Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pommerellen
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 9:05 am   Pommerellen

Chciałem na wstępie oświadczyć, że nie zareagowałem na wygłoszone przez jednego z kolegów zdanie "Gdańsk nigdy nie leżał, nie leży i pewnie nie będzie leżał na Pomorzu", gdyż jest ono równie sensowne jak poglądy polityczne W. Czc. Andrzeja Leppera albo Stana Tymińskiego.

Ponieważ jednak z kol. Zoppoterem dyskutowaliśmy kilkakrotnie na temat istniejącego w języku niemieckim pojęcia "Pommerellen", pozwalam sobie załączyć fragmenty świeżo znalezionych na allegro mapek wydartych najpewniej z niemieckich encyklopedyj z okresu międzywojennego. Na obu widnieje nazwa "Pommerellen", choć w sposób nieco odmienny.
Źródła mapek:
aukcja 64701761 i aukcja 64701743.

Pommerellen1.JPG
Plik ściągnięto 38685 raz(y) 26,17 KB

Pommerellen2.JPG
Plik ściągnięto 38685 raz(y) 30,82 KB

 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 9:08 am   

Wygląda na to, że chodzi o Kaszuby.
_________________
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 9:22 am   Re: Pommerellen

pumeks napisał/a:

Ponieważ jednak z kol. Zoppoterem dyskutowaliśmy kilkakrotnie na temat istniejącego w języku niemieckim pojęcia "Pommerellen", pozwalam sobie załączyć fragmenty świeżo znalezionych na allegro mapek wydartych najpewniej z niemieckich encyklopedyj z okresu międzywojennego. Na obu widnieje nazwa "Pommerellen", choć w sposób nieco odmienny.


Tak, ale ja bym tak nie dyskredytował wypowiedzi Saaba. Rzecz bowiem w tym, że jeżeli polskie "Pomorze" ma odpowiadać niemieckiemu "Pomerellen", to czym wobec tego jest Pommern? A jezeli Pommern to Pomorze, to jak po polsku nazywa sie Pomerellen? Czy Pomerellen mozna traktować, jak "zdrobniałą" formę słowa Pommern? Jeśli tak, to "Pomorza" zdrobnić się nie da, co najwyżej można powiedzieć "Małe Pomorze".
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 9:27 am   

Ale Pomerellen to nie to samo co Pommern, a to drugie tlumaczy sie jako Pomorze. A z tej drugiej mapki wynika, ze Gdansk otoczony byl przez Pommern, Pomerellen, Ostpreussen i morze. Wiec dalej twierdze, ze Gdansk na Pomorzu (Pommern) nie lezal! Uwierze (podobnie jak niewierny Tomasz) dopiero jak zobacze dowody, np. pocztowke z napisem Danzig P. albo Oliva P. albo Langfuhr P., ewentualnie Stargard P. (tylko, ze ten akurat lezal niedaleko Szczecina :^^ ), bo jak do tej pory to widzialem tylko Oliva W.Pr.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 9:29 am   

Po prostu trzeba zauważyć, że Pomorze nie tłumaczy się na niemiecki jako Pommern i odwrotnie. W związku z tym zdanie "Pommern liegt westlich von Danzig" jest prawdziwe, a zdanie "Pomorze leży na zachód od Gdańska" jest falsch, i koniec tematu.

PS. Jak ktoś nadal ma wątpliwości, to zachęcam do zapoznania się z materiałami na temat aktualnego podziału administracyjnego RP (jak niektórzy być może wiedzą, istnieje w jego ramach jednostka administracyjna o nazwie "województwo pomorskie") ewentualnie z dziełami geografów (za moich czasów obowiązywał podział według niejakiego Kondrackiego, może teraz są jakieś nowsze, ale nie sądzę, by nastąpiły istotne modyfikacje w zakresie zasięgu poszczególnych krain geograficznych).
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 9:33 am   

PS. Pommern po niemiecku dzieli się w zasadzie po linii Odry na Vorpommern i Hinterpommern (coś jakby przednie i tylne). Niekiedy w ramach Hinterpommern wyodrębniano jeszcze powiaty Stolp, Lauenburg i Bütow jako tzw. Ostpommern.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 9:34 am   

Sabaoth napisał/a:
ewentualnie Stargard P. (tylko, ze ten akurat lezal niedaleko Szczecina :^^ ),


Był zarówno Stargard P. jak Stargard WPr. :D
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 9:36 am   

Cytat:
Niekiedy w ramach Hinterpommern wyodrębniano jeszcze powiaty Stolp, Lauenburg i Bütow jako tzw. Ostpommern.

Wedlug tego Gdansk lezalby w Ostostpommern :^^
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 9:39 am   

pumeks napisał/a:

PS. Jak ktoś nadal ma wątpliwości, to zachęcam do zapoznania się z materiałami na temat aktualnego podziału administracyjnego RP (jak niektórzy być może wiedzą, istnieje w jego ramach jednostka administracyjna o nazwie "województwo pomorskie")


No niee, nazwy i granice współczesnych województw to w ogóle nie maja nicwspólnego z historycznymi krainami, więc darujmy sobie tego typu źródła.

Ale mam stary numer "Pomeranii" (ten tytuł to chyba też bzdura), z okresu, kiedy obecny podział był w przygotowaniu. Tam jest długi artykuł historyka z UG na temat regionów w kontekscie historycznym. Jak wrócę do jaskini, to wydłubie to z archiwum i podam więcej szczegółów.

Tak czy inaczej: dlaczego Pomorze ma byc jednoznaczne z Pomerellen a nie z Pommern? I dlaczego w takim razie Hinterpommern jednak zostało nazwane Pomorzem - tyle, że Zachodnim?
Ostatnio zmieniony przez Zoppoter Czw Wrz 22, 2005 9:46 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 9:45 am   

Cytat:
PS. Jak ktoś nadal ma wątpliwości, to zachęcam do zapoznania się z materiałami na temat aktualnego podziału administracyjnego RP (jak niektórzy być może wiedzą, istnieje w jego ramach jednostka administracyjna o nazwie "województwo pomorskie") ewentualnie z dziełami geografów (za moich czasów obowiązywał podział według niejakiego Kondrackiego, może teraz są jakieś nowsze, ale nie sądzę, by nastąpiły istotne modyfikacje w zakresie zasięgu poszczególnych krain geograficznych).

Jak to dobrze, ze nie bylo bardziej postepowych geografow, bo Gdansk lezalby teraz np. na Dolnym Mazowszu (ewentualnie Gornym) :hihi:

A chodzi mi o cos innego, nazwa wielkiej krainy geograficznej, jaka byly Prusy zostala wymazana z map i dzisiaj, przecietnemu Polakowi Prusy kojarza sie z Niemcami, a te nazwy nie sa tozsame. Kiedys byly Prusy Krolewskie, Prusy Ksiazece, pozniej Wschodnie i Zachodnie, a dzisiaj mamy Pomorze, Warmie i Mazury (jako jedno :II ) i okreg Kaliningradzki.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 9:50 am   

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
Niekiedy w ramach Hinterpommern wyodrębniano jeszcze powiaty Stolp, Lauenburg i Bütow jako tzw. Ostpommern.

Wedlug tego Gdansk lezalby w Ostostpommern :^^


Sehr Ostpommern :mrgreen:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 9:51 am   

powiadomcie mnie jak już ustalicie obowiązującą wersję. serio mówię.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 9:55 am   

Mikołaj napisał/a:
powiadomcie mnie jak już ustalicie obowiązującą wersję. serio mówię.


Ja też całkiem serio chciałbym wiedzieć, jak to powinno wyglądać...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 9:57 am   

Ja stoję na gruncie aktualnego podziału administracyjnego :mrgreen: Jak Saapcio zmieni podział, to ja zmienię swój pogląd, który na dzień dzisiejszy brzmi, że Gdańsk LEŻY na Pomorzu.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:00 am   

pumeks napisał/a:
Ja stoję na gruncie aktualnego podziału administracyjnego :mrgreen: Jak Saapcio zmieni podział, to ja zmienię swój pogląd, który na dzień dzisiejszy brzmi, że Gdańsk LEŻY na Pomorzu.


A na czym leży Łódź albo Opole ? :mrgreen: Oprócz tego, ze na gruncie obecnego podziału administracyjnego :hihi:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk