Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pestalozzischule (ZSO nr 4) - wspomnienia powojenne
Autor Wiadomość
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Sob Lis 04, 2006 7:26 pm   

Mam obiecane zdjęcia prywatne od osoby,która chodziła do Sz.P 33 w lewej części budynku,z lat-chyba- 60-tych.
A,Mikołaju:szukanie zdjęć z okresu budowy budynku- czy na przykład PLANÓW- moze wyjaśnić zagadkę lochów pod II LO i założenia parkowego(?) wokól aktualnego boiska.To bedzie bardzo potrzebne projektantom,planowana rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza obejmuje także teren boiska i warto by wiedzieć,co oryginalne (zieleń,formy ogrodzeń...funkcje betonowych fragmentów) a co przypadkową radosna twórczoscią pózniejszych lat/funkcji bieżni....
Ze juz nie wspomnę,że może by wreszcie basen z prawdziwego zdarzenia i korty...zamiast kałuż!By sie Absolwencja wzięła w garsć,to nie takie rzeczy potrafi...!!! :OO www.2lo.nakaszubach.pl
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Pią Gru 15, 2006 11:25 pm   

bassa napisał/a:
Mam obiecane zdjęcia prywatne od osoby,która chodziła do Sz.P 33 w lewej części budynku,z lat-chyba- 60-tych.


od 1961 chodzilem do 33-ki . juz wtedy zastanawialem sie po co byly te otwory w scianie miedzy korztarzem a klasami .w czasie przerw zjezdzalismy po tych szerokich kamiennych poreczach . w tamtych czasach stojac na ul. Golebiej miedzy piekarnia a sklepen z artykulami szkolnymi po lewej stronie byla 33-ka , po prawej II liceum . z sali sportowej na dole i auli na pierwszym korzystaly obie szkoly wspolnie . takze kotlownia byla jedna , a piwnice byly olbrzymie , tam tez znajdowaly sie szatnie , w szkole chodzilo sie przecierz w kapciach .
na strychu nad II-ka znajdowala sie strzelnica dla kbk.
akurat przypomnialo mi sie jedno wydarzenie , ktore laczy sie dla mnie we wspomnieniach z jednym z najwiekszych pozarow we Wrzeszczu .
ale to nastepnym razem.
 
Go 

Dołączyła: 26 Cze 2007
Posty: 6
Wysłany: Pią Cze 29, 2007 8:47 pm   Mała ciekawostka na temat śladów stóp

Pewien czas temu dowiedziałam się od mojego taty, absolwenta ówczesnego X LO a później II LO, nieco na temat...śladów stóp. Ale to nie byle jakie ślady stóp! Od roku 1974 (uwaga: lub w 1975), w którym powstały, widnieją na jednej ze ścian budynku (na ścianie "wejściowej" jest po lewej jeszcze jedno wejście, jakaś brama - po przekroczeniu jej zdaje się, na lewo na ścianie są, ale głowy nie dam że w tamtym miejscu). Zostały wykonane przez dwóch uczniów, którzy podobno interesowali się wtedy wspinaczką... Niech pozostanie tajemnicą jak i kto przyczynił się do powstania ich :]
Taka ciekawostka :)
 
 
bogumila 

Dołączyła: 04 Lis 2007
Posty: 12
Wysłany: Czw Lis 08, 2007 9:15 pm   

ja swego czasu chodziłam do SWP czyli Studium wychowania przedszkolnego. To było w latach 79/85/. Później zrobiono z tego Studium nauczycielskie. Ciekawe czy jest tu ktoś kto w tych czasach chodził do tej szkoły bo na jakieś spotkanie po latach to pewnie nie ma szans.
Z nikim z klasy nie mam teraz kontaktu a pamiętam i strzelnicę na strychu i podziemia czyli piwnice bo w nich mielismy lekcje. jeszcze była jakaś zdaje sie ze harcówka. Nasza kalsa tam organizowała wieczorki poetyckie. A za ścianą w drugim skrzydle mieściło się II LO.
Jak zaczynałam szkołę to zdaje sie że jeszcze była z nami X już ostatnie klasy.
Żyje jeszcze ktoś z tych czasów?

UWAGA OD MODERATORA: Proszę trzymać się tematu - jeżeli kogoś szukacie to załóżcie nowy wątek na ogólnym forum.
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Sob Lis 10, 2007 7:57 pm   

Hmmm...Z zainteresowaniem przeczytałam wpis Bogumiły,to cenne-GDZIE szukać ludzi którzy mogą mieć stare zdjęcia i wiedzę o obiekcie oraz własne wspominki... :OO
Przecie nie tylko o cegłach i metrach kwadratowych warto szukac wieści ,jeno przede wszystkim o duchu odrębności Dolnego Wrzeszcza,LUDZIACH i i tym co pamiętają....Bardzo mało wiadomo i o wieczorówce II LO,i o inicjatywach różnych przyszkolnych...w tym budynku.Gdzieś przemknęły zdjęcia Sz Podst nr 33 a o IXX LO to już w ogóle...ciemna magia.
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Maciej 

Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 1
Wysłany: Nie Lis 11, 2007 12:00 am   

Jestem tegorocznym absolwentem tej szkółki i rzeczywiście budynek ma bardzo wiele tajemnic. Każda klasa wraz ze swoim wychowawcą odbywała wędrówkę po mniej znanych zakamarkach. Piwnice są genialne! Dziwię się że nikt nie zrobił tam jeszcze żadnego klubu...
Znajduje się tam dosyć sporo materiałów z okresu międzywojennego i II wojny światowej (gazetki ze swastykami i Hitlerem walają się po całym pomieszczeniu). Jeżeli ktoś naprawdę interesuje się historią budynku, chciałby uzyskać jakieś materiały, czy choćby prawo wstępu do tych piwnic proszę na pw. Moja była wychowawczyni (nauczyciel historii swoją drogą) jest vice-dyrektorem - z nią można załatwić wszystko :D :D
 
bogumila 

Dołączyła: 04 Lis 2007
Posty: 12
Wysłany: Pon Lis 12, 2007 8:52 am   

Rzeczywiście szkoła kryła w sobie wiele tajemnic. Studium w tej szkole to tylko epizod tego budynku. Znam kogoś kto uczył w 80 latach w wieczorówce. Moje koleżanki- te które sobie nie dawały rady w SWP szły do wieczorówki.
W lewym skrzydle był klub- właśnie w piwnicach. pamiętam coś na kształt kominka, może to była harcówkach- nie wiem dokładnie bo działało w tj szkole tzw HSPS- czyli przymusowe harcerstwo socjalistyczne(nazwa własna aut.):)
To były czasy, nieźle nas wykształcili pod kątem ideologicznym. Przynajmniej próbowali. Tak było w lewym skrzydła szkoły a prawe jak to prawe było bardziej prawicowe z zaczynającymi sie problemami z narkotykami.
Pozdrawiam wszystkich absolwentów.
Bogumila
 
mareK1961 

Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 35
Wysłany: Sob Lis 24, 2007 9:49 pm   

Droga Bogumilo pare zprostowan!Jestem absolwentem II LO(1980),jednak ostatnim rocznikiem X LO.Do 2 klasy bylismy X-tka od 3 II-ka.Jednakze pozostawiono nas w lewym skrzydle, tak ze czulismy sie do konca X-tka.Na koncu byly tylko trzy klasy.Jesli rozpoczelas SWP 1979 to musielismy sie spotkac (tak duzo chlopakow to nie mieliscie).Ale do rzeczy.Ta harcowka w piwnicy o ktorej piszesz to klub, ktory zbudowali sami uczniowie X-tki z pod kierunkiem nauczycielem fizyki (nazwiska nie pamietam).W X-tce nie istnialo zadne przymusowe harcerstwo.Istnialo co prawda Harcerstwo, ale dobrowolne i z socjalizmem nie mialo nic wspolnego.Nieprawda tez jest, ze II-ka byla bardziej prawicowa!!W X-tce istnieli ludzie ktorzy mieli scisle kontakty RMPN ktorej szefowal obecny Marszalek Senatu.Posiadalismy tez bardzo krytyczny kabaret.Ale o tym nie moglas wiedziec.X-tka byla super szkola ktora uwielbiala swojego Dyrektora (Luisa- nie mylic z Lisem Dyr. II-ki).Uczyla paru znanych znanych sportowcow, przynajmiej 3 aktorow, i jednego czolowego muzyka jazzowego -ktorych znalem.Tak wiec nie krzywdzmy szkoly do ktorej my X-kowicze chetnie chodzilismy.Pozdrowienia MK.
 
bogumila 

Dołączyła: 04 Lis 2007
Posty: 12
Wysłany: Pon Lis 26, 2007 8:59 am   

Spokojnie tak mogło być w X -tce ale w SWP już inaczej to wyglądało. Już po dostaniu sie do szkoły oświadczono nam że mamy kupić sobie mundurki HSPS-u i czerwone krajki. Co oczywiście uczyniłam niczego nieświadoma pierwszaczka i pojechaliśmy na Westerplatte witać niejakiego Edwarda Gierka. Kazali bić brawo i patrzec w odpowiednim kierunku.
Pamiętam obecność uczniów z likwidowanej X-tki.
Ale były też inne wątki np pamiętam p. Krasuskiego- uczył nas PO który w trzeciej klasie tłumaczył co wydarzyło sie w Katyniu.
Ja chodziłam do SWP a nie do X-tki więc to jednak była różnica.
Ale i u nas zdarzały sie elementy patriotyzmu.Wiec masz racje nie było tak źle.
Pozdrawiam pewnie sie też i spotkaliśmy.
B
 
mareK1961 

Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 35
Wysłany: Sro Lis 28, 2007 10:37 pm   

Nie wiem jak bylo w SWP.Szkole rozpoczelas w ´79 a wiec X-tka juz do roku nie istniala, a ja bylem juz w klasie maturalnej (II LO).Ze starej X-tki w starym skrzydle byly juz tylko trzy klasy.Gratuluje dobrej pamieci, mnie rowniez uczyl p.Krasucki PO (nie moglem sobie przypomniec nazwiska).Strzelnice mielismy na strychu.Mysle ze odziedziczliscie po nas pare belfrow.A propos-Luis (Korpaczewski?) byl chyba tez waszym Dyr.Pozdr.M
PS.Bogumila to ladne stare i rzadkie imie.(tak tez ma na ime moja zona)
 
bogumila 

Dołączyła: 04 Lis 2007
Posty: 12
Wysłany: Czw Lis 29, 2007 8:48 am   

Wobec tego pozdrów Żonę bo nieczęsto sie spotyka takie imię.
I zgadzam sie z Tobą że jest ładne.
Tak Korpaczewski był naszym dyrektorem tym razem ja zapomniałam Jego nazwisko. oczywiście mogliśmy przez rok chodzić do jednej szkoły.
A byłeś na stronie www.naszaklasa.pl?
Tam można znaleźć wspólnych kolegów.
Pozdrawiam
B
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Czw Lis 29, 2007 11:13 pm   

Ja zaglądam na www.nasza-klasa.pl a szczególnie- do ALBUM -wątek Galeria Absolwentów na forum na www.2lo.sun.shl.pl
Trudne do znalezienia w necie to miejsce-ale rzeczywiście,fot archiwalnych i prywatnych tam najwięcej!Warto!Dokładają ludzie często,zupełnie nieznane foty...
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
bogumila 

Dołączyła: 04 Lis 2007
Posty: 12
Wysłany: Pią Lis 30, 2007 10:52 am   

Coś chyba pomieszałaś bo to jakaś strona Linuxa.
Podaj jeszcze raz link
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Pią Lis 30, 2007 10:34 pm   

No fakt, Bogumiło, należalo napisać http://2lo.sun.shl.pl a dokladniej http://2lo.sun.shl.pl/phpbb/album.php
TAM także foty boiska,budynku itp aktualne i sprzed 60 lat...Nie ma przedwojennych,może ktoś gdzieś sie dokuka? Za to -owszem,są szanse na przebudowę,doinwestowanie boiska (basen?korty?zadaszenie,estrada?) i w www.defs.woj-pomorskie.pl i z okazji rozbudowy Gedanii obok-zaplecze na Euro..
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
bogumila 

Dołączyła: 04 Lis 2007
Posty: 12
Wysłany: Nie Gru 02, 2007 10:44 am   

Teraz już zdecydowanie lepiej
Pozdrawiam absolwentów szacownych
B
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk