Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Odznaczenia i medale
Autor Wiadomość
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Nie Sie 03, 2014 12:59 pm   

Sabaoth napisał/a:
Wygląda na kopię współczesną, oryginał był z brązu.

Tym razem znalazłem medal „Freie Stadt Danzig” z napisem „Für besondere Leistungen” wykonany według opisu z brązu. :hmm:
Przede wszystkim moge wam powiedzieć że ten medal nie ma orła niemieckiego na verso tylko jest tam na nim umieszczona na dole mała swastyka. Domyślam się że był robiony z dwojga prasowanych elementów bo otwór widoczny z przodu nie przechodzi na tył medalu i był by na wysokoćci własnie tego nieobecnego orla niemieckiego.
Jeśli się mylę i ten pokazany na Ebay jest jednak prawdziwy to wygląda na to że istnieją różne wersje materjałów w jakich medal wyprodukowano. Czy ktoś z was słyszał o takim producencie medali w Monachum jak Deschler ü. Sohn oznakowany reklamą na pudełeczku?
Cana jest jak za prawdziwy ale dla mnie to najprawdopodobniej tylko ulepszony i nie dokończony falsyfikat. Ciekawi mnie wasza opinia.

Medal Verso.jpg
Plik ściągnięto 18580 raz(y) 23,68 KB

 
Dario 

Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 67
Wysłany: Nie Sie 03, 2014 6:25 pm   

Mój egzemplarz jest w dużo gorszym stanie, ale za to mam nadzieję, że jest oryginalny ;).

Medal_Danzig.jpg
Plik ściągnięto 18553 raz(y) 117,26 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Sie 15, 2014 12:15 pm   

Na pierwsze oko taka sama metoda wykonania jak te medale spotykane z cyny - dwu czesciowy z malymi dwoma ozdobnymi dodatkami.
Tym twoim to pewno "kaczki" puszczano na Motlawie :wink:
Ja mysle ze wszystkie sa orginalne ale potrzeba by fachowca aby to potwierdzil teraz wszystko podrabiaja. Ja mysle ze troche za duzo pracy na tego typu kopie :hmm:
Zobaczymy czy doczekamy sie takiego w zlocie :%
 
Dohler
Corvus

Dołączył: 13 Lis 2009
Posty: 97
Wysłany: Pią Sie 15, 2014 1:57 pm   

Dario, twój medal wygląda na oryginał.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sob Sie 23, 2014 11:30 am   

Dario napisał/a:
Mój egzemplarz jest w dużo gorszym stanie

Jeśli można to chciał bym zobaczyć lepsze zbliżenie inicjałów pod swastykom na otoczce twojego orginalnego medalu aby porównać z wersją medalu w pewter.
 
Dario 

Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 67
Wysłany: Sob Sie 23, 2014 3:13 pm   

Adamdownunder napisał/a:
Jeśli można to chciał bym zobaczyć lepsze zbliżenie inicjałów pod swastykom na otoczce twojego orginalnego medalu aby porównać z wersją medalu w pewter.
Proszę bardzo. Taka rozdzielczość wystarczy?

medal.jpg
Plik ściągnięto 18377 raz(y) 97,19 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Nie Wrz 07, 2014 12:35 pm   

Ta wcześniej pokazana wersja medalu w pewter jest bardzo podobna ale waży tylko 43 gramów.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Paź 15, 2014 12:24 pm   

Tym razem mam medal na pewno autentyczny. Jest on bity z brązu w 1923 roku, na stulecie kąpieliska Zoppot o średnicy 83mm, waga 130g.

Ten sam medal był uwieczniony na przynajmniej trzech banknotach markowych wydanych przez Magistrat Zoppot w tym samym roku. Poniżej pare przykładów tej właśnie waluty wybrane z innych tematów naszego Forum:



Medal "Stulecie nadbałtyckiego kurortu Sopot"

Aw: Wenus i Amor na muszli podtrzymywanej przez dwie syreny, w tle wschodzące słońce i napis w niepełnym otoku "OSTSEEBAD ZOPPOT JAHRHUNDERTFEIER". Po bokach daty 18231923
Rew: Herb miasta Sopot pomiędzy dwoma dorszami. Na medalu widoczne są niestety nieznane mi inicjały wykonawcy TC.

Może ktoś z was zna pełne nazwisko autora tego pierwszego sopockiego medalu z 1923 roku?

Medal na 100 lecie kapieliska Sopot.jpg
OSTSEEBAD ZOPPOT JAHRHUNDERTFEIER 1823-1923
Plik ściągnięto 18155 raz(y) 44,12 KB

Ostatnio zmieniony przez Adamdownunder Sro Paź 15, 2014 8:53 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
Piotr 
sopociak


Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 215
Wysłany: Sro Paź 15, 2014 2:59 pm   

Miejcie litość...
Ta powiewająca polska flaga a w tekście "bronz", "kompielisko"....
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sro Paź 15, 2014 3:07 pm   

Może to przedwojenne wyrazy? Przed wojną pisało się brąz przez on. Co do kąpieliska, to nie wiem.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Piotr 
sopociak


Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 215
Wysłany: Sro Paź 15, 2014 3:35 pm   

Pisało się bronz, owszem ale przed wojną. Ale ta notka powyżej nie jest cytatem z tamtych czasów.
A co do "bronzu". Pamiętam, że jeszcze w latach 50, w domu mówiło się na "złotą" farbkę w proszku bronza. Kupowało się to chyba w drogerii, rozcieńczało jakimś lakierem bezbarwnym i malowało ozdoby na choinkę. Zajmowałem się wtedy klejeniem z połówek włoskich orzechów, zapałek itd, pieknych okręcików. "Bronzą" było oczywiście wysmarowane pół domu.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Paź 15, 2014 8:43 pm   

Nie wiedzialem ze na forum traci sie obywatelstwo za ortografie. No ale tak to juz jest w moim przypadku ze nie wszystko sie pamieta mieszkajac na emigrcji dluzej jak w naszym kraju. Niestety nawet pisownia czcionek sprawia mi spore problemy. :peace:

Mam nadzieje ze sama wzmianka o pierwszym medalu soposkim bedzie interesujaca dla odwiedzajacych "po poprawkach"
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Czw Paź 16, 2014 5:44 pm   

Cóż. Się zdarza. Zastanawiam się jak będą pisać obecni młodzi, śliczni emigranci po ew. powrocie. Emotikonami? :pudlo:
_________________
Telimeny
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Wto Paź 21, 2014 8:47 am   

Dla zainteresowanych taki sam medal z Sopotu ale w troszeczke gorszej jakości jest na sprzedaż w Sklepie Kolekcjoner :szept:

1, 2, 3 - był i już nie ma! :rozpacz: . Mam nadzieję że trafił do jednego z was. :mrug:
 
Dario 

Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 67
Wysłany: Wto Paź 21, 2014 6:30 pm   

Adamdownunder napisał/a:
Dla zainteresowanych taki sam medal z Sopotu ale w troszeczke gorszej jakości jest na sprzedaż w Sklepie Kolekcjoner :szept:

1, 2, 3 - był i już nie ma! :rozpacz: . Mam nadzieję że trafił do jednego z was. :mrug:
Tak z ciekawości, ile kosztował?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk