Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Szpital Wojewódzki w Gdańsku
Autor Wiadomość
medyk 

Dołączył: 02 Sty 2008
Posty: 19
Wysłany: Sob Sty 12, 2008 3:40 pm   

Witam, ponieważ siedzę właśnie w omawianym szpitalu na dyżurze i mam chwilę wolną - chcę zaznaczyć, że w opisanym na różowo (fioletowo?) budynku mieściły się do niedawna poradnie Szpitala Wojewódzkiego. Kiedy zaczynałem pracę (20 lat temu...), na górnych piętrach znajdowały się jeszcze mieszkania lekarzy pracujących w szpitalu.
Zachowały się ślady dawnego wystroju: sztukaterie, balustrady, śliczne klamki w skrzydłach okien....
Historię budynku omówiono nie tak dawno:
http://www.trojmiasto.pl/...p?id_news=26061
Od siebie dodam, że pod budynkiem znajdują się dwa poziomy piwnic, osobiście przeze mnie kilkakrotnie zwiedzanych. W latach świetności powojennej mieścił się tam klub/bufet dla pracowników i pacjentów. Organizowano tam imprezy - Sylwester, oblewanie doktoratów itp.
Sam teren Szpitala (kaplica, budynek do niedawna kuchni) warty jest zwiedzenia i opisania. Interesująco przedstawia się stąd widok na mroczne podwórza na zapleczu budynku przy ulicy Górka.
Zapraszam!
 
adpo6 
Myśle o Gdańsku


Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 86
Wysłany: Sob Sty 12, 2008 8:09 pm   

Wracając do tego zdjęcia zamieszczonego poniżej, to skrywa ono mrocze czasy II wojny, Jak wiemy w budynku obok szpitala mieścił się Wermaht, a tu wykonywano kary śmierci przez rozstrzelanie. ( informacja od naocznego świadka). Tak więc czasami przechodzimy koło miejsc, nieświadomi rozegranych tu ludzkich tragedi.

kaplica_02.jpg
Plik ściągnięto 19837 raz(y) 63,33 KB

_________________
Kocham dawny Gdańsk
 
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Sob Sty 12, 2008 10:14 pm   

adpo6 napisał/a:
Wracając do tego zdjęcia zamieszczonego poniżej, to skrywa ono mrocze czasy II wojny, Jak wiemy w budynku obok szpitala mieścił się Wermaht, a tu wykonywano kary śmierci przez rozstrzelanie. ( informacja od naocznego świadka). Tak więc czasami przechodzimy koło miejsc, nieświadomi rozegranych tu ludzkich tragedi.


Nie przeczę , ze tam rozstrzeliwano dezerterów
ale te ślady na ścianie powstały z pewnością od odłamków po wybuchu jakiegoś pocisku artyleryjskiego .
A i ten wywiewnik z piwnicy został później to zn. po 45roku dobudowany .
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
adpo6 
Myśle o Gdańsku


Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 86
Wysłany: Sob Sty 12, 2008 10:35 pm   

Wszystko się zgadza, co do wywietrznika to w piwnicy tej kaplicy sa zainstalowane sprężarki powietrza na potrzeby szpitala.
_________________
Kocham dawny Gdańsk
 
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Czw Maj 22, 2008 10:17 pm   

adpo6 napisał/a:
Wracając do tego zdjęcia zamieszczonego poniżej, to skrywa ono mrocze czasy II wojny, Jak wiemy w budynku obok szpitala mieścił się Wermaht, a tu wykonywano kary śmierci przez rozstrzelanie. ( informacja od naocznego świadka). Tak więc czasami przechodzimy koło miejsc, nieświadomi rozegranych tu ludzkich tragedi.


Oj nie zgodzę się. Według książki Węclewskiego "Neugarten 27" na dziedzińcu siedziby Gestapo (obecna Komenda Miejska Policji) po drugiej stronie wykonywano "cywilne" jak i "wojskowe" wyroki śmierci.
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
adpo6 
Myśle o Gdańsku


Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 86
Wysłany: Wto Mar 31, 2009 9:30 am   Odkrycie!!

Przy pracach budowlanych na terenie szpitala odkryto stare podziemia. archeolodzy powiadomieni, ciekawe z jakiego okresu pochodzą. Nad podziemiami znalazłem cegłę z cegielni "Kokoschen". Jak się dowiem czegoś więcej to dam znać, a na razie parę fotek.
http://adpo6.fotosik.pl/albumy/612333.html
_________________
Kocham dawny Gdańsk
Ostatnio zmieniony przez Mikołaj Wto Mar 31, 2009 11:40 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adpo6 
Myśle o Gdańsku


Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 86
Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 12:46 pm   

Wracając do odkrytych podziemi to nic się nie dzieje, byli sfotografowali i poszli. Interesuje mnie lokalizacja, tzn co tam wcześniej stało. Na mapce zaznaczyłem podziemia.

podziemia.GIF
Plik ściągnięto 19210 raz(y) 12,76 KB

_________________
Kocham dawny Gdańsk
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 1:22 pm   

Te relikty które widać na twoim zdjęciu mogą równie dobrze pochodzić z którejś z faz budowlanych szpitala diakonis, jak i z jakiejś wcześniejszej (przed 1875) zabudowy - z tym, że nie jestem pewien czy przed powstaniem pierwszego szpitala była w tym miejscu w ogóle zabudowa murowana. Nowe Ogrody do XIX wieku miały raczej charakter przedmieścia z małymi domkami i ogrodami (stąd nazwa); zdaje się, że obowiązywały różne ograniczenia budowlane wprowadzone przez wojsko (bliskość fortyfikacji!), więc należałoby się spodziewać raczej lekkich budynków drewnianych czy szachulcowych.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
adpo6 
Myśle o Gdańsku


Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 86
Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 6:21 pm   

Czyli raczej potwierdza się moja teoria datowania tych podziemi. Po odkryciu przez koparkę rozgorzały dyskusje na budowie jak i na szpitalu, że to pozostałości z okresu krzyżackiego :hiihihi: , a ja twardo stałem przy swoim, że to nie realne. Może to podpiwniczenie "Augusta-Viktoria-Stiftelse" tak by wynikało z map, choć trudno to ustalić na 100%, bo brak odpowiedniej skali.
_________________
Kocham dawny Gdańsk
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 10:21 pm   

pumeks napisał/a:
nie jestem pewien czy przed powstaniem pierwszego szpitala była w tym miejscu w ogóle zabudowa murowana

Drewniane, przystosowane do szybkiego zniszczenia były budynki przed bramą (na zewnątrz). To mi wygląda na ten, zaznaczony, na mapie z 1807 r. budynek, zaraz za bramą. Pełniący, może, nawet jakieś funkcje obronne - celne?

Unnamed2.jpg
Plik ściągnięto 19152 raz(y) 78,29 KB

 
 
adpo6 
Myśle o Gdańsku


Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 86
Wysłany: Pią Kwi 17, 2009 2:27 pm   

Dzisiaj rozmawiałem z archeologami, wstępnie datują piwnice na XVIIIw. Na razie odkrywają wierzchnią warstwę, żeby zobaczyć zasięg piwnic. Wykopali parę skorup, ale na razie nic więcej nie wiadomo.
_________________
Kocham dawny Gdańsk
 
 
adpo6 
Myśle o Gdańsku


Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 86
Wysłany: Pią Kwi 24, 2009 1:52 pm   

Następne zdjęcia z prac archeologicznych.[URL=http://adpo6.fotosik...umy/612333.html i jeszcze cytat z Miesięcznika Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk", artykuł Andrzeja Januszajtisa.
"Nowe Ogrody były niegdyś rzeczywiście dzielnicą ogrodów. Pierwszy tutejszy ogród (ortus) zapisano w księgach gruntowych w 1378r. W roku 1385 było ich już 12, w 1430, w którym pojawiła się obecna nazwa, co najmniej 45. Od 1656r. chronił je zewnętrzny ciąg fortyfikacji. Wkrótce było już ponad 200 ogrodów, liczne gospody i letnie rezydencje gdańszczan i polskiej szlachty". "Zachowana na szczęście typowa dla Gdańska numeracja obiegowa zaczyna się od dawnej bramy Majorów u zbiegu z dzisiejszą Pohulanką (dawną Drogą Tarnowej Doliny)"
I chyba mamy odpowiedź co odkopano.
_________________
Kocham dawny Gdańsk
 
 
medyk 

Dołączył: 02 Sty 2008
Posty: 19
Wysłany: Sro Maj 27, 2009 8:30 pm   

Takie tam spod Szpitala ...

Resize of Rotation of DSC_4403.JPG
Plik ściągnięto 18819 raz(y) 70,05 KB

Resize of Rotation of DSC_4390.JPG
Plik ściągnięto 18819 raz(y) 66,78 KB

Resize of DSC_4446.JPG
Plik ściągnięto 18819 raz(y) 65,21 KB

Resize of DSC_4410.JPG
Plik ściągnięto 18819 raz(y) 61,27 KB

Resize of DSC_4402.JPG
Plik ściągnięto 18819 raz(y) 67,86 KB

Resize of DSC_4397.JPG
Plik ściągnięto 18819 raz(y) 79,57 KB

Resize of DSC_4392.JPG
Plik ściągnięto 18819 raz(y) 73,2 KB

Resize of DSC_4388.JPG
Plik ściągnięto 18819 raz(y) 66,53 KB

Resize of DSC_4386.JPG
Plik ściągnięto 18819 raz(y) 74,58 KB

_________________

 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Czw Maj 28, 2009 4:37 pm   

Czy możesz opisac te zdjecia? Gdzie to, co to itd.Bardzo to tajemnicze i ciekawe :== .
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
medyk 

Dołączył: 02 Sty 2008
Posty: 19
Wysłany: Czw Maj 28, 2009 5:05 pm   

Hę?
A to na temat poruszony przez adpo6 31 marca 2009.
Po zburzeniu części budynku Szpitala Wojewódzkiego (Oddziału Intensywnej Terapii) i wykonaniu wykopu, odsłonięto piwnice. Prace archeologiczne trwają. Niestety budowlańcy też napierają.
_________________

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk