Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Fischerbrücke
Autor Wiadomość
AvM 

Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 149
Wysłany: Sro Lut 15, 2006 11:57 pm   

Sabaoth napisał/a:
Kilka ciekawych i rzadszych ujęć.

559.jpg - Sprzedawczyni ryb na Długim Pobrzeżu.


Czy na Targu Rybnym ????

AvM
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Czw Lut 16, 2006 8:59 am   Targ Rybny

Raczej nie , siedzi co jest widoczne na zdjęciu przy bramie. To może być Brama Straganiarska lub przejście na ul. Tobiasza.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lut 16, 2006 1:21 pm   

To i tak już jest Targ Rybny - ewentualnie jego część nazwana Rybackim Pobrzeżem. Długie Pobrzeże kończy się Bramą Straganiarską.

Sabaoth napisał/a:
557.jpg - Nowy Port jeszcze bez latarni.

Dla ścisłości - to jest prawdopodobnie zdjęcie ze szczytu latarni, tej wcześniejszej, z 1758 r. Szkoda, że zdjęcie tak skadrowane, że nie widać czy stoi wieża kuli czasu, o której rozmawialismy w innym wątku.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Nie Lut 19, 2006 6:18 pm   

[quote="pumeks"]To i tak już jest Targ Rybny - ewentualnie jego część nazwana Rybackim Pobrzeżem. Długie Pobrzeże kończy się Bramą Straganiarską.

Ja bym się wdał w małą polemikę. Targ Rybny (Fischmarkt) jest placem i kawałkiem ulicy między Altstadt. Graben a ul. Hakergasse. Część pobrzeża nad Motławą nosiła nazwę Fischbrucke. Oczywiście jeśli przyjąć pod uwagę funkcję miejsca , które pokazuje zdjęcie to oczywiście targ rybny.
P.S. Po weryfikacji uważam, że przedstawiona na zdjęciu brama jest Bramą Straganiarską
"Hakertor"
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lut 20, 2006 10:25 am   

roland napisał/a:
Część pobrzeża nad Motławą nosiła nazwę Fischbrucke. Oczywiście jeśli przyjąć pod uwagę funkcję miejsca , które pokazuje zdjęcie to oczywiście targ rybny.

W pewnym stopniu masz rację, ale mimo wszystko Fischbrücke (czy też Fischerbrücke) uważano zawsze za część Targu Rybnego - świadczy o tym niezliczona liczba pocztówek opisanych jako "Fischmarkt" albo "Am Fischmarkt", a tylko wyjątkowo znalazłem taką na której napisano "Fischerbrücke". Z kolei część wewnętrzna Targu Rybnego, odcięta od Motławy pierzeją domów, była nazywana (jak to już pare razy pisaliśmy) Bulwen-Fischmarkt albo Kartoffel-Fischmarkt.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Lut 20, 2006 11:01 am   

pumeks napisał/a:
W pewnym stopniu masz rację, ale mimo wszystko Fischbrücke (czy też Fischerbrücke) uważano zawsze za część Targu Rybnego - świadczy o tym niezliczona liczba pocztówek opisanych jako "Fischmarkt" albo "Am Fischmarkt", a tylko wyjątkowo znalazłem taką na której napisano "Fischerbrücke".

Moment, ale oficjalnie to była Fischerbrücke, tak? A jeśli tak, to nazywanie jej Fischmarktem miało takie samo uzasadnienie jak dzisiaj zwanie Piecek i Migowa Moreną, Nowych Szkotów i Kuźniczek Dolnym Wrzeszczem, a Głównego Miasta "starówką"...
_________________
da, da, da...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lut 20, 2006 11:25 am   

Co znaczy "oficjalnie"?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Lut 20, 2006 11:28 am   

:roll:
Nie wiesz co to jest nazwa oficjalna i czym się różni od nieoficjalnej, choć potocznie używanej nazwy? :%
_________________
da, da, da...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lut 20, 2006 11:31 am   

Chciałbym żebyś mi to wytłumaczył :%
Oficjalnie ta kamieniczka jest na Chlebnickiej. Ale czy jak powiem, że jest na Schnüffelmarkcie, to jest to samo co mówienie "na Morenie"?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Lut 20, 2006 12:23 pm   

pumeks napisał/a:
Chciałbym żebyś mi to wytłumaczył :%

Nie łaska zajrzeć do słownika? :%
_________________
da, da, da...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Lut 21, 2006 9:12 am   

danziger napisał/a:
pumeks napisał/a:
Chciałbym żebyś mi to wytłumaczył :%

Nie łaska zajrzeć do słownika? :%

Ponieważ kolega nie raczył wytłumaczyć swojego rozumienia terminu "oficjalnie", stawiam tezę, że Fischerbrücke jest nazwą nieoficjalną. Uzasadnienie: w księdze adresowej taka nazwa nie występuje, jest tylko Fischmarkt.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Wto Lut 21, 2006 9:38 am   

Ponieważ kolega nie raczył wytłumaczyć swojego rozumienia terminu "oficjalnie", stawiam tezę, że Fischerbrücke jest nazwą nieoficjalną. Uzasadnienie: w księdze adresowej taka nazwa nie występuje, jest tylko Fischmarkt.[/quote]

Nie masz racji, Fischerbrücke jest jak najbardziej nazwą oficjalną.
kamienice nad Motławą w tym odcinku miały główne wejścia od Fischermarkt, dlatego mogę nie widnieć w książkach adresowych.

Brucke.jpg
Plik ściągnięto 13045 raz(y) 69,05 KB

fisch.jpg
Plik ściągnięto 13045 raz(y) 52,9 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Lut 21, 2006 9:43 am   

Dlatego pytałem jak rozumieć "nazwę oficjalną". :hihi:
Wymowę planów można podważyć, gdyż nie były one drukowane "oficjalnie", tylko przez osoby prywatne - zresztą, mało to widzieliśmy planów, na których Prawe Miasto nazwane było Starym Miastem? i co, czy to znaczy że oficjalną nazwą jest Stare Miasto?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Lut 21, 2006 11:36 am   

pumeks napisał/a:
Dlatego pytałem jak rozumieć "nazwę oficjalną". :hihi:
Wymowę planów można podważyć, gdyż nie były one drukowane "oficjalnie", tylko przez osoby prywatne - zresztą, mało to widzieliśmy planów, na których Prawe Miasto nazwane było Starym Miastem? i co, czy to znaczy że oficjalną nazwą jest Stare Miasto?

No dobrze - oficjalna, czyli nadana przez odpowiednie władze, ogłoszona urzędowo.
Księgi adresowe nie maja nic do tego - jesli przy ulicy nie było żadnego budynku, to oczywiste jest, że się w niej nie mogła znaleźć.
Nazwy Morena nikt dzielnicy oficjalnie nie nadawał...
_________________
da, da, da...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Lut 21, 2006 12:29 pm   

Nie mam pojęcia czy nazwa "Fischerbrücke" była nadawana przez jakiekolwiek władze. Podstawowa monografia Waltera Stephana podaje jedynie, że nazwa ta była używana już w XVII wieku. Ale z drugiej strony - od XIV wieku to miejsce należało do Targu Rybnego, tak są opisywane widoki Motławy już na rycinach Deischa (u Stephana też nie ma osobnego artykułu "Fischerbrücke", jest tylko wzmianka w ramach artykułu "Fischmarkt"). No i wszelkie domy przytykające do Rybackiego Pobrzeża zostały OFICJALNIE przez władze zaliczone do Targu Rybnego.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk