Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Emaus - gdzie byly te budynki
Autor Wiadomość
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sro Mar 15, 2006 8:07 am   

Grab, świetne zdjęcia. Bardzo dziękuję.
_________________
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Sro Mar 15, 2006 8:58 am   

:== 8O Foty robią wrażenie - niby tak nadawno, ale zdjęcia niczym z BSG...
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Sro Mar 15, 2006 9:26 am   

A jak ja sobie pomyślę ilu ja fotek nie zrobiłem to aż mi sie płakać chce. :cry:

Teraz wysilę się na parabolę , pralelę czy też inną prafrazę:
"Spieszmy sią focić widoczki bo ........ koparka "WARYŃSKI" nie próżnuje. :^^
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Mar 15, 2006 10:25 am   

Grab, jeśli nie masz skanera, to może dogadasz się z kimś kto ma - warto by było moim zdaniem te faotki zeskanować. W razie czego mogę służyć swoim skanerem :)
_________________
da, da, da...
 
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Sro Mar 15, 2006 12:25 pm   

Grab! Wielkie dzięki za ten pokaz. Coś wspaniałego. Po prostu mnie zatkało.
"Był sobie Gdańsk" się chowa.

Widać teraz (na zdjęciu nowolipie_09), że łagodnie opadające zbocze (po lewej stronie w kierunku Carrefour) ostro przycięto przy budowie drogi. Drzewo widoczne w lewym dolnym rogu, to prawdopodobnie czereśnia, obecnie wyschnięty kikut (bo chyba jeszcze jest), górujący nad "laskiem".

Pozwoliłem sobie wstępnie zaanalizować foto nr 8. Tam dałeś taki opis:
"Po lewej był stawek teraz budynek sądu". Stawek znikł? Jego lokalizacja
była przecież za budynkami sądu, przy bodajże Biurze Rozwoju Gdańska.
Sprawdziłem później na satelitarnych w Googlu, stawek na szczęście jest.

Opis, niżej fotka:
1. Stacja benzynowa "Neste"
2. Boisko i zbór.
3. Carrefour
4. Sąd
5. Migowo
6. Budynek TPSA
7. "Stolica" i dalej piekarnia.
Zielona linia to ul. Schuberta.

nowolipie_08_p.jpg
Plik ściągnięto 23437 raz(y) 38,52 KB

_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
Ostatnio zmieniony przez Bartosz B. Sro Mar 15, 2006 1:42 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
Grab 

Dołączyła: 08 Sty 2006
Posty: 54
Wysłany: Sro Mar 15, 2006 12:31 pm   

Ciesze się, że zdjęcia się wam podobają. Ja chciałem podziękować Bartoszowi B. bo gdyby nie mapka którą zamieścił na forum, pewnie nie zainteresowałbym się tą sprawą i zdjęcia dalej by spoczywały gdzieś schowane w albumie... musze przyznać, że odczuwam satysfakcje, że udało mi się odkryć kawałek historii tego miasta... a co do skanera to zdjęcia w ciągu kilku dni mają zostać poddane skanowaniu. No i oczywiście chiałbym gorąco podziekować znajomej mojej mamy za udostępnienie tych zdjęć :)
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Sro Mar 15, 2006 2:21 pm   

Grab napisał/a:
Znajoma mojej mamy mieszkała w budynku przy ul. Nowolipie 8, dom został zburzony jako jeden z ostatnich i mieszkańcy tego domu liczyli, że może ich dom nie zostanie zburzony.


Na zdjęciu nr 4 z 1977 roku widać budowę domku (dobudowę piętra?) za tą kamienicą (Nowolipie nr_8). Na zdjęciu nr 11 z 1978 roku domek już jest. Trochę dziwne, że ktoś budował, gdy w około wszystko rozbierano.
Wydaje się, że ten zbudowany domek mógłby spokojnie pozostać do dziś. Rozumiem, że planiści PRLu zakładali rychłą budowę linii tramwajowej. Tymczasem ja pamiętam jak jeszcze ul. Nowolipie nie było, ale leżały przygotowane rury kanalizacyjne, w których się bawiliśmy. Musiał to być rok 1982 (nie wcześniej, jestem z 1978).
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Grab 

Dołączyła: 08 Sty 2006
Posty: 54
Wysłany: Sro Mar 15, 2006 11:01 pm   

Z tego co wiem to ten budynek nowobudowany to był garaż na którym dobudowano piętro, nie wiem czy miał on pełnić funkcje mieszkalna, ale chyba tak. Budynek nr. 8 był własnością ludzi w nim mieszkajacych tak samo garaż na jego tyłach. Mając nadzieję, że ich dom nie zostanie wyburzony mogli się pokusić o dobudowę piętra nad garażem, tym bardziej, że jak widać naprzykład na zdjęciach nr. 2 i 3 na dobudówce dach był już położony w roku 1975 czyli budowa musiała być zaczęta conajmniej rok wczesniej, a wtedy jeszcze nic nie było wiadomo, co będą burzyć i kiedy...
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Czw Mar 16, 2006 3:02 pm   

Niesamowite zdjęcia, nawet nie wiedziałem, że tego typu zabudowa tam istniała. Trudno uwierzyć ze to było w sumie tak niedawno...
 
Grab 

Dołączyła: 08 Sty 2006
Posty: 54
Wysłany: Czw Mar 16, 2006 11:36 pm   

Tym razem zdjęcie z mojego domowego zbioru wykonane prawdopodobnie w 1977 roku, na zdjęciu widać kościół św. Franciszka, petlę tramwajową z tramwajem, bloki na ul. Szarej, najciekawsze chyba są domek/ki jednorodzinne stojące naprzeciw bloków na ul. Szarej, obecnie w tym miejscu stoją dwa bloki ul. Kolonia Zręby i supermarket Zatoka, nie ma także praktycznie śladu po Chełmie który jeszcze nie zdąrzył się wybudować na przeciwległej górce.
Znajoma mojej mamy, która udostępniła mi zdjęcia z Nowolipia obiecała, że poszuka w swoich zbiorach innych zdjęć Gdańska z tamtych lat, sam się nie moge doczekać co ciekawego jeszcze może się w nich kryć. Pozdrawiam

Siedlce 01.jpg
Prawdopodobnie rok 1977 zdjęcie zrobione z Suchanina w kierunku Siedlec.
Plik ściągnięto 23314 raz(y) 65,69 KB

 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Mar 16, 2006 11:49 pm   

oj, Grabku... czekamy!!! :== :hurra:
 
Zag 
Pommern


Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 23
Wysłany: Nie Mar 19, 2006 4:56 pm   

Moje korzenie to Emaus i własnie te domy przy Nowolipiu. Dziadkowie którzy tu mieszkali nie żyją a ja mieszkam w Elblągu ale bardzo interesuję się tym miejscem. Mama gdy sie stad wyprowadzała była 10 letnim dzieckiem. Jeśli ktoś pamięta rodzinę Mikulskich z Nowolipia szczególnie najdłużej tu mieszkających wujka Zbyszka i jego żonę Joannę niech da znać. Oni po wyburzeniu kamienic zamieszkali na górze na Paderewskiego. Jestem po prostu ciekaw w którym domu oni mieszkali, ja nie widzialem tych miejsc jestem rocznik 75` wiec jesli cos pamietam to obecny uklad i tylko ten magazyn zabytek przy kartuskiej na wysepce, obok niego dziadek Henryk mial garaż tyle wiem. Pozdrawiam wszystkich Nowolipian i Nowolipki.

:co_jest: takie wspomnienia warto na żywo poopowiadać i ciekawe miejsca pokazać..extra by było
 
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Nie Mar 19, 2006 8:23 pm   

A to współczesny widok do zdjęcia nowolipie_09. Jak widać zbocze bardzo zarosło. Wydaje mi się, że tamto zdjęcie zostało wykonane z 30 metrów wstecz od mojego a wspomniana czereśnia nie znajduje się (na tym zdjęciu z 1975) po lewej stronie zdjęcia, tylko po prawej (jeszcze całkiem niska). Tutaj na środku:
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Pon Mar 20, 2006 9:17 am   

Zag napisał/a:
magazyn zabytek przy kartuskiej na wysepce,


Chodzi o młyn. To się też wiele osobom może wydać dziwne, skąd młyn jak nie widać rzeki. Pewnie urok Emaus byłby większy gdyby nie wpuszczono Potoku Siedlickiego w rury.
Do tych rozbiórek można też zaliczyć budynek starej szkoły na rogu Kartuskiej z Łostowicką. Rozebrano go (jak pamięta moja mama) na początku lat 80. Parę lat temu (no może to jeszcze było w zeszłym wieku) prowadzono tam jakieś prace (pewnie z rurami) i wtedy można było zobaczyć konkretne fundamenty dawnej Schule (bo przed wojną tam też była szkoła).

Coś tam w tych tematach napisano też tu: http://gdansk-siedlce.moj...opic.php?t=6562
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Zag 
Pommern


Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 23
Wysłany: Pon Mar 20, 2006 5:32 pm   

Z tego co mi ciocia opowiadała to do tej szkoły osobno zajęcia mieli chłopcy a osobno dziewczyny. Ale jesli o tej samej piszemy to chyba tam jakiś pożar był. :hmmm:
_________________
..."polskie drogi...o rrrannyyyy"...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk