Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
ZNTK
Autor Wiadomość
Rumcajs 
Rumcajs


Dołączył: 27 Paź 2004
Posty: 232
Wysłany: Czw Gru 15, 2005 12:09 am   ZNTK

Hejho!
Jako, że praca zagnała mnie na teren ZNTK-u i zobaczyłem tam niesamowite obrazki (żałowałem że nie nosze ze sobą zawsze cyfrżwki jak Parker :) , postanowiłem następnegp dnia zrobić kilka fot. Niestety strzelałem spod pachy, bo wicie wróg przemysłowy-szpieg nie spi i tu ni wolno robić zdjęć...

I zadaję pytanie, czy ktoś może wyłożyć jakie były losy ZNTK, bo mi coś świta, że te Zakłady były polskie przed wojną, ale ni w ząb nie pamiętam skąd to wiem = nie wiem czy to prawda czy też fałsz?

IMG_3934.jpg
Plik ściągnięto 45013 raz(y) 56,5 KB

IMG_3931.jpg
Plik ściągnięto 45013 raz(y) 75,69 KB

IMG_3923.jpg
Plik ściągnięto 45013 raz(y) 70,71 KB

_________________
Wstawać! Wstawać i ćwicyć!
Ale czemu?! Bo rano jest!
Eeee, u mnie jest jeszcze noc...
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Gru 15, 2005 12:18 am   

polskie? jakoś nie kojarzę...
za to jak spojrzeć na mapę z 1940 r. - tam był spory dworzec!
co dziwne na innej mapie z początku 20-tych jeszcze go nie ma... ale to moze kwestia niedokładnej mapy

bhf_kaiserhafen.jpg
Plik ściągnięto 45008 raz(y) 61,58 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Gru 15, 2005 9:26 am   

Polskie w 20%. Tworzyły wraz z byłą stocznią cesarską rodzaj holdingu, który został przez mocarstwa sprzymierzone rozdysponowany w dosyc skomplikowany sposób.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Ponury 
Eliot Ness


Dołączył: 25 Lip 2005
Posty: 249
Wysłany: Sob Gru 17, 2005 12:26 am   

To nie był dworzec,a coś w rodzaju dużej (wręcz ogromnej) hali warsztatowej. A same zakłady powstały jeśli się nie mylę ok. 1912 jako jeden z wielu zakładów remontowych kolei pruskich.
_________________
http://cichociemni.ouh.org/
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Gru 17, 2005 10:44 am   

Nie będę się upierał, bo żadnych zdjęć nigdy nie widziałem i pewnie masz rację, ale na mapie jest bahnhof :roll:
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Pią Sty 06, 2006 10:01 pm   

Niestety dzisiejsze ZNTK to tylko smutne pozostałości jednego z największych gdańskich zakładów przemysłowych.Nawet widoczny na jednym ze zdjęć komin - charakterystyczny punkt na wielu przedwojennych gdańskich zdjęciach i pocztówkach skrócono w latach 90-tych o jedną trzecią.Przepracowałem tam trzydziesci lat.To takze moje hobby.Uzbierałem kilka setek zdjęć i kopii dokumentów z różnych okresów działalności zarówno dawnego Eisenbahn Hauptewekstatt Danzig-Troyl,póżniej Warsztatów Kolejowych PKP i wreszcie ZNTK.W okresie WM Gdańska oddano zakłady na 50 lat w bezpłatną dzierżawę towarzystwu International Shipbuilding & Engineering Company Ltd w którym Polska miała 20% udziału.A stacja kolejowa Danzig Kaiserhafen istnieje do dziś jako Gdańsk-Kanał Kaszubski ale to była i jest stacja towarowa.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Sty 06, 2006 10:24 pm   

Cytat:
Uzbierałem kilka setek zdjęć i kopii dokumentów z różnych okresów działalności zarówno dawnego Eisenbahn Hauptewekstatt Danzig-Troyl,póżniej Warsztatów Kolejowych PKP i wreszcie ZNTK

No to trafiłeś na idealne miejsce, by się choć częścią zbiorów podzielić. Ciepłe przyjęcie i zainteresowanie publicznosci gwarantowane :D
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Sty 06, 2006 11:27 pm   

Mikołaj napisał/a:
Ciepłe przyjęcie i zainteresowanie publicznosci gwarantowane :D

możliwe też publikacje w prasie :mrgreen: :wink:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Sty 07, 2006 12:38 am   

A czy to nie ten komin, który było widać z obozu dla uchodźców żydowskich?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
DarioB 

Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1288
Wysłany: Sob Sty 07, 2006 12:50 am   

Sabaoth napisał/a:
A czy to nie ten komin, który było widać z obozu dla uchodźców żydowskich?

Najprawdopodobiej ten, gdyż przecież obóz był prawie za płotem.
_________________
www.DarioB.net - Kochasz Gdańsk? Zaglądaj na moją stronę :)
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Sob Sty 07, 2006 10:28 am   

stanalex napisał/a:
Uzbierałem kilka setek zdjęć i kopii dokumentów z różnych okresów działalności zarówno dawnego Eisenbahn Hauptewekstatt Danzig-Troyl,póżniej Warsztatów Kolejowych PKP i wreszcie ZNTK.


:wow:

Podpisuję się pod tym, co napisał Mikołaj :hurra:
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Sob Sty 07, 2006 12:07 pm   

stanalex napisał/a:
To takze moje hobby.Uzbierałem kilka setek zdjęć i kopii dokumentów z różnych okresów działalności zarówno dawnego Eisenbahn Hauptewekstatt Danzig-Troyl,póżniej Warsztatów Kolejowych PKP i wreszcie ZNTK.

OOoooOOO.... czekam z niecierpliwością na różne ciekawości, które zgromadziłeś. :D
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Nie Sty 08, 2006 7:29 pm   Coś z archiwum

Oczywiscie z przyjemnością pokażę ciekawostki.Na przykład jedna z najstarszych rycin przedstawiających zakłady i kawałek dzielnicy- reprodukcja z książki "Danzig"prof.Fischera z 1924 r.Albo protokół przekazania zakładu z 1945: "koza - szt 1 :lol: Zdjęcie Martwej Wisły wykonane tuż przed częściową rozbiórką komina z galeryjki na jego szczycie,prowadziły tam tak zardzewiałe klamry i sama galeryjka była po latach nieuzywania w takim stanie, że aparat - zenit, trząsł się w ręce :hmmm: .I coś smutnego: demontaż szyldu ZNTK.Był tam przedtem duży przedwojenny zegar wg którego przejeżdzający i przechodnie regulowali swe zegarki.Stanął w nocy 13 grudnia 1981r i już nie dał się naprawić :???: .Ten który widać na zdjęciu to póżniejszy elektryczny ersatz.Pozdrawiam.

3.jpg
Plik ściągnięto 44724 raz(y) 24,36 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 44724 raz(y) 67,04 KB

EHWDanzig-Troyl2.jpg
Plik ściągnięto 44724 raz(y) 42,21 KB

 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Nie Sty 08, 2006 8:13 pm   Jeszcze "cuś"

Jeszcze.Ten "kultowy" zegar znalazłem na jednym ze zdjęć z roku 1968.No i ten protokół,który poczatkowo był za duzym plikiem.

Prot4.jpg
Plik ściągnięto 44713 raz(y) 52,25 KB

Zegar.jpg
Plik ściągnięto 44713 raz(y) 43,29 KB

 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Pon Sty 09, 2006 9:54 pm   Jeszcze trochę

Chociaż z nazwy zakłady były NAPRAWCZE to może kogoś zainteresuje,że produkowano też w nich wiele rzeczy.O tych ściśle kolejowych nie będę pisać - to temat na inne portale ale kilka ciekawostek może zaciekawić.W 1958 wyprodukowano kilkadziesiąt autobusów. Gołe podwozia z silnikiem Leyland pochodziły z Anglii,a w ZNTK budowano całe karoserie z wyposażeniem wykorzystując częsci z wagonów.Autobusy trafiły do PKS w centralnej Polsce.Zauważcie że kierownice miały z prawej strony.Ponieważ zimy kiedyś były że ho ho a śniegu było równo z dachem wyprodukowano w ZNTK pługi z wykorzystaniem silników odrzutowych z samolotów bojowych MIG.Działały rewelacyjnie ale zużywały "cysternę" paliwa na kilometr.Właściwie wyprodukowano też od zera dawne 800 voltowe "modraki" EW-90,EW-91,EW-92 - jak wiadomo budowano je z otrzymanych w ramach odszkodowania wojennego spalonych wagonów berlińskiego S-bahnu.Jak widać sporo trzeba było do nich dołożyć, żeby można było pojechać z Gdańska do Gdyni.

Pług-jet2.jpg
Plik ściągnięto 44653 raz(y) 42,61 KB

Pudło1.jpg
Plik ściągnięto 44653 raz(y) 46,49 KB

Leyland2.jpg
Plik ściągnięto 44653 raz(y) 40,13 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk