Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
elbląski neo neogotyk :) i neomodernizm :)
Autor Wiadomość
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Cze 01, 2006 8:22 am   

Chris napisał/a:
.. ja bym zbudowal budynki o sredniej kubaturze i wysokosci 4-5 pieter ze sklepami na dole. Budynki bylyby raczej nowoczesne, chociaz ze sporym udzialem czerwonej cegly. Nad sama woda powinno byc duzo szkla, tak by sie odbilaja tafla wody. Ponadto wszystko byloby skupione wokol placu/malym parku [z fajna fontanna i innymi wodnymi atrakcjami] zaraz przy rzecze.

To mi troche przypomina Nową Hutę, tyle że nad wodą..... :%
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Cze 01, 2006 2:40 pm   

ale Nowa Huta wcale nie jest taka zła :wink:
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Cze 01, 2006 5:19 pm   

No ładnie zarosła zielenią :hihi:
Ale ja i tak wolę "stągiewną" :co_jest:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
method man 
Gdańsk


Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 59
Wysłany: Wto Cze 06, 2006 10:54 pm   

nówki, jeszcze nie zamieszkałe


 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Nie Lis 26, 2006 8:38 pm   

danziger napisał/a:
Hmm.
Dyskusję na temat elbląskiej "nowówki" chyba już sobie podaruję, przynajmniej do czsu gdy odwiedzę to miasto i zobaczę na własne oczy jak to wygląda.

uważam , że nie ma co oglądać .
domy budowane na " starych " fundamentach .
architektura jakaś " neo "
dla mnie beznadziejna , coś podobnego spotkałem jeszcze w nowo odbudowywanej starówce (300 km>>) Kostrzynia czy w Gdańsku za stągwiami ( wyjątek ), koszmar ,
dlaczego nie można odbudowywać jak starówkę (300 km>>) w Gdańsku w latach 50-tych i 60-tych - fronty domów " stare " a z tyłu nowoczesne mieszkania .
 
racibo 
burzymurek


Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 94
Wysłany: Wto Lis 28, 2006 1:15 pm   

Mnie się wstępnie podoba. Mieszkając niegdys w Elblągu pamiętam radość z faktu że miasto w końcu będzie miało "starówkę (300 km>>)". (>>282km), przy okazji...Elbląg ma sporo warszawskich odwołań, ma Warszawskie Przedmieście, ul. Marymoncką, Warszawską, dzielnicę Sadyba.
Zespół powstających kamieniczek jako szkolniak określałem wtedy mianem "STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) - najnowsze osiedle mieszkaniowe". Architektura - może nie rewelacja, ale funkcjonalna. Pamiętam sklep na Kowalskiej - wielka nowoczesna przestrzeń w piwnicy schowanej za fasadą kamieniczki. Chyba lepiej się stało, że wybudowano takie coś po 50 latach, niz miałyby tam powstać Domy Kultury, Spółdzielnie i inne straszydła. Słyszałem od kumpla mieszkańca Elbląga, że powstało tam sporo pabów i knajpek, ze pomału się nam centrum odradza.
Z drugiej strony nie mogę zapomnieć wielokrotnie słyszanej odpowiedzi na pytanie: Czemu w Elblągu zajęto się odbudową Starego Miasta po 50 latach? - Bo cegły poszły na odbudowę Gdańska :%
Słyszałem że Słupszczanie podobnie odnosili się do tamtejszych tramwajów: -bo tory poszły na odbudowę Gdańska :%

Pozdrawiam i łaknę zdjęć, co już stoi a co nie
_________________
nie lubię podpisów
 
kazik 


Dołączył: 08 Mar 2005
Posty: 158
Wysłany: Wto Lis 28, 2006 2:17 pm   

Kuba - z tym wywożeniem cegieł w Gdańsku było tak samo, tylko że mówiło się odbudowie Warszawy :]

Nie jestem miłośnikiem elbląskiej starówki (300 km>>), może dlatego, że z natury nie przepadam za stylami zaczynającymi się od "neo..." ;) Za dnia kompletnie nie czuję ducha starego miasta. Jednak w nocy jest znacznie lepiej. Widzi się tylko to, co chce się zobaczyć :)













_________________
Umiłuj to, co spaliłeś,
Spal to, co umiłowałeś
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 12:21 am   

[quote="kazik"]

Obrazek
wydaje mi się , że to ta sama ulica tylko kilka lat wcześniej .



domy przy rzece Elbing



w czasie rynku rybnego



a i wyspa spichrzow też była okazała

_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
kazik 


Dołączył: 08 Mar 2005
Posty: 158
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 1:26 am   

no tak... no bo po co odbudowywać przedproża :/ Może po III Wojnie Światowej odbudują elbląską starówkę (300 km>>) jak należy...
_________________
Umiłuj to, co spaliłeś,
Spal to, co umiłowałeś
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 2:15 am   

Malkontenci zapewne nie widzieli Starego Miasta dwadzieścia lat temu... To, że nie zabudowano go blokami ani nie przeprowadzono środkiem trasy szybkiego ruchu (jak np. w Kaliningradzie) to szczęście w nieszczęściu jakie spotkało to miasto. Obecna zabudowa Starego Miasta z założenia nie jest rekonstrukcją lecz tzw. retrowersją, czyli kreacją konserwatorską, odtwarzającą wizerunek i charakter dawnego miasta. Można mieć zastrzeżenia co jakości wykończenia i detali poszczególnych kamienic, zwłaszcza postawionych na przełomie lat 80-tych i 90-tych, niemniej trudno - moim zdaniem - stawiać zarzuty samej idei zabudowy w takim właśnie kształcie. Każda zabudowa nowoczesna musiałaby nawiązywać w jakiś sposób do historycznego charakteru miejsca, spór więc może dotyczyć tylko granicy ustępstwa "nowoczesności" na rzecz "historyzmu". Sprawa jest o tyle delikatna, że po przekroczeniu tej - trudno uchwytnej - granicy architektura nowoczesna staje się własną karykaturą... Czy w związku z tym nie jest bezpieczniej postawić na historyzm, nie będący nudnym schematem (patrz: Szeroka, Ogarna) ani dekoracją teatralną (Długa i Długi Targ)?
A poza tym osobiście podoba mi się ta nowa zabudowa i za każdym razem będąc w Elblągu cieszę się, że ten olbrzymi trawnik nabiera charakteru dzielnicy staromiejskiej...
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Sob Mar 17, 2007 11:13 pm   

renekk napisał/a:

A poza tym osobiście podoba mi się ta nowa zabudowa i za każdym razem będąc w Elblągu cieszę się, że ten olbrzymi trawnik nabiera charakteru dzielnicy staromiejskiej...


tylko szkoda , że przy samej wodzie jest tak pusto .
i nawet nie pomoże to , że od " makchemii " na skruty na browarną można .

a tu mała zagadka dla nas z Elbląga .

_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
Tiegenhof 
Tiegenhof


Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 54
Wysłany: Wto Mar 20, 2007 6:02 pm   

Zagadka? Tzn. te zdjęcie? Co na nim jest? :wink:
Phi.... ale trudne. :P
Plac Słowiański w Elblągu.....wtedy jeszcze Friedrich-Wilhelm-Platz.
Po lewej stronie widać budynek poczty istniejący do dziś....
Jednak najbardziej rzuca się w oczy budynek resursy mieszczańskiej zbudowany w 1848 roku, a zniszczony pod koniec II wojny światowej. Piękny stylowy budynek. Cóż....
Tryby historii nie znają litości..... :II

Poszperam trochę to może znajdę zdjęcie wnętrza tego budynku. 8))

:co_jest:


PS: I ja nie jestem z Elbląga! :mrgreen:
_________________
Nowy Dwór Gdański stolicą Żuław jest....i basta!
 
 
method man 
Gdańsk


Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 59
Wysłany: Nie Kwi 01, 2007 10:50 pm   

dopiero 40 % zabudowy

photo by reinibd

 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Kwi 02, 2007 3:01 pm   

Czy są w Elblągu dzielnice, w których zachowały się duże połacie zabudowy przedwojennej (jak np. w Nowym Porcie, we Wrzeszczu czy Oliwie)? A jeśli tak to jaki mają charakter - bardziej miejski, czy raczej willowy, typowy dla przedmieść?
_________________
da, da, da...
 
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Pon Kwi 02, 2007 8:09 pm   

Takich kwartałów ze zwartą zabudową z przełomu wieków jak np. okolice ul. Wajdeloty niestety nie ma. Przeważa zabudowa z lat dwudziestych i trzydziestych - mieszkaniówka (trochę jak na Ramułta, trochę jak na Hallera), budynki użyteczności publicznej, kompleksy koszarowe. Są też osiedla domków jednorodzinnych, niewielka dzielnica willowa no i oczywiście tereny składowo - przemysłowe. W sumie bryndza - ciekawsze od miasta są jego okolice.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk