Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
"Wydarzyło się...'' - Dworzec Wiślany
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Maj 17, 2004 2:10 pm   "Wydarzyło się...'' - Dworzec Wiślany

Na 30 stronie albumu "Wydarzyło sie w Gdańsku 1901-2000" - rok 1918 - jest zdjęcie grupki żołnierzy podpisane "Żołnierzy z frontu przywożono miedzy innymi na Dworzec Wiślany, położony w przemysłowej części miasta za Przeróbką."
Dworzec Wiślany to oczywiście okolice Nowego Portu a nie Przeróbki. Autorom chodziło zapewne o dworzec Kaiserhafen (dzisiejszy teren Zakładów Naprawy Taboru Kolejowego), ale który tak naprawdę widoczny jest na zdjeciu?
Czytałem, że w okresie I WŚ na Dworzec Wislany przywożono rannych statkami.
Co ciekawe (przeskakując już do początku II WŚ) 2 września "Schleswig - Holstein" został przeholowany z okolic Szańca Mew i zacumował właśnie przy Dworcu Wiślanym skąd ostrzeliwał polskie pozycje w Redłowie.

Czy ktoś z Was był na jednym lub drugim dworcu? Jak obecnie wyglądają te tereny? Jest jakaś oficjalana polska nazwa dworcaf Kaiserhafen?
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Pon Maj 17, 2004 7:10 pm   

Dzisiaj po Dworcu Wiślanym pozostała tylko nazwa. Znajdował się on mniej więcej w połowie obecnego Nabrzeża Wiślanego w porcie gdańskim. W tym miejscu znajdują się place przeładunkowe i magazyny tzw. rejonu II.
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pon Maj 17, 2004 7:27 pm   

Patrząc na układ budynków na współczesnym planie (no może aż nie tak współczesnym bo z 1989 roku ;) ) - wydaje się, że budynki dworca Kaiserhafen przetrwały.
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Maj 17, 2004 8:06 pm   

Wydaje się, że część dawnego układu torów również pozostała.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Maj 17, 2004 8:15 pm   

Marek Z napisał/a:
Dzisiaj po Dworcu Wiślanym pozostała tylko nazwa. Znajdował się on mniej więcej w połowie obecnego Nabrzeża Wiślanego w porcie gdańskim. W tym miejscu znajdują się place przeładunkowe i magazyny tzw. rejonu II.

A kiedy przestał istnieć? Jak wynika z cytowanego wBiuletynie IPN raportu z 1955 był nadal używany i planowano jego rozbudowę.
"Praca odbywa się na 3 zmiany. We wszystkich wydziałach przeładunkowych znajdują się łaźnie za wyjątkiem wydziału II na Dworcu Wiślanym, gdzie nie ma ani poczekalni, ani łaźni."
"Nie osiągnięto przewidywanego postępu projektowanej budowy domu socjalnego na Dworcu Wiślanym."
"Jednakże Zarząd Portu nie zawsze był w stanie stworzyć warunki wymagane dla zabezpieczenia bezpieczeństwa pracy, gdyż władze nadrzędne skreślały z planów inwestycyjnych projektowane inwestycje, np. budowę poczekalni na Dworcu Wiślanym na rok 1954."
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Pon Maj 17, 2004 8:51 pm   

Cytat:
A kiedy przestał istnieć?

Hmmm... nie bardzo wiem. Nie mam źródeł na ten temat.
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Wto Maj 18, 2004 7:48 am   

Cytat:
A kiedy przestał istnieć? Jak wynika z cytowanego wBiuletynie IPN raportu z 1955 był nadal używany i planowano jego rozbudowę.

Wydaje mi się Mikołaju, że właśnie ta rozbudowa zadecydowała o jego końcu. :wink: Pamiętajmy przy tym, że nazwy czasami bronią się dłużej niż same obiekty, bo do dzisiaj starzy portowcy uzywają tego określenia. :wink:
Dokładnie w którym roku Dworzec Wiślany zniknął, tego Ci nie powiem, ale podejrzewam, że nastapiło to na początku lat 60-tych, kiedy przeprowadzono kompleksową modernizację nabrzeża w miejscu nadal określanym jako Dworzec Wislany. Zakres tych prac obejmował budowę 280 m nabrzeża, zwiększenie powierzchni składowej oraz budowę dwóch nowoczesnych magazynów.
_________________
When a man is tired of Gdańsk he is tired of life /niby Oscar Wilde/
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Maj 18, 2004 9:29 am   

To jest ten Dworzec Wiślany?
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Sro Maj 19, 2004 9:14 am   

Całkiem możliwe, choć nie potwierdzę na pewno - szukałam w dostępnych mi materiałach jakiejś fotki, niestety bez skutku. :( Przy okazji znalazłam informację, że nabrzeża przeładunkowe, spichrze i magazyny, objęte nazwą 'Dworzec Wiślany', powstały po 1889 r., tj. po przeprowadzeniu lini kolejowej do Nowego Portu (bezpośrednio nad Wisłą). 10 lat później przeprowadzono dodatkowe połączenie Dworca Wiślanego ze stacją rozrządową za Zaspie wzdłuż południowego skaraju zabudowań Nowego Portu.
Na marginesie - patrząc na plan portu gdańskiego z 1929 r. - to tych 'dworców' na terenie portu bylo kilka: Wiślany, wspomniany już Kaiserhafen, Holm, Prove (ta ostatnia nazwa może być przekłamana, bo słabo czytelna).
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Maj 19, 2004 2:01 pm   

Petelka napisał/a:
tych 'dworców' na terenie portu bylo kilka: Wiślany, wspomniany już Kaiserhafen, Holm, Prove (ta ostatnia nazwa może być przekłamana, bo słabo czytelna).

Jak zdradzisz, w jakiej okolicy widziałaś tę nazwę, to może zweryfikujemy na innych mapach?
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Czw Maj 20, 2004 8:13 am   

Cytat:
Jak zdradzisz, w jakiej okolicy widziałaś tę nazwę, to może zweryfikujemy na innych mapach?

Wygląda, że ten Dworzec Prowe (a nie 'Prove' jak pisałam wczesniej) to obecne Nabrzeże Oliwskie w części najbardziej zbliżonej do obecnej Bazy PŻB.
_________________
When a man is tired of Gdańsk he is tired of life /niby Oscar Wilde/
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Czw Maj 20, 2004 8:28 am   

Na swojej mapie znalazłem jeszcze taki dworzec:
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Czw Maj 20, 2004 8:46 am   

Zdaje się Marku, że korzystamy z tego samego planu. :hihi:
A Dworzec Strohdeich... Sienna Grobla... to chyba tereny obok Mostu Siennickiego, po stronie gdzie siedzi PRCiP i leżą jakieś sterty złomu (?)
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Maj 20, 2004 9:02 am   

Petelka napisał/a:
Zdaje się Marku, że korzystamy z tego samego planu. :hihi:
A Dworzec Strohdeich... Sienna Grobla... to chyba tereny obok Mostu Siennickiego, po stronie gdzie siedzi PRCiP i leżą jakieś sterty złomu (?)

Trochę dalej na wschód chyba. Wychodzi mi, że to miejsce pomiędzy obecnymi ulicami Litewską i Elbląską (a ściślej, pomiędzy ulicą Litewską i łachą wiślaną o nazwie "Rozwójka"). Na planach są tu nazwy "Gęsia Karczma" i "Biały Dworek".
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Czw Maj 20, 2004 9:24 am   

Cytat:
Zdaje się Marku, że korzystamy z tego samego planu.

Wiem chyba skąd go masz... :==
Cytat:
Wychodzi mi, że to miejsce pomiędzy obecnymi ulicami Litewską i Elbląską (a ściślej, pomiędzy ulicą Litewską i łachą wiślaną o nazwie "Rozwójka")

Tak, tak, dworzec jest (a raczej był) od strony Elbląskiej.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk