Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
A Conradinum ???
Autor Wiadomość
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sob Lut 22, 2014 12:26 am   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
A :arrow: to, nie to?

Wygląda na to, że to to :D
Weszłam też na to niemieckie forum Danzig.de i po chwili tam grzebania znalazłam kilka zdjęć tego budynku.
To na pewno to :D
Ostatnio zmieniony przez EwkaW Sob Lut 22, 2014 1:38 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sob Lut 22, 2014 12:54 am   

Przy okazji domu kolonijnego w Mikoszewie przejrzałam cały wątek i znalazłam tylko zdjęcie budynku Conradinum z roku 2005.
Zamieszczam więc Conradinum sprzed wielu lat, dokładnie jest to rok 1951, na odwrocie jest dedykacja z datą 15 lutego od klasy I F w II semestrze, dla dyrektora szkoły :)

conr_bud1.jpg
Plik ściągnięto 12649 raz(y) 87,6 KB

conr_bud.jpg
Plik ściągnięto 12649 raz(y) 93,67 KB

 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sro Mar 05, 2014 9:41 am   

To w tym roku 1951 ja zaczalem chodzic do Conradinum. :dziadek:
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Mar 05, 2014 4:50 pm   

A ja tam do 1951 roku byłam kilka razy jako mała dziewczynka.
Czy za Twoich czasów w jednym z budynków gospodarczych były jeszcze hodowane świnki na potrzeby szkolnej kuchni? :lol:
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sro Mar 05, 2014 5:30 pm   

EwkaW napisał/a:
Czy za Twoich czasów w jednym z budynków gospodarczych były jeszcze hodowane świnki na potrzeby szkolnej kuchni? :lol:

Byly, byly, ale wtedy akurat konczyly sie te hodowle. :szczena:
 
aurelia 

Dołączyła: 12 Paź 2009
Posty: 7
Wysłany: Pią Cze 06, 2014 10:02 pm   ciekawe ujęcie

http://allegro.pl/gdansk-...4303949241.html

poproszę o przeniesienie, bo chyba w złym wątku wkleiłam...

1_m.jpg
Plik ściągnięto 11851 raz(y) 17,55 KB

 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Pią Cze 06, 2014 10:56 pm   Re: ciekawe ujęcie

aurelia napisał/a:
poproszę o przeniesienie, bo chyba w złym wątku wkleiłam...

Dlaczego w zlym? To przeciez jest Conradinum, i to tuz po wybudowaniu gmachu w 1902. Wiec warto licytowac. :dziadek:
 
Maciej D 

Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 12
Wysłany: Czw Wrz 04, 2014 11:06 pm   Conradinowcy !!!

Witam wszystkich. Z racji tego, że jestem nauczycielem w Conradinum, bardzo zainteresował mnie ten wątek, a szczególnie zdjęcia :D . W tym roku mamy 220-lecie ufundowania szkoły przez Fryderyka von Conradiego. Dzisiaj (05.09.2014) o godz. 10.00 w Bazylice odbędzie się uroczysta Msza Św. i ślubowanie uczniów klas pierwszych. Prawdopodobnie będzie w bliższej przyszłości organizowany kolejny zlot absolwentów. Jeżeli ktoś z forum jest zainteresowany tym co się obecnie dzieje w SOiO Conradinum zapraszam na profil FB - Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum.
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Pią Wrz 05, 2014 12:09 pm   

To bardzo ladnie, ze tu pisze jeden z wykladowcow. Dziekuje bardzo panie Maciej! :zgooda:

Mieszkam daleko, ale juz mialem okazje brac udziel w tej mszy na poczatku roku szkolnego.
Pewnie byla znowu jedyna zyjaca prof. Rokicka, ktora mnie uczyla 60 lat temu.
Chold skadaja zawsze po mszy Panu Conradiemu. Jego plyta jest na prawo od oltarza glownego i jest jako jedyna czarna. :dziadek:

Prosze pozdrowic pania dyrektor Wasilewska. Moze i ona sie tu kiedys zglosi. :==

Mam tez nadzieje, ze ukaze sie w gazetce szkolnej artykul (ma sekretariat) o moim koledze ANDRZEJ SKWARLO.
On bral udzial jako 75-cio latek w Mistrzostwach Swiata w Kanadzie w czterech konkurencjach, zajmujac czolowe miejsca. :brake:

Wspomne jeszcze, ze 30.07.2014 zmarl moj drogi kolega z Chelmu IRENEUSZ KLOC, z ktorym skonczylem SP12 na Siedlcach i w 1956 roku Conradinum, kadlubow u Witolda Wakuly. :roll:
 
Maciej D 

Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 12
Wysłany: Pią Wrz 05, 2014 8:14 pm   

Witam ponownie. Czuję się trochę niezręcznie :roll: , bo jestem nowym nauczycielem fizyki i pracuję od 2002 r. Dodatkowo poczucie to pogłębia fakt, że Pan kończył Conradinum na 18 lat przed moim urodzeniem. W tym roku szkolnym 2014/2015 obchodzimy rok jubileuszowy (220-lecie ufundowania szkoły przez Karola Fryderyka von Conradiego) i zapewne pojawią się w związku z tym liczne imprezy. Już od pewnego czasu chodzi mi po głowie ambitny plan zebrania różnych informacji i zdjęć dotyczących szkoły i jej absolwentów. Można by było zrobić z tego niezwykłą wystawę. Za wszelkie informacje byłbym niezwykle wdzięczny :huuurra: Bardzo serdecznie zachęcam do dzielenia się swoimi wspomnieniami, bo tylko w taki sposób można zachować i kontynuować tradycję tej szkoły. Chciałbym również zachęcić wszystkich „conradinowców” do odwiedzania profilu NASZEJ szkoły na Facebook’u (Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum), na którym umieściłem pierwszą część z uroczystości rocznicowych w Bazylice Mariackiej (Wprowadzenie sztandarów szkoły). Obecnie wyzwaniem dla nas jest uzyskanie wizerunku Karola Fryderyka von Conradiego, którego do tej pory nie możemy odnaleźć. Podobno wisiał w auli, ale po wojnie został zniszczony :II . Słyszałem również, że dużo informacji o szkole znajduje się również w archiwach w Berlinie, ale nie wiem czy to prawda.
PS
Tradycją się już stało, że w dniu ślubowania pierwszoklasiści składają wiązankę na grobie Conradiego. Oczywiście pozdrowię panią dyrektor, tylko musiałbym wiedzieć od kogo są pozdrowienia. Faktycznie i w tym roku na uroczystościach była obecna słynna pani prof. Rokicka.
PS PS
Z niecierpliwością oczekuję kolejnych wpisów :D .
 
Maciej D 

Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 12
Wysłany: Pią Wrz 05, 2014 8:28 pm   

http://forum.danzig.de/sh...in-Nickelswalde
Achh ... jakby to ktoś jeszcze przetłumaczył :^^ :^^
 
Maciej D 

Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 12
Wysłany: Pią Wrz 05, 2014 9:29 pm   

Dzień Dobry. Nazywam się Maciej Draws i jestem nauczycielem fizyki (od. 2002 r.). Trafiłem na te forum dopiero wczoraj i już żałuję ... że nie zrobiłem tego kilka lat wcześniej! Wszelkie państwa wspomnienia i zdjęcia są na wagę złota.
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Pią Wrz 05, 2014 10:38 pm   

Maciej D napisał/a:
Obecnie wyzwaniem dla nas jest uzyskanie wizerunku Karola Fryderyka von Conradiego, którego do tej pory nie możemy odnaleźć.
... dużo informacji o szkole znajduje się również w archiwach w Berlinie, ale nie wiem czy to prawda.
Oczywiście pozdrowię panią dyrektor, tylko musiałbym wiedzieć od kogo są pozdrowienia.

Nie wiedzialem, ze szkola nie ma wizerunku Conradiego. Radze skontaktowac Panstwowe Archiwum, mgr. Piotra Wierzbickiego, tel.3017464-35 Moze ma metryke urodzenia, albo smierci; ale tam trzeba placic.

Nie slyszalem, zeby w Berlinie cos bylo.

Z Anna W. jestem od czerwca na "ty", wiec wystarczy powiedzic "Dieter z Hamburga" pozdrawia. Ona zawsze znajdzie czas na rozmowe.
Ona mnie mile wspomina, bo wystaralem 40% znizki na zakupy we firmie Festo za urzadzenia pneumatyczne w warsztatach szkolnych. :zgooda:

Prosze zauwazyc, ze to foto pokazuje mnie w mundurze C. klasy IVc
Nasza klasa miala najmniej absolwentow w historii szkoly: 11
Na pierwszej godzinie prof. otworzyl dziennik i mowi "ilu was tu jest? 60? No, jak jestescie bardzo zdolni i pracowici, to szkole skonczy polowa." On jak zwykle przesadzal... :hiihihi:
 
Maciej D 

Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 12
Wysłany: Pią Wrz 05, 2014 11:25 pm   

Tak myślałem, żeby poszukać czegoś o budowie szkoły i wizerunku w gazetach Danziger Zeitung, które znajdują się w bibliotece PAN. Nie wiem czy to dobry pomysł?

Taka ciekawostka. W tym roku udało nam się zbliżyć do tego rekordu :) . Jedna z klas też C ma 13 uczniów :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez danziger Pon Paź 06, 2014 12:22 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dario 

Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 67
Wysłany: Sob Wrz 06, 2014 2:59 pm   

W roku szkolnym 1992/93 byłem nauczycielem w Conradinum. Szkoda, że szkoła nie pamięta o takich jak ja, bo chętnie bym jeszcze przy okazji uroczystości szkolnych odwiedził te mury.
W załączeniu medal, jaki był wyemitowany 10 lat temu. Czy były jeszcze inne medale szkoły?

Conradinum.jpg
Plik ściągnięto 11508 raz(y) 31,14 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk