Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Gmina Bezwyznaniowa ?
Autor Wiadomość
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 6:43 pm   Gmina Bezwyznaniowa ?

Tak od pewnego czasu mnie nurtuje i po przeczytaniu nowości w Wydziale Nekriografii zdecydowałem się Was zapytać. Czym była Gmina Bezwyznaniowa?
 
Athena 


Dołączyła: 25 Sty 2006
Posty: 16
Wysłany: Sob Lut 04, 2006 9:59 pm   

To tylko takie moje przypuszczenia, ale po pierwsze gmina wyznaniowa kojarzy mi się tylko z gminami żydowskimi.
Więc może gmina bezwyznaniowa, to taka gmina żydowska, która tak jakby odcina się od religii (pod względem np tego co robi, jakiegoś przemysłu, handlu)? Jest niepraktykująca... Coś takiego, nie wiem jak to nazwać...
Spróbuję poszukać czegoś, na potwierdzenie albo obalenie mojej teorii;)
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 7:16 pm   

Athena napisał/a:
To tylko takie moje przypuszczenia, ale po pierwsze gmina wyznaniowa kojarzy mi się tylko z gminami żydowskimi.

No, niekoniecznie. Gmina może być i innej religii - są na pewno gminy muzułmańskie, a wydaje mi się, że również np. protestanckie
_________________
da, da, da...
 
 
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 8:27 pm   

Gdańska Gmina Bezwyznaniowa miała coś wspólnego z dzisiejszym "racjonalizmem".
 
Athena 


Dołączyła: 25 Sty 2006
Posty: 16
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 9:13 pm   

danziger napisał/a:

No, niekoniecznie. Gmina może być i innej religii - są na pewno gminy muzułmańskie, a wydaje mi się, że również np. protestanckie

Dlatego też napisałam, ze to są tylko moje przypuszczenia :wink: Ale to już nawet nie o wyznanie chodzi, ale o sam fakt czym mogła być Gmina Bezwyznaniowa.

Strach napisał/a:
Gdańska Gmina Bezwyznaniowa miała coś wspólnego z dzisiejszym "racjonalizmem".

A czemu z 'dzisiejszym'? :% Czy chodzi tu o jakiś inny racjonalizm, taki, którego w czasie działania tej Gminy (a nie wiem kiedy działała :) ) nie było? Bo w takim razie to ja nie wiem o co chodzi :???: :cry:
 
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Pon Lut 06, 2006 8:54 am   

Athena napisał/a:

Strach napisał/a:
Gdańska Gmina Bezwyznaniowa miała coś wspólnego z dzisiejszym "racjonalizmem".

A czemu z 'dzisiejszym'? :% Czy chodzi tu o jakiś inny racjonalizm, taki, którego w czasie działania tej Gminy (a nie wiem kiedy działała :) ) nie było? Bo w takim razie to ja nie wiem o co chodzi :???: :cry:


"Światopogląd racjonalistyczny inaczej zwany współczesnym racjonalizmem"

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,374

http://psr.racjonalista.pl/

:zarobiony:
 
Athena 


Dołączyła: 25 Sty 2006
Posty: 16
Wysłany: Pią Lis 09, 2007 10:24 pm   no i wszystko jasne:P

Tak troche z opoznienem, ale prosze:

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5393

Stowarzyszenie Wolnomyslicieli Polskich powstalo 5.11.1920 :) Nieoficjalnie tak

Cytat:
Według wolnomyślicieli, przynależność do gminy wyznaniowej określał urzędowy charakter kategorii wyznanie. Wyznaniowość nie była określona miarą rzeczywistego zaangażowania religijnego człowieka, lecz stała się sprawą typowo formalną. We wszystkich oficjalnych dokumentach państwowych znajdowała się rubryka „wyznanie", której wypełnienie było tak samo obowiązkowe, jak wypełnienie pozycji: „imię i nazwisko" lub „data i miejsce urodzenia". Wpisywanie do dowodów osobistych takiego lub innego wyznania, zdaniem wolnomyślicieli, było bezczelnością, a urzędowo stawiane pytanie „jakiego jesteś wyznania" — policzkiem wymierzonym w godność ludzką.
(...)
Ludzie nienależący i niechcący należeć do żadnego wyznania widzieli potrzebę utworzenia specjalnej organizacji bezwyznaniowców. "W Polsce nie ma innego wyjścia prócz utworzenia związku religijnego ludzi nienależących do żadnego wyznania, to znaczy, muszą utworzyć organizację wyznaniową bezwyznaniowców". [_4_] Tak pojęta gmina bezwyznaniowa „nie powinna być wyrazem żadnych poglądów filozoficznych pozostawiając swym członkom nieograniczoną pod tym względem swobodę. (...). Zadaniem jej jest tylko obrona jej członków przed przymusem wyznaniowym i załatwienie dla nich aktów stanu cywilnego. Wobec reakcyjności prawodawstwa polskiego gmina będzie sposobem wypełnienia jednego z jej braków".



Za brak polskich znakow przepraszam.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sob Sty 12, 2013 9:48 pm   

Właśnie znalazłem w encyklopedii Gdańska hasło nt. cmentarza gminy bezwyznaniowej o nazwie "Cmentarz Gminy Wolnych Religii" (Kirchhof der Freireligiösen Gemeinde).
Zastanawiam się, które tłumaczenie jest lepsze. Bo jeśli była to faktycznie gmina wolnomyślicieli/racjonalistów/humanistówczy jak ich tam zwał, to właściwsze będzie chyba to tłumaczenie z encyklopedii - por. http://de.wikipedia.org/w...3%B6se_Bewegung
Bo "gmina bezwyznaniowa" to byłaby chyba gmina protestancka - w książce Marka Wałkuskiego (Wałkowanie Ameryki) przeczytałem, że protestancka struktura religijna opiera się na zgromadzeniach, które mogą stanowić autonomiczne kościoły, lub być częścią jakiego większego kościoła. Z kolei ileś (mogą to być tysiące) zgromadzeń/kościołów kierująych się odrębną doktryną składa się na wyznanie (kalwinizm, luteranizm, metodyzm). Dalej pisze Wałkuski coś takiego: Sprawę jeszcze bardziej komplikuje fakt, że mogą istnieć kościoły bezwyznaniowe, które nie są związane z żadnym wyznaniem, aczkolwiek przyjmują pięć podstawowych zasad protestantyzmu.
_________________
da, da, da...
 
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Sob Sty 12, 2013 9:58 pm   

Ja bym stawiała na wierzących, lecz nie utożsamiających sie z żadnym konkretnym kościołem, czyli do ostatniej hipotezy Wałkuskiego.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk