Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
pobyt Hitlera w Gdańsku
Autor Wiadomość
schulze 

Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 101
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 9:08 am   

witaqm Goldwasser,intresuje mnie historia ,tej tabakiery,jak zdobyłes ...itp.?
 
Goldwasser 

Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 104
Wysłany: Sro Kwi 19, 2006 7:23 am   

Pojemnik z kamionki Danziger Tabak - Monopol Aktiengesellschaft nabylem w drodze zakupu od pana Franciszka, ktory pojawia sie na rynku kolo stadionu GKS i czasami sprzedaje swoje skarby na Jarmarku Dominikanskim. Poniewaz zawsze pytam sprzedawce skad dana rzecz pochodzi - pan Franek opowiedzial mi nieskomplokowana historie tego przedmiotu: - otoz dostal go w "komis" od mieszkanca ulicy Lakowej, a wlasnie przy niej miescila sie fabryka tytoniu. Pojemnik przez dlugie lata uzywany byl do kiszenia ogorkow, do wytopionego smalcu i marynowania sledzi. Teraz pelni wylacznie role eksponatu. Byc moze kupujac te kamionke uratowalem ja przed zniszczeniem w kolejnym etapie wytapiania smalcu.
 
max 
Brunner wieczorową porą :)


Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 32
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 10:11 pm   

Ciekawa fotka z 20 września 1939r. A. Hitler i A. Forster obserwują z Kępy Oksywskiej ostrzał Helu przez okręty niemieckie.

h1-.jpg
Plik ściągnięto 26181 raz(y) 26,37 KB

_________________
Rączki, rączki, Kloss!
 
max 
Brunner wieczorową porą :)


Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 32
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 10:21 pm   

Jeszcze jedna fota z tego okresu, czyli wrzesień 1939. Hitler, Kesselsing i Goering podczas pobytu na Kępie Oksywskiej. Na pierwszym planie zdobyte polskie działo przeciwpancerne. Swoją drogą Hitler był niskiego wzrostu a na tych fotkach na takiego nie wygląda :D

h2-.jpg
Plik ściągnięto 26171 raz(y) 20,56 KB

_________________
Rączki, rączki, Kloss!
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 10:47 pm   

Takie zdjęcie przechodziły przez właściwą cenzurę Ministerstwa Propagandy.
Dlatego widzisz go takim jak chciano byś go widział.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
max 
Brunner wieczorową porą :)


Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 32
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 10:53 pm   

Doskonale o tym wiem. Nie tylko na fotach ale i na filmach Hitler pokazywany jest w odpowiednim ujęciu :D
_________________
Rączki, rączki, Kloss!
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 1:32 pm   

Mikołaj napisał/a:
swoją drogą to co jest takiego interesującego w tym gdzie był, a gdzie nie? gdyby się to jeszcze wiązało z jakimiś ciekawymi lub ważnymi wydarzeniami, to rozumiem, ale tak? :???:


Może się właśnie wiązało. Pytałem się w jakimś wątku w zeszłym roku o dzień 18.09.1939 kiedy to Forster inaugurował budowę autostrady pod Gdańskiem. Data wskazywałaby, że był tam też Hitler. Są z tego wydarzenia fotki. Niestety nigdy ich nie widziałem, a bardzo by mi zależało na tym oraz na lokalizacji miejsca.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
max 
Brunner wieczorową porą :)


Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 32
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 4:50 pm   

Ja nie posiadam takiego zdjęcia, ale mam inne z czasu pobytu Hitlera w Gdańsku.
Zdjęcie jak zdjęcie. Ciekawe jest to, że oryginał znajduje się w "The Museum of the Diaspora" w Tel Awiwie.

g1.jpg
Plik ściągnięto 26076 raz(y) 45,71 KB

_________________
Rączki, rączki, Kloss!
 
lukasz996 

Dołączył: 09 Maj 2006
Posty: 306
Wysłany: Wto Sty 23, 2007 2:44 pm   Hitler 23

Hitler 23

Hitler 23.jpg
hitler 23
Plik ściągnięto 26029 raz(y) 68,27 KB

 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Czw Kwi 05, 2007 8:38 am   

Fotka z dzisiejszej "Rzeczpospolitej":


Adolf Hitler podczas wizyty w Gdańsku we wrześniu 1939 roku
 
 
NoGodsNoMasters 
Langgarten


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 58
Wysłany: Sob Sty 03, 2009 2:03 pm   

pumeks napisał/a:
Ja bym tylko chciał wiedzieć, na jakich źródłach opiera się zdanie, że AH "lubił przyjeżdżać do Gdańska". I czy można podać jakiekolwiek daty tych przyjazdów, bo w historii zapisała się głównie wizyta z 19 września 1939 r. - wcześniej było tylko międzylądowanie na lotnisku we Wrzeszczu - więc dopóki nie poznam dat innych wizyt AH, to będę uważał całą tę historię za kolejną konfabulację P. Mazurka.


- wizyta Adolfa Hitlera w Gdańsku 11 sierpnia 1939 roku w :

Żakiewicz Maciej, Gdańsk 1945. Kronika wojennej burzy, Gdańsk 2008, s.10, autor powołuje się w przypisie na :

Schulze Hagen, Niemcy, Nowa Historia, Kraków 1999, s. 155 oraz

Fischer Karl, Die Wehrmacht 1941 - Um die Freiheit Europas, Berlin 1941. (tam nie sprawdzałem).
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Sty 03, 2009 8:00 pm   

Tak, to trochę dziwne - Żakiewicz napisał dosłownie "Według relacji Carla Jacoba Burkhardta, już podczas wizyty w Gdańsku 11 sierpnia 1939 r. Adolf Hitler powiedział mu...". Należałoby sprawdzić u źródła, czyli w relacji Burkhardta, (nie mam pod ręką) ale moim zdaniem okaże się, że to jedno z mnóstwa potknięć Żakiewicza, i w rzeczywistości 11 sierpnia 1939 wizytę składał Burkhardt Hitlerowi (w Niemczech), a nie odwrotnie. Dziwne by było, gdyby wizyty Hitlera w Gdańsku nie wspomniał żaden z historyków piszących o 1939 r., a wiedział o niej tylko Żakiewicz piszący (dość kiepską) książkę o czymś zupełnie innym.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
NoGodsNoMasters 
Langgarten


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 58
Wysłany: Sob Sty 03, 2009 8:10 pm   

Zaraz zaraz, może najpierw lepiej sprawdzić źródło a potem krytykować, nie zapominaj że recenzentami pracy Żakiewcza byli prof. R. Wapiński oraz A. Januszajtis, którzy znają bardzo dobrze historię gdańska. Z ciekawości jak będę w bibliotece to postaram się sprawdzić to źródło.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Mar 26, 2009 3:47 pm   

NoGodsNoMasters napisał/a:
Zaraz zaraz, może najpierw lepiej sprawdzić źródło a potem krytykować.

Sprawdziłem - w książce "Moja misja w Gdańsku" C.J. Burckhardt opisuje, jak 10 sierpnia przyszedł do niego Forster i powiedział, że następnego dnia ma rozmawiać z Hitlerem - w Berchtesgaden! (dalej jest opis podróży samolotem z wrzeszczańskiego lotniska do Bawarii). Więc albo to pan Hagen Schulze się trzepnął (lub jego polski wydawca) (tak czy siak, Żakiewicz powinien to sprawdzić), albo jest to jeden z wielu dowodów na .... mówiąc eufemistycznie, "bałaganiarstwo" autora książki "Kronika wojennej burzy".
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
NoGodsNoMasters 
Langgarten


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 58
Wysłany: Pią Cze 19, 2009 3:26 pm   

Właśnie siedzę w blibliotece głównej UG, specjalnie byłem w okolicy żeby sprawdzić tą starą sprawę. Dawno tu nie zaglądałem ale o tym pamietalem. Niestety Pumex byłeś pierwszy. Nie pozostaje mi nic innego jAK skoczyc na piwo i oblac zakonczona sesje.

pozdrawiam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk