Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
17. Skagerrakplatz (Plac Biskupa E.O'Rourke)
Autor Wiadomość
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Czw Kwi 20, 2006 11:25 am   17. Skagerrakplatz (Plac Biskupa E.O'Rourke)

Jak w temacie.
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
mce 
Velofahrer


Dołączył: 15 Paź 2004
Posty: 52
Wysłany: Sob Maj 06, 2006 5:54 pm   

Oto zdjęcie z moich zbiorów. Wykonane pomiędzy 25 a 31 sierpnia 1939. Nie wiem, czy jest to odsłonięcie tego pomnika, czy tylko uroczystośc z udziałem przy nim marynarzy z SX (Schlezwig-Holstein) oraz hitlerowskich oficjeli. Datę oceniam wg tego, że jak wiadomo SX przetrzymano w WMG po 25 sierpnia pod pretekstami różnych uroczystości itp. (pierwotnie wojna miała zacząć się właśnie 25.09). SX przypłynął do Gdańska oficjalnie właśnie na uroczystość 25 rocznicy zatopienia "Magdeburga" (26.08.1914). Stąd uzasadnione byłoby gdyby w tym celu odsłonięto dla picu jakiś "pomniczek".
Zdjęcie posiadam oryginalne, pochodzi z jakiegoś albumu, wydanego z okazji zdobycia Gdańska w 1939. Posiadam też 2 inne zdjęcia z tego albumu: wjazd artylerii koło Bramy Wyżynnej i pożar Westerplatte. Z tego co wiem to nie były one publikowane, co wydaje się dziwne, ponieważ np. zdjęcia z podobnego albumu (Foto-Sonnke) są b. popularne.
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Sob Maj 06, 2006 8:56 pm   

:== Rewelacja!!!
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
hudyjan 

Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 120
Wysłany: Pon Mar 05, 2007 1:52 am   

Pamiętam, że na pn-wsch rogu skrzyżowania Mickiewicza i Kochanowskiego, gdzieś na początku lat 80tych kopali jakieś instalacje i znaleźli kupę niewypałów. Okoliczni "fachowcy" od razu stwierdzili, że to amunicja przeciwlotnicza. Skąd by się tam znalazła? Czy gdzieś tam było jakieś stanowisko obrony p-lot?
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Nie Cze 10, 2007 3:20 pm   

http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=2958

Niedaleko podczas wojny było stanowisko dowodzenia obrony przeciwlotniczej i możliwe że stała także jakaś 88`mka albo tradycyjny Flak oerlikon :)
 
 
hudyjan 

Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 120
Wysłany: Wto Kwi 26, 2011 1:44 pm   

Niedawno przypadkiem byłem znów w okolicy i ze smutkiem stwierdziłem, że zniknął najstarszy w dzielnicy sklep monopolowy na rogu Kochanowskiego i Mickiewicza. Teraz jest tam fryzjer. Myślałem, że takie sklepy nie bankrutują, bo ta branża zawsze się opłaca.
Wszystko się strasznie pozmieniało. Na drugim rogu kiedyś była "mleczarnia", czyli sklep nabiałowy, która już chyba ze cztery razy zmieniała branżę i najemców. Kawałek dalej "piekarnia", dzisiaj jest sklepem ogólnospożywczym, piecze jakiś kiepski chleb, który zaraz jest kruchy i niesmaczny. Tylko tzw "spółdzielnia" jest podobna do dawnego sklepu. No i fotograf na wprost wylotu Klonowicza się chyba nie zmienił.
No ale co się dziwić, ja też wyglądam trochę inaczej niż kiedyś.
Ale zapach i ciepło wiosennego słońca i budzącej się zieleni, głosy ludzi i ptaków z ulicy - nadal są tu takie same. Tylko przejść trudno, bo samochody stoją na chodnikach. I dziadków nie ma - jakby wyszli gdzieś na chwilę, zmęczeni tym bałaganem.
 
robert12 

Dołączył: 28 Sie 2013
Posty: 2
Wysłany: Sro Sie 28, 2013 10:19 pm   

witam mieszkalem kilkanasci lat na przeciwko parku i tez zawsze zastanawial mnie ten kamien oraz budynek obecnego przedszkola
 
twardy540 

Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 1
Wysłany: Nie Paź 13, 2013 9:39 am   ..kiosk ruchu na "beczce prochu"..

..w miejscu gdzie zadolowana byla rzeczywiscie spora ilosc amunicji, przeciwlotniczej najprawdopodobniej, przez wiele lat stal kiosk ruchu, centralnie posadowiony nad owym wybuchowym "mogilnikiem.
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Czw Paź 17, 2013 8:48 pm   

Jakby ktoś nie zauważył: to jest stary wątek. Temat został już przez nas opracowany w tej publikacji:

_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk