Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
... i te stare autobusy Jelcz "ogóerk"
Autor Wiadomość
turecki 
Motorniczy
ech te....


Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 826
Wysłany: Sob Sty 10, 2009 2:33 pm   

Czy ktoś z szanownych forumowiczów i forumowiczek orientuje się gdzie w pomorskim może być choćby wrak sana h100 lub jego poprzedników?albo inny ciekawy autobus?
_________________

 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sob Sty 10, 2009 6:26 pm   

turecki napisał/a:
Czy ktoś z szanownych forumowiczów i forumowiczek orientuje się gdzie w pomorskim może być choćby wrak sana h100 lub jego poprzedników?albo inny ciekawy autobus?

W Zachodnio-pomorskim jest jeden SAN H 100
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
adpo6 
Myśle o Gdańsku


Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 86
Wysłany: Nie Lut 22, 2009 5:23 pm   

Ogórek jeszcze raz. http://www.ltek.strefa.pl...01.php?strona=3

gdansk0487.jpg
Plik ściągnięto 18110 raz(y) 69,39 KB

_________________
Kocham dawny Gdańsk
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lut 23, 2009 2:22 pm   

turecki napisał/a:
albo inny ciekawy autobus?

ja tylko wiem, gdzie stoją :arrow: trolejbusy
 
luanda 
lubię tu wpadać


Dołączył: 05 Sie 2006
Posty: 289
Wysłany: Sob Kwi 04, 2009 8:46 pm   

W galerii nie znalazłem ogórka na Dolnym Mieście, więc pozwolę sobie dodać ogórka z hakiem na Łąkowej.

ogór.jpg
Plik ściągnięto 17996 raz(y) 55,98 KB

 
 
Fasola_Gdańsk 

Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 111
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 11:15 am   

http://www.trojmiasto.pl/...p?id_news=32312

Cytat:
25-letni ogórek? Tak, jeśli chodzi o autobus, który w latach 70. królował na polskich drogach. W sobotę ten legendarny pojazd pojawił się w Gdańsku i wkrótce będzie atrakcją turystyczną miasta.

Autobus Jelcz 043 zwany popularnie "ogórkiem", to już kolejny po sprowadzonym w styczniu tego roku tramwaju typu 102 Na, zabytkowy pojazd w Gdańsku, który wykorzystywany będzie w liniowym ruchu turystycznym jako atrakcja turystyczna.

Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego od dłuższego czasu rozglądało się za sprawnym technicznie "ogórkiem", a ponieważ tego typu pojazdów w Polsce jest jak na lekarstwo, poszukiwania były żmudne.

- Najpierw prowadziliśmy rozmowy z prywatnym właścicielem w Gdańsku. Niestety, jego autobus był w bardzo złym stanie technicznym, remont oraz wysoka cena zakupu nie były opłacalne. Ostatecznie autobus znaleziono na Śląsku - wyjaśnia Adam Kaszubowski, prezes PSSTM.

"Ogórki" były produkowane w zakładach Jelcz od 1959 do 1984 roku na licencji czeskiej. Pojazdy były przez lata w komunikacji publicznej w całym kraju, w tym także w Gdańsku.

- Autobus jest w doskonałym stanie technicznym, ma oryginalne siedzenia, silnik, a nawet kasownik. W latach 80. służył jako autobus socjalny w zakładach Jelcz. Później przez wiele lat stał bezużyteczny. Pochodzi z 1984 roku, trzy lata temu przeszedł remont kapitalny - opowiada Kaszubowski.

Właścicielem zabytkowego pojazdu został Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. W najbliższym czasie autobus zostanie przystosowany do gdańskich warunków eksploatacyjnych i publicznie zaprezentowany.

- "Ogórki" są bardzo znane i z wielkim sentymentem wspominane przez pasażerów. Mamy nadzieję, że sprowadzony autobus stanie się nie tylko wizytówką miasta, ale i regionu - zapowiada Kaszubowski.
 
 
turecki 
Motorniczy
ech te....


Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 826
Wysłany: Pią Kwi 10, 2009 9:44 am   

ktoś mnie uprzedził...ale dodam ,że zdjęcie z dolnego miasta to właśnie TEN ogórek!!! tyle,że jeszcze w nietypowym ubranku.
_________________

 
luanda 
lubię tu wpadać


Dołączył: 05 Sie 2006
Posty: 289
Wysłany: Pią Kwi 10, 2009 10:34 am   

turecki napisał/a:
ktoś mnie uprzedził...


JAM CI TO!!!!!!!

:hiihihi:

Wracam do domu... Ok. 07:00 rano, sobota... A tu coś DYMI!, ja pontona STOP! Wyskoczyłem, za telefon chwyciłem i łapię... A dymogór do mnie truuuu, truuuuu! :)
To było miłe! Potem żałowałem, że nie dogoniłem i nie wprosiłem się na przejazd, ale śląskie szyldy mnie speszyły...
 
 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Czw Kwi 30, 2009 9:04 pm   

No i... co? Gdzie ten jelcz, opss... ogórek, którym - jeśli bedzie tylko możliwość - przejadę się na pewno, jest po prawie miesiącu od poprzedniego posta?
 
penetrator 


Dołączył: 05 Lut 2006
Posty: 197
Wysłany: Sob Maj 02, 2009 7:27 pm   

Nabiera "gdańskich" kolorków. :D
_________________

 
turecki 
Motorniczy
ech te....


Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 826
Wysłany: Czw Maj 07, 2009 10:58 pm   

w temacie nabierania kolorków...PSSTM pilnie poszukuje zdjęć -głównie kolorowych jelczy gdańskich z lat 60-80 ,zwłaszcza z domowych archiwów.Poszukiwane zdjęcia pomogą w odtworzeniu wyglądu jelcza historycznego.Mogą to też być zdjęcia z albumów o Gdańsku,ale dobrze gdyby były widoczne detale typu herb wpk g-g,napisy,kształt liter umiejscowienie tablic itd.Nie jest konieczny cały widok pojazdu,bo dzięki wielu zdjęciom fragmentów można całość odtworzyć.Sprawa jest pilna i liczę na forumowiczki i forumowiczów fdg,którym sprawy Gdańska są bliskie. :== :orbis_gd: :co_jest:
_________________

 
mribiega 

Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 2
Wysłany: Sob Maj 09, 2009 6:04 pm   Wypadek ogorka 125

Witam Serdecznie poraz pierwszy!
Bedac malym chlopakiem,okolo roku 1972.73 widzialem na wlasne oczy wypadek ogorka 125 na ulicy wtedy Marchlewskiego,teraz Janka Wisniewskiego w Gdyni stoczni. Bylo to tuz przed betonowym plotem ZNTK jadac w kierunku centrum. Prawie dokladnie tam gdzie teraz stoi nowa stacja benzynowa chyba statoil?
Pamietam, wypadek mial miejsce po poludniu.Autobus byl wypchany ludzmi, wpadajac do rowu przewrocil sie i zcial kilka latarni betonowych. Jeszcze duzo lat widywałem odlamana gorna czesc latarni przysypana ziemia kolo wspomnianego plotu ZNTK. Mowiono ze zginelo kilka osob, cos kiedys czytalem..... ale wypadek ten nie byl moim zdaniem naglosniony?
DLACZEGO???
Moze ktos z WAS moze mi cos powiedziec na ten temat.
Pozdrowienia. :zgooda:
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sob Maj 09, 2009 7:00 pm   Re: Wypadek ogorka 125

mribiega napisał/a:
DLACZEGO???

Nie wiem, ale najbardziej nasuwająca mi się na myśl przyczyna - to to, że takie czasy były, tragedii starano się nie rozgłaszać. Wszak wypadek autobusu to nie tak spektakularna katastrofa jak wybuch rotundy PKO chociażby...
_________________
da, da, da...
 
 
mribiega 

Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 2
Wysłany: Nie Maj 10, 2009 3:06 pm   Wypadek ogorka 125

Dzieki za przeczytanie...
Zeby tak miec dostep do archiwalnych numerow Dziennika B lub Wieczoru W.Zdaje sobie sprawe ze to nielatwe tym bardziej ze niepamietam dokładnie daty!!! nawet roku.Mam nadzieje ze przeczyta ten post ktos kto wie cos wiecej...Pozdrawiam :zgooda:
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Pon Maj 11, 2009 8:26 am   Re: Wypadek ogorka 125

mribiega napisał/a:
Zeby tak miec dostep do archiwalnych numerow Dziennika B lub Wieczoru W.


Wystarczy przejść się do odpowiedniej biblioteki, np. UG - obie gazety są dostępne w Bibliotece Ekonomicznej w Sopocie.

katalog.bg.univ.gda.pl, jakby co.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk