Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wilno
Autor Wiadomość
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 10:12 am   

Ponury napisał/a:
Litwini unię z Polską uważają za swoje niewolnictwo i trudno się z tym nie zgodzić :oops:

8O Partyzant, co Ty chrzanisz?
Jakie niewolnictwo? Jedyne co Litwini mogą zarzucić Polakom to kolonizację kulturalną. Zarzucają wprawdzie więcej, ale po pierwsze trudno się z tym zgodzić, a po drugie co do zarzutu o niewolnictwie - to nie wymyśliłby chyba czegos takiego nawet najgłupszy i najbardziej zajadły nacjonalista litewski.
_________________
da, da, da...
 
 
Ponury 
Eliot Ness


Dołączył: 25 Lip 2005
Posty: 249
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 10:23 am   

danziger napisał/a:
Jakie niewolnictwo? Jedyne co Litwini mogą zarzucić Polakom to kolonizację kulturalną. Zarzucają wprawdzie więcej, ale po pierwsze trudno się z tym zgodzić, a po drugie co do zarzutu o niewolnictwie - to nie wymyśliłby chyba czegos takiego nawet najgłupszy i najbardziej zajadły nacjonalista litewski.


Nic nie chrzanię :) Kultury trochę :OO No tak to jest przedstawiane w rozmowach. Chodzi o panoszenie i wyzysk ze strony polskiej magnaterii, która masowo osiadała na Litwie,posiadała własne armie i robiła co się jej podobało. A w drugą stronę Polacy piją o litewską kolaborację z nazistami w rodzaju "szaulisów",o mordy w Ponarach itd.

Pojedź,porozmawiaj z ludźmi... a potem stawiaj tezę że Polacy niewiele mają sobie do zarzucenia.
_________________
http://cichociemni.ouh.org/
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 10:28 am   

Ponury napisał/a:
Chodzi o panoszenie i wyzysk ze strony polskiej magnaterii, która masowo osiadała na Litwie,posiadała własne armie i robiła co się jej podobało. I tak dalej...

Ta magnateria to była jak najbardziej magnateria litewska. A że się spolonizowała językowo i kulturowo to nie zmienia faktu, że dalej czuli się Litwinami (podobnie jak np. mówiący po angielsku Szkoci).
_________________
da, da, da...
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 10:31 am   

danziger napisał/a:

8O Partyzant, co Ty chrzanisz?

1) Forma - wiadomo.
2) Nie odbieraj Litwinom prawa do mitycznych opinii. Stosunek niespolonizowanych Litwinów do Polski jest bardzo zły, co objawiało się między innymi w okolicach dwóch wojen w I poł. XX w. kiedy to Litwini ze szczególną dokładnością prowadzili czystki etniczne.
Skoro Polacy mogą ten czy ów okres swej historii uznawać za niewolę - czasem zupełnie bez sensu - to samo mogą sądzić Litwini.
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 10:31 am   

Ponury napisał/a:
Pojedź,porozmawiaj z ludźmi... a potem stawiaj tezę że Polacy niewiele mają sobie do zarzucenia.

Byłem, rozmawiałem - mam nawet w rodzinie Litwinów :P
Mają do Polaków różne żale to fakt, tylko nie każdy żal musi miec jakiekolwiek uzasadnienie.
_________________
da, da, da...
 
 
Ponury 
Eliot Ness


Dołączył: 25 Lip 2005
Posty: 249
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 10:37 am   

Wrażenie robi litewski pomnik Mickiewicza. Polecam pobliskie mieszkanie - muzeum wieszcza. Oprowadza po nim przemiły dyrektor. Przy okazji opowiada różne historyjki. O tym jak Adam wiecznie łaził zakochany, jak romansował z żoną sąsiada tak, że ten zamurował drzwi, o kartach i piciu wina (dziś byśmy powiedzieli tzw. taniego wina) na kwadracie w gronie sprawdzonej ekipy (Lelewel,Dobrowolski). Podobnie jak o konspirze w towarzystwie Filaretów. Naprawdę warto odwiedzić także to adamowe muzeum:)
_________________
http://cichociemni.ouh.org/
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 10:52 am   

Prosze, zostawcie Mickiewicza vel Mickievicziusa w spokoju, ze byl Polakiem slyszalem, ze Litwinem, tez. Inni twierdza, ze byl zlitwinizowanym badz spolonizowanym Bialorusinem, a podobno podnosza sie glosy, ze byl Zydem.To ja juz wole sluchac, ze Kopernik byla kobieta :mrgreen:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 11:10 am   

Cytat:
Polecam pobliskie mieszkanie - muzeum wieszcza

Byłem w Wilnie gdzieś tak w połowie liceum, trafiłem do tego domu, gdzie M. mieszkał, ale muzeum było już zamknięte. Pozwiedzałem więc sobie dom na własną rękę, łącznie z łażeniem po zapuszczonym, pełnym rupieci strychu. Strasznie przejęty wtedy byłem swoją przygodą, czułem tam wszędzie obecność wieszcza :hihi:
A tak swoją drogą to w tym domu mieszkał jakoś bardzo krótko i napisał tam tylko jakiś drobiazg (w jego skali), nie pamiętam już co.

Tak przy okazji - byłem na zamku w Kamieńcu Podolskim, na tablicach pięknie jest opisane, kto i jak atakował, ale ani słowa o tym, kto bronił :lol:
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 11:14 am   

No i co z tego że był Litwinem? Nie przeszkadza mu to był największym (a przynajmniej najbardziej uznanym i znanym) polskim poetą. Jeden z najwybitniejszych angielskich pisarzy był 100% Polakiem i tam jakoś na tym tle nie powstają problemy.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 12:54 pm   

Cytat:
Tak przy okazji - byłem na zamku w Kamieńcu Podolskim, na tablicach pięknie jest opisane, kto i jak atakował, ale ani słowa o tym, kto bronił


Możesz to wywalić do Bla bla, ale w iluż to polskich książkach jest napisane, kto walczył z flotą szwedzką pod Oliwą, a zwłaszcza, jakie NAPRAWDĘ nazwy nosiły okręty?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 1:03 pm   

No jak to? Nosiły prasłowiańskie nazwy typu "Wodnik", "Biały lew", "Panna wodna" (Rusałka), "Król Dawid" - a pardon - to nie... :^^
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 1:04 pm   

Pumeks, ja jestem przeciwny zakłamywaniu historii w każdą stronę... :% :roll:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 1:08 pm   

To krol Dawid nie byl z linii Piastow i Kolodziejow? 8O
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 1:10 pm   

Saab, zlituj się, zaczynasz kolejne blabalnie w tym samym wątku w ciągu jednej gdziny??? :%
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 1:11 pm   

Król Dawid był z rodu Dawida :) Też z "wybranego" narodu :%
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk