Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdansk po gdansku
Autor Wiadomość
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 5:24 pm   

Makabunda napisał/a:
Znam jezcze jedno ogólnogdańskie trochę hardcorowe Banditen Srtrasse. Tego chyba nawet nie trzeba tłumaczyć.


Masz na mysli Mirchauerweg...? :mrgreen:

W Gdyni też jest Banditenstrasse.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 5:31 pm   

Czy to Banditenstrasse to nie jest przypadkiem kalka językowa od Partyzantów? :hihi: Tak chyba partyzanci byli nazywani w czasie wojny.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 5:31 pm   

Cytat:
Masz na mysli Mirchauerweg...?


No a jakżeby inaczej.
Przepraszam ale w tzw międzyczasie przeredagowałem mój post i zacytowany przez Zoppotera fragment wyparował.
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 8:03 pm   

1. Gdzieś słyszałem, że słowem "Banditen" Niemcy określali partyzantów prez prawie całą wojnę, ale już pod koniec (gdy sami zaczęli snuć plany Wehrwolfu) zmienili stosunek i zaczęli ich określać "Partisanen". Ile w tym prawdy - nie wiem.
A co do samej "Banditenstrasse" - czy ta nazwa nie powstała aby przypadkiem na FDG? :hihi:

2. Zoppoter - "Empik" to nie nazwa popularna, tylko istniejąca oficjalna nazwa sieci sklepów.

3. Ad rem:
"Falowce" - typ bloków poza Przymorzem niespotykany nigdzie (no, z wyjatkiem Nowego Portu);
"Olimp" - inne określenie "dolarowca" - wzięte oczywiście od nazwy restauracji;
"Zieleniak" - wiadomo;
"pierwsza Zaspa" i "druga Zaspa" - chodzi oczywiście o Młyniec i Rozstaje, tylko nie wiadomo która jest która - dla mieszkańca Rozstajów pierwsze będą oczywiście Rozstaje, dla mieszkanca Młyńca - odwrotnie;
"Rauchenplatz" - tak uczniowie XIV LO określali miejsce za budą z jakimś ustrojstwem elektroenergetycznym przy ul. Meissnera, gdzie podczas przerw udawali się na papierosa (znam z relacji siostry i jej koleżanek);
"Morena" - wiadomo;
"osiedle wojskowe" vel "wojskowe" - część Osowej (nazwa wzięta w podobnie jak w przypadku moreny od nazwy spółdzielni mieszkaniowej)

"pokal" - nazwa niby nie geograficzna, ale jak ktoś tak nazywa szklankę do piwa to na 99% pochodzi z naszych okolic (no, jeszcze czasem z Wielkopolski) - przynajmniej tak wynika z moich obserwacji.
_________________
da, da, da...
 
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 8:48 pm   

-sklep "U Ślepego"-1001 drobiazgów na ul.Waryńskiego-istnieje odkąd pamiętam
-sklep "po schodkach"-spożywczak na rogu Mickiewicza i Zbyszka z Bogdańca
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 8:50 pm   

danziger napisał/a:
2. Zoppoter - "Empik" to nie nazwa popularna, tylko istniejąca oficjalna nazwa sieci sklepów.



Teraz juz tak. Podobnie jak Fiat 126P otrzymał pod koniec produkcji fabryczna nazwę Maluch.

Niemniej owa oficjalna nazwa pochodzi od potocznych "empików", poprawnie powinno być "kaempików". KMPiK - Klub Miedzynarodowej Prasy i Książki - to była w PRL siec sklepów i czytelni gdzie mozna było kupic lub poczytac wydawnictwa zarówno polskie jak zagraniczne - zeby byo śmieszniej dostępne były praktycznie wszystkie ważne tytuły we wszystkich dziedzinach życia. Władza, nie bez racji, uznała, że przeciętny polski czytelnik zagranicznej prasy i tak nie zrozumie, a ten, który zrozumie i tak juz nie da sie ogłupić...

"Kaempiki" sprzedawały tez pocztówki tudzież płyty z muzyka - tu juz niestety ograniczały sie do tych wydawanych w RWPG. Niekiedy trafiały sie nader atrakcyjne albumy licencyjne.



Podobnie do "empików" ma sie sprawa kiosków Ruchu. To dzisiaj tez oficjalna nazwa jednej z sieci kiosków. W PRL Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza Prasa Książka Ruch była państwowym monopolistą w dystrybucji wszelkiej prasy (w tym również dla KMPiK), a ostatni człon nazwy umieszczany na kioskach przyczynił sie do obecnej potocznej nazwy każdego kiosku - nawet nienależącego do "Ruchu".
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 8:54 pm   

Cytat:
sklep "U Ślepego"-1001 drobiazgów na ul.Waryńskiego-istnieje odkąd pamiętam

Ja tam korki i kapiszony w dzieciństwie kupowałem :huuurra:

Tylko skąd sie wzięła nazwa "U Ślepego" nie wiem, dla mnie była stara jak świat :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 9:03 pm   

Sabaoth napisał/a:
Tylko skąd sie wzięła nazwa "U Ślepego" nie wiem, dla mnie była stara jak świat :hihi:


Zapewne własciciel sprawdzał przed Toba działanie korków i kapiszonów...

A w Sopocie jest sklep "u Brauera". Brauer to nazwisko niegdysiejszego ajenta tego sklepu spozywczego. Ta nazwa funkcjonuje odkad pamiętam, choć mam wrazenie, że róznież odkąd pamiętam pan brauer juz tym ajentem nie był.

Kto to był ajent sklepu spozywczego? To był człowiek, który wynajmował od ojczyzny socjalistycznej sklep i sam go zaopatrywał tudziez go samodzielnie prowadził. Dzieki czemu sklepy ajencyjne - jako namiastka normalnego prywatnego sklepu - były całkiem przyzwoitym miejscem do robienia zakupów. Ajenci miewali nawet mięso...
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 10:09 pm   

danziger napisał/a:
A co do samej "Banditenstrasse" - czy ta nazwa nie powstała aby przypadkiem na FDG?

zapewniam Cię, że absolutnie nie. nazwa jest dość stara - ja pierwszy raz usłyszałam ją jakieś 20 lat temu. a wtedy nie było FDG :wink:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 10:15 pm   

Tak, nazwa Banditenstrasse jest dosyć stara, dla mojego pokolenia nazwa istnieje "od zawsze".
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 10:33 pm   

dla NASZEGO pokolenia, Czcigodny Ojcze :hihi:
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pon Lut 06, 2006 7:31 am   

seestrasse napisał/a:
dla NASZEGO pokolenia, Czcigodny Ojcze :hihi:

Bo ja wiem. :hmmm: To chyba inne dziesięciolecie. :wink:
_________________
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Lut 06, 2006 12:55 pm   

Zoppoter napisał/a:
KMPiK - Klub Miedzynarodowej Prasy i Książki - to była...

Może to i dziwne, ale wiem co to były KMPiK :) Chodziło mi tylko o to, że dziś nazwa "empik" jest po prostu najzwyczajniejszą nazwą i nie bardzo wiem jak można mówić na te sklepy inaczej niż "Empik" właśnie.
A co do Ruchu - jego historia sięga 1918 roku.
_________________
da, da, da...
 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pon Lut 06, 2006 1:31 pm   

danziger napisał/a:
nie bardzo wiem jak można mówić na te sklepy inaczej niż "Empik" właśnie.

Megastore. :wink:
_________________
 
Piotr 
sopociak


Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 215
Wysłany: Pon Lut 06, 2006 6:01 pm   

Bardzo dobra lista.
Dodam coś z Sopotu:
"Patelnia" czyli obecne Grodzisko,
sklep obuwniczy "Bata" na monciaku (chyba znowu aktualna nazwa),
piwo "u milicjanta" w pawiloniku "w okrąglaku" nieopodal Złotego Ula,
W pełni też potwierdzam sztuczny twór pod hasłem Modrak. To była zawsze kolejka i koniec.
Piotr
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk