Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
[SZUKAM]Niedzwiednik,Bärenwinkel: Zdjec ,artykulow itd.
Autor Wiadomość
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Nie Cze 24, 2007 12:49 am   

No ja tych pozostałości nie pamiętam (za młody byłem i nie w głowie takie mi były). Możesz powiedzieć (póki jeszcze tu jestes :wink: ) czy to ten warsztat, o którym piszesz, widać na tym wycinku z Atlasu Gdańskiego?
I widać jeszcze coś w stronę wiaduktu (przy końcu zbiornika wodnego) - czyżby jakiś starszy dom? Ktoś pamięta?

lobek.JPG
Plik ściągnięto 21411 raz(y) 66,88 KB

 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Nie Cze 24, 2007 8:45 am   

To chyba jest w prawym górny rogu mapy, pomiędzy ulicą a stawem.

Starsza Pani mówiła mi, że tam jeszcze po wojnie były jakieś konie, chlewik, część budynku jakiegoś pałacyku (?), a także że Milicja znalazła tam jakieś pistolety pochodzące jeszcze z czasów wojny. Na pobliskim nasypie linii Gdańsk-Kartuzy znalazłem dużo łusek niemieckich, taśmę po amunicji od MG-34 (rkm, niezła pukawka niemiecka), a także dużo samych grotów pocisków. Musieli się nieźle strzelać z Rosjanami, w końcu bronili tego wysadzonego wiaduktu :)

Zakładam że ten Lobek to mógł być jakiś wywłaszczony przez rząd pruski dawny właściciel całego Niedźwiednika albo jeszcze większej okolicy. Lub też to była po prostu karczma, taka jak ta w Golden Krug :)

Tak przy okazji do legendarnego wątku zestrzelonego w okolicy Niedźwiednika bombowca B-24 Liberator w dniu 8 sierpnia 1944 roku. Być może właśnie w okolicy Lobekhof nieźle oberwał od jakiejś mobilnej armatki fflak np. 2 cm FlaK 30/38/Flakvierling :) Bynajmniej Pani mówiła że załoga spłonęła żywcem, a po wojnie części maszyny leżące gdzieś koło ulicy Słowackiego (podobnie jak Me-109 porzuconego w 1945 r.) poszły na złom :P
 
 
wodnik88 
Adamek


Dołączył: 08 Gru 2004
Posty: 269
Wysłany: Nie Cze 24, 2007 11:09 am   

A ja może też spróbuje coś napisać. Pamiętam stan od około 1994 roku bo miałem wtedy 6 lat. Wiem, że oś jezdni łamała się przy początku (patrząc w stronę Wrzeszcza) muru od Lobeck'a. Pamiętam też, że około 5 metrów od przystanku też w stronę Wrzeszcza znajdował się zjazd ze Słowaka w stronę zbiornika retencyjnego. Pamiętam to ponieważ tam "odpoczywał" beczkowóz, który często bywał u mnie "na górze" w czasie moich najmłodszych lat. Ale na tym zdjęciu jest zupełnie inna droga. Szersza i o wiele dalej od przystanku. I to na dodatek na załamaniu osi jezdni, a tam wg. mnie znajdował się róg muru. Ale za to widać rozjeżdżony pas
trawy do "tłumiki-naprawa'' (Lobeckhofu), gdzie kończy się mur (niebieska linia).

Jadnak wiem, że już wtedy jedyna pozostałość z tej posiadłości to ten mur. Nie raz próbowałem zajrzeć do środka i pamiętam, że wew. był mały placyk i jakieś zadaszenia własnej roboty. I niestety nic więcej.

aaa.jpg
Plik ściągnięto 21384 raz(y) 28,39 KB

 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Nie Cze 24, 2007 8:00 pm   

Aaa, czyli to tam dalej trochę było, nie na samym rogu. I dzięki za lokalizację muru :)

wodnik88 napisał/a:
Ale na tym zdjęciu jest zupełnie inna droga. Szersza i o wiele dalej od przystanku. I to na dodatek na załamaniu osi jezdni, a tam wg. mnie znajdował się róg muru.

Hmm, tak myślę, że tutaj, to juz mogą być przygotowania do poszerzania Słowaka. I tak jakoś dziwnie zbiornik przecina.

Ponury2 napisał/a:
Zakładam że ten Lobek to mógł być jakiś wywłaszczony przez rząd pruski dawny właściciel całego Niedźwiednika albo jeszcze większej okolicy. Lub też to była po prostu karczma, taka jak ta w Golden Krug :)

O przeszłości tego miejsca jest trochę w Historii Gdańska, tomIII. Dawniej był tam też młyn, ale mapki chyba bedą pasowały bardziej w innym temacie, bo taki trochę bałagan się robi w tych brętowskich wątkach :)

DSC07162m5.jpg
Plik ściągnięto 21342 raz(y) 48,02 KB

 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Nie Cze 24, 2007 9:21 pm   

"Dwór Macierzysty" ? http://www.danzig-online.pl/dziel/wrzeszcz.html może to chodzi o Dwór Srebrniki?

Kamienny młyn? Pewnie chodzi o młyńskie koło kamienne, dawniej w lesie(wtedy jeszcze polu) na ul. Góralskiej :)

Dzięki za kolejne informacje :)
 
 
wodnik88 
Adamek


Dołączył: 08 Gru 2004
Posty: 269
Wysłany: Nie Cze 24, 2007 11:16 pm   

Ponury2 napisał/a:
(...)Kamienny młyn? Pewnie chodzi o młyńskie koło kamienne, dawniej w lesie(wtedy jeszcze polu) na ul. Góralskiej :) ...


Nie to o czym piszesz to Lipnik. Kamienny młyn o ile pamiętam znajdował się w okolicy ujścia ul. Ogrodowej, tam gdzie jest ten zbiornik retencyjny. Obok ujścia Strzyży do tego zbiornika stoi jakiś budynek i niby to on był tym młynem.

(Mogłem się pomylić odnośnie nazwy) :wink:

Tyle, że tam jest napisane iż ma być to posiadłość a nie pojedyncze zabudowanie :yyy:
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pon Cze 25, 2007 12:14 am   

Ponury2 napisał/a:
"Dwór Macierzysty" ? http://www.danzig-online.pl/dziel/wrzeszcz.html może to chodzi o Dwór Srebrniki?

Chyba jednak nie, bo jest do tego tekstu przypis:
"92 Srebrniki powstały w wyniku podziału w połowie XVIw. tego rozległego dworu"
więc jak rozumiem Macierzysty został podzienlony na mniejsze w tym - Srebrzysko, Niedźwiednik i Lobeckshof :hmmm:

wodnik88 napisał/a:
Kamienny młyn o ile pamiętam znajdował się w okolicy ujścia ul. Ogrodowej, tam gdzie jest ten zbiornik retencyjny.

Ten przy Ogrodowej to był Brętowski Młyn. Znalazłem jeszcze jedną mapkę (oprócz tych: okolice Brętowa ) i tu właśnie kamienny jest bliżej np. ul. Słowackiego (Steine M.). Czyli by się zgadzało z ksiażką :)

1852 rok.JPG
Plik ściągnięto 21292 raz(y) 10,97 KB

 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Wto Sie 28, 2007 4:44 pm   

Szukamy dalej.... 8)

Dzień za dniem mija na Niedźwiedniku. Gdy jest wieczór, nieraz stajemy na jednym ze wzgórz osiedlowych, spoglądamy w stronę nasypu dawnej linii kolejowej i zastanawiamy się co jeszcze kryje to osiedle :) Rozmyślamy, rozmawiamy o tym co bylo, co będzie i gdzie szukać kolejnych inspiracji. Swoją pasją zaraziłem już conajmniej dwie osoby :)

W lesie drogi takie same jak zawsze. W gorące dni zakurzone, a w deszczowe zabłocone. Idąc drogami, nieraz zastanawiamy się co też widziały te stare drzewa rosnące w Alei Brzozowej. Musiały wiele widzieć :yyy:

Spotykamy stare zakola, strumienie, drogi, ziemianki, okopy. Próbujemy wyobraźić sobie ludzi, którzy żyli i mieszkali na osiedlu w różnych epokach.

Widzimy zaraz za "Lipnicką Drogą" oczami wyobraźni kawalerię Szwedów pędzących w XVIII wieku galopem przez Szwedzką Groblę.

Widzimy wojska napoleońskie idące zwartym szykiem do szturmu na Gdańsk na początku XIX wieku.

W okolicy Złotej Karczmy w okopach za szkołą policji widzimy oczami wyobraźni baterie niemieckich kultowych dział 88 milimetrów tłukących do radzieckich czołgów jadących polnym drogami poniżej, w Matarni.

I tak dalej....

Ot, nostalgia i chęć aby choć na chwilę móc przenieść się w czasie i zobaczyć jak wyglądało życie na Niedźwiedniku 60, 100 i 200 lat temu na przykład :)
 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Czw Sie 30, 2007 2:22 am   

Ponury2 napisał/a:
i gdzie szukać kolejnych inspiracji.

Może tu? Mnie zaskoczyło.
Książka wydaje się trochę "ubarwiona", ale całkiem by tego przecież nie wymyslili :wink:

DSC02352 500.jpg
"Gdańsk, duch miejsca" Krzysztof Junosza Dowgiałło (i inni), przez zmniejszanie jakość kiepska, w razie potrzeby wstawię gdzieś w lepszej :)
Plik ściągnięto 20978 raz(y) 79,13 KB

zoomik.jpg
Plik ściągnięto 20978 raz(y) 54,53 KB

 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Czw Sie 30, 2007 1:42 pm   

Dzięki za fajną informację :) Bycze wzgórze :) Wiem gdzie to jest :) W 1945 roku chyba było tam kilku okopanych żołnierzy niemieckich - masa łusek od mauserów. Siedziało tam pełno amunicji w ziemii i niewypałów - saperzy z Tczewa byli kilka razy.

Ciekawe byłoby dodarcie poprzez Archiwum Państwowe lub PAN w Gdańsku do materiałów tych niemieckich archeologów. Ciekawe co tam konkretnego znaleźli? Może te niemieckie kwity nadal są w posiadaniu archiwum w Gdańsku?
 
 
Zygfryd 
punx not red


Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 15
Wysłany: Czw Mar 06, 2008 6:48 pm   

Cytat:
Książka wydaje się trochę "ubarwiona", ale całkiem by tego przecież nie wymyslili
Nie potrafię sobie tego zobrazować i umieścić w przestrzeni. :hmmm:
_________________
A mój dziadek był w wehrmachcie!
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Sro Mar 26, 2008 4:59 pm   

Zygfrydzie, po ogrodzeniu Szpitala Psychiatrycznego. Tak jak na zdjęciu. Tam, gdzie kończy się ogrodzenie na pozbawionym niemal drzew wzniesieniu. Ze wzgórza idealny widok na wieżowce położone na Morenie. Tak jak na zdjęciu. Tam masz Bycze Wzgórze.

Na górze masa kamieni, ziemia to jakiś niby żwir ?! Dziwne. Ciekawe czy terenem w końcu zainteresują się archeolodzy?
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pią Cze 20, 2008 6:26 pm   

To zdjęcie już na Forum było ze 2 razy chyba - ale nie było chyba wspominane, że tam na końcu coś ciekawego widać.
Według mnie na końcu ulicy "Niedźwiednik" z nowszymi domami widać najstarszą część miejscowości - "Barenwinkel". :hmmm:

Z tamtego gospodarstwa chyba już do dziś nic nie pozostało? Tak przynajmniej to wygląda na mapach, bo osobiście się niestety jeszcze nie wybrałem na zwiedzanie :wink:

barenwinkel.JPG
Plik ściągnięto 20057 raz(y) 42,62 KB

barenwinkel mapy.JPG
1940, około 1960 i dzisiaj
Plik ściągnięto 20057 raz(y) 39,38 KB

 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Nie Cze 29, 2008 2:31 pm   

Cholera, wydaje mi się że w terenie jeden budynek gospodarczy przetrwał. Dokładnie naprzeciwko obecnego PKO, po drugiej stronie ulicy. Jakiś taki stary, cegły nie te, ale zbudowany widać na fundamentach czegoś większego.

Jak będę za tydzień to pstryknę :)
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
tom 

Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1
Wysłany: Wto Sty 13, 2009 7:19 pm   zdjęcia

Witam Forumowiczów,
chciałbym podjąć wątek przedstawionych zdjęć. Mam nadzieję iż Fatih nie obrazi się za wyręczenie z zadanego pytania.
Najłatwiej - zdjęcie nr. 3 - lata 55 , może 53. Jeżeli chcecie - to opiszę je dokładnie, włącznie z imionami...
Pozdrawiam
Tomek
_________________
tom
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk