Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Warlubie, Nowe Marzy i okolice
Autor Wiadomość
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 7:48 pm   

Teraz przez dobre dwa lata bedę pisał z pięknych okolic Warlubia i Nowych Marz. A oto jak przedstawiają się one dzisiaj. Jeszcze zanim pojawi się w tym miejscu czarna nitka autostrady.

051229 sekcja 6 019.jpg
83 kilometr autostrady
Plik ściągnięto 20296 raz(y) 43,94 KB

051229 sekcja 6 013.jpg
87 kilometr autostrady
Plik ściągnięto 20296 raz(y) 23,32 KB

Ostatnio zmieniony przez Makabunda Czw Lut 09, 2006 8:10 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 8:05 pm   

skoro Ty tam jesteś - to A1 musi powstać :D
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 8:25 pm   

A mi trochę szkoda, bo w okolicach Warlubia autostrada przebiega w miejscach, gdzie w dzieciństwie spędzałem dużą część każdych wakacji, a teraz też bywam kilka razy w roku. Niestety, po wybudowaniu A1 ta okolica będzie już zupełnie inna...
_________________
da, da, da...
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 8:48 pm   

danziger napisał/a:
A mi trochę szkoda, bo w okolicach Warlubia autostrada przebiega w miejscach, gdzie w dzieciństwie spędzałem dużą część każdych wakacji, a teraz też bywam kilka razy w roku. Niestety, po wybudowaniu A1 ta okolica będzie już zupełnie inna...

A może na tej mapce znajdziesz znajome okolice? Przepraszam za trochę nieudolny szkic.
Nie zamierzam spędzać tu czasu tylko na pracy jest parę rzeczy do "odkrycia" i zbadania. Tak na początek chcę pokazać Szwedzkie Szańce, które pójdą na "pierwszy ogień".
Oprócz tego w oklicach węzła Nowe Marzy znaleźliśmy już trochę niewypałów (z pomocą saperów, tych samych co na Spacerowej) z 1945 bo tu był przyczółek rosyjski. Przed wojną był też poligon w Grupie i wcześniejsze koszary itd, itp......
Danziger jak byś miał jakieś ciekawostki to podrzuć na priva. Będe wdzięczny.

A! WIG.JPG
Orientacyjny rzucik autostrady (z kkilometrażem) na podkładzie WIGówki
Plik ściągnięto 20278 raz(y) 76,15 KB

 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 9:03 pm   

Po drodze z Warlubia do Grudziądza przez Wlk Komórsk można zobaczyć kilka fajnych obiektów :) Kościółek i cmentarzyk w Komórsku też sympatyczny...
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 9:47 pm   

Bzowo... Na mapie. Od dawna chcę tem pojechac przejrzeć księgi parafialne. Ale nie mam czasu, jakoś...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Pią Lut 10, 2006 2:35 pm   

No patrzcie, a matka mojej matki była z Wlk. Komórska... to myśmy wszyscy są krajanie?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Lut 10, 2006 3:09 pm   

Makabunda napisał/a:
A może na tej mapce znajdziesz znajome okolice? Przepraszam za trochę nieudolny szkic.
Nie zamierzam spędzać tu czasu tylko na pracy jest parę rzeczy do "odkrycia" i zbadania. Tak na początek chcę pokazać Szwedzkie Szańce, które pójdą na "pierwszy ogień".
Oprócz tego w oklicach węzła Nowe Marzy znaleźliśmy już trochę niewypałów (z pomocą saperów, tych samych co na Spacerowej) z 1945 bo tu był przyczółek rosyjski. Przed wojną był też poligon w Grupie i wcześniejsze koszary itd, itp......
Danziger jak byś miał jakieś ciekawostki to podrzuć na priva. Będe wdzięczny.

Obawiam się, że z takich ciekawostek, o jakich piszesz nic nie będzie.
Ja w tamtych okolicach to chodziłem popływać w jeziorze, łowić ryby, zbierać grzyby, jeździłem na rowerze, motorowerku "Ogar", czy niezapomnianej WS-ce (WSK - Wiejski Sprzęt Kaskaderski :hihi: ).
Teraz bywam najczęściej na grobie dziadka w Plochocinie.
Z rzeczy nieco bardziej interesujących to np. tablica upamiętniająca ks. Rogaczewskiego w kościele w Płochocinie (był tam chrzczony - podobnie z resztą jak ja :) ) - tablica współczesna, ale mnie zainteresował sam fakt, ze Rogaczewski ma cos wspólnego z tymi okolicami.
Inna rzecz to grób w lesie w Gajewie, przy granicy z Płochocinkiem. Był tam sobie od 1945 r. do niedawna, ale (zdaje się, że właśnie w związku z budową A1) ostatnio go zlikwidowano.
Był to grób jakiegoś faceta - był to chyba żołnierz (niemiecki?), który usiłował z rodziną schowac się przed nadciągającymi sowietami. Jego żonie i dzieciom pomogli okoliczni gospodarze, ale schowania jego nikt nie chciał ryzykować. Musiał spędzić noc poza wsią. Rano znaleziono trupa...
Historie o nim podaję z pamięci, może jest nieścisła, postaram się ją jeszcze zweryfikować.
_________________
da, da, da...
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pią Lut 10, 2006 9:41 pm   

pumeks napisał/a:
No patrzcie, a matka mojej matki była z Wlk. Komórska... to myśmy wszyscy są krajanie?


Myśmy wszyscy są importy :hihi:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Sob Lut 11, 2006 5:02 pm   

Moja babcia się przeimportowała z Gr. Kommorsk do Danzig-Broesen przed 1930 ... następne 3 pokolenia już są tutejsze.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Sob Lut 11, 2006 5:26 pm   

No to pewnie na tym przykościelnym cmentarzyku same znajome dla ciebie nazwiska... przynajmniej na tych starszych grobach? Kiedyś je obfotografowałam, ale nie mogę znaleźć tych zdjęć :???:
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sob Lut 11, 2006 5:59 pm   

pumeks napisał/a:
Moja babcia się przeimportowała z Gr. Kommorsk do Danzig-Broesen przed 1930 ... następne 3 pokolenia już są tutejsze.


Mój dziadek zaimprtował sie z Bzowa do Gdyni w latach 30-ych. Jego ojciec, czyli mój pradziadek zaimportował się do Bzowa z Meklemburgii. To ja nie wiem, jestem krajan, czy z importu? :mrgreen:
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sob Lut 11, 2006 7:14 pm   

A ja to jestem import - eksport :hihi:
Bo moi dziadkowie najpierw zostali zaimportowani do Gdańska ze Wschodu (m.in. Wilno), a potem zostali "wyeksportowani" z Gdańska do Świecia (w latach 50 tych). A w okolicach Warlubia to później sobie kupili "daczę".
_________________
da, da, da...
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Nie Lut 12, 2006 1:33 am   

danziger napisał/a:
A ja to jestem import - eksport :hihi:
Bo moi dziadkowie najpierw zostali zaimportowani do Gdańska ze Wschodu (m.in. Wilno), a potem zostali "wyeksportowani" z Gdańska do Świecia (w latach 50 tych). A w okolicach Warlubia to później sobie kupili "daczę".


no to u mnie dokładnie odwrotnie - pradziadek z Saksonii, babcia ze Świecia, rodzice z Grudziądza... a ja tu :)
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pon Lut 13, 2006 1:57 pm   

"Łykend" minął szybko i znów jestem w Nowem. Mam na warsztacie parę problemów. W rozwiązaniu jednego z nich bardzo pomocny by mi był arkusz "Grudziądz" WiGówki 1:100000. Dzięki PBV mam nawet skan tego arkusda ale mi się nie otwiera. Byłbym niezmiernie wdzięczny gdybyście pomogli mi zdobyć takowy arkusz.
No to co? Pomożecie? :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk