Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
ZNTK
Autor Wiadomość
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Sob Mar 20, 2010 11:09 pm   

Czy windy były wpisane do rejestru zabytków WUOZ czy też jedynie zwyczajowo "zabytkowe" ?
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Mar 20, 2010 11:31 pm   

Nie ma "rejestru zabytków WUOZ". Jest rejestr zabytków (ogólnopolski) podzielony na księgi rejestrów prowadzone w poszczególnych województwach. Nie należy tego mylić; co prawda konserwator wojewódzki jest organem który dokonuje wpisu do rejestru, ale już np. skreślać nie może - do tego potrzebna jest decyzja Ministra Kultury i DN.
Budynek przy Dyrekcyjnej 2/4 został wpisany do rejestru zabytków w kwietniu 1988; paternoster już wtedy nie działał, w 1988 (nie wiem, czy przed czy po decyzji o wpisie do rejestru) zamontowano w jego miejsce zwykłe windy.
Ale co to wszystko ma wspólnego z ZNTK?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
wiewiorka 

Dołączyła: 15 Mar 2010
Posty: 21
Wysłany: Nie Mar 21, 2010 6:33 pm   

pumeks napisał/a:
Ale co to wszystko ma wspólnego z ZNTK?

Dla specjalisty-pewnie nic,ale dla przeciętnego mieszkańca Gdańska mieści się w temacie : kolej.A to nie jest chyba forum "branżowe"?.
Wpisałam akurat w tym wątku ponieważ sądziłam,że temat śledzą osoby bardziej zorientowane w sprawach kolejnictwa niż ja i nie pomyliłam się - uzyskałam odpowiedzi na interesujące mnie pytania,za które dziekuję.

Cytat:
Budynek przy Dyrekcyjnej 2/4 został wpisany do rejestru zabytków w kwietniu 1988; paternoster już wtedy nie działał, w 1988 (nie wiem, czy przed czy po decyzji o wpisie do rejestru) zamontowano w jego miejsce zwykłe windy.

Wracając jeszcze do tych wind : to nie jest żadnym usprawiedliwieniem,że zniszczenie unikalnych wind odbyło się bez naruszenia prawa.PKP powinno spalić się ze wstydu.
 
Noah 


Dołączył: 29 Paź 2008
Posty: 48
Wysłany: Nie Mar 21, 2010 7:48 pm   

Właśnie się dopalają :mrgreen:
 
pavoogd 

Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 42
Wysłany: Nie Mar 21, 2010 9:30 pm   

To że dach mają spalony to nie znaczy że się spalili :^^ Niestety PKP dalej trwa póki ktoś z nimi porządku nie zrobi. A winy zlikwidowali gdyż ponoć kilka osób spadło
_________________
Pozdrawiam
Paweł
------
http://www.mojgdansk.com - Gdańsk kiedyś i dziś czyli historia jak i wydarzenia.
Zostań fanem serwisu na Facebook
http://www.facebook.com/p...sk/343997128906
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Pią Mar 26, 2010 10:43 pm   Na tory...

Mimo,że windę z DOKP wspominam z sympatią /nawiasem mówiąc gmach gdańskiej DOKP powstał w oparciu o projekt wykorzystany też w innych miastach a w identyczna nonstopowa winda działała np. w DOKP Szczecin w latach powojennych - podobnie jak obrotowe drzwi - w Gdańsku drugich takich nie było /aby wątek wrócił na właściwy ZNTK-owy tor, wrzucam jedno ze zdjęc z archiwum zakładowej szkoły ZNTK.
Prawdopodobnie w roku 1971 naukę zaczynały takie miłe dziewczyny.Gdzież one dziś - czy nadal spawają i toczą?

image0.jpg
Niech żyje nauka...
Plik ściągnięto 26943 raz(y) 66,16 KB

 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Sro Wrz 15, 2010 8:38 pm   Turyści,wędkarze....

W ZNTK jak w kazdej większej firmie działało wiele organizacji.Pomińmy polityczne, kierując uwagę na sympatyczniejsze.Największą organizacją było koło Polskiego Związku Wędkarskiego.
Miało kilkuset członków, zresztą ku zmartwieniu ryb działa do dziś, choc już poza terenem zakładu. Inną równie sympatyczną organizacją było Koło PTTK "Pantograf".Co roku organizowało wiele imprez turystycznych.Tradycyjnie najliczniejszą i najgłośniejszą była "KOLEJARSKA WRZEŚNIÓWKA" w Gołubiu Kaszubskim - impreza powiązana z obchodzonym wtedy we wrześniu Dniem Kolejarza.
Trasy piesze,konkursy,grzybobranie,wędkowanie,strzelanie,piwkowanie,ognisko,tradycyjna wojskowa kuchnia zapewniana przez jednostkę Niebieskich Beretów / ach gdzież oni?! /całonocny dancing plenerowy.Dlaczego o tym piszę teraz? Właśnie dowiedziałem się że grupa przyjaciół z turystycznych tras organizuje po latach spotkanie weteranów.
Odbędzie się w Sulminie / Gołubie niestety sprzedane / 18 września. Tradycyjną nazwę zmieniliśmy na "WYKOLEJARSKA WRZESNIÓWKA," ponieważ w pewnym momencie PKP nas wykoleiło i po kilkudziesięciu latach wspólnoty,jako tzw zaplecze przestaliśmy byc kolejarzami.
Mimo uwolnienia balastu balon PKP nadal prezentuje się oklaple,a nawet tonie pod własnym zadłużeniem. Wrzucam kilka zdjęc z wędrówek po pięknej Polsce,zdjęc z wrzesniówki nie wrzucam, bo jeszcze dzieci zobaczą....

Pantograf3.jpg
Plik ściągnięto 26536 raz(y) 42,09 KB

Pantograf2.jpg
Plik ściągnięto 26536 raz(y) 59,64 KB

Pantograf1.jpg
Plik ściągnięto 26536 raz(y) 36,58 KB

 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Wto Paź 12, 2010 7:58 pm   Się działo!

18 września,zgodnie z zapowiedzią, odbyła się "Wykolejarska Wrzesniówka" połączona ze zlotem weteranów zakładowego koła PTTK "Pantograf".Calośc zaplanował i zrealizował znakomicie Czesiek Grota.To on wynalazł doskonałe miejsce imprezy- Gospodarstwo Agroturystyczne "Magnolia" w Sulminie i zapełnił stoły.Przybył załozyciel Koła i pierwszy prezes Edwin Borzyszkowski.Wyposażeni w kolekcje pamiątkowych znaczków,plakietek,proporczyków,gitarę i piosenki z niezapomnianych imprez i eskapad zasiedli przy ognisku a potem za stołem m.in.Teresa Żurek, Benek Sobecki,Lorkowscy,Kaźmirz Czarnecki,Władek Jaster i liczne grono weteranów.Wspominano Tych, którzy już chodzą wyżej m.in. śp Jurka Jakubowskiego.
Trzeba dodac ,że szczególnie obdarzeni talentem i humorem członkowie koła stali się zacierem, z którego wydestylował, działajacy przy zakładowym klubie kabaret "Es" i właśnie udało się zebrac prawie wszystkie "kabaretki" i kabareciarzy z tamtych lat.
Ponieważ to wątek historyczny zdjęcia są też historyczne - z "Kolejarskiej Wrzesniówki" w zakładowym ośrodku w Gołubiu - 40 lat temu.Zdjęcia z ostatniej imprezy trafia tu gdy też stana się historyczne.

Gołubie 3.jpg
Plik ściągnięto 26347 raz(y) 38,85 KB

Gołubie 2.jpg
Plik ściągnięto 26347 raz(y) 42,75 KB

Gołubie 1.jpg
Plik ściągnięto 26347 raz(y) 51,76 KB

Kabaret w prasie1.jpg
Plik ściągnięto 26347 raz(y) 32,57 KB

 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Czw Paź 14, 2010 7:24 pm   Wyjaśnienie

W zwiazku z pytaniami w emailach wyjaśniam ZZK nie miał nic wspólnego z Zakładami Karnymi :hihi: - to skrót: Zwiazek Zawodowy Kolejarzy - wtedy jeszcze innego w ZNTK nie było :dziadek: .
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Paź 15, 2010 12:46 am   

Pewnie zabrzmiało jak Zreformowane Zakłady Karne. :wink: W sumie fajna resocjalizacja by to była. :hihi:
_________________
Poldergeist
 
kwidzin 
Notgeldmann

Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 422
Wysłany: Sob Sie 13, 2011 7:18 pm   

Taka luźna impresja falerystyczna:


z mojej skromnej kolekcji


znalezione kiedyś na popularnym portalu aukcyjnym
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Nie Sie 14, 2011 10:22 pm   

A wiesz cóż to za znaczek?
_________________
da, da, da...
 
 
Henio 

Dołączył: 24 Maj 2011
Posty: 149
Wysłany: Nie Sie 14, 2011 11:34 pm   

Katedra Turystyki itd. - o to chodzi ? :roll:
 
kwidzin 
Notgeldmann

Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 422
Wysłany: Pon Sie 15, 2011 8:12 am   

danziger napisał/a:
A wiesz cóż to za znaczek?

Odznaka okolicznościowa z okazji dwudziestolecia Klubu Techniki i Racjonalizacji przy ZNTK w Gdańsku

Swoją droga przydałby się wątek identyfikacyjny odznak i naszywek. Mam parę takich dziwadeł wymagających opisania.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Sie 15, 2011 2:06 pm   

kwidzin napisał/a:
Swoją droga przydałby się wątek identyfikacyjny odznak i naszywek. Mam parę takich dziwadeł wymagających opisania.

Dobry pomysł. Załóż więc wątek i przedstaw te swoje "niewiadome".
_________________
da, da, da...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk