006 2:15 pm   

Niewykluczone, chociaż zarys otworu jest inny :hmmm:
Ale to jest z drewna więc może spróchniało i wstawiono inne wykończenie.
A sama konstrukcja wieżyczki może być oryginalna.

wieżyczka.jpg
Plik ściągnięto 30611 raz(y) 22,38 KB

_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
żółtoskrzydły 

Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 42
Wysłany: Pon Gru 25, 2006 1:37 am   

A mi sie wydaje, ze wiezyczka pochodzi z kościoła zlokalizowanego juz przy ul. Gomolki. Byl w niej taki maly dzwonek (chyba to sie nazywa "sygnaturka"). Pamietam z dziecinstwa, ze pod koniec kazdej mszy wychodzil z zakrystii ministrant, odpinal ze sciany stalowa linke (podlaczona do owej "sygnaturki" przez dziurke w dachu), zdzwonil z minute, po czym przypinal stalowa linke na powrot do sciany. Nie mam pojecia, czemu to dzwonienie mialo sluzyc.

Co do usytuowania kosciola - w swietle argumentow (kolejne zdjecia, cienie) zaczynam sklaniac sie ku teori, ze stal on w prostokacie dzisiejszych ulic Sychty/Chopina/Chrzanowskiego/Wojska Polskiego, ale bardziej centralnie (w kazdym razie nadal prostopadle do Sychty/Chopina), niz go poczatkowo zaznaczylem zoltym kolorem na zdjeciu satelitarnym. Nie ulega tez watpliwosci, ze widoczny po lewej stronie zdjecia numer 1 to blok "Stalinowski". Kluczem do rozwiazania zagadki byly by byc moze wyrazniejsze zdjecia. Narozne kominy, na ktore poczatkowo liczylem - kilka wariantow pasuje. Ale w polaczeniu z oknami (niektore sa balkonowe) mozna by czesc wariantow odrzucic.
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pon Gru 25, 2006 1:07 pm   

To jest wszystko co można z tych zdjęć wycisnąć. :yyy:

dachy kwadratu.jpg
Plik ściągnięto 30546 raz(y) 15,22 KB

_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
żółtoskrzydły 

Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 42
Wysłany: Wto Gru 26, 2006 2:08 am   

Ja juz zglupialem, na jednych zdjeciach widze to, co moja teorie potwierdza, na innych to, co ja zaprzecza, widze to, czego sie spodziewalem i widze to, czego sie spodziewalem najmniej. Moze jest to spowodowane optyka owczesnych aparatow fotograficznych. Nie chce juz zanudzac czytelnikow kolejnymi domyslami. Troche wierze mapie z oznaczonym kosciolem, gdyz ponad to zgodna jest w 95% ze znanym mi stanem faktycznym (a jestem aborygenem), wiec dlaczego akurat kosciol mialby na niej byc oznaczony inaczej, cienie na poszczegolnych zdjeciach raczej owa mape uwiarygadniaja. Problem (mniej istotny) jest w tym, czy kosciol stal kilkanascie metrow w te, czy we w te, czy blizej tej, czy tamtej ulicy. I tak w dniu dzisiejszym nie ma najmniejszego sladu po starym kosciele, do ktorego mozna by sie odniesc. Problem Krzysztofa raczej zostal rozstrzygniety, nie ulega watpliwosci, ze kosciol tu byl, kiedy powstal i z grubsza okreslono w jakich latach funkcjonowal.

Zastanawiajace jest to, ze to okres tak nieodlegly (raptem 50lat), a rodzi tak wiele niewiadomych.

ps. Ostatnie (wyzylowane) zdjecie "villaoliva" upewnia mnie w jednym, TA DZWONNICA stala na terenie obecnej lokalizacji kosciola jeszcze dluuuuugie lata. Kto i po co ja zniszczyl ??
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk