Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Poszukuję archeologa z Trójmiasta
Autor Wiadomość
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Pią Sie 26, 2005 6:50 am   Poszukuję archeologa z Trójmiasta

Witam! szukam archeologa z Gdańska bądź Trójmiasta, gdyz może będzie potrafił mi pomóc. Sprawa dotyczy Helu i jest prosta. Szukam materiałów pisanych dotyczących odnalezienia w latach 30. XX wieku na terenie Towarzystwa Kąpielisk Morskich na Helu ruin dawnej latarni morskiej z końca XVIII wieku. W jednym z opracowań mam takie informacje które naprowdziły mnie na trop, że może gdzies istnieja jeszcze te materiały:
"W 1790 na kolejne prośby żeglarzy wzniesiono latarnię na wysokiej wydmie. Aby nie przesłaniały jej światła bujnie rosnące wokół drzewa, wyrąbano trzy przesieki, prowadzące w trzech kierunkacj. Ruiny tej budowli, która przetrwała ponad 100 lat odkryto w latach 30. XX wikeu na teranie ówczesnego Towarzystwa Kąpielisk Morskich. Znalezisko okazało sie wielece interesujące dla archeologów, którzy je szczegółówo opisali".
Niestety nie ma więcej szczegółow skąd byli ci archeologowie, kiedy szczegółówo opisano to znalezisko. Przy okazji tez rodzi mi sie pytanie: gdzie wtedy było zlokalizowane Towarzystwo Kąpielisk Morskich, mnie się coś kojarzy, że na samym cyplu, ale może jestem w błędzie i myle je z Łazienkami na Helu ( a może to to samo?). Proszę o pomoc. Pozdrawiam!
_________________

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Wrz 06, 2005 1:54 pm   

Hmm, szkoda że nie ma dokładniejszej daty tego odkrycia. Wertując czasopisma archeologiczne z lat trzydziestych (metodą 'na chybił-trafił') nic mi się nie udało znaleźć. Wydaje mi się, że trzeba by sprawdzić w archiwum Muz. Archeologicznego w Poznaniu - w latach międzywojennych to najczęściej badacze z Poznania prowadzili poszukiwania archeologiczne na Pomorzu. A jak nie tam, to Warszawa, w ostateczności Toruń. No chyba że te wykopaliska robiła pani Janina Krajewska, ówczesna kustosz muzeum w Gdyni - wtedy raczej nie ma szans na odnalezienie jakichkolwiek archiwaliów.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Ponury 
Eliot Ness


Dołączył: 25 Lip 2005
Posty: 249
Wysłany: Wto Wrz 06, 2005 7:10 pm   Re: Poszukuję archeologa z Trójmiasta

kotmonika napisał/a:
Witam! szukam archeologa z Gdańska bądź Trójmiasta, gdyz może będzie potrafił mi pomóc.


Ja jestem archeologiem. Dyplomowanym :) Umówimy się na kawkę? :)
_________________
http://cichociemni.ouh.org/
 
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Pon Wrz 12, 2005 9:29 pm   

pumeks napisał/a:
Hmm, szkoda że nie ma dokładniejszej daty tego odkrycia. Wertując czasopisma archeologiczne z lat trzydziestych (metodą 'na chybił-trafił') nic mi się nie udało znaleźć. Wydaje mi się, że trzeba by sprawdzić w archiwum Muz. Archeologicznego w Poznaniu - w latach międzywojennych to najczęściej badacze z Poznania prowadzili poszukiwania archeologiczne na Pomorzu. A jak nie tam, to Warszawa, w ostateczności Toruń. No chyba że te wykopaliska robiła pani Janina Krajewska, ówczesna kustosz muzeum w Gdyni - wtedy raczej nie ma szans na odnalezienie jakichkolwiek archiwaliów.


Witaj! Na szczęście mam znajomych w Muzeum Archeo. w Poznaniu, to dobry trop i spróbuję nim pójść. Dziękuję za pomoc. To w sumie ciekawe żę wtedy archeolodzy z Poznania prowadzili badnia na Pomorzu. Niestety faktycznie brak w źródłach dokładnej daty tego odkrycia. W każdym razie Twoje sugestie i tak ruszają sprawę z miejsca.Pozdrawiam!
_________________

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk