Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Mikołaj
Pią Lis 12, 2010 4:39 pm
Gdańskie cuukiernie i lodziarnie
Autor Wiadomość
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 11:58 pm   Cukiernie

Koło mojego domu (Brama Straganiarska) mieściła się bardzo stara cukiernia. Dzisiaj ten lokal zajmuje Księgarnia Katolicka. Właściciela cukierni nazywalismy Szczurem, z powodu estetyki lokalu oraz estetyki sprzedawanych tam produktów. Ciastek z tej cukierni nie chcę pamietać. Ale przpomina mi się epizod z czasów kręcenia w Gdańsku filmu "Kolumbowie"
Kościół św Jana w Gdańsku udawał kościół św Jana na warszawskiej starówce (300 km>>). Oprócz scen w kościele były realizowane sceny w uliczce przy (dzisiaj zaułek Zachariasza Zapppio)
Zaplecze wspomianej wcześniej cukierni wychodziło właśnie na uliczkę na, której kręcono kolejne ujecia filmowe. Celem przysłonięcia części budynków członek ekipy technicznej filmowców rzucił duża świece dymną za ogrodzenie wspomnianej wcześniej cukierni. Ekipa sprawnie realizowała kolejne ujęcia.Strzały , wybuchy, dym i nagle w kadrze miedzy niemieckimi żołnierzami wyskakuje postać cukiernika" szczura' z wielką awanturą. Okazało sie, że człowiek techniczny, rzucając świecę dymną zwalił zapas jajek za zapleczu cukierni.
Nie pamietam jak sie ta awantura skończyła. Chyba dobrze, gdyż film wyświetlali w telewizji.

P.S. Widziałek płytę DVD w Media Markt
 
postman 
postman


Dołączył: 29 Sie 2004
Posty: 248
Wysłany: Pią Lut 10, 2006 1:39 pm   

Oczywiście nie zapominajcie o wspaniałych pączkach na Grunwaldzkiej obok D.T. Centrum,nadal tam czesto kupuje pączki.Aha chciałem napisać jeszcze o lodach włoskich z pętli autobusów w Oliwie,cały czas ta sama obsada,cały czas ten smak. :==
 
 
Goldwasser 

Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 104
Wysłany: Pią Lut 10, 2006 2:49 pm   

Wspaniala jest ta "Piesn o Rolandzie"
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Lut 10, 2006 4:21 pm   

Goldwasser napisał/a:
Wspaniala jest ta "Piesn o Rolandzie"

trzymając się tematyki wątku, to raczej o Roladzie :hihi:
 
Wrzeszczak 


Dołączył: 07 Lis 2004
Posty: 222
Wysłany: Sob Lut 11, 2006 7:00 pm   

Gargoyle, sasiedzie: Na Anton-Moellerweg pod siodemka pan Herbert Neumann wypiekal swego pumpernikla na dlugo zanim rodzice wysylali nas tam po swieze buleczki
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Lut 11, 2006 7:56 pm   

Nie była to cukiernia, ale sklep warzywny, który miło wspominam. W dzieciństwie kupowałem tam duże, czerwone lizaki i oranżadę w butelkach z porcelanką. Sklepik mieścił się (i dalej sie mieści) na ul. Gołębiej. Przez wiele lat (od kiedy sięgam pamięcią) prowadzony był przez Panią Martę, kiedy zaszedłem do niego w ubiegłym roku Pani Marty już nie było, obsługiwała jej siostra. Wypiłem napój gazowany (ze względu na kryptoreklamę nie podaję jego nazwy) i chyba z pół godziny rozmawiałem o dawnych czasach. Ech, wszystko się zmienia...
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
gargoyle dfl 
Mottlauspucker


Dołączyła: 11 Kwi 2005
Posty: 926
Wysłany: Sob Lut 11, 2006 11:26 pm   

Wrzeszczak napisał/a:
Gargoyle, sasiedzie: Na Anton-Moellerweg pod siodemka pan Herbert Neumann wypiekal swego pumpernikla na dlugo zanim rodzice wysylali nas tam po swieze buleczki

No ja pumpernikla to nie pamietam ,ale te swiezutkie buleczki i chlebus to owszem a nie mialem daleko bo mieszkalem pod czworka.
_________________
"...robala co mnie zzera wciaz zalewam sam..."
 
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Nie Lut 12, 2006 12:12 am   

Czy Wy, w końcu dacie spokój z tymi słodkościami?! :P
 
 
postman 
postman


Dołączył: 29 Sie 2004
Posty: 248
Wysłany: Nie Lut 12, 2006 4:58 pm   

No dobra słodkości na bok ,czy pamietacie smak bułek do hotdogów z pieczarkami w barze na żabiance,na ulicy Wejhera,aha i ten pyszny sok z marchwii. :roll:
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Nie Lut 12, 2006 5:00 pm   

postman! zabiłeś mnie!!! to jeden z najpiękniejszych smaków mojego dzieciństwa! :== :hurra: :co_jest:
 
Wrzeszczak 


Dołączył: 07 Lis 2004
Posty: 222
Wysłany: Nie Lut 12, 2006 6:08 pm   

Przypomniala mi sie nazwa lodziarnio-ciastkarni, o ktorej pisalem wczesniej: ROMA

Copia de 1.18.8.1. (36).JPG
Plik ściągnięto 13579 raz(y) 78,95 KB

 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Lut 14, 2006 2:03 am   

Który to mógł być rok Wrzeszczak?
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
szperacz 
Siedlecki


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 129
Wysłany: Wto Lut 14, 2006 7:05 am   

Zdjęcie jest z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. W miejscu gdzie dziś stoi dom Spółdzielni Mieszkaniowej ( mieszkali, mieszkają ? głównie wojskowi) był ciąg prywatnych sklepików w charakterze tych z gdańskiej hali. Jako kilkulatek jeździłem tam z Matką na zakupy.
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Wto Lut 14, 2006 6:19 pm   

postman napisał/a:
No dobra słodkości na bok ,czy pamietacie smak bułek do hotdogów z pieczarkami w barze na żabiance,na ulicy Wejhera,aha i ten pyszny sok z marchwii. :roll:


:hurra: a ja dzisiaj właśnie zjadłem w barze "Jaś" bagietkę z pieczarkami i popiłem soczkiem z marchwi.Pycha!!!(jak to dobrze ,że mam go pod domem) :wink:
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Lut 14, 2006 8:51 pm   

a czy smakuje tak samo, jak 20 lat temu??? jeśli tak, to przy najbliższej mojej tam bytności najem się i napiję po samą szyję :D
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk