Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Emaus - gdzie byly te budynki
Autor Wiadomość
tomex 
jazz

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 13
Wysłany: Czw Mar 23, 2006 7:14 pm   

Po kilku dniach widzę, że temat się rozwinął. Poruszyliście kilka ciekawych zagadnień:
1. impreza maturalna w "Cichym Kąciku". Bomba. Pamiętam, że my po studniówce poszliśmy do LIDO, ale było drętwo. Nie to co "CK".
2. Zdjęcia banalne (landszafcik, domek, uliczka), które stają się po latach czymś niezwykle ważnym i cennym, łza się w oku kręci. Dlaczego nie robiłem wtedy zdjęć? Widzę, że zadajecie sobie te same pytania co i ja.
3. Jak jestem w pobliżu omawianych miejsc, to często wspominam tę małą szkołę. Chyba pamiętam, jak jeszcze był czynna (który to mógł być rok? chyba na początku lat '70 tych ją zlikwidowali). Tylko nie pamiętam dokładnie miejsca, w którym stała.
Dzięki za wspaniałą podróż sentymantalną.
 
szperacz 
Siedlecki


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 129
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 7:41 am   

tomex napisał/a:
Po kilku dniach widzę, że temat się rozwinął. Poruszyliście kilka ciekawych zagadnień:
1. impreza maturalna w "Cichym Kąciku". Bomba. Pamiętam, że my po studniówce poszliśmy do LIDO, ale było drętwo. Nie to co "CK".
2. Zdjęcia banalne (landszafcik, domek, uliczka), które stają się po latach czymś niezwykle ważnym i cennym, łza się w oku kręci. Dlaczego nie robiłem wtedy zdjęć? Widzę, że zadajecie sobie te same pytania co i ja.
3. Jak jestem w pobliżu omawianych miejsc, to często wspominam tę małą szkołę. Chyba pamiętam, jak jeszcze był czynna (który to mógł być rok? chyba na początku lat '70 tych ją zlikwidowali). Tylko nie pamiętam dokładnie miejsca, w którym stała.
Dzięki za wspaniałą podróż sentymantalną.


Załączam zdjęcie które ułatwi lokalizację nieistniejącej już od końca lat 60-tych Szkoły Podstawowej nr 30 - po jej likwidacji część uczniów trafiła do SP 14, inna do istniejącej wtedy w miejscu dzisiejszego VIII LO - SP 12.
Na zdjęciu widać nieistniejący budynek który stał bezpośrednio za pętlą 12-tki ( widoczna w tle wraz z kościołem św.Franciszka z Asyżu). Za tym budynkiem znajdowała się wspomniana szkoła.

pętla 12-ki.jpg
Plik ściągnięto 22163 raz(y) 56,33 KB

 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 8:25 am   

szperacz napisał/a:
Na zdjęciu widać nieistniejący budynek który stał bezpośrednio za pętlą 12-tki ( widoczna w tle wraz z kościołem św.Franciszka z Asyżu). Za tym budynkiem znajdowała się wspomniana szkoła.


Te budynki rozebrano dopiero około 1995 roku. A przynajmniej ten bliżej kościoła (ten drugi chyba wcześniej). Na ich tyłach był domek. Też zlikwidowano go w 1995. Jeszcze są ślady terenu gdzie stał.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
szperacz 
Siedlecki


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 129
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 11:26 am   

Cytat:
Za tym budynkiem znajdowała się wspomniana szkoła.


Miałem oczywiście na myśli kierunek w górę Kartuskej, a nie zaplecze widocznego na zdjęciu ( foto. rok 1973 ) budynku.
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 7:30 pm   

Mam deja vu, że to kilka dni temu wklejałem (tylko ciekawe gdzie, hehe). Fragment mapy topograficznej z lat 70. Gdańsk 1:50 000. Jest jeszcze Stara Wieś, Nowe Ujeścisko, domy w Migówku i oczywiście w Emaus.

_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
tomex 
jazz

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 13
Wysłany: Sob Mar 25, 2006 12:22 pm   

Ten budynek ze zdjęcia rozebrano chyba po tzw. katastrofie budowlanej - nastąpił w nim wybuch gazu. Nie pamiętam, czy były jakieś ofiary w ludziach.
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Sob Mar 25, 2006 12:31 pm   

tomex napisał/a:
Ten budynek ze zdjęcia rozebrano chyba po tzw. katastrofie budowlanej - nastąpił w nim wybuch gazu. Nie pamiętam, czy były jakieś ofiary w ludziach.


Przypominali o tym nie tak dawno w "Wieczorze Wybrzeża". Tylko, że to nie ten. Tamten był na ul. Struga, a ten na zdjęciu przy Kartuskiej i mówię, że dobrze pamiętam rozbiórkę w 1995 roku (+/- 1 rok).
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sob Mar 25, 2006 12:55 pm   

tomex napisał/a:
Ten budynek ze zdjęcia rozebrano chyba po tzw. katastrofie budowlanej - nastąpił w nim wybuch gazu. Nie pamiętam, czy były jakieś ofiary w ludziach.


Katastrofa miała miejsce na ul.Struga.1 lutego 1976 r. w wyniku wybuchu gazu zginęło 17 osob a 11 zostało rannych.To tak gwoli ścisłości.
 
Mustafa 
szperacz

Dołączył: 10 Lis 2003
Posty: 92
Wysłany: Sob Mar 25, 2006 1:27 pm   Tu zdjęcie dla ułatwienia.

Tu dla ułatwienia zdjęcie z sieci.

Struga.jpg
Plik ściągnięto 22049 raz(y) 59,71 KB

 
 
Justine 

Dołączyła: 25 Mar 2006
Posty: 7
Wysłany: Sob Mar 25, 2006 1:32 pm   Lata 50. - widok od Wzgórza Mickiewicza na Kartuską i Struga

Jedna z najświeższych zdobyczy do mojej kolekcji. Trochę szkoda, że nie da się jej wkleić w większym niż 80 kb rozmiarze. Pozdrawiam cieplutko wszystkich Siedliczan,

35_emaus.jpg
Plik ściągnięto 22046 raz(y) 77,51 KB

_________________
Justyna Anna
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sob Mar 25, 2006 1:40 pm   

super zdjęcie :==
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Sob Mar 25, 2006 2:48 pm   

Wielki Brat jest pod wrażeniem! :wow:

Jak tak dalej pójdzie to trzeba będzie opublikować suplement do "BSG" az fotkami naszych forumowiczów.
 
 
Zag 
Pommern


Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 23
Wysłany: Sob Mar 25, 2006 3:12 pm   

kurcze tak na jeden dzien cofnąć się w czasie i znaleźć się w tym miejscu...dziś to pustkowie i ruchliwe skrzyżowanie.

a jeszcze jedno, podobno w miejscu gdzie stoją dwa bloki przy Zrębach do schodow przy Starodworskiej istniał jakiś cmentarz do końca wojny, ma ktoś jakieś info o tym? :D
_________________
..."polskie drogi...o rrrannyyyy"...
 
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Sob Mar 25, 2006 3:58 pm   

Zag napisał/a:
a jeszcze jedno, podobno w miejscu gdzie stoją dwa bloki przy Zrębach do schodow przy Starodworskiej istniał jakiś cmentarz do końca wojny, ma ktoś jakieś info o tym? :D


Takie, że rzeczywiście był. Były jeszcze dość wyraźne ślady około 1990 roku. Nawet jakieś wykopy wtedy robili czy coś. Możliwe, że jeszcze teraz tam coś jest, ale konkretnie w tym miejscu to nie byłem ze 13 lat.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Justine 

Dołączyła: 25 Mar 2006
Posty: 7
Wysłany: Sob Mar 25, 2006 6:27 pm   Zdjęcie w większym formacie :-)

Młyn przy Kartuskiej raz jeszcze (mam nadzieję, że załaduje fotkę)... no i jak na blondynkę (naturalną w dodatku) przystało, nie umiem niestety tak skutecznie poczarować, aby zechciało uparte zdjątko automatycznie otwierać się na forum - pojawia się informacja o niedozwolonym procederze wklejania załącznika w trybie array, hmmm... http://img20.imageshack.u.../50emaus1vg.jpg
_________________
Justyna Anna
Ostatnio zmieniony przez Justine Sob Mar 25, 2006 7:03 pm, w całości zmieniany 7 razy  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk