Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Biskupia 4 (Restaurant zum..) i Orzeszkowej 8 (Hitlerjugend)
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Sie 26, 2004 12:09 pm   

fritzek napisał/a:
ponoć są jakieś potężne plany zagospodarowania tego terenu.wszak to prawie centrum i okolica piękna...

Niech zgadnę... :wink: Jakieś prostopadłosciany o ścianach z przydymionego szkła?
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Pią Sie 27, 2004 1:49 pm   

albo chociaż hipermarkjet jakowyś :II przeca w centrum żadnego jeszcze nie postawili...żenada...
_________________

 
 
doldar 

Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 132
Wysłany: Nie Lut 01, 2009 8:44 pm   

Czy można mieć ogromną prośbę dotyczącą powiększenia planu (w miarę czytelnie). Chodzi mi o przedwojenny wygląd ulic Biskupiej Górki.
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Nie Lut 01, 2009 9:01 pm   

doldar napisał/a:
Czy można mieć ogromną prośbę dotyczącą powiększenia planu (w miarę czytelnie). Chodzi mi o przedwojenny wygląd ulic Biskupiej Górki.

Zajrzyj :arrow: TU
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
doldar 

Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 132
Wysłany: Nie Lut 01, 2009 9:20 pm   

Czy ktoś mógłby mi pomóc w zdobyciu doładnego, czytelnego planu Biskupiej Gorki i Zaroślaka (przedwojennego) z rozmieszczniem budynków i nieistniejących ulic? Z góry serdeczne podziękowanie
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lut 02, 2009 8:27 pm   

mapy
 
uKrawczyka 

Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 51
Wysłany: Sro Sty 05, 2011 10:20 pm   

We wspominanej restauracji na Biskupiej, mozna było zjesc, wypic i dostac po głowie , jeszcze w latach sześciesiątych ub. wieku.

Panowie chętni do bitki, wychodzili za pobliski budynek, na ulicę Salvator i tam walczyli - krew się lała obficie...

Tak było.

Kilka zdjęc znajdziecie na NK , w wyszukiwarce wpisuj ąc Biskupia Góra, albo klikając na link:

http://nk.pl/profile/21380246
_________________
Allelujah!
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Czw Sty 06, 2011 2:08 pm   

bójki na Salvatorze podobno były słynne w całym mieście.
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
tomi 


Dołączył: 20 Lis 2004
Posty: 156
Wysłany: Pią Sty 07, 2011 9:40 pm   Re: Biskupia

Mustafa napisał/a:
Pamiętam jak w latach 70 tych w kamienicy która jest na samym dole Biskupiej był sławny wsród okolicznych chłopaków sklep na który mówiliśmy " Płatek" który w tamtych czasach oferował tak deficytowy towar jak kapiszony, korki i inne podobne wynalazki. W połowie ulicy po prawej stronie patrząc od dołu jest sklep mięsny w którym na ścianach sa oryginalne przedwojenne kafle z wzorami Holenderskimi. Pamiętam jak jako dziecko stojąc z rodzicami w kolejce podziwiałem wiatraki pola i łąki. Mam nadzieję że kafle jeszcze tam są.. Na ulicy Na Stoku swego czasu zamieszkiwali Gdańscy Cyganie którzy co niedzielę chodzili po ogródkach na Długiej grając na gitarach, skrzypcach i targając za sobą kontrabas który służył im za bas. Ech rozczuliłem się . A tak niedawno to było.. Wychowywałem się na tamtych podwórkach... Dużo by można opowiadać.


no to bylismy sasiadami rok 68 :)
a propo salwadora to fakt pamietam tam bójki wtedy dorosłych ale raczej sporadyczne :)
w latach 70tych knajpy zadnej nie było piło sie ( ja wtedy nie ) w bramach albo podwórkach.
_________________
Foto-Lisek
Ostatnio zmieniony przez danziger Nie Sty 09, 2011 5:37 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Mirekaszub 


Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 254
Wysłany: Nie Lip 28, 2013 9:54 pm   Orzeszkowej

pumeks napisał/a:
A ja bym wrócił do Orzeszkowej 8. Sklep którego właścicielem był Jan Jazy, członek Gminy Polskiej - Związku Polaków i dodatkowo żołnierz Westerplatte, na pewno został po wybuchu wojny skonfiskowany. Być może tymczasowo lokal po sklepie użytkowało HJ, ale nie mamy pewności - pod napisem "Hitlerjugend" widać inny napis niemiecki, a nie szyld sklepu kolonialnego J. Jazego. Czy to oznacza, że sklep Jazego był w innym miejscu tego samego budynku (tam gdzie również po wojnie znajdował się sklep?) A może jego sklep nie miał szyldu wymalowanego na elewacji, tylko np. na powieszonej desce? hmmm.... :?:


Mieszkałem na Orzeszkowej do 7 roku życia i pamiętam jak byłem posyłany po kapustę kiszoną do sklepu Pana Kicały. Pewnie to ten sam sklep. Szkoda że nie ma juz tego budynku.
_________________
www.postcard.com.pl
www.drtrenkler.pl
www.louisglaser.pl
www.drtrenkler.eu
 
selket 

Dołączyła: 11 Sty 2015
Posty: 1
Wysłany: Nie Sty 11, 2015 1:50 am   

Te tereny przy Orzeszkowej i okolicach są szalenie atrakcyjne. Lokalizacja w centrum a zacisznie i dość zielono. Uniwersytet niedaleko. Wydaje mi się, że pójdą za ogromne pieniądze. Albo już poszły... albo... no, ktoś dobrze zarobi. Szkoda mi tych domów z duszą.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk