Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Odznaczenia i medale
Autor Wiadomość
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Wto Lip 25, 2017 11:03 pm   

Adamdownunder napisał/a:
Ten egzemplarz został wydany w roku 1933 z okazji jakiegoś historycznego przelotu.
Co to za przelot?

To nie przelot, a "wycieczka i specjalne osiagniecia"
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Lip 26, 2017 7:39 am   

Dieter napisał/a:
To nie przelot, a "wycieczka i specjalne osiagniecia"

Dzieki,
To ci dopiero wycieczka że dawali takie orginalne medale.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Lip 28, 2017 12:48 am   

Masz racje prawdopodobnie powinno się odczytywać jako Ausflug 1933

A czy czasami nie bęedzie to medal pożegnalny dla kogoś wygrawerowany w 1933 roku za specjalne osiągnięcia życzący tej osobie przyjemnej podróży? :hmm:
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Pią Lip 28, 2017 11:36 am   

Adamdownunder napisał/a:
Masz racje prawdopodobnie powinno się odczytywać jako Ausflug 1933

A czy czasami nie bęedzie to medal pożegnalny dla kogoś wygrawerowany w 1933 roku za specjalne osiągnięcia życzący tej osobie przyjemnej podróży? :hmm:

Raczej nie. Miasto organizowalo wycieczke i tam kogos tym medalem wyroznili; tak ja mysle. :roll:
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sob Lip 29, 2017 5:34 am   

Jak wcześniej wspomniałem medal "Für besondere Leistungen" był wykonywany przed wojną na pewno z różnych materiałów.
Najcześciej spotykane z nich są medale wykonane z materiałów nie szlachetnych.

Poniższa ulotka z cenami najnowszych gdańskich znaczków firmy Woldemara Ruberg z Zeughaus-Passage w Danzig wydana w listopadzie 1937 roku, prezentuje nam na okładce najwyższe nagrody firmy - plakietke z wystawy w Monaco 1928, pamiątkowy medal firmy za zasługi z miedzynarodowej wystawy jaka odbyla sie w Danzig 1929 roku i najprawdopodobniej opis złoconego medalu "Für besondere Leistungen" (zaprojektowanego przez artyste Max Buchholz)

Wizerunek narysowanego medalu jest podpisany:
“Goldene Staatsmedaille und andere höchste Auszeichnungen” Złocony Państwowy medal i inne najwyższe nagrody.

Jest to najprawdopodobnie wcześniej już przedstawiony medal złocony z 1929 roku.



Panstwowy medal zlocony Fur besondere Leistungen ulotka 1937.jpg
Plik ściągnięto 14384 raz(y) 75,72 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Nie Lip 30, 2017 12:18 pm   

Drugi medal pokazany na powyższym cenniku znaczków z 1937 roku to piękny medal pamiątkowy “Internationale Briefmarken-Ausstellung Danzig z okazji Międzynarodowej Wystawy Filatelistycznej w 1929 roku.

Był wykonany zarówno w srebrze o średnicy 50,5mm, waga 50,09g (zdjęcie poniżej) jak i w wersji z brązu.

1929 Medal Internationale Briefmarken Ausstellung Danzig.jpg
Plik ściągnięto 14307 raz(y) 118,14 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sob Wrz 09, 2017 3:46 pm   


Adamdownunder napisał/a:
Medal "Stulecie nadbałtyckiego kurortu Sopot"

Aw: Wenus i Amor na muszli podtrzymywanej przez dwie syreny, w tle wschodzące słońce i napis w niepełnym otoku "OSTSEEBAD ZOPPOT JAHRHUNDERTFEIER". Po bokach daty 1823 – 1923
Rew: Herb miasta Sopot pomiędzy dwoma dorszami. Na medalu widoczne są niestety nieznane mi inicjały wykonawcy TC.

Może ktoś z was zna pełne nazwisko autora tego pierwszego sopockiego medalu z 1923 roku?

Dzisiaj mogę się z wami wszystkimi podzielić moim nowym najprawdopodobniej troszeczkę artystyczno-historycznym odkryciem, bo nie myślę że ta informacja była gdziekolwiek wcześniej udokumentowana. Mam też cichą nadzieję że mnie nikt wcześniej w poniższej informacji nie uprzedził w jakimś numizmatycznym wydawnictwie. Ustaliłem osobiście że medal "OSTSEEBAD ZOPPOT JAHRHUNDERTFEIER" z 1923 roku nie ma inicjałów “T” i “C” jak o tym wcześniej pisałem ale są to dwie literki jego projektanta “T” oraz “G” a nie literka “C”.

Wzwiazku z tym olśnieniem i paroma wyszukanymi porównaniami mogę teraz z całą pewnościa powiedzieć że medal "Stulecia nadbałtyckiego kurortu Sopot" został najprawdopodobniej zaprojektowany przez Philippa Theodora von Gosen
(urodzonego 10 stycznia 1873 w Augsburg; zmarłego 30 stycznia 1943 we Wrocławiu) – niemieckiego rzeźbiarza i medaliera.

Wiem na pewno że Theodor Gosen używal różnych inicjałów w swojej twórczosci artystycznej i medaliarskiej. Jego inicjał artystyczny jest troszeczkę odmienny (w tym sopockim przypadku) bo nie jest wspólnie powiązany jak zazwyczaj robił, ale tym razem został napisany oddzielnie (symetrycznie) po obu bokach krawedzi tego pierwszego sopockiego medalu wykonanego z brązu najprawdopodobniej w odlewni jaką prowadził we Wrocławiu.
Philipp Theodor von Gosen w latach 1892-1899 studiował on w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. W 1905 roku objął klasę rzeźby dekoracyjnej w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i kierował nią do likwidacji uczelni w 1932 roku. W 1908 roku był współzałożycielem i został pierwszym przewodniczącym nowo powstałego Związku Artystów Śląska gdzie pełnił tą funkcję do 1932 roku.

Oprócz dzieł monumentalnych zajmował się również rzeźbą portretową i medalierstwem. Stworzył kilka różnych pomników i rzeźb architektonicznych we Wrocławiu:
- Ambona w kościele św. Jana (obecnie św. Augustyna)
- Amor na Pegazie w parku Staromiejskim
- Rzeźba Chrystysa z pomnika poświęconego nauczycielom i uczniom sławnego katolickiego Gimnazjum Świętego Macieja, którzy polegli w czasie I wojny światowej
- Iustitia nad wejściem do gmachu sądu przy ul. Sądowej



Teraz już wiadomo też że ten artysta jast autorem projektu wyżej przedstawionego okolicznościowago medalu wydanego w 1923 roku na okoliczność stulecia nadbałtyckiego kąpieliska Sopot (Zoppot) Medal był zrobiony z brązu ma średnice 83mm oraz waży 130g.

Poniżej załączam bardzo podobny medal Theodora von Gosen z 1915 roku na cześć 60-tych urodzin żydowsko-niemieckiego fizyka Alberta Ludwiga Sigesmunda Neisser (urodzonego 22 stycznia 1855 w Świdnicy, zmarłego 30 lipca 1916 we Wrocławiu) – niemieckiego lekarza dermatologa i wenerologa który był w 1882 roku profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ponadto dla zainteresowanych załączony jest też identyczny przykład tej samej pisowni jego podpisu oraz jego charakterystycznej literki “G” na innych znanych medalach artysty jeszcze z okresu pierwszej wojny światowej. :zamykamy:

Philipp Theodor von Gosen podpisy.jpg
Plik ściągnięto 13907 raz(y) 52,75 KB

Dwa medale ten sam artysta.jpg
Plik ściągnięto 13907 raz(y) 41,94 KB

 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Nie Wrz 10, 2017 10:04 am   

A nie uderza cię ogromna różnica w poziomie wykonania tych dwóch medali, które ze sobą zestawiłeś? Ten sopocki jest po prostu żałosny kompozycyjnie (za dużo pod nogami - nie zmieściła się głowa) i artystycznie (zarówno ta pani jak i tarcza z awersu wyglądają jak dzieło dziecka) :%
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Nie Wrz 10, 2017 2:50 pm   

Wiercipietek napisał/a:
A nie uderza cię ogromna różnica w poziomie wykonania tych dwóch medali, które ze sobą zestawiłeś? Ten sopocki jest po prostu żałosny kompozycyjnie (za dużo pod nogami - nie zmieściła się głowa) i artystycznie (zarówno ta pani jak i tarcza z awersu wyglądają jak dzieło dziecka)

Oczywiście że różnica jest ogromna, nawet podpisane inicjały na przedstawionym medalu są inne.

Artyści zazwyczaj nie powtarzaja swoich wzorców ale często można doszukać się podobieństw w ich obiektach artystycznych. Podpisy medalisty są najcześciej jednak takie same ale nie zawsze jak widać na moim nowym obrazku. W tym przypadku podpis na tym medalu z fizykiem Neisser jest zupełnie inny (przedstawiony poniżej) Tak czy inaczej oba medale dzieli miedzy sobą aż 8 lat.

Ja przedewszystkim doszukałem sie identycznego podobieństw w podpisie samych literek jego inicjałów “T” oraz “G” jakim była podpisywana wiekszość znanych medali Theodora von Gosen. Jak ktoś odnajdzie inny podpis medaliarski z literkami “T” “G” nienależący do Theodora von Gosen - to prosze pokazać i chętnie taki sam zobaczem. :mrug:

Kompozycyjnie sama poza i rzeźbiarskie wykonanie obu postaci jest według mnie bardzo podobne artystycznie mimo że na jednym jest naga kobieta a na drugim nagi meżczyzna. Pod nogą meżczyzny z opuszczonym mieczem widać też jakiegoś pokonanego mitologicznego smoka. Krawędzie obu medali oraz pisownia literowa są też praktycznie identyczne (dobrym przykładem niech jest sama literka "E" w napisie. Jak dotychczas moje oko na takie sprawy jest dosyć wyczulone i stosunkowo rzadko się mylę na taką liczbę podobieństw. Osobiście myśle też że można uznać celowe użycie tematyczne (nie samo wykonanie) widoku wschodzącego słońca na krajobrazie obu zaprezentowanych medali.

Tak czy inaczej to tylko moja opinia w tej sprawie i wcale nie musicie się z nią zgadzać. Każdy ma prawo do swojej oceny podobieństwa i różnic wcześniej zaprezentowanych obiektów.

W tej chwili podobieństwo samego podpisu projektanta jest całkowicie niezaprzeczalne i zbiega się z działalnością artystyczną niemieckiego medalisty Philippa Theodora von Gosen w roku 1923, gdy wydawano ten pierwszy sopocki medal "OSTSEEBAD ZOPPOT JAHRHUNDERTFEIER".

Theodor von Gosen podpis 1915.jpg
Plik ściągnięto 13834 raz(y) 60,5 KB

 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pon Wrz 11, 2017 9:03 pm   

No to mam coraz więcej wątpliwości.
Postać w kontrapoście to motyw znany trochę ponad dwa tysiące lat. Nic w tym charakterystycznego. Podobnie ze wschodzącym słońcem. Przykładów z medalierstwa i numizmatyki są grube setki. Na przełomie poprzednich stuleci bardzo popularny motyw. Do tego wszystko na sopockim medalu na granicy karykatury.
I te literki w podpisie. W poprzednim poście pokazałeś faktycznie G o charakterystycznym kroju, a pod ty facetem na jaszczurze G jest zupełnie inne - zawinięte jak ślimak. Reasumując, nie widzę, co może te medale łączyć.
Edyta:
Chyba że to dzieło jakiegoś jego ucznia, powstałe w pracowni TG?
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Wto Wrz 12, 2017 7:11 am   

:hmm:
Wiercipietek napisał/a:
No to mam coraz więcej wątpliwości.
Postać w kontrapoście to motyw znany trochę ponad dwa tysiące lat. Nic w tym charakterystycznego. Podobnie ze wschodzącym słońcem. Przykładów z medalierstwa i numizmatyki są grube setki. Na przełomie poprzednich stuleci bardzo popularny motyw. Do tego wszystko na sopockim medalu na granicy karykatury.

Troszeczkę się mylisz bo oba medale łączy bardzo wiele, a przedewszystkim to fakt że obie postacie pochodza z mitologii i są sobie bardzo bliskie.



Na pierwszym medalu jest
- Ares (Mars): Bóg wojny niesprawiedliwej. Nauczył ludzkość bezinteresownego bohaterstwa i prawdziwej odwagi. Potrafił sprowadzić pokój, bronić ojczyzny, porządku społecznego.

Na drugim tym Sopockim widać dwie postacie:
- Afrodyta (Wenus): Bogini miłości, wyłoniła się z piany morskiej czesto przedstawiana w sztuce stojaca na muszli, oraz
- Amor (Eros) bóg miłości, Był często przedstawiany właśnie jako młody chłopczyk ze skrzydłami.

Amor to syn obojga prezentowanych przez artyste postaci Wenus i Marsa.

Wiercipietek napisał/a:
I te literki w podpisie. W poprzednim poście pokazałeś faktycznie G o charakterystycznym kroju, a pod ty facetem na jaszczurze G jest zupełnie inne - zawinięte jak ślimak.

Podpisy na swoich medalalach artysta miał bardzo różne, jak potrzeba to mam jeszcze chyba kilka innych inicjałów i mogę pokazać

Wiercipietek napisał/a:
żałosny kompozycyjnie (za dużo pod nogami - nie zmieściła się głowa)

No a co teraz powiesz, na temat jeszcze jednego medalu Theodora von Gosen – znalazłem go dzisiaj na internecine, był wydany też na stulecie ale tym razem w roku 1926. Jest podpisany całym jego nazwiskiem.

Wiercipietek napisał/a:
Reasumując, nie widzę, co może te medale łączyć.

Ja nie mam już żadnych wątpliwości że sopocki medal "OSTSEEBAD ZOPPOT JAHRHUNDERTFEIER" z 1923 roku, został zaprojektowany właśnie przez artyste Philippa Theodora von Gosen (urodzonego 10 stycznia 1873 w Augsburg; zmarłego 30 stycznia 1943 we Wrocławiu). :brake:

Theodor Gosen medal 1923.jpg
Plik ściągnięto 13701 raz(y) 85,43 KB

Theodor Gosen medal 1926.jpg
Plik ściągnięto 13734 raz(y) 81,65 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Czw Wrz 14, 2017 4:04 pm   

Wygląda na to że nawet :arrow: Muzeum Miejskie we Wrocławiu nie ma takiego medalu "Stulecia nadbałtyckiego kurortu Sopot" w swoich zbiorach muzealnych, a przecież Theodor von Gosen to jeden z najwiekszych artystów tego miasta.

Czy ktoś z was ma może dostęp do poniższego wydawnictwa “Theodor von Gosen. MEDALE/MEDAILLEN” Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu z 1993 roku?

Chciałem pilnie sprawdzić, czy jest tam pokazany albo wpisany wcześniej przedstawiony sopocki medal?

Theodor von Gosen Medale Medaillen.jpg
Plik ściągnięto 13625 raz(y) 49,74 KB

 
wit75 

Dołączył: 14 Kwi 2012
Posty: 23
Wysłany: Sro Sty 10, 2018 7:24 pm   

Może ktoś pomoże rozszyfrować co to za odznaka? Wykonanie wygląda na ,,niemieckie" czyli długa, lekko kręcona szpilka.

IMGP0005.JPG
Plik ściągnięto 12442 raz(y) 101,91 KB

 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sro Sty 10, 2018 8:15 pm   

Przeglądałeś te zbiory?
http://www.lindon.us/ufos_001_500.html
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
wit75 

Dołączył: 14 Kwi 2012
Posty: 23
Wysłany: Sro Sty 10, 2018 8:55 pm   

Nie, pierwszy raz widzę tę stronę, w każdym bądź razie dzięki, może coś uda się dowiedzieć.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk