Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
HISTORIA DOLNEGO WRZESZCZA
Autor Wiadomość
Wrzeszczak 


Dołączył: 07 Lis 2004
Posty: 222
Wysłany: Nie Kwi 23, 2006 4:22 pm   HISTORIA DOLNEGO WRZESZCZA

Nie chcialem tego wytykac, ale dla mnie to tez oczywiste, ze Wrzeszcz kultowo nazwany "Dolnym" konczy sie na Ulicy Glownej a nie na torach
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Nie Kwi 23, 2006 4:26 pm   

Niektórzy tak mówią, my jednak zdecydowaliśmy się na granicę na torach - jest ona dość wyrazista a w ogóle to zapraszam do lektury działu HISTORIA.
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
Wrzeszczak 


Dołączył: 07 Lis 2004
Posty: 222
Wysłany: Nie Kwi 23, 2006 5:09 pm   

Historia historia, a mnie mama mowila, zebym nie wychodzil poza nasza dzielnice tzn. nie przechodzil przez Grunwaldzka. Tam, po drugiej stronie zaczynal sie teren obcy ( gdzie zreszta potem przez wiekszosc zycia mieszkalem). Bez walki oddajecie Gorniakom ladny kawalek Magicznej Dzielnicy.
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Nie Kwi 23, 2006 5:17 pm   

:) No widzisz, a mnie mama mówiła, że idziemy na zakupy do Wrzeszcza, mając zawsze na myśli jej część położoną za torami kolejowymi. Czyli tam był jakiś inny Wrzeszcz, nie nasz. Inny? Górny :)

Fakt, to trochę kwestia punktu siedzenia :wink:
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
Ostatnio zmieniony przez Jarek z Wrzeszcza Nie Kwi 23, 2006 10:06 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
DarioB 

Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1288
Wysłany: Pon Kwi 24, 2006 9:14 pm   

Czy w kręgu Waszych zainteresowań jest głównie okres przedwojenny?
Bo może warto opisać też ciekawsze (ważniejsze) wydarzenia współczesne dotyczące waszej dzielnicy??
Jako przykład mogę podać pożar na Klinicznej.
2005.01.22.Pozar na Klinicznej

Zapewne jest tego duuużo więcej. Wystarczy przejżeć Wydarzyło Się w Gdańsku, itp.
_________________
www.DarioB.net - Kochasz Gdańsk? Zaglądaj na moją stronę :)
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Pon Kwi 24, 2006 9:20 pm   

Pomysł jak najbardziej kuszący, ale nastawiliśmy się na DW przedwojenny - poza tym tego tematu jeszcze nie wyczerpaliśmy...
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
DarioB 

Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1288
Wysłany: Pon Kwi 24, 2006 10:09 pm   

Yarecque napisał/a:
Pomysł jak najbardziej kuszący, ale nastawiliśmy się na DW przedwojenny - poza tym tego tematu jeszcze nie wyczerpaliśmy...


Kumam, tak tylko głośno myslę ;)
_________________
www.DarioB.net - Kochasz Gdańsk? Zaglądaj na moją stronę :)
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Kwi 28, 2006 4:12 pm   

Albo półlegendarna katastrofa lotnicza, kiedy podchodzący do lądowania samolot miał uderzyć w jeden z domów na Kościuszki...
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Pią Kwi 28, 2006 8:54 pm   

I w tymże miejscu gniazdo karabinów maszynowych w czasie wojny,szachujace Gedanię i Bratniak...zrobiłam sobie ksero fotki mapy z książki pana Mikosa.Tak bardzo wydało mi sie niezwykłe,że ten plan w ogóle przetrwał....i trafił do publikacji...
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Pią Kwi 28, 2006 10:20 pm   

pumeks napisał/a:
Albo półlegendarna katastrofa lotnicza, kiedy podchodzący do lądowania samolot miał uderzyć w jeden z domów na Kościuszki...


Moi teściowie pamiętają tę katastrofę ponieważ mieszkają niedaleko,więc nie jest to raczej legenda.Już gdzieś pisałem o tym na jakimś forum(niestety nie pamiętam gdzie),podobno był to samolot wojskowy i zginęło w nim dwóch pilotów.
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Czw Wrz 14, 2006 11:13 pm   

Wykrakane!A mówiłam,bronić sie zawczasu!!!Słać maile do radnych,bo po najblizszej nasiadówce 27.09 bedzie za pózno:podział na Górny i Dolny zostanie dokonany i-bez pytania...Conradinum w Gornym Wrzeszczu,Uphagena,korty,ul Czarna(ks Zator-Przytockiego,Dmowskiego i Galeria Bałtycka ......no w głowie sie nie mieści,pól parafii z Czarnej tu a reszta-tam???
SKM-ka podzieliła naturalne przedwojenne osiedle a teraz jeszcze dojdzie prawdziwy podział administracyjny.Jaaasne,mieszkańcy jak zwykle dowiedza się po fakcie... :co_jest:
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Pią Wrz 15, 2006 10:04 am   

pumeks napisał/a:
Albo półlegendarna katastrofa lotnicza, kiedy podchodzący do lądowania samolot miał uderzyć w jeden z domów na Kościuszki...


Nie byłem świadkiem, ale wg mnie to nie jest legenda. Wypadek taki mial miejsce. Do dzisiaj częśc budynku usytuowanego nad wjazdem w którąś z uliczek (nie pamiętam którą Prusa czy kolejną - chyba to jest Fredry bo chyba nie nad Kraszewskiego) ma cegłe innego koloru (powojenną).
Z relacji rodziny, a ta mieszkala na Kraszewskiego wynika, że wypadek lotniczy miał mmiejsce w latach 50-tych i uczestniczył w nim samolot wojskowy (chyba Lim-15 czyli polska wersja MIG-a-15). Podobno był to samolot szkolno treningowy dwumiejscowy.
Discleimer: nie odpowiadam za moją rodzinkę i jej pamięć, ale relacji wysluchalem wielokroynie i przekazuję njiniejszym do oczu szacownych forumowiczów.....
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Nie Wrz 24, 2006 11:27 am   

Zdzislaw napisał/a:
pumeks napisał/a:
Albo półlegendarna katastrofa lotnicza, kiedy podchodzący do lądowania samolot miał uderzyć w jeden z domów na Kościuszki...


Nie byłem świadkiem, ale wg mnie to nie jest legenda. Wypadek taki mial miejsce. Do dzisiaj częśc budynku usytuowanego nad wjazdem w którąś z uliczek (nie pamiętam którą Prusa czy kolejną - chyba to jest Fredry bo chyba nie nad Kraszewskiego) ma cegłe innego koloru (powojenną).
Z relacji rodziny, a ta mieszkala na Kraszewskiego wynika, że wypadek lotniczy miał mmiejsce w latach 50-tych i uczestniczył w nim samolot wojskowy (chyba Lim-15 czyli polska wersja MIG-a-15). Podobno był to samolot szkolno treningowy dwumiejscowy.
Discleimer: nie odpowiadam za moją rodzinkę i jej pamięć, ale relacji wysluchalem wielokroynie i przekazuję njiniejszym do oczu szacownych forumowiczów.....


Na lotnisku we Wrzeszczu w latach 50 stacjonował 30 Pułk Lotniczy MW składający się z eskadry szturmowej oraz eskadry dalekiego rozpoznania.
Prawdopodobnie to jeden z samolotów tej ekadry rozbił sie o budynek na ul. Kosciuszki.
Za kilka dni będę miał bardziej szczegółowe informacje.
 
beaviso 


Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 182
Wysłany: Pon Wrz 25, 2006 11:53 pm   

Zdzislaw napisał/a:
Do dzisiaj częśc budynku usytuowanego nad wjazdem w którąś z uliczek (nie pamiętam którą Prusa czy kolejną - chyba to jest Fredry bo chyba nie nad Kraszewskiego) ma cegłe innego koloru (powojenną).


Z tego co kojarzę jest to 2. wjazd (licząc od Legionów), czyli jednak Kraszewskiego.
Jeśli chodzi o typ samolotu to w grę wchodzić może także Ił-10 oraz Po-2.

bassa napisał/a:
I w tymże miejscu gniazdo karabinów maszynowych w czasie wojny,szachujace Gedanię i Bratniak...zrobiłam sobie ksero fotki mapy z książki pana Mikosa.Tak bardzo wydało mi sie niezwykłe,że ten plan w ogóle przetrwał....i trafił do publikacji...


Można prosić słowo bliżej? Działania wojenne 1945 to moje top-hobby ;)
Inne gniazdo k.m. znajdowało się u wylotu ulicy Kilińskiego.

M.
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Pią Lis 03, 2006 9:14 pm   wypadk lotniczy

Wracając na chwilkę do tematu wypadku lotniczego na ul. Kościuszki.
Rozmawiałm wczoraj ze świadkiem tego wypadku.
Katastrofa wydarzyła sie w roku 1954. Dwumiejscowy wojskowy samolot mający duże trudności z lotem uderzył ok. godz 13 w budynek mieszkalny przy ul. Kościuszki.
Samolot był uzbrojony co spowodowało bardzo duży problem z gaszeniem pożaru po katastrofie gdyż wybuchająca amunicja uniemożliwiała podejście strażaków. Pożar ugaszono dopiero w godzinach wieczornych. Członkowie załogi zgineli.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk