Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wrzeszcz, Grunwaldzka
Autor Wiadomość
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pią Lut 23, 2007 6:56 pm   

Chciałbym odświeżyć dawny wątek, nieco sprostować i rozszerzyć podane informacje:
Wrzeszczak napisał:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=72835452
Banalna wydalaby sie pocztowka - jedna z tych, ktore pokazuja sie co tydzien i nigdy nie znajduja nabywcow.
A jednak troche inna - na pierwszym planie komin budynku, z ktorego wykonane zdjecie. W kamienicy tej, niezniszczonej w 45, znajdowalo sie kilka sklepow (min. jeden z wrzeszczanskich "komisow". W latach 60-tych (nie podam dokladnej daty ), po jej wyburzeniu, w miejscu tym wzniesiono jakze fotogeniczny bloczek (na parterze apteka ) a czesc przeznaczone na petle autobusowa ( z bloczkiem mam zle wspomnienia, gdyz mieszkal tam wybitny przedstawiciel nauki zwanej ekonomia polityczna socjalizmu UG - zepsul mi wakacje 1979 roku )[/quote]

72835452 (2).jpg
Widoczny komin należy do bud.nr34,zaś fot.wykonano (prawdopod.w 1963r.) z bud.nr32 - właśnie tego z apteką na parterze. Został on zbudowany w 1962r. na miejscu wyburzonego pawilonu handlowego przy Grunwaldzkiej i dawnego bud.nr32 posadowionego w głębi par
Plik ściągnięto 22174 raz(y) 38,92 KB

 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pią Lut 23, 2007 7:20 pm   

Znowu coś żle wykonałem i obcięło resztę komentarza - dopiszę więc tutaj:
...posadowionego w głębi parceli.
Budynek nr34 do końca wojny należał do Dyrekcji Poczty, a mieszkali tam nadinspektorzy Hoffmann i Müller.
W latach 1960-tych na parterze była w nim kawiarnia Maleńka, a wyburzony został dopiero po lipcu 1964r. Niestety nie wiem dokładnie kiedy, bo wyprowadziłem się wtedy z Wrzeszcza.
Pętlę autobusową urządzono po wyburzeniu narożnego budynku nr36, oraz budynków w podwórzu - aż do nr2 ul.Do Studzienki (wówczas Hibnera). Bud.nr34 nadal pozostał.
Po póżniejszym jego wyburzeniu powiększono plac do dzisiejszych rozmiarów, obcinając nieco przy przebudowie skrzyżowania. Pozdrawiam :co_jest:
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pią Lut 23, 2007 7:46 pm   

żeby uwizualnić, dam minizdjęcie ze strony Kosycarza - widać ten komin :)

1964.jpg
Plik ściągnięto 22171 raz(y) 48,07 KB

 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pią Lut 23, 2007 7:57 pm   

grzechuu napisał/a:
żeby uwizualnić, dam minizdjęcie ze strony Kosycarza - widać ten komin :)

Dzięki grzechuu - naględziłem zamiast poszukać u Kosycarza :hmmm:
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pią Lut 23, 2007 8:17 pm   

no ale ciekawie "naględziłeś" :D
a ja niedawno z radością odkryłem, że budynek ten (34) jest w albumie (Był Sobie) Wrzeszcz - str 116-117 (ostatni widoczny na zdjęciu)

DSC01825.jpg
Plik ściągnięto 22165 raz(y) 63,83 KB

 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Lut 23, 2007 9:12 pm   

A tu macie szersze ujęcie i nawet ten sam tramwaj się załapał :hihi:

Hauptstrasse.jpg
Plik ściągnięto 22156 raz(y) 74,06 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pią Lut 23, 2007 10:08 pm   

grzechuu napisał/a:
no ale ciekawie "naględziłeś" :D
a ja niedawno z radością odkryłem, że budynek ten (34) jest w albumie (Był Sobie) Wrzeszcz - str 116-117 (ostatni widoczny na zdjęciu)

Ostatni widoczny na zdjęciu - to nr30 (ta jasna plamka pod drzewami) - przylegał częściowo
(bo stał nieco skośnie) do ściany bud.nr28. Po wojnie mieszkała w nim wdowa Güttrich z synami Erykiem i Erwinem, a od Grunwaldzkiej był zakład zegarmistrzowski.Budynek zburzono w 1960r. przygotowując teren pod nową zabudowę. :co_jest:
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 8:45 pm   

pawel.45 napisał/a:
grzechuu napisał/a:
no ale ciekawie "naględziłeś" :D
a ja niedawno z radością odkryłem, że budynek ten (34) jest w albumie (Był Sobie) Wrzeszcz - str 116-117 (ostatni widoczny na zdjęciu)

Ostatni widoczny na zdjęciu - to nr30 (ta jasna plamka pod drzewami) - przylegał częściowo
(bo stał nieco skośnie) do ściany bud.nr28.
Po wojnie mieszkała w nim wdowa Güttrich z synami Erykiem i Erwinem, a od Grunwaldzkiej był zakład zegarmistrzowski.Budynek zburzono w 1960r. przygotowując teren pod nową zabudowę. :co_jest:

Ten nr30 (przylegający do zaznaczonego na czerwono 26-28 ) mnie zaciekawił - bo ja go nie mogę znależć na żadnym planie :hmmm:

[trochę spory offtop się robi, jak bardzo przeszkadzamy, to może ktoś by przesunął to gdzieś? ;) ]

1940b.JPG
Plik ściągnięto 22082 raz(y) 5,24 KB

1920b.JPG
Plik ściągnięto 22082 raz(y) 13,27 KB

 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pon Lut 26, 2007 1:22 am   

Nie mogę odnależć planu, ale chyba był to plan Wrzeszcza z 1896r. Na nim doskonale widoczny jest nie tylko ten bud., ale również nr 32 w głębi działki, a nawet warsztat w samym rogu, w głębi za tym omawianym.
Nr 30 był małym parterowym domkiem. Na tej fot. jest ledwo widoczny przy ścianie nr 28, poniżej wykuszu na prawym piętrze (gdzie właśnie mieszkałem).
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pon Lut 26, 2007 3:41 am   

grzechuu napisał/a:

Ten nr30 (przylegający do zaznaczonego na czerwono 26-28 ) mnie zaciekawił - bo ja go nie mogę znależć na żadnym planie :hmmm:


Ponieważ moje nieudolne starania spełzły na niczym, planu nie mogę również odnależć, więc podam (znalazłem zapis w notesie): to napewno plan Blocka z 1898r. w skali 1:2500.
Numeracja domów na nim jest zupełnie inna, dodatkowo zmieniana atramentem. Ponadto brak jeszcze kilku ulic, fragmenty zabudowy również inne niż na pocz.XXw.
Jednak bud.nr 30 jest zaznaczony. Jeśli posiadasz ten plan lub ktoś wklei ten fragment na stronę - to opiszę go.
Aha - jeszcze dopowiem - jeśli powiększysz fotkę (lepiej tę z książki - bo ma "mniejsze ziarno" niż ta Sabaotha) - to będziesz mógł zobaczyć okno na bocznej ścianie domku nr30, a bezpośrednio za nr34 bramę wjazdową na podwórze.
Jeśli uda mi się przy czyjejś pomocy wkleić tę fotkę którą opisałem i bezskutecznie próbowałem wysłać - to będzie widok z przeciwnej strony.
Dziękuję Zesi za pomoc i przepraszam za spowodowane zamieszanie. Pozdrawiam serdecznie :II :oops:
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pon Lut 26, 2007 6:06 pm   

Plan z 1898 mam :) ,
A nawet mam jego wyraźniejszą (niż w internecie) wersję - zdjęcia z Wrzeszczańskich Wykłado-Wędrówek, więc tenże fragment wklejam. Są na nim 2 numeracje - mimo wszystko to i tak nie jest ostatnia numeracja sprzed wojny. Rzeczywiscie widać jakiś bardzo mały budynek. Ale dziwne, że na tych późniejszych mapach go nie zaznaczono - bo tamte mapy też są bardzo dokładne - ciekawe :hmmm: .

I pocztówkę daję również - odrobinę ją rozjaśniłem - ale trzeba się nieźle naprzyglądać, żeby te dalsze domy dojrzeć i rozróżnić :skolowany:

langfuhr_-_hauptstrasse_2_192x.jpg
Plik ściągnięto 21963 raz(y) 33,89 KB

DSC01713z.jpg
1898
Plik ściągnięto 21973 raz(y) 35,51 KB

 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Wto Lut 27, 2007 2:58 am   

Tak, to właśnie ten plan i fot.
Zacznę od fot. - po rozjaśnieniu widać w powiększeniu trochę więcej.
Nr30 wygląda tu na piętrowy, lecz za "moich czasów" był parterowy. Co tam było - już pisałem, a jeśli chcesz coś więcej - pytaj. Spróbuję odpowiedzieć. Dodam jeszcze, że po rozjaśnieniu dostrzegam przy tym domku słup bramy wjazdowej do warsztatu i na nasze podwórze. Dalej widoczny jest dawny bud. chyba nr32, lecz po wojnie jego nie było, a jak mi się wydaje (nie pamiętam gdzie to widziałem) ten bud.przy ulicy został wyburzony jeszcze dawno przed wojną, a nr32 nosił bud. w głębi posesji. Jednak w tej chwili mam tylko bardzo niejasne wyobrażenie. Może uda się odnależć jakieś stare fot. (jeśli się jeszcze zachowały) to wtedy dopowiem.
Bezpośrednio przed bud.34 (patrząc nadal od str. Gdańska) była brama z podjazdem prowadzącym w głąb działki. Jej słupy dostrzec można na fot. DSC 01825.
Teraz o planie:
od prawej strony pierwszy (nr140) to wydaje mi się obecny nr20 (przed wojną miał już ten zachowany do dziś nr). Placyk obok niego - to miejsce na póżn.stację benz. nr22, dalej miejsce na ul.Parkową wytyczoną kilka lat po wyk.tego planu(obecnie Boh.Getta Warsz.). Widocz bud. to chyba nr 16 i 15 z zach. do dziś numeracją.
Bud.nr139 i sąsiedni tuż przy potoku zostały wyburzone po wytycz. ulicy. Potok został zakryty, a potem powstał tu bud. narożny nr24 - stojący do dziś, w ostatnich latach nawet nieżle odremont.
Długi bud.nr 26-28 w rzeczywist. nie ma tak obciętego narożnika, w połowie dł.bud.widoczna jest przybudowana drewniana, oszklona weranda. Miała wys.budynku i wyburzono ją chyba w 1959r. Cały teren w dół od bud. to nasza podwórze - ogród. Znajdę fotki z dzieciństwa - to wkleję. Teraz na tym miejscu stoi wieżowiec nr26A.
Linia graniczna między posesjami 26-28 a 30 jest zbyt mocno pochylona na rys. W rzeczywistości była niemal prostopadła do Hauptstr. (Grunw.). Być może zmian dokonano przy kolejnych regulacjach działek, np realizując zabud.przy ul.Parkowej, lecz tego wątku dotychczas nie zgłębiłem.
Jednak muszę powiedzieć, że bud. w dolnym rogu działki stał tam do roku 1960, a był w nim warsztat ślusarsko- mechniczny i kużnia, obok przy płocie wiaty. Zresztą na całym terenie tej działki stało kilka bud.,szop i wiat tego zakładu.
Tego dużego bud. na środku placu nie było, ale dalej w lewo - przy płocie (tutaj nie ma tego płotu), na granicy z nr32 stał węższy bud. Nie pamiętam, czy nie był on złączony z bud. nr32. Możliwe, że była to nawet część tego widocznego ze środka placu.
A teraz bud.nr30 - do tego co już pisałem dodam tylko, że jeśli linię graniczną poprowadzi się bardziej pionowo, po powstanie taka klinowa przestrzeń między budynkami. O tym właśnie wcześniej wspominałem. Z tym związana jest pewna tajemnica - ale to na kiedy indziej.
Wjazd na posesję nr30 i na nasze podwórko odbywał się przez dwie kolejne bramy: pierwsza od Grunw. na teren warsztatu, potem w lewo i druga brama ok. 10m od ściany bud.nr28. Przy samej ścianie była furtka. Może tyle na dzisiej. Jeśli kogoś to interesuje, to jutro coś dopiszę. Pozdrawiam :co_jest:
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Lut 27, 2007 3:44 am   

Podejrzewam, że bud. 140 i te na jego zapleczu też zostały wyburzone przy zakładaniu ob. ul. Bohaterów Getta Warszawskiego.
 
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Wto Lut 27, 2007 4:39 am   

podejrzewam, że niekoniecznie :II - jeśli się uda, to wkleję.

Gd.Wrz. ul.Boh.Getta Warsz.nr14-16. 5.107 aa.jpg
Plik ściągnięto 21891 raz(y) 79,69 KB

1p) Gd.Wrz.al.Grunw.nr22 1. 008 ab.jpg
Plik ściągnięto 21890 raz(y) 78,14 KB

1p) Gd.Wrz. al.Grunwaldzka.nr20 i 22 1. 010 ac.jpg
Plik ściągnięto 21890 raz(y) 76,21 KB

 
Tadeusz Marek 

Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 93
Wysłany: Wto Lut 27, 2007 5:59 pm   

To co ja jeszcze wiem o kamienicy nr 34 to:
wspomniana kawiarnia "Maleńka" oraz kiosk z gazetami należał do pana Józefa Leśkiewicza. Po wyburzeniu budynku Leśkiewicz przeniósł "Maleńką" pod arkady przy wylocie Jaśkowej Doliny do Grunwaldzkiej. Leśkiewicz zmarł w latach 80-tych a jego następcy zmienili nazwę lokalu na "Marco".
Nie wiem dokładnie w którym roku budynek został wyburzony,ale w 1964 jeszcze stał(łącznie z tym w głębi,stojącym za nim),bo posiadam z tego roku fotkę z nimi. Niestety skanera już nie. :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk