Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
my z Żabianki :)
Autor Wiadomość
Irx 
Irek

Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 71
Wysłany: Czw Gru 01, 2016 1:37 pm   

Zdjęcie z widokiem na Hippodrom, działki(dziś parking Ergo Areny) z roku około 1990.W lewym rogu blok Gospody 25 niedawno wówczas wybudowany

IMG-20161201-03516.jpg
Plik ściągnięto 17012 raz(y) 117,54 KB

 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Gru 01, 2016 11:09 pm   

:love: :love: :love:
 
Irx 
Irek

Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 71
Wysłany: Czw Kwi 27, 2017 6:30 pm   

Zdjęcia z budowy kościoła Matki Bożej Fatimskiej na Żabiance

IMG-20170426-04351.jpg
Plik ściągnięto 16176 raz(y) 74,16 KB

IMG-20170426-04352.jpg
Plik ściągnięto 16176 raz(y) 77,78 KB

 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Pią Cze 16, 2017 7:43 pm   

Poszukuję wszelkich danych i zdjęć dotyczących zakładu fotograficznego mieszczącego się w bloku przy Pomorskiej 14 c (wejście od strony balkonów).
Zakład nazywał się FOTO JUREK, prowadził go Romuald Jurek. Działał od lat 70. (dokładnie nie wiem, ale od około 1975) do ok. 1987 roku.
Wiem, że właściciel wtedy wyjechał do RFN.
Czy ktoś wie coś więcej, bądź ma jakieś zdjęcia? Ja gdzieś jakieś fotki mam, jak znajdę, to tu zapodam, ale naprawdę nie wiem kiedy wezmę się za ich poszukiwania... ;)
_________________
►►► SONDA - sobota, TVP Historia ◄◄◄
 
Irx 
Irek

Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 71
Wysłany: Wto Lip 04, 2017 3:45 pm   

Pocztówka z Wejhera z 1979r

IMG-20170704-04630.jpg
Plik ściągnięto 15461 raz(y) 74,32 KB

 
Irx 
Irek

Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 71
Wysłany: Nie Wrz 16, 2018 11:27 pm   

Dwa zdjęcie z Żabianki z lat 80-tych
Deptak jeszcze wyłożony jest zwykłymi płytami chodnikowymi.NA miejscu gdzie dziś jest kościół stała kiedyś budka telefoniczna i był parking

IMG_20180916_235005.jpg
Plik ściągnięto 12734 raz(y) 69,86 KB

IMG_20180916_235234.jpg
Plik ściągnięto 12737 raz(y) 64,9 KB

 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Sob Gru 15, 2018 8:21 pm   

Irx napisał/a:
Dwa zdjęcie z Żabianki z lat 80-tych
Deptak jeszcze wyłożony jest zwykłymi płytami chodnikowymi.NA miejscu gdzie dziś jest kościół stała kiedyś budka telefoniczna i był parking


Zupełnie pokręciłeś.
Deptak nigdy nie był wyłożony zwykłymi płytami chodnikowymi, od początku były to betonowe wylewki. Z tym, że deptak zaczynał się przy Subisława 23, jeszcze przed sklepem (dzisiejszym Groszem), a kończył się tam gdzie dziś - przy bloku Gospody 6.
Tylko część od samej ulicy Subisława do połączenia z deptakiem to były płyty chodnikowe, ale to był zwykły chodnik, znacznie węższy od pozostałej części.

Natomiast budka telefoniczna nie stała na miejscu kościoła i nigdy tam nie było parkingu.
A to co na zdjęciu prezentujesz, to widok na deptak z Gdyńskiej 7, dokładnie spod klatki A. Kościół (obecnie) stoi po drugiej stronie.
_________________
►►► SONDA - sobota, TVP Historia ◄◄◄
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Sro Sty 02, 2019 2:22 pm   

[quote="seestrasse"]ło rany! krajan!!! :hurra:
BillyBoy napisał/a:
Nowa Oliwa - tak bywała określana moja niegdysiejsza dzielnica, czyli rejon między ulicami Wejhera, Gospody i Orłowską, gdy w drugiej połowie lat 60-tych wzniesiono

Wtedy tzn do poczatku 70-tych prznajmniej pisąło się adres Gdańsk Oliwa ul. Wejhera ...


Cytat:
U Kurdemola - drewnany warzywniak blisko rogu Wejhera i Helskiej, dzisiaj nie ma po nim śladu

budka Kurdemola była niopodal później wybudowanej Perełki
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Sro Sty 02, 2019 2:27 pm   

jayms napisał/a:
Dziękuję Ci Zesiu za wydzielenie tego tematu :== . Na zdjęciach,które wkleiłem znajduje się chyba ten domek , o którym mówisz. Z tego co mówili mi rodzice nie daleko od niego , w miejscu gdzie dzisiaj jest przystanek tramwajowy Os.Pomorska stał inny domek podobny do tego ze zdjęć.Jedyną pozostałością po tym budynku są zdziczałe drzewka owocowe w pobliżu przystanku.

Cóż, w tym na zdjęciu przez jakiś początkowy okres działała m in modelarnia szkutnicza któa prowadził śp Pan Zuzański, znakomity mistrze w tej dziedzinie, a zwyczajnie niezwykle serdeczny i cierpliwy dla dzieci i młodzieży uśmiechnięty Pan z wąsem.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Sro Sty 02, 2019 2:29 pm   

Radek68 napisał/a:
Poszukuję wszelkich danych i zdjęć dotyczących zakładu fotograficznego mieszczącego się w bloku przy Pomorskiej 14 c (wejście od strony balkonów).
Zakład nazywał się FOTO JUREK, prowadził go Romuald Jurek. Działał od lat 70. (dokładnie nie wiem, ale od około 1975) do ok. 1987 roku.
Wiem, że właściciel wtedy wyjechał do RFN.
Czy ktoś wie coś więcej, bądź ma jakieś zdjęcia? Ja gdzieś jakieś fotki mam, jak znajdę, to tu zapodam, ale naprawdę nie wiem kiedy wezmę się za ich poszukiwania... ;)

Parę razy skorzystałem z usług Pana "Jurka" robiąc zdjęcie do legitymacji.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Sro Sty 02, 2019 2:35 pm   

jayms napisał/a:
A może ów staw znajdował się gdzieś przy tej zapomnianej drodze (na zdjęciach) :hmmm: . Znajduje się ona w środku podwórza za budynkami przy ulicy Gospody 6 i 8, a włściwie jest ona "przecięta blokiem nr 8 i budynkiem spółdzielni mieszkaniowej i kończy się przy żabiankowym deptaku. Zastanawiam się czy to nie jest aby dawna Elsass Weg :hmmm:

Najłatwiej zlokalizować drogę Husytów bo ona nadal wychodzi z Gospody i obok czteropiętrowych ciągnie w kierunku morza przez os Wejhera. Trakt ten wiąże się ze stara legendą o prawdziwych Husytach, którzy mieli tutaj właśnie dotrzeć uciekając od prześladowań z Czech.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Sro Sty 02, 2019 2:40 pm   

seestrasse napisał/a:
dzięki :D
ale się wontek (:wink:) dynamicznie rozwija :hurra:
a poniższe zdjęcie to jedyny znany mi obrazek mojej chałupy z czau budowy Żabianki właściwej. widać na nim Elsessweg :D i jakąś ciemną, podłużną plamę przy tej ulicy... wykop, składowisko czegoś tam, a może wysychający staw? :hihi:

Żadnego stawu w tym miejscu nie pamiętam. Zdjęcie prawdopodobnie z II połowy 1974 albo z I poł 1975. Widac już Pomorską 18 a dopiero zaczynaja budować nr 21 - dwie klatki i Pomorska 22
_________________
........
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Sro Sty 02, 2019 6:58 pm   

lupi napisał/a:
Trakt ten wiąże się ze stara legendą o prawdziwych Husytach, którzy mieli tutaj właśnie dotrzeć uciekając od prześladowań z Czech.

To nie legenda, tylko "przekłamanie". Ci husyci wcale nie uciekali z Czech, tylko przyszli tu pustoszyć ziemie podległe Krzyżakom, walcząc jako sojusznicy polskiego króla Władysława Jagiełły.
LINK (autopromocja :wink: )
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Sob Sty 05, 2019 1:17 pm   

Faktycznie to ciekawa historia.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Sob Sty 05, 2019 1:44 pm   

Irx napisał/a:
Dwa zdjęcie z Żabianki z lat 80-tych
Deptak jeszcze wyłożony jest zwykłymi płytami chodnikowymi.NA miejscu gdzie dziś jest kościół stała kiedyś budka telefoniczna i był parking

Oczywiście płyty tylko na chodniku a deptak - promenada to była od początku najpierw droga gliniana z płytami betonowymi, a potem wylewka betonowa przykrywana po latach asfaltem.
Fotografia spod klatki B bloku Gdyńska. Budka telefoniczna stała jak widać od strony budynku, a obecny kościół pw MB Fatimskiej jest po drugiej stronie jakieś 150 metrów dalej.
W załączniku zaznaczyłem budkę i kierunek wykonanego zdjęcia na mapce Żabianki

budkatel.JPG
Plik ściągnięto 11579 raz(y) 30,25 KB

_________________
........
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk