Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kolejowe wspomnienia
Autor Wiadomość
sajmoon 

Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 29
Wysłany: Wto Gru 12, 2006 10:59 am   

Chciałbym podzielić się z Wami zdjęciami mojego dziadka - maszynisty, Czesława Żarnowskiego. Jako repatriant z Wilna trafił do Gdańska, gdzie przechodził kilka szczebli chierarchii służbowej PKP. Dokumentują to liczne ciekawe dokumenty, które oczywiście posiadam. Bardzo chętnie powrzucam na forum, jeśli stwierdzicie, że może to być interesujące. POniższe fotki to mój dziadek na ciężkim parowozie manewrowym TKw2 w okolicach gdańskiego błędnika :D



 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Gru 12, 2006 2:27 pm   

Cytat:
chętnie powrzucam na forum, jeśli stwierdzicie, że może to być interesujące

a jakże! wydzieliłem nowy wątek - wrzucaj śmiało, wielu osobom sprawisz takim zdjęciami radość!
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Gru 12, 2006 2:31 pm   

jest już pierwsza taka osoba! :huuurra:
 
sajmoon 

Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 29
Wysłany: Wto Gru 12, 2006 4:15 pm   

No to super! Dzięki za nowy wątek. Więc tak, skaner mam w pracy, a bywam w tymże miejscu w poniedziałki, wtorki i czwartki. No, chyba że dopadnę takie magiczne urządzenie już jutro :D , czyli w środę. Tak więc proszę o chwilę cierpliwości, bo papierów jest sporo. Począwszy od wezwania Dyrekcji Okręgowej PKP w Gdańsku do stawienia się na egzamin na palacza (choć nie dam głowy, muszę spojrzeć na oryginał) - to dokument nr 1 napisany na starym niemieckim formularzu, vide revers zadrukowany charakterystyczną czcionką, ale tutaj będę liczył na podpowiedź forumowiczów, bo niezabardzo wiem czego dotyczy druk:). Jest przydział do parowozowni Zaspa Towarowa, jest dokument potwierdzający zdanie egzaminu na maszynistę I i II klasy, a także dokument potwierdzający przeszkolenie na maszynistę trakcyjnych pojazdów spalinowych. Rodzice opowiadali mi, że dziadek prowadził pod koniec kariery ekspresy do Warszawy. KIedy zestawiłem owy papierek z tą informacją i pewnym wagonem motorowym...pozostawiam niedopowiedzenie, ale znawcy pewnie i tak wiedzą o jakie składy kombinowane chodzi :OO
 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Wto Gru 12, 2006 4:31 pm   

seestrasse napisał/a:
jest już pierwsza taka osoba! :huuurra:

Mam takie ciche marzenie zobaczyć Cię w realu tak podskakującą z radości (razem z tą mimiką) :hihi:

A na zdjęcia ja też nie mogę się doczekać :tuptup:
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Gru 12, 2006 4:37 pm   

rispetto napisał/a:
seestrasse napisał/a:
jest już pierwsza taka osoba! :huuurra:

Mam takie ciche marzenie zobaczyć Cię w realu tak podskakującą z radości (razem z tą mimiką) :hihi:

postaram się Ciebie nie zawieść :hihi:
 
Kolins 


Dołączył: 09 Lut 2006
Posty: 21
Wysłany: Wto Gru 12, 2006 5:45 pm   

sajmoon napisał/a:
Rodzice opowiadali mi, że dziadek prowadził pod koniec kariery ekspresy do Warszawy. KIedy zestawiłem owy papierek z tą informacją i pewnym wagonem motorowym...pozostawiam niedopowiedzenie, ale znawcy pewnie i tak wiedzą o jakie składy kombinowane chodzi :OO


Zapewne o SN61 chodzi? Już się nie mogę doczekać, co dalej... Co nam tu jeszcze zapodasz....
 
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Wto Gru 12, 2006 6:42 pm   

Zapewne o SN61 chodzi? [/quote]
Zdjęcie chyba już gdzieś chodziło, ale myślę, że jest jak najbardziej na miejscu.

przystanek politechnika.jpg
Plik ściągnięto 21184 raz(y) 44,14 KB

 
Kolins 


Dołączył: 09 Lut 2006
Posty: 21
Wysłany: Wto Gru 12, 2006 6:47 pm   

renekk napisał/a:
Zdjęcie chyba już gdzieś chodziło, ale myślę, że jest jak najbardziej na miejscu.


O rany, tego jeszcze nie widziałem... Piekne!
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Gru 12, 2006 7:43 pm   

kapcie mi spadły z wrażenia :szczena: :==
 
sajmoon 

Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 29
Wysłany: Sro Gru 13, 2006 1:05 am   

Piękna fotka składu SN61. Z tego co wiem, to takie składy jeździły jako pociagi ekspresowe z Gdyni do Warszawy, być może również do innych miast; również w układzie gdzie jedna SNka ciągneła reszte zwykłych wagonów osobowych.
Wracając do tematu mojego dziadka i jego kolejowej kariery, mam nadzieje, że nikogo nie wytrącę z równowagi ujmując ciąg rzeczy dokumentalnej w forme sagi. Spróbuję zatem popełnić pierwszy odcinek pokazując Wam dokumenty z pierwszego, jeszcze przedwojennego etapu drogi - z Wilna. Pwiedzmy, że libretto do reszty stanie się odręczny życiorys. Aha, i ważna sprawa. Aby uniknąć blokowania miejsca na serwerze zdecydowałem się umieszczać skany na źródle zewnętrznym. Gdyby z czasem zniknęły - służę wysyłką.



Charakter pisma iście przedwojenny, ale do kolei... :D

Chyba najwcześniejszym posiadanym dokumentem jest legitymacja kolejowa, wydana w Wilnie wraz z legitymacją do "swobodnego poruszania się w obrębie stacji Kiena"





Okładki nie skanowałem, ale wierzcie mi, orzełek ma koronę :D
No to jedziemy dalej, a koła stukocą... Każdy porządny maszynista powinien znać budowę i działanie kotłów parowych... ha, w końcu toria najmocniejsza wtedy, kiedy podparta praktyką, a więc...





I kolejne przeniesienia, zmiany parowozowni itp.:





Na koniec cześci przedwojennej (jest późno, a żona klnie poświatę monitora :???: ) ciekawy dokument - Poświadczenie podróży służbowej i czasu pracy. Nie wiem czy wszyscy się ze mna zgodzą, ale do niedawna delgacje rozliczano podobnie, umieszczając konotacje wraz z pieczątkami docelowymi na odwrocie blankietu. Gratisem niech będzie stosowny bilecik :hihi:







Mam nadzieję, że się podobało :mrgreen: Jutro lub pojutrze papierki już po wojennej burzy, i oczywiście już z Gdańska. :co_jest:
Ostatnio zmieniony przez sajmoon Sro Gru 13, 2006 2:01 am, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
syrenka 


Dołączyła: 04 Mar 2006
Posty: 256
Wysłany: Sro Gru 13, 2006 1:07 am   

Sajmoon, dodaję ten wątek do ulubionych.
Zazdroszczę Ci - ja też jestem z kolejarskiej (po cześci) rodziny, ale nie zachowały się ani zdjęcia, ani dokumenty... :(
_________________

 
sajmoon 

Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 29
Wysłany: Sro Gru 13, 2006 9:41 am   

Hmm, :hmmm: pomyslałem, że może źle sformułowałem pierwszego posta, bowiem fotki mojego seniora z gatunku kolejowych tam zamieszczone należą do jedynych. Może ktoś czeka na więcej zdjęć, ale ja jestem w stanie zaprezentować tylko dokumenty z jego historii. Ale zaręczam, będą ciekawe. Na pocieszenie wrzucam ciekawa fotkę. Nie mam pojęcia co to za lokomotywa i gdzie została "zdjęta". A chciałbym się dowiedzieć :mrgreen: Te i inne zdjęcia znalazłem ongiś w piwnicach MDKu w Nowym Porcie. Spuścizna po dawnym kole fotograficznym? To nasuwa na myśl jakiś portowy plener, ale jaki?

lokomotywa1lowie8.jpg
Plik ściągnięto 21017 raz(y) 74,98 KB

 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 13, 2006 8:39 pm   

Cytat:
Aby uniknąć blokowania miejsca na serwerze zdecydowałem się umieszczać skany na źródle zewnętrznym. Gdyby z czasem zniknęły

śmiało wrzucaj na serwer, szkoda by było je stracić! miejsce się znajdzie
 
sajmoon 

Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 29
Wysłany: Sro Gru 13, 2006 10:41 pm   

OK, nie ma sprawy :wink:
Hej forumowicze, nikt nie pomoże w sprawie tej lokomotywy? Jestem ciekaw, czy przypadkiem trafił mi się rarytas 8))
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk