Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Retuszowane zdjęcia
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lut 07, 2008 10:07 am   

TOMB napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
Jak się okazuje, retuszowano nie tylko polityków, retuszowano także "niewygodnych" zwykłych ludzi :hihi:

Nie wiem z jakiego okresu jest ta widokówka ale może wymazana osoba miała niezbyt "aryjski' wygląd. A że ujęcie jest dość dobre wydawca postanowił go nie marnować, tylko dokonać retuszu.


Ja myślę, że przyczyna mogła być bardziej prozaiczna - po prostu ta osoba była na kliszy "poruszona" i fotograf uznał, że będzie to niezbyt dobrze wyglądało - zdecydował się wobec tego na retusz (licząc może na to, że na odbitkach małego formatu nikt się tej ingerencji nie dopatrzy) - przy okazji wątku samochodowego znalazłem co najmniej jeden podobny przykład.

Z innej beczki - załączam pocztówkę którą chciałem dać w wątku motoryzacyjnym, ale po doświadczeniach z fałszywym Volkswagenem dmucham na zimne - czy nie wydaje się wam, że samochody na pierwszym planie są wmontowane? szczególnie podejrzanie wygląda ich cień.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Czw Lut 07, 2008 11:36 am   

Na temat aryjskości wyglądu osoby "wyretuszowanej" z fot. nie będę się wypowiadał.Każdy niech sobie sam oceni.
Zgadzam się z opinią pumeksa - ta postac psuje kadr.

pumeks napisał/a:
...Ja myślę, że przyczyna mogła być bardziej prozaiczna - po prostu ta osoba była na kliszy "poruszona" i fotograf uznał, że będzie to niezbyt dobrze wyglądało - zdecydował się wobec tego na retusz...


ps. fot.automobilowa nie chce mi się wyświetlic!
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lut 07, 2008 4:47 pm   

pawel.45 napisał/a:
fot.automobilowa nie chce mi się wyświetlic!

Podejrzewam, że znam przyczynę - zamieszczam więc jeszcze raz.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Gulden 
złamanePfennige


Dołączył: 11 Gru 2007
Posty: 63
Wysłany: Czw Lut 07, 2008 6:53 pm   

Rzeczywiście cienie jakoś dziwnie padają. Wygląda to tak, jakby cień pierwszego samochodu padał w przeciwnym kierunku niż cień drugiego. :hmmm:
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Czw Lut 07, 2008 8:55 pm   

A gdzie jest cień od latarni. Cienie pod samochodami chyba są naturalne. I jeszcze jeden przykład retuszu. Tułów idzie bez nóg. :)
PS. Jeszcze dodam ze jest to skrobana emulsja na płycie szklanej. Na odbitce po następnym retuszu wszystko znikało.
Ostatnio zmieniony przez rychu40 Pią Lut 08, 2008 12:18 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
gargoyle dfl 
Mottlauspucker


Dołączyła: 11 Kwi 2005
Posty: 926
Wysłany: Czw Lut 07, 2008 9:18 pm   

i to nie jeden! :mrgreen:
_________________
"...robala co mnie zzera wciaz zalewam sam..."
 
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Czw Lut 07, 2008 10:28 pm   

Pozwoliłem sobie ściągnąć poniższe zdjęcie z arcyciekawego (zresztą jak inne pozostałe) postu lycka, dotyczącego historii kolei w Kwidzynie i zamieszczonego na forum Ruciane Nida. Post ten, a właściwie obszerny artykuł był już anonsowany na naszym forum przez feyga.
Niezły przykład ordynarnego retuszu :hihi:
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Czw Lut 07, 2008 11:57 pm   

renekk napisał/a:

Niezły przykład ordynarnego retuszu


"Ordynarnego"... ?
To po prostu rodzaj sztafażu, wykonany całkiem starannie. O tyle ciekawy, że pochodzi z lat 30-tych sądząc po ubiorach. W tamtych latach taką technikę prezentacji stosowano już tylko sporadycznie.
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Lut 08, 2008 12:50 pm   

Z wątku "samochodowego":



Tutaj najwyraźniej rowerzysta "psuł ujęcie" i został odpowiednio potraktowany.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pią Lut 08, 2008 1:00 pm   

Albo osiągnął zbyt dużą prędkość w stosunku do czasu naświetlania... :wink: :hihi:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pią Lut 08, 2008 1:01 pm   

Przekłady retuszu na dworcu głównym. Pierwszy można śmiało określić mianem "Akademii Pana Kleksa" :hihi: , a dworzec jest jeszcze w fazie wykańczania (brak tarcz zegarowych, daszku nad wyjściem, oszklenia na parterze itp. W drugim przypadku retusz przypuszczam wynika z zadymienia powodowanego przez parowóz(-y)
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pią Lut 08, 2008 1:05 pm   

pumeks napisał/a:
Z wątku "samochodowego":

Obrazek

Tutaj najwyraźniej rowerzysta "psuł ujęcie" i został odpowiednio potraktowany.

A czy na tym zdjęciu jest widoczny zakład "produkujący" słynne zdjęcia sygnowane foto Soennke?
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Lut 08, 2008 1:21 pm   

To chyba jedna z filii, coś mi się kojarzy, że główny zakład Soennkego był w Sopocie.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sob Lut 09, 2008 10:22 pm   

BillyBoy napisał/a:
To po prostu rodzaj sztafażu, wykonany całkiem starannie.

Równie dobrze fotograf mógł wmontować grupę elfów albo stado słoni - byłoby równie pięknie i prawdziwie.
A tak poważnie: okropna maniera obowiązująca na początku wieku kazała pocztówkowym fotografom robić obrazki "śliczne", wyraźne i z obowiązkowym sztafażem. Najprościej było taki obrazek zmontować z kilku innych i jeszcze pomalować w oczojebne kolorki, żeby było ładniej. Skutek - zalew kiczowatych, nieprawdziwych widoczków, z "szyciem" widocznym nawet dla mało wprawnego oka. W tamtych czasach taki zabieg był normalny i powszechnie akceptowany, a dziś jego wynik jest świadectwem wątpliwego gustu epoki.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Lut 10, 2008 7:35 pm   

Tu inny przykład: dwie odbitki z tego samego zdjęcia spichlerza "Szara Gęś". To z prawej strony zamieszczono w folderze promującym Gdańsk za granicą, więc mogę zrozumieć że wyretuszowano stłuczoną szybę (okno w dolnej kondygnacji szczytu). Ale po co "przy okazji" wyretuszowano lampę zawieszoną nad wejściem, razem z namalowaną poniżej nazwą firmy?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk