Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
PRL-owskie nazwy ulic
Autor Wiadomość
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 1:13 pm   

racibo, na naszej stronie dolnywrzeszcz.pl (zakładka ULICE) znajdziesz kompletny wykaz wszystkich nazw ulic w Dolnym Wrzeszczu, a więcej szczegółów - oczywiście w naszej książce :wink:
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
slowfoot 

Dołączył: 22 Lip 2007
Posty: 35
Wysłany: Sro Cze 08, 2016 2:28 pm   

W związku z "dobra zmianą" powraca temat dekomunizacji ulic. Proponuję odnowić ten wątek i poddać pod nasz osąd czy coś jest w Gdańsku do zrobienia w tym temacie (jak mawiał pewien klasyk).

Moje propozycje:


Zubrzycki Franciszek, niejaki Mały Franek, bohater GL - do odstrzału

Plac Zebrań Ludowych - do odstrzału ( ja bym go nazwał Plac przy Bramie Oliwskiej chyba, że za Niemca była jakaś sensowna nazwa )

Pstrowski Wincenty - do rozważenia ( w sumie pracowity chłop z niego był a może i do kościoła chodził)

Buczek Marian - kiedyś do odstrzału, ale po informacjach Wikipedii do rozważenia (ideowiec cholera)

Dąbrowszczacy - ja bym odstrzelił, ale pokłócić się można ( w bratniej Hiszpanii bardzo poważani )

Ludowa - ja bym poszedł za ciosem, ale zwolennicy PSL mogą stawić opór



Ciekaw jestem waszych opinii.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Sro Cze 08, 2016 3:28 pm   

Z tego co wiem, IPN wskazał "do zmiany" ulice Dąbrowszczaków i Mariana Buczka.
Żadnej ulicy Fr. Zubrzyckiego w Gdańsku nie kojarzę :???:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
slowfoot 

Dołączył: 22 Lip 2007
Posty: 35
Wysłany: Sro Cze 08, 2016 3:35 pm   

Zubrzyckiego jest we Wrzeszczu, równoległa do Rodzinnej i Leśnego Stoku, blisko cmentarza na Srebrzysku.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Sro Cze 08, 2016 3:44 pm   

Dzięki, już znalazłem na mapie :)
Osobiście proponowałbym zmianę nazwy Al. Zwycięstwa i ul. Wyzwolenia (Nowy Port). Ale, po zastanowieniu... skoro są ulice Krasnoludków i Jana z Kolna, to czemu nie miałoby być Alei - tak samo nieistniejącego jak wymienione - Zwycięstwa?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sro Cze 08, 2016 4:03 pm   

Ludowych bym się nie czepiał. Nazwa pochodzi od ludu i nie powinna być piętnowana tylko dlatego, że została użyta w nazwie PRL.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
slowfoot 

Dołączył: 22 Lip 2007
Posty: 35
Wysłany: Sro Cze 08, 2016 4:12 pm   

Ludowej bym podarował, ale plac Zebrań Ludowych mnie wkurza. Źle mi się kojarzy i tyle, ale ja jestem stary rocznik :hiihihi: . Zmieniłbym na plac Przy Bramie Oliwskiej bo to by utrwaliło jej dawną lokalizację i historię. Nie daj Boże zniknie nazwa przystanku tramwajowego i o bramie nikt za parę lat nie będzie pamiętał. Zmiana o tyle łatwa, że pod tym adresem nikt nie mieszka.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Cze 08, 2016 8:20 pm   

Jak wiele razy tu już było mówione - Zwycięstwa i Wyzwolenia to świetne nazwy - zawsze uniwersalne, podobnie jak Konstytucji, a nawet - w ograniczonym zakresie - różnych bohaterów (np. Monte Cassino w Sopocie :wink: ). Każdy sobie pod te nazwy może podłożyć odpowiednie zwycięstwo, wyzwolenie, czy konstytucję, a nawet odpowiednich bohaterów :hihi:
_________________
da, da, da...
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Cze 08, 2016 9:33 pm   

ul. Dobrej Zmiany też się nada :P
 
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 215
Wysłany: Sro Cze 08, 2016 9:37 pm   

Na Ludowej mieszkam od urodzenia, ale u nas nikt nie kojarzył tej nazwy z PRL tylko z ruchem ludowym albo nawet z tzw, ludowością. Obok jest ul. Kmieca, Rolna i była też Witosa (obecnie Hubala). Jedyną sensowną zmianą nazwy ul. Ludowej, gdyby już musiała nadejść, byłby powrót do dawnej nazwy, czczącej rodzinę artystów gdańskich - van den Blocke. Jakoś współczesny Gdańsk zapomniał o nich w nazewnictwie ulic.
 
 
jaca2003 

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 49
Ostrzeżeń:
 3/4/6
Wysłany: Czw Cze 30, 2016 7:58 am   

ul. Dworcowa do odstrzału. https://pl.wikipedia.org/wiki/Niko%C5%82aj_Dworcow
:haha:
Pozdrawiam
 
Henio 

Dołączył: 24 Maj 2011
Posty: 149
Wysłany: Nie Lip 10, 2016 11:25 am   

Obrońców - Zdobywców .

Mamy w Gdańsku nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej i Zdobywców Kołobrzegu . Wczoraj pewien statek prosił Kapitanat o pozwolenie do wejścia do portu na Obrońców Kołobrzegu . :wink: Oficer z Kapitanatu zapytał - po której stronie wojny pan jest?
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Lip 10, 2016 11:37 am   

Kiedyś, ktoś przerobił Bohaterów Monte Cassino na Obrońców Monte Cassino.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
tadter 
Pochodzę stąd


Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 174
Wysłany: Sro Lip 13, 2016 12:40 pm   

slowfoot napisał/a:
Ludowej bym podarował, ale plac Zebrań Ludowych mnie wkurza. Źle mi się kojarzy i tyle, ale ja jestem stary rocznik :hiihihi: . Zmieniłbym na plac Przy Bramie Oliwskiej bo to by utrwaliło jej dawną lokalizację i historię. Nie daj Boże zniknie nazwa przystanku tramwajowego i o bramie nikt za parę lat nie będzie pamiętał. Zmiana o tyle łatwa, że pod tym adresem nikt nie mieszka.


Zgadzam sie z Toba !!!
Plac Zebran Ludowych kojarzy mi sie z rozstawionym namiotem Cyrkowym (fajne to byly czasy), a takze z przepychanka z ZOMO w 1981 roku, po wprowadzeniu Stanu wojennego......
_________________
Danzig (Gdańsk), it's where my story begins... W Gdańsku się wszystko rozpoczęło...

"Tak, jeśli mam żyć szczęśliwie
to musi to być tylko w Gdańsku"
(czy aby na pewno??)
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Czw Sie 31, 2017 4:07 pm   

Nazwy ulic: Wincentego Pstrowskiego, Mariana Buczka, Dąbrowszczaków, Stanisława Sołdka, Ludwika Waryńskiego, Franciszka Zubrzyckiego zostają bez zmian.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk