Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
jestem stąd bis
Autor Wiadomość
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Maj 12, 2004 10:14 am   

Kasia_57 napisał/a:

Od jakiegoś czasu podczytuję te wszystkie dywagacje i zastanawiam się, czy już nie ma tematów, że czas na spory?


Ty sie nie wypowiadasz to i tematów brak...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Maj 12, 2004 11:04 am   

Zoppoter napisał/a:
No wydawało mi się, że kilka lat temu znaleziono jakieś slady grodu datowane na początek X wieku.
Zresztą, skoro w 997 roku Biskup Wojciech wpadł był do Gdańska, i było to warte odnotowania w jakiejś kronice, to chyba ten Gdańsk nie został zbudowany na kilka miesięcy przed jego wizytą...?


Ślady grodu (na Zamczysku) datowane były dawniej (od jakichś 50 lat) na ok. 980, w tej chwili nastapiła rewolucja w datowaniu i sądzi się, że te warstwy powstały nie wcześniej niż ok. 1050...

Inne warstwy, ale niekoniecznie pretendujące do miana "grodu", znalazł Andrzej Zbierski pod Ratuszem Pr. Miasta ok. 1970 r. Tamte materiały mają dobre datowanie na 932 rok. Ale jeżeli dopuścimy je do głosu, to dlaczego nie uwzględnić znalezisk z okresu rzymskiego (II wiek naszej ery), wczesnej epoki żelaza czy nawet młodszej epoki kamienia (ponad 2000 lat przed nar. Chrystusa), których też na terenie Gdańska (i Sopotu, i Gdyni) nie brakuje.

Z czego wynika, że HISTORIA Gdańska - w sensie procesu dziejowego oświetlonego źródłami pisanymi - zaczyna się w 997 roku. Dodatkowo, dalsze 151 lat - druga wzmianka o Gdańsku jest dopiero z 1148 r. - to własciwie powrót w mroki prehistorii.
Konkluzja: osadnictwo ludzkie na terenie Gdańska (Trójmiasta, Pomorza - niepotrzebne skreślić) rozwija się od kilku tysięcy lat.
Historia Gdańska liczy obecnie 1007 lat (i 2 miesiące - zakładając że wizyta biskupa Adalberta nastąpiła pod koniec marca ;)). Zaokrąglanie tej liczby do 1100, czyli o prawie 12%, uważam za niedopuszczalne ;) Natomiast gdyby ktoś chciał koniecznie udowodnić, że historia Miasta jest jeszcze krótsza i obejmuje raptem 856 lat, to się z nim nie będę kłócił, bo będzie miał za swoją tezą silne argumenty...
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Maj 12, 2004 11:21 am   

pumeks napisał/a:
[

Z czego wynika, że HISTORIA Gdańska - w sensie procesu dziejowego oświetlonego źródłami pisanymi - zaczyna się w 997 roku.


W sensie pisanych źródeł zapewne tak. Ale w sensie logiki nie. W 997 roku Gdańsk juz istniał. Skoro o nim napisano, to zapewne istniał jako cos bardziej znaczącego niż osada składająca się z kilku ziemianek. Tam coś było o "urbs". A skoro tak, to musiał powstać dobre kilkadziesiąt lat wcześniej.
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Sro Maj 12, 2004 8:55 pm   o Holendrach

bardzo prosze o Holendrach...holenderskie tropy w historii Gdanska ?
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Maj 12, 2004 9:20 pm   

Rozgorzała tu taka wielka dyskusja, jak pisać Brzeźno czy Broesen. Najważniejsze, żeby nie pisac Brzećno, jak to zrobiono na mapie w serwisie gdansk.mojemiasto.pl
 
 
PAULUS MAZUR 
Olexy i kleksy


Dołączył: 05 Maj 2004
Posty: 303
Wysłany: Sro Maj 12, 2004 9:41 pm   

Sabaoth POPIERAM TWĄ TEZĘ.a TAK A PROPOS TEGO O CO MI CHODZIŁO Z TĄ NAZWĄ BROSEN TO TUTAJ UKŁONIŁBYM SIĘ W KIERUNKU GRUNA.JEDNI NAPISZĄ BROSEN INNI BRZEŹNO -WSZAK I TAK WIADOMO O CO CHODZI-W OBSZARZE NASZYCH ZAINTERESOWAŃ- vide - DAWNY GDAŃSK LOGICZNE JEST ŻE RACZEJ SIĘ NIE POWINNA POJAWIĆ JAKAŚ POSTAĆ O XENOFOBICZNEJ CHARAKTERYSTYCE.rOZUMIEM TEŻ MARKA
ŻE CHCIAŁBY PEWNEGO UPORZĄDKOWANIA POLSKA NAZWA A POTEM ZAMIERZCHŁA.
ALE FAKT FAKTEM ŻE DYSKUTUJĄC O SPRAWACH NAM BLISKICH DOTYCZĄCYCH OMAWIANYCH TEMATÓW - OSOBIŚCIE WOLAŁBYM PISAĆ NP.BROSEN I CIESZYŁBYM SIĘ GDYBY TO NIKOMU------------------------!!!-----------------------------------------------------
NIE SPRAWIAŁO PRZYKROŚCI.PORZĄDEK PORZĄDKIEM ALE CZYSTY FORMALIZM
PACHNIE SYNDROMEM FRANZA KAFKI.PROPONOWAŁBYM TEŻ ABY ARBITRALNIE ZAŁATWIAŁ TAKIE SPRAWY GŁOSEM DECYDUJĄCYM(OCZYWISTA PO DYSKUSJI I SUGESTIACH Z RÓŻNYCH STRON) MIKOŁAJ TUDZIEŻ GRUN.
 
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Sro Maj 12, 2004 10:10 pm   

popieram Paulusa.
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Sro Maj 12, 2004 10:16 pm   

A to co? Referendum? Jacyś kandydaci i stronnictwa? :evil:
Cytat:
...PROPONOWAŁBYM TEŻ ABY ARBITRALNIE ZAŁATWIAŁ TAKIE SPRAWY GŁOSEM DECYDUJĄCYM...

Tak, tak... Stwórzmy Komisję Rewizyjną i Komisję Zatwierdzającą Każdy Post im. Dzierżyńskiego. :evil:

A taki fajny klimat tu panował... :cry:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
Ostatnio zmieniony przez Marcin Czw Maj 13, 2004 7:15 am, w całości zmieniany 4 razy  
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Maj 12, 2004 11:14 pm   

Z arbitralnością to bym nie przesadzał. Rzecz jest w tym, żeby sobie nawzajem nie psuć zabawy i dobrze się czuć na forum. Każdy ma swoją koncepcję - i są one równie dobre i słuszne - i wcale nie musi być tak, żeby jakaś była mądrzejsza - ot czasem komuś coś nie pasuje, a inne coś pasuje - norma. Dlatego też zamierzam stosować w przypadku mniej znanych nazw wyjaśnienia co do ich obecnego brzmienia - nie problem to, a z pewnością rozmowy będą w ten sposób łatwiejsze w percepcji.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Maj 13, 2004 3:30 pm   

Posprzątane.
Zakończcie już proszę te dyskusję o pisowni, wszystko juz do cna wygadane.
Cytat:
A taki fajny klimat tu panował...

Marcin, mam nadzieję, że nic się nie zmieniło...
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Maj 14, 2004 8:46 pm   

ze stronki o gdanskich korzeniach...
czyzby to moje rodowe nazwisko??? :shock:
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Wto Maj 18, 2004 2:12 pm   

Paulus napisał/a:
Sabaoth POPIERAM TWĄ TEZĘ.a TAK A PROPOS TEGO O CO MI CHODZIŁO Z TĄ NAZWĄ BROSEN TO TUTAJ UKŁONIŁBYM SIĘ W KIERUNKU GRUNA.JEDNI NAPISZĄ BROSEN INNI BRZEŹNO -WSZAK I TAK WIADOMO O CO CHODZI.

Jedni napiszą "Główne Miasto", inni napiszą "Stare Miasto", jeszcze inni "STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)", ale i tak wiadomo o co chodzi ;>> Tylko, że zaraz znajdzie się ktoś, kto będzie to po raz n-ty prostował :) I wcale nie mam tutaj Gruna na myśli, hehehe :-)
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Maj 18, 2004 2:38 pm   

rispetto napisał/a:
Paulus napisał/a:
Sabaoth POPIERAM TWĄ TEZĘ.a TAK A PROPOS TEGO O CO MI CHODZIŁO Z TĄ NAZWĄ BROSEN TO TUTAJ UKŁONIŁBYM SIĘ W KIERUNKU GRUNA.JEDNI NAPISZĄ BROSEN INNI BRZEŹNO -WSZAK I TAK WIADOMO O CO CHODZI.

Jedni napiszą "Główne Miasto", inni napiszą "Stare Miasto", jeszcze inni "STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)", ale i tak wiadomo o co chodzi


Tak by było, gdyby nie fakt, że w Gdańsku jest zarówno Główne jak Stare Miasto i sa to dwa różne miejsca. Prosta droga do nieporowzumienia. Juz kiedys w Cafe Trójmiasto opowiadałem, że bylismy umówieni z grupa znajomych obok Ratusza na Starym Miescie i przez podobna "dowolność" interpretacji spotkanie nie doszło do skutku. Bo część czekała na Korzennej a część na Długiej. Ta druga część wielce zaskoczona, że Długa nie znajduje się na Starym Mieście.
A słowo "STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)", pomijając fakt, ze nie wiadomo do której części Miasta ma sie odnosić, jest wytrychem, który jest zwykle rozumiany jako skrót od "Starego Miasta" i w ten sposób prowadzi do opisanych wyżej nieporozumień.
O szacunku dla historii własnego Miasta juz nie wspominam, bo to oczywiste.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Maj 19, 2004 12:29 am   

W książeczce Kilarskiego "Gdańsk" z 1948 r. znalazłem następujące zdanie:
Środek gdańskiego staromieścia nosi nazwę Prawego Miasta. "Prawe" - to jest: istotne, główne.
A właśnie nad tym się zastanawiałem...
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Maj 20, 2004 12:52 am   

Cytat:
O szacunku dla historii własnego Miasta juz nie wspominam, bo to oczywiste


bo taki to właśnie jest szacunek i takie Ono własne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk