Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdańskie statki i okręty
Autor Wiadomość
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Nie Kwi 21, 2013 4:00 pm   

feyg napisał/a:
W grę wchodzi tylko FALKE
"FALKE" jako blizniak do "FURST BISMARCK" czy na obrazku numer 3.jpg :hmm:
Ostatnio zmieniony przez Adamdownunder Nie Kwi 21, 2013 10:44 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
W.Danielewicz 
Valdemaras


Dołączył: 28 Lut 2010
Posty: 146
Wysłany: Nie Kwi 21, 2013 6:09 pm   

panowie nie wiem co się dzisiaj ze mną dzieje robię błąd za błędem aż wstyd :???: oczywiście parowcem nie jest FURST BISMARCK bo takiego w gdańsku nie było. Jest to statek FURST BLUCHER zbudowany w 1879 r. w Holandii. Nie miał on bliźniaka. Natomiast ten niby bliźniaczy to nie FALKE lecz LACHS. Natomiast barka jest trudna do indentyfikacji.Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie :II
_________________
W.Danielewicz
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Nie Kwi 21, 2013 10:42 pm   

:== Dziekuje, no i zostal jeszcze ten mniejszy stateczek co juz wszesniej pokazalem. Troche widac na nim nazwe ale nie idzie go rozszyfrowac :brake:

3.jpg
Plik ściągnięto 10889 raz(y) 46,86 KB

 
W.Danielewicz 
Valdemaras


Dołączył: 28 Lut 2010
Posty: 146
Wysłany: Nie Kwi 21, 2013 11:27 pm   

Plik 3 jpg jak już pisałem to LASCH.
_________________
W.Danielewicz
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Pon Kwi 22, 2013 12:23 pm   

Przepraszam ale troche sie pogubilem. Mam nadzieje ze dobrze wszystko zrozumialem i na pliku 1.jpg byl „FALKE”, na pliku 2.jpg jest “FURST BLUCHER” a na pliku 3.jpg jak pan juz wspomnial „LACHS”.
 
W.Danielewicz 
Valdemaras


Dołączył: 28 Lut 2010
Posty: 146
Wysłany: Czw Kwi 25, 2013 7:29 am   

Na pliku 1 i 2 jest FURST BLUCHER
_________________
W.Danielewicz
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Czw Kwi 25, 2013 12:35 pm   

W.Danielewicz napisał/a:
Na pliku 1 i 2 jest FURST BLUCHER

Niestety jest to niemozliwe bo oba parowce istnieja na jednym ujeciu starej karty pocztowej, jakis z nich musi byc innej nazwy
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Kwi 25, 2013 1:49 pm   

A czy ta stara karta pocztowa to nie jest przypadkiem "megapanorama" Długiego Pobrzeża? w takim przypadku stanowi ona fotomontaż kilku ujęć i tym można wytłumaczyć, że "Fürst Blücher" widoczny jest na niej dwukrotnie.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Czw Kwi 25, 2013 2:40 pm   

Gratulacje bo jestes bardzo spostrzegawczy. Faktycznie jest to "megapanorama" Długiego Pobrzeża a wlasciwie w tym przypadku jest to orginalna pelna w tym slowa znaczeniu "180° Panorama Długiego Pobrzeża". Wiem ze chromolitografie czesto byly montowane ale nie mysle ze tak bylo w tym unikalnym przypadku. Zaden z pozostalych parowcow nie jest w niej powtorzony. W rachube wchodzi jakis inny dosyc duzy statek pasazerski plywajacy po Motlawie prawdopodobnie pomiedzy 1920 i 1928 rokiem co by byl podobny do "Fürst Blücher". Mysle ze tytul na karcie jest tez dosyc wymowny aby zrobic taka mala pomylke: "SYMBOLE STAREGO MIASTA HANDLOWEGO GDAŃSK”
No chyba ze autor chcial pokazac jak pomalu te symbole miasta „odplywaja” (odchodza)
 
W.Danielewicz 
Valdemaras


Dołączył: 28 Lut 2010
Posty: 146
Wysłany: Sob Kwi 27, 2013 8:17 am   

W owych czasach bardzo rzadko budowano bliźniacze statki ja jestem pewien a temat gdańskich statköw znam b.dobrze że jest to FURST BLUCHER podobnego do niego nie było. Pływał on w naszym mieście do 1918 r.
_________________
W.Danielewicz
 
W.Danielewicz 
Valdemaras


Dołączył: 28 Lut 2010
Posty: 146
Wysłany: Sob Kwi 27, 2013 12:32 pm   

Ta panorama o ktorej mowa złożona została z pocztówek i tak. Proszę spojrzeć na plik "parowiec" i porownać go z tą pocztówką. Jest to identyczne ujęcie. Pocztowka pochodzi z 1912 r.

Blucher.jpg
Plik ściągnięto 10639 raz(y) 91,31 KB

_________________
W.Danielewicz
 
W.Danielewicz 
Valdemaras


Dołączył: 28 Lut 2010
Posty: 146
Wysłany: Sob Kwi 27, 2013 12:35 pm   

No i druga pocztówka wydana przez L. Steinhoff z Gdańska przed I wś ale po roku 1912 pokazuje ten sam fragment. Mamy tam stojącego FURST BLUCHER i w tle stojący też przy keji SCHWAN lub FALKE. Czyli do zestawienia tej panoramy użyto pocztówek z różnego okresu ale z tym samym statkiem czyli FURST BLUCHER. W prawym dolnym rogu widać parowiec LASCH, który też jest na tej panoramie. A w lewym rogu znajoma barka.

Gdansk 238.jpg
Plik ściągnięto 10638 raz(y) 108,79 KB

_________________
W.Danielewicz
Ostatnio zmieniony przez W.Danielewicz Sob Kwi 27, 2013 12:47 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
W.Danielewicz 
Valdemaras


Dołączył: 28 Lut 2010
Posty: 146
Wysłany: Sob Kwi 27, 2013 12:44 pm   

No i trzeci statek proszę porównać. To samo ujęcie. Nawet ludzie są w tej samej pozycji.

3_610.jpg
Plik ściągnięto 10635 raz(y) 46,86 KB

LACHS - Gdansk 078.jpg
Plik ściągnięto 10635 raz(y) 119,61 KB

_________________
W.Danielewicz
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Sob Kwi 27, 2013 2:56 pm   

W.Danielewicz napisał/a:
W prawym dolnym rogu widać parowiec LACHS, który też jest na tej panoramie. A w lewym rogu znajoma barka.


Wow! Ale niespodzianka. Wyglada ze pomalu rozwiazujemy razem ta zagadke
Pana teoria w czesci sie zgadza ale stwierdzenie ze “W prawym dolnym rogu widać parowiec LACHS, który też jest na mojej panoramie” to juz nie, bo to jest tyl z parowca „FORELLE” co jeszcze nie pokazalem i jest dolaczony ponizej. "LACHS jest dopiero na widoku o dwa parowce dalej na prawo. Ciekawe czy moja calosciowa cyclorama jest zrobiona z pana ujec, czy moze pana pojedyncze kartki z mojej 180 stopniowej Cycloramy. Wyglada ze brakuje panu jednej czesci mojej calej panoramicznej karty artystycznej. Ciekawy jestem czy istnieje w pana kolekcji drugi od lewej widok na ktorym sa te pozostale parowce „FORELLE” i po prawej stronie od niego „HEIGH”. Zalaczam na razie tylko obie zblizenia dodatkowych parowcow co ich jeszcze nie bylo.

HECHT.jpg
Plik ściągnięto 10619 raz(y) 41,79 KB

FORELLE.jpg
Plik ściągnięto 10619 raz(y) 43,4 KB

Ostatnio zmieniony przez Adamdownunder Nie Kwi 28, 2013 4:05 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Sob Kwi 27, 2013 11:58 pm   

Przede wszystkim serdecznie dziekuje za pana zdjecia i wszystkie udzielane informacje. Podziwiam pana wiedze w tej dziedzinie i mam nadzieje ze ponizsze kolorowe ujecie sie panu jakos tez przyda.
Moja 180˚ Cyclorama jest wysokiej jakosci karta artystyczna na ktorej uzyto na pewno tych samych negatywow co na pana widokowkach. Niestet moja karta nie ma producenta tylko numer obiegowy. Mysle ze na podstawie pana informacji mozemy sie pokusic o stwierdzenie ze byla wydana wlasnie przez producenta L. Steinhoff z Gdanska.
Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie ale powiedziano mi ze moze to byc “collotype/litho”, ja mysle ze jest to najprawdopodobniej “photohrome” lub moze nawet “chromolithography”. Nie wiem tylko czy L. Steinhoff zajmowal sie produkcja tego typu pocztowek. Karta artystyczna przedstawia oczywiscie wizerunk wszystkich symbolow miasta Gdanska i jest widziana z Wyspy Spichrzow. Dowiedzialem sie ze ponoc tego typu kart bylo bardzo malo drukowanych ze wzgledu na koszt produkcji i czesto uzywano je tylko jako pokazyjne egzemplarze dla klijentow. Widoczny detal na tak malym formacie jest zaskakujacy jak widzieliscie na moich poprzednich zblizeniach. Jesli takie pokazowe karty zostaly zatwierdzone przez klijenta to pozniej produkowano je na przyklad w czarno bialym formacie lub juz masowo w troszeczke gorszej jakosci.
Teraz troche o mojej „Cycloramie” bo jestem wdzieczny za pana pomoc. Na gornej czesci karty jest widoczny napis w jezyku niemieckim "DIE WAHRZEICHEN DER ALTEN HANDELSSTADT DANZIG". Na podstawie czesci adresowej z tylu karty moge powiedziec ze byla z przeznaczeniem aby ja zlozyc na szesc malych rownozednych czesci w pionie i nigdy nie uzyta tylko oprawiona w obrazek za szklem.
• Dlugosc karty 534 mm
• Wysokosc karty 138 mm
Na verso karty jest duzy reczny napis kredka Danzig 1928 ale na podstawie pana informacji i zdjec sklaniam sie na przypuszczenie ze byla wykonana okolo roku 1912. Moze wiec miec okolo 100 lat i ma na sobie takie dokladne szczegoly.
Prosze mi powiedziec jakie numery obiegowe sa umieszczone na orginalnych kartach z Gdanska ktore pan posiada.

Danzig Cyclorama.jpg
Plik ściągnięto 10578 raz(y) 37,88 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk