Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Sopot 60 lat temu - tramwaj 7-ka
Autor Wiadomość
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Czw Kwi 10, 2008 2:33 pm   

Eeeeee...?! Jedyny plane o jakich ja slyszalem, to wizja puszczenia pod hale widowiskowa, ale pupa, bo mieszkancy protestuja.
 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Sro Maj 21, 2008 8:31 pm   

Nie "pupa" tylko to jest po prostu kolejny chory pomysł. Kto to widział, aby w XXI wieku stawiać na transport szynowy w środku osiedla mieszkaniowego...

Ale wracając do tematu. Pamiętam w latach 70. ubiegłego wieku tory, a w zasadzie ich fragmenty, odchodzące w kierunku Sopotu... Chyba nawet była tam zwrotnica, ale tego już nie pamiętam - może tylko mi się wydaje.
 
turecki 
Motorniczy
ech te....


Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 826
Wysłany: Pią Maj 23, 2008 6:00 pm   

chory to na pewno nie jest... :% gdyby nie transport szynowy to do tej pory świat by z buta albo konikiem się toczył...
_________________

 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Sob Maj 24, 2008 8:43 pm   

Nie no jasne, tylko że ja nie o świecie, a o osiedlu mieszkaniowym czyli naszej sypialni. "Uwielbiam" jak mi około 4.40 z hukiem jedzie po parapecie mojej sypialni tramwaj (no może troszkę dalej, ale odgłos taki jakby tak właśnie było). 105N do cichych nie należy. A jak pięknie mu się drzwi zamykają... ŁUP!!!
Że niby teraz nowsze? Cichsze? No tak, nadrabiają piszczałką. PIIIP, PIIIP, PIIIP!

:P
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Sob Maj 24, 2008 10:38 pm   

Tak, a potem dziwota, że ludzie wolą samochód. Też bym wolał, jakbym miał do tramwaju 1km. Hałasują? A kto powiedział, że w mieście będzie cicho? Lepszy hałas niż smog, w którym nic nie widać. Sam hałas aut też nie należy do najprzyjemniejszych. Pomyśł co dopiero mają zrobić mieszkańcy Nowego Portu? Zresztą w każdym większym mieście oprócz Gdańska przez ścisłe centrum miasta przebiegają trasy tramwajowego w ulicy i jakoś nikomu to nie przeszkadza. Co ciekawe- nic się jeszcze nie zawaliło! :haha:
 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Nie Maj 25, 2008 8:28 pm   

Chris napisał/a:
Zresztą w każdym większym mieście oprócz Gdańska przez ścisłe centrum miasta przebiegają trasy tramwajowego w ulicy i jakoś nikomu to nie przeszkadza


Dobra, dobra.... Raczej nikomu to się nie podoba. Ale odłóżmy ten spór, bo tak w gruncie rzeczy mamy przecież podobne zdanie.
I ja uważam, że lepszy transport elektryczny niż spalinowy, i każdy też wolałby pewnie, aby tramwaje były cichsze.
Gdynia ma trolejbusy i są one (według mnie) w mieście lepsze.

A tramwaje? No cóż, sentymentem darzę N-kę, dużo ich jeździło po Gdańsku, 102Na też, choć tylko "toszkę". A pamiętacie 102N? Też takie po Gdańsku jeździły.

Ciekawe jakie jeździły do Sopotu?
Pullman? Brgman?
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Nie Maj 25, 2008 11:44 pm   

Radek68 napisał/a:
Gdynia ma trolejbusy i są one (według mnie) w mieście lepsze.


taaaa... póki Ci się nie zagapi taki kierowca i nie uderzy w jakiś cenny zabytek :hihi: :hihi: :haha: Do tego trolejbusy stoją w korkach, kosztują więcej niż autobusy i ogólnie nie mają zadnych zalet poza czaderskimi dźwiękami ;)

Radek68 napisał/a:
i każdy też wolałby pewnie, aby tramwaje były cichsze.


Cały czas odnoszę wrażenie, że jak mówi się ludziom - tramwaje w centrum miasta, to zaraz widzą rozpadające się torowiska w Nowym Porcie + walące się kamienice i stara tocząca się 105, którą telepie we wszystkie strony. Polecam temat SSC, który zresztą sam załozyłem :)

http://www.skyscrapercity...ad.php?t=631664
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pon Maj 26, 2008 7:05 am   

Chris napisał/a:
Polecam temat SSC, który zresztą sam załozyłem :)

Fajny wątek z fajnymi zdjęciami.
Przy okazji zastanawiałem się, dlaczego przy okazji Huciska i Wała Jagiellończyka :wink: nie postawiono u nas podobnych słupów...

_________________
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Pon Maj 26, 2008 5:13 pm   

Zwróć uwagę na charakter tej ulicy, a wspomnianych przez Ciebie. Po prostu by nie pasowało coś takiego do naszej potężnej arterii.

Inna sprawa, że nawet sami mieszkańcy Poznania uważają kolor tych słupów za średnio dobry. Lepsze byłyby ciemnobrązowe malowanie :) W ogóle w Poznaniu jest chyba najlepsza komunikacja miejska pod względem organizacji i taboru, a zarazem... mają najbrzydsze i najbardziej zaniedbane przystanki. To na zdjęciu to akurat nowa (albo częściowo wyremontowana, nie pamiętam) trasa. Jednak wystarczy spojrzeć na przystanku przy dworcu, to normalnie aż ciężko uwierzyc, że nikomu to nie przeszkadza. Zamiast barierek są... metalowe pomalowane na żółto pręty (!!!). Może znajdę coś na swoim dysku później.
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Wto Maj 27, 2008 7:08 am   

Chris napisał/a:
Po prostu by nie pasowało coś takiego do naszej potężnej arterii.

Nie mówię, że ma być dokładnie takie, ale coś zawierającego większy potencjał fantazji, niż zwykły walec. :wink:
A kolor faktycznie poznaniacy zafundowali sobie egzotyczny. No, ale mógł być np. różowy, więc niech nie narzekają. :hihi:
_________________
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Czw Cze 12, 2008 12:03 am   

Cytat:
Jednak wystarczy spojrzeć na przystanku przy dworcu, to normalnie aż ciężko uwierzyc, że nikomu to nie przeszkadza. Zamiast barierek są... metalowe pomalowane na żółto pręty (!!!). Może znajdę coś na swoim dysku później.


Obiecane fotki - swiezynki, z ostatniego piatku ;) :hihi:

Dworzec Zachodni
http://chris.gdapolis.pl/d/83-1

oraz przy okazji chodnik na wysokosci Dworca Zachodniego. Osobiscie nie moge sie do niego przekonac. W rzeczywistosci wyglada jakby byl krzywy, nierowno ulozony :???:
http://chris.gdapolis.pl/d/85-1
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Czw Cze 12, 2008 8:14 am   

Chris napisał/a:
Dworzec Zachodni
http://chris.gdapolis.pl/d/83-1

Ależ tam w czasie deszczu ludzie muszą uskakiwać przed wodą spod samochodów.
_________________
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Pią Gru 05, 2008 7:35 pm   

penetrator napisał/a:
Zwrotnice w kierunku Sopotu albo ich część istniały do połowy lat 70-tych
na łuku obecnych torów przy skrzyżowaniu al.Grunwaldzkiej i uL.Opackiej.
W czasie wymiany torów zwrotnice usunięto ale część torowiska odchodzącego
do Sopotu istnieje do dzisiaj i znajduje się pod nawierzchnią asfaltową i częścią
chodnika ul.Opackiej.Pozdr.


Ja pamiętam pozostałości po mijance albo pętli tam gdzie jest pętla trojlebusów w Sopot Wyścigi.
_________________
........
 
Piotr A. 


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 113
Wysłany: Pią Gru 26, 2008 10:27 pm   

Jechałem tym tramwajem w 1956 - 57 (?) roku. Przejazd był częścią prezentu imieninowego. Potem był spacer na molo, wielkie lody i powrót do Oliwy. Nie pamiętam modelu tramwaju - jedyne co pamiętam to dzwonek, uruchamiany nogą. Motorniczy walił nogą w coś w podłodze i dzieki temu słyszeliśmy dzwonienie. Natomiast zapadło mi w pamięć coś inego. Otóż po minięciu skrzyżowania z Opacką, tramwaj przyspieszył, (i to solidnie). Po przejechaniu kilkuset metrów, zaczął się zachowywać jak szalony koń. Szarpał na wszystkie strony tak, że motorniczy zatrzymał pojazd. Po chwili ruszył, ale znacznie wolniej. Trasa kończyła się mniej więcej na wysokości obecnej pętli trajtka (Sopot Wyścigi).
 
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Sob Gru 27, 2008 12:47 am   

^^ Być może był tam gdzieś zwrotnica z sankami. Jej przełożenie odbywa się zależnie od sposobu przejazdu tramwaju przez dany obszar trakcji. W celu zmiany położenia, należy przejachać przez dany obszar z poborem prądu, czyli na przykład przyśpieszając.

To jeden z najstarszych sposobów zmiany toru jazdy, ale niestety cały czas stosowany w Gdańsku ;/
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk