Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Mikołaj
Pią Lis 12, 2010 4:39 pm
Gdańskie cuukiernie i lodziarnie
Autor Wiadomość
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Pon Mar 13, 2006 6:00 am   

syrenka napisał/a:
Czy w Gdańsku zna się bułki z pieczarkami, tak popularne na południu Polski? (wydrążona PIONOWO bułka i smażone pieczareczki w środku)


zna się,zna :hihi: i nawet były wspominane w tym wątku na okoliczność "Baru Jaś".
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Mar 13, 2006 11:03 am   

zna się - ale tylko na Żabiance :wink:
 
syrenka 


Dołączyła: 04 Mar 2006
Posty: 256
Wysłany: Pon Mar 13, 2006 12:02 pm   

No popatrzcie... U nas tego nie ma.
Może i lepiej.... :hihi:
_________________

 
wooold 

Dołączył: 11 Mar 2006
Posty: 15
Wysłany: Pon Mar 13, 2006 8:50 pm   Cukiernia Warszawska

Co do tematu cukierni -to chociaz już nieistniejąca-( dzis tam jest sklep Pellowskiego)--ale wspaniałe ciastka i pączki były w starej cukierni przy ulicy Łagiewniki--w starej przedwojennej kamienicy, zaraz przy zaułku kościoła świętego Bartłomieja Cukiernia Warszawska --tak tak--śmigało się na łyżwy na lodowisko PROMIEŃ-(przy zrujnowanym kościele Św Brygidy-na dzisiejszym parkingu)--i nie można było przejść koło cukierni nie zjedząc swieżego pączka ---a kto pamięta piekarnię na Jana z Kolna (oczywiście w Gdańsku) --u Buczka ? ---tam dopiero był chlebek---oj stało sie w kolejeczkach --ale to były małe prywatne piekarnie i iście tajemne receptury-----a teraz ??????
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Mar 13, 2006 9:43 pm   Re: Cukiernia Warszawska

wooold napisał/a:
wspaniałe ciastka i pączki były w starej cukierni przy ulicy Łagiewniki--w starej przedwojennej kamienicy, zaraz przy zaułku kościoła świętego Bartłomieja Cukiernia Warszawska

pamiętam, pamiętam. była rzut beretem od mojej szkoły. tylko że byłam tam dwa razy - pierwszy i ostatni :wink: - po tym, jak strułam się tam jabłecznikiem, nie chodziłam tam nawet na drożdżowkę...
pewnie szkoda :OO
 
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 215
Wysłany: Wto Mar 14, 2006 1:04 pm   Warszawska i Bajadera

W latach osiemdziesiątych do "Warszawskiej" chodziłem na pączki z nadzieniem różanym. Niemal zawsze po kilku godzinach spędzonych w bibliotece PAN przy dawnych mapach i albumach Gdańska. Z racji zamieszkania natomiast najbliżej mi jest do "Bajadery" na Alei Wojska Polskiego. "Bajadera" nigdy nie cieszyła się najlepszą marką, ale wiele z jej ciast, zwłaszcza makowce uważam za niezłe. To tu w 1981 roku miałem okazję posmakowania lodów bez cukru (powszechny jego brak w tym czasie). Początkowo była to kawiarenka,a ciasta oraz lody można było kupić tylko w małym pomieszczeniu z lewej strony budynku. Pamiętam też, że zanim w 1968 roku powstała "Bajadera", na jej miejscu była tzw. mordownia. Chodziliśmy tam z tatą wymieniać syfony w szklanych butlach,bo wtedy nie mieliśmy jeszcze syfonu na naboje. Widząc bywalców tego przybytku, nigdy nie wchodziłem za płotek ogradzający pijalnię piwa i cierpliwie czekałem, kiedy tata wróci z napełnionym syfonem.
 
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Sro Mar 15, 2006 10:01 am   

Smakowity wątek!I statystycznie-Wrzeszcz prowadzi,jako sensowne miejsce niedzielnego pożerania,po spacerze po lesie...(a Roma,a cukiernia -Palermo???-ktora byla niegdyś przy teatrze Miniatura...więcej słodkich wspominków!).
Ze nie wspomnę,że człowiek z refleksem natychmiast uda sie z aparatem foto na róg Mickiewicza/Zbyszka z Bogdańca i będzie miał unikalną fotkę szyldu i napisów Frąckowiaka (ach,ciasto drożdżowe ze śliwkami...poezja!).
Zanim zdemontuje je i zamaluje aktualny użytkownik,sklep z żywnoscia dla zwierzaków... :co_jest:
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
PITA 
wrzeszczanin

Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 29
Wysłany: Czw Mar 16, 2006 7:07 pm   Re: Warszawska i Bajadera

Piotr J. napisał/a:
"Bajadera" nigdy nie cieszyła się najlepszą marką, ale wiele z jej ciast, zwłaszcza makowce uważam za niezłe.


Prawda to. Bajadera nie zawsze miała dobrą markę. Teraz się "podciągnęli" ale głownie w temacie ciasto drożdżowe i paszteciki ( te ostatnie - ponoć kultowe). Ja także mieszkam w pobliżu i pamiętam, że kiedyś popularne „w rejonie” były wypieki z piekarni/cukierni pana Szczecińskiego na ul. Hubala (dawna M. Fornalskiej). Z resztą dzielnica przez długi okres czasu, była pod względem możliwości zakupu ciastek i lodów całkowitą pustynią.
_________________
Pozdrawiam
Piotr
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Mar 16, 2006 7:19 pm   

Cytat:
Piotr J. napisał:
"Bajadera" nigdy nie cieszyła się najlepszą marką, ale wiele z jej ciast, zwłaszcza makowce uważam za niezłe.

Podobno Jola i Olek uważają inaczej :hihi:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
PITA 
wrzeszczanin

Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 29
Wysłany: Czw Mar 16, 2006 10:26 pm   Polonia, Murzynek, Muszelka.....

Witam,
Włączając się w tonacje wspominkowe. Czy ktoś pamięta 2 cukiernie obok siebie na Podwalu Staromiejskim – „Murzynek” i „Polonia”??. Nim poznałem smak lodów z „Misia” to bardzo lubiłem lody śmietankowe kupowane w „Murzynku” oraz znakomite drożdżówki z cała masą kruszonki na wierzchu. Natomiast wyroby z „Polonii”, nietety jakoś uszły mojej uwadze. Z reszta później z cukierni, „Polonia” stała się chyba jakąś kawiarenką??? :hmmm:

Co do poruszanego w tym wątku ciastkowego tematu włoskich rurek z kremem to w pewnym okresie popularne „ w rejonie” (mieszkałem od 1963 do 1974 roku na Podwalu Staromiejskim pod nr 93) były rurki z cukierni „Muszelka” na ulicy Pańskiej. A jeszcze kiedy zakupy i konsumpcja połączona była z zaproszeniem przez jej właściciela, p Janusza Książkiewicza, na oglądanie i „posiedzenie” w jego rajdowym Fiacie Monte Carlo stojącym na podwórku (a czasami nawet z opowiadaniem o jego starcie w rajdzie), to szczęście było co najmniej podwójne. :hurra:

A przy okazji czy ktoś pamięta WZ-tki z cukierni „WZ-tka” - chyba na ul. Słodowników???
_________________
Pozdrawiam
Piotr
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Pią Mar 17, 2006 7:59 am   

Z cukierni pozostał tylko portret "Murzynka".
A W-Z ciągle dobrze prosperuje.
 
Latoyka 
Foreścikowa


Dołączyła: 17 Mar 2006
Posty: 33
Wysłany: Nie Mar 26, 2006 12:25 pm   

Na Długiej jest cukiernia Kaliszczak(o ile jeszcze jest-dawno nie bylam w Gdansku)-to moja rodzina ze strony babci, ktora jest z domu Kaliszczak, kiedys mi tlumaczyla jak to jest dokladnie, ale wypadlo mi z glowy. Ale jak cos to polecam :)
_________________
Forest - najlepszy biegacz po Campusie.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Mar 26, 2006 12:56 pm   

Mnie i tak nikt nie przekona, dzieciństwo mogło trochę wypaczyć obiektywne spojrzenie ale i tak najlepsze rurki z kremem były na rogu Grażyny i Wajdeloty :mrgreen: O tu:

635.jpg
Plik ściągnięto 16486 raz(y) 62,81 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
sitek 
Morenus

Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 33
Wysłany: Czw Mar 30, 2006 10:11 am   

skoro spożywka, to ja mam pytanie odnośnie Baru Żuławskiego - czy ktoś z forumowiczów wie kiedy on powstał i w jakich okolicznościach? :???: czy tam była wcześniej jakas jadłodajnia dla przacowników biur (budynek Hydrobudowy i okolice)? czy po prostu ktoś sobie po upadku komuny wykupił tam miejsce?
heh, tak mi się jakoś przypomniało jak w liceum tam na piwko się poszło raz i drugi :hurra:
 
postman 
postman


Dołączył: 29 Sie 2004
Posty: 248
Wysłany: Czw Mar 30, 2006 6:37 pm   

postaram cos dowiedzieć sie cos od włascicieli ,to mój rejon i czasami miejsce relaksu po pracy :OO
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk