Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Róg Chłopskiej i Obrońców Wybrzeża
Autor Wiadomość
G. Drzycimski 

Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 30
Wysłany: Pią Lis 09, 2007 10:23 pm   

Zgadza się doskonale pamiętam przedwojenną willę na rogu Obrońców Wybrzeża i Chłopskiej. Sądziłem, że to zabytek i prędzej czy później przejmie budynek jakaś bogata firma na siedzibę, albo teren i budynek zagospodaruje miasto. A tu szast prast willi nie ma i budują podobno kolejny blaszak Leclerkiem zwany. Naprawdę szkoda tego budyneczku.
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sob Lis 10, 2007 2:21 am   W kwestii dokumentacyjnej...

Po dwóch miesiącach widać że sporą część drzew wzdłuż Obrońców budowlańcy tradycyjnie przy okazji wycięli. Pozostaje mieć nadzieję że nie spotka to jednak wspomnianego wyżej "parku".

07112007476-mini.jpg
Plik ściągnięto 18373 raz(y) 22,27 KB

_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sob Lis 10, 2007 11:16 am   

TOMB, pozwoliłem sobie zmniejszyć ilość twoich zdjęć z 5 do jednego. Wszyskie pokazywały to samo a tylko to jedno konkretnie "park" i obok wycięte drzewa.
To nie jest forum o budowie hipermarketów i miejsca szkoda na serwerze :wink:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sob Lis 10, 2007 12:00 pm   

Szkoda, bo to też część histori Przymorza i okolicznych falowców. Ale i tak za jakiś czas powrócę tutaj z jednym z usuniętych zdjęć i to bynajmniej nie przez złośliwość ale z konkretnym pytaniem.
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sob Lis 10, 2007 12:22 pm   

TOMB napisał/a:
Szkoda, bo to też część histori Przymorza i okolicznych falowców. Ale i tak za jakiś czas powrócę tutaj z jednym z usuniętych zdjęć i to bynajmniej nie przez złośliwość ale z konkretnym pytaniem.


To będzie historia za parę lat. Obecnie to jest teraźniejszość
Prosimy o oszczędność z fotkami, bo jak sam zauważyłeś przyda się jedna z nich przy okazji pytania. Więc po co je powielać i tracić czas innych na oglądanie tego samego?

Forum o budowach prowadzi kolega Chris. Tam takie zdjęcia z koparkami są mile widziane w większej ilości.
Tu jest Forum Dawny Gdańsk
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
scandik 

Dołączył: 16 Maj 2004
Posty: 21
Wysłany: Sob Lis 10, 2007 3:01 pm   

A i owszem budują...... Mam " ciekawy" widok z mojego balkonu i codziennie o 6 rano pobudkę - tak maszyny hałasują......

A drzewa zostały wycięte....... Nie zaponę jak moja córka ( 3,5 ) przybiegła mówiąc " tato! Drzewka za balkonem umierają.......... "
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Pią Lis 23, 2007 6:49 pm   

Pusur napisał/a:
Maly domek w sasiedztwie zostal spalony 2- 3 lata temu z tego samego powodu, mimo, ze byl legalnie zamieszkany.


Wydaje mi się,że ten budynek miałas na myśli.Widziałem jak płonął.

Obrońców Wybrzeża-domek 2005r..jpg
Plik ściągnięto 18163 raz(y) 52,13 KB

_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Sob Lis 24, 2007 5:30 pm   

Cytat:
Forum o budowach prowadzi kolega Chris. Tam takie zdjęcia z koparkami są mile widziane w większej ilości.
Tu jest Forum Dawny Gdańsk


:hihi: :D :^^ :hurra:
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Pon Sty 14, 2008 2:48 pm   Powrót do tematu.

Zupełnie wyleciało mi z głowy. Przy okazji porządkowania zdjęć trafiłem na takie oto i mam związane z nimi pytanie. Na zdjęciach jest fragment bramy. Znajduje się ten obiekt dokładnie w północnym rogu terenu dawnej prefabrykacji, więc pewnie niedługo też zniknie. Zupełnie nie mam pomysłu do czego mogła służyć taka solidna brama w tym miejscu przed powstaniem Przymorza. A nie wygląda na twór z ostatnich 30-40 lat. Solidna, wysoka i ze zbrojonymi słupkami. Zachowały się też fragmenty zawiasów. Na mapie z 1920 roku (jest na tym forum) widać że część terenu d.prefabrykacji w miejscu wspomnianej bramy zajmują dziwne linie (drogi, działki?) dzielące ten fragment na dość regularne prostokąty. Może ma to jakiś związek ze sobą?
Starałem się śledzić wątek wspomnieniowy o tym terenie, była mowa o basenie p.poż z hodowlą karpi, o fermie drobiowej itp., ale to wszystko nie w tym miejscu.

26102007463-mini.jpg
Plik ściągnięto 17933 raz(y) 64,3 KB

26102007464-mini.jpg
Plik ściągnięto 17933 raz(y) 54,87 KB

26102007470-mini.jpg
Plik ściągnięto 17933 raz(y) 40,05 KB

skanuj0005.jpg
Miejsce gdzie jest brama.
Plik ściągnięto 17933 raz(y) 33,03 KB

_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
szpon19 

Dołączył: 19 Maj 2009
Posty: 11
Wysłany: Pią Mar 26, 2010 7:28 pm   

Z informacji zebranych jakiś czas temu, nie wiem nawet z jakich źródeł :


Resztki baraków i ogrodzenia z drutu kolczastego. Zniszczony domek komunalny, postawiony jakby bez żadnego kontekstu i hałdy ziemi wymieszanej z przedwojennymi śmieciami. Tak wyglądał róg ulic Chłopskiej i Obrońców Wybrzeża, zanim wyrosła tu nowa galeria handlowa Leclerc. Dwie dekady temu w barakach funkcjonowała firma budowlana. Co było wcześniej, prawie nikt już nie pamięta.

- Do późnych lat 40. ubiegłego stulecia zachował się tu zespół dawnego lekkiego obozu pracy dla kobiet, zatrudnianych w różnych firmach na zlecenie miejskich zakładów komunalnych. Więźniarki z Przymorza, Polki i Ukrainki, pracowały między innymi jako personel pomocniczy w Grand Hotelu - opowiada Zbigniew Okuniewski z Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Lekkie obozy pracy nie były przez Niemców ewidencjonowane. Nie były też oddziałami KL Stutthof. W przeciwieństwie do filii kacetu warunki tu panujące były całkiem znośnie. Więźniarki miały ograniczoną swobodę poruszania. Dostawały kartki na żywność i ubranie. Faktem jest jednak, że z takiego obozu łatwo było trafić, za najdrobniejsze przewinienie, do lagru.

- Nie dotarły do nas żadne sygnały, że w miejscu naszej inwestycji mogła znajdować się jakakolwiek wojenna pamiątka - mówi Anna Stępień reprezentująca Galerię Przymorze.

Dziś trudno powiedzieć ile kobiet przewinęło się przez druty obozu u zbiegu ulic Chłopskiej i Obrońców Wybrzeża. Sądząc po wielkości, siedziało tu jednorazowo nie więcej niż 150 - 200 osób. Dwie podobne "placówki" Niemcy utworzyli także w nieodległym Sopocie. Z Przymorza nie było też daleko do filii KL Stutthof w Oliwie i na Zaspie.
_________________
Ostatnio zmieniony przez danziger Sob Mar 27, 2010 7:34 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mabin 

Dołączył: 08 Wrz 2010
Posty: 6
Wysłany: Sro Wrz 08, 2010 9:22 pm   

Pamiętam, że na początku lat 90-tych wchodziliśmy do tej willi, była opuszczona i groziła zawaleniem. Pamiętam też, że znaleźliśmy dokumenty w niej. W latach 80-tych znajdowało się tam biuro przedsiębiorstwa transportowego. Potem budynek opuszczono a obok z pustaków ustawili magazyny budowlane. Teren był ogrodzony, jakiś cieć siedział, nawet pies tam biegał :)
 
G.Bambinek 

Dołączył: 13 Lis 2004
Posty: 2
Wysłany: Czw Mar 24, 2011 5:34 pm   

W latach 90-tych (chyba do końca 1997) teren na rogu Chłopskiej i Obrońców Wybrzeża dzierżawiło Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Hestia Insurance S.A. dzisiejsza Ergo Hestia. Willa była już wtedy w bardzo złym stanie technicznym i nie była użytkowana. W pierwszym (za willą) baraku z białych pustaków była firma handlująca karmą dla zwierząt. Dwa pozostałe większe budynki z białych pustaków użytkowała Hestia. Były tam magazyny druków ubezpieczeniowych i archiwum oraz garaż dla firmowego Transita. Teren był pilnowany przez stróżów i psy.
 
michalina2004 

Dołączyła: 05 Mar 2012
Posty: 3
Wysłany: Wto Mar 06, 2012 11:40 am   

witam podbijam temat chodzi o dom na dawnej ulicy czerwonego sztandaru 25 RÓG CHŁOPSKIEJ I OBROŃCÓW WYBRZEŻA na terenie ,którego wybudowano e leclerc jeżeli kogoś interesuje historia , którą mogę opowiedzieć choć ogólnikowa ,ale bardzo ciekawa , o której mało kto wie zapraszam do dyskusji interesują mnie wszelkie zdjęcia tego domu .Mam na imię michalina a dom ten należał do mojego dziadka SYLWESTRA DANKOWSKIEGO .

http://www.forum.dawnygda...c7315ac59dba3ae
_________________
_________________
michalina2004
 
misiek68 


Dołączył: 04 Gru 2011
Posty: 18
Wysłany: Wto Mar 06, 2012 4:38 pm   

Coś nie tak z tą stronką , a nowa koleżanka zafundowała nam bloka na dzień dobry... :II
_________________
misiek 68
 
Sbigneus 
wiarus


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 249
Wysłany: Wto Mar 06, 2012 4:49 pm   

A precyzyjnie - Ups! Nie znaleziono strony.
Przykro nam - strona, której szukasz, nie została znaleziona.
:???:
_________________
Pości i pości.Nawet jak nie ma postu.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk