Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
my z Żabianki :)
Autor Wiadomość
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 10:42 pm   

jayms napisał/a:
Dzięki Rumcajsie! :masta:

Szukałem zdjęć Małego Berlinka i nic-straciłem nadzieję,a tu proszę.Kolega Rumcajs na Prezydenta! :hihi:
A co do potoczku to na terenie Żabianki prawie całkowicie zniknął już pod ziemią.Jedynie na działkach między osiedlem a morzem płynie on "na wierzchu".

Zastanawia mnie jeszcze ten Bulwar Akademicki-czyżby to była ulica Rybacka? :hmmm:
Też myślałem że to Rybacka ale na mój gust to droga idąca od SP 77 do Gospody i trochę dalej bote "biurowce" są na OS Młodych równoległego do Wejhera od Orłowska 5 do i obecnej Husytów kończyło się to na granicy obecnej Ergo Areny. A akademicki albo dla śmiechu albo daltego że tamtędy najbliżej było studentom WSWFiS nad morze..
Strumień malutki był kiedys wzdłużlini promenady, a ten poważniejszy jest do dzisiaj ale od dawna schowany pod ziemie i wpuszczony ostatecznie w rurę na początku lat 70-tych - przechodzi pod ziemią mniej więcej pod Ergo Areną i biegnie aż do morza wpadając za Hestią. Ale chyba jesteście za młodzi aby o tym pamiętać, a ja jeszcze nie tak stary żeby zapomnieć. ;)
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 10:49 pm   

BillyBoy napisał/a:
jayms napisał/a:
Dzisiaj "zdjąłem" te zdjęcie z mojej klatki schodowej.Przedstawia (jak się domyślam) końcowy etap budowy nieparzystej strony ulicy Gospody.



Mylisz się, drogi Watsonie. To jest nieparzysta strona ulicy Orłowskiej. Z lewej strony widać dwa "śmietniki" (Wejhera 15 i 13), a na wprost blok Orłowska 5. W miejscu poletka chwastów na pierwszym planie obecnie są garaże.
A tak w ogóle, to bardzo ciekawa fotka :== :ok: Są tam w Twojej klatce schodowej jeszcze jakieś równie interesujące zdjątka?

Dokładnie tak! i to jest ok 1969 roku czyli tuż po oddaniu do użytkowania Orłowskiej 5. Sam chciałem ukraść to zdjęcie ponieważ dla mnie to wspomnienia z dzieciństwa, ale dzięki za skan.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 10:53 pm   

jayms napisał/a:
Swego czasu rozważaliśmy problematykę nazwy Poggenkrug-tym czasem na stronie Oliwiaków pod adresem http://www.topaz.gda.pl/o...ykaz/index.html (który zaczerpnąłem z podpisu zdjęcia Villaoliwy)pod linkiem hotel Thierfeldta -Grunwaldzka 534 wyczytałem takie cuś:

" Poggenkrung ( Róg ul. Chłopskiej i Pomorskiej ( 78 ) - nie istnieje )


Karczma zwana "Żabia Gospoda" ( Poggenkrung ) stała przy głównej drodze prowadzącej z Gdańska do Sopotu w narożniku dzisiejszych ulic Chłopskiej i Pomorskiej w okolicy młyna III i stawu zwanym "Żabim Stawem". Aktualnie w tym miejscu stoi budynek oznaczony numerem 78 z pierwszej połowy XIX wieku, a jedynymi śladami po stawie i gospodzie są: nazwa ulicy "Gospody", oraz nazwa osiedla "Żabianaka"."

Co wy na to?

Pierwotnie tak myślałem ale po primo MAPY! te starsze oczywiście niż 100 lat temu. Bo że gospoda w tym miejscu była też waidomo.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 10:59 pm   

BillyBoy napisał/a:
jayms napisał/a:
Co wy na to?



Z całym szacunkiem dla Oliwiaków, ale ja bym ich strony nie traktował jako nazbyt miarodajne źródło informacji. Jeśli pominąć to co zostało żywcem przepisane z Mamuszki, , :P


Chodziłem do tego sklepu na zakupy dla mamy. Jak staniecie na przystanku przy ul Pomorskiej ale najbliższy w kierunku Jelitkowa - róg CHłopskiej i spojrzycie na wschodni skraj drogi to przed Wam znajduje się miejsce tego Unter den Linden, a po prawej 90% w kierunku chłopska był dłuższy budynej - hotelik - zajazd, którego właścicielami byli obywatele szwedzcy - rónież tego terenu dlatego w 1974 w tym miejscu budowa nowej nitki Pomorskiej na czas rozliczenia ze spadkobiercami staneła na jakiś czas.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 11:03 pm   

seestrasse napisał/a:
http://www.allegro.pl/item130469670_gdansk_przymorze_lotnicza.html
może się złożymy...? :wink:

To będzie jakiś 1976 rok .
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 11:06 pm   

jayms napisał/a:
Wiem,że to już nie Żabianka bo za torami :hihi: ale ta barierka stoi przy See Straße czyli "naszej" ulicy. Mam pytanie czy te cyfry wybite na tym słupku (fragmencie szyny?) mogą być datą? :hmmm:

Według mnie jak najbardziej i ten górny płotek stał od bardzo dawna
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 11:16 pm   

Rumcajs napisał/a:
Jełśi nazywał się Łapacz - taki niezbyt czysty, z lekko adolfowskim wąsem, to jak najbardziej go pamietam.
A Korycka od bioli? Taka co na przerwach machała kluczami i mówiła w powietrze "Nie biegaj! Nie biegaj!". Potem na lekcjach używała kosmicznej dla nas frazy "Telewidzu! Obudź się" :hiihihi:

Łapacz mieszkał na Żabiance i wcześniej był z-cą dyrektor SP 89.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 11:17 pm   

Rumcajs napisał/a:
Jełśi nazywał się Łapacz - taki niezbyt czysty, z lekko adolfowskim wąsem, to jak najbardziej go pamietam.
A Korycka od bioli? Taka co na przerwach machała kluczami i mówiła w powietrze "Nie biegaj! Nie biegaj!". Potem na lekcjach używała kosmicznej dla nas frazy "Telewidzu! Obudź się" :hiihihi:

A Korycka tez uczyła w SP 89 i innym ulubionym powiedzeniem było kolory czerwony lila róż to moje kolory! ;)
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 11:20 pm   

jayms napisał/a:
Mikołaj napisał/a:
O, jayms, widzę, że mieszkasz po sąsiedzku z moją przyjaciółką! Bywam co jakiś czas w tym bloku naprzeciwko!
:P


Jaki ten świat mały! :D A może coś wspólnego z Tobą lub przyjaciółką ma ten czerwony Fiat Coupe , który stoi w okolicy zaznaczonego bloku?

A wracając do Żabianki,to w latach 60-tych "lasek" pośrodku osiedla (gdzie stała drewniana kapliczka)był ogrodzony wysokim drewnianym płotem. Znajdowała się tam ferma-hodowla lisów , a pośrodku stał parterowy drewniany domek i strasznie w jej pobliżu śmierdziało (cyt. ze wspomień pana Romka :hihi: ).

Podpis zdjęcia niezgodny. Ponieważ kiedy erydowano Chrystusa Odkupiciela ten teren już należał do parafii Fatimskiej.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 11:28 pm   

seestrasse napisał/a:
to nie było aż takie odludzie, tylko droga z Gdańska do Sopotu... fakt, że raczej nie pierwszej kolejności odśnieżania, ale jednak. tylko dlaczego badacze Oliwy i okolic mieliby przemilczać fakt istnienia karczmy z "dziewczynkami"?
no i fakt pojawienia się nazwy Poggenkrug dopiero w XIX wieku...

a poniżej wycinek messtischblatt-a stąd: http://www.mapy.eksploracja.pl
do dziś przetrwały dwa budynki (oznaczone kółkiem, pominęłam zabudowę Młyna IV). dwa krzyżyki oznaczają budynki wyburzone "za naszych czasów".

Na Mapie pod nazwą Poggenkrug widać wyraźnie poziomice. Wyjaśniam - tam była dziura - jar bardzo głęboki. Obecnie tylko częściowo to widać jak macie poziomicę w oczach i spojrzycie z Gospody na wjazd do ERO ARENY widać ewidentne obnizenie terenu - to fragment tych starych mokradeł, a stamtąd w kierunku Husytów było podobnie ale w czasie kiedu budowano SP 77 nawożono tam mnóstwo śmieci i gruzu podobnie jak całe wzniesienie w kierunku do Sopotu ale za działkami i ERGO Areną - to był jeden wielgachny śmietnik! Zacznijcie tam kopać to założycie antykwariat! Sądze że kiedyś ajkiś archeolog zrobi tam karierę :D
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Czw Mar 24, 2016 11:30 pm   

jayms napisał/a:
A może ów staw znajdował się gdzieś przy tej zapomnianej drodze (na zdjęciach) :hmmm: . Znajduje się ona w środku podwórza za budynkami przy ulicy Gospody 6 i 8, a włściwie jest ona "przecięta blokiem nr 8 i budynkiem spółdzielni mieszkaniowej i kończy się przy żabiankowym deptaku. Zastanawiam się czy to nie jest aby dawna Elsass Weg :hmmm:

Jak najbardziej choć na Wejhera nie widać to faktycznie wzdłuż Gospody 5 i dalej az do "Polityka" a potem Bursztynowej.
_________________
........
 
Irx 
Irek

Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 71
Wysłany: Czw Lis 10, 2016 1:37 pm   

Zdjęcia ulicy Gospody z przyległościami z lat 80-tych

IMG-20160912-03338.jpg
Nie za wyraźne zdjęcie ,ale ktoś może coś rozpozna znajomego
Plik ściągnięto 15372 raz(y) 84,12 KB

IMG-20160912-03336.jpg
Plik ściągnięto 15401 raz(y) 110,21 KB

IMG-20160912-03334.jpg
Plik ściągnięto 15422 raz(y) 104,41 KB

Ostatnio zmieniony przez Irx Czw Lis 10, 2016 7:11 pm, w całości zmieniany 6 razy  
 
Irx 
Irek

Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 71
Wysłany: Czw Lis 10, 2016 1:45 pm   

Tu dziś stoi Ergo Arena

IMG-20160912-03332.jpg
Plik ściągnięto 15400 raz(y) 87,25 KB

 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Lis 10, 2016 2:38 pm   

:==
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Czw Lis 10, 2016 3:13 pm   

Super fotki :huuurra:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk