Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich
Autor Wiadomość
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Wto Paź 11, 2005 8:56 am   

pumeks napisał/a:
O ile widzę to pocztówka jeszcze nie "poszła" - kliknijcie w link w poście wyżej - zakończenie aukcji dopiero sob 15 paź 2005 14:23:56 CEST.
Latarnia z Nowego Portu - ta na Wzgórzu Pilotów - bywa po niemiecku określana jako wieża pilotów, czyli Lotsenturm. "Mała latarnia" jest często lokalizowana na Westerplatte, albo na falochronie wschodnim, zwanym po niemiecku Ostmole.


Pumeks! Dziękuję za wpis i niemieckie określenia interesującch mnie miejsc. A aukcja faktycznie jeszcze nie rozstrzygnięta. Hm... musze to przemyśleć. Cena wysoka, zdarzało sie to ujęcie taniej i nawet w kolorze. W dziale Kupię/Sprzedam zamieściłam spis poszukiwanych ksiązek, może będziesz mógł mi pomóc? Pozdrawiam!
_________________

 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Pią Sie 18, 2006 11:43 pm   

Wprawdzie IV Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich miał miejsce wczoraj, ale latarnie będą go obchodziły w niedzielę. Z tej okazji bezpłatne zwiedzanie, a ponadto w Nowym Porcie będzie można podejrzeć pracę krótkofalowców i wysłać wiadomość alfabetem Morse'a.
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sob Sie 19, 2006 4:23 pm   

To Morsy mają alfabet? :hihi:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Nie Sie 20, 2006 3:50 pm   

Gdynka napisał/a:
latarnie będą go obchodziły w niedzielę. Z tej okazji bezpłatne zwiedzanie, a ponadto w Nowym Porcie będzie można podejrzeć pracę krótkofalowców i wysłać wiadomość alfabetem Morse'a.

Zwiedzanie w niedzielę (20 sierpnia) było płatne i nie było krótkofalowców. :%
_________________
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Nie Sie 20, 2006 7:07 pm   

Corzano napisał/a:
Gdynka napisał/a:
latarnie będą go obchodziły w niedzielę. Z tej okazji bezpłatne zwiedzanie, a ponadto w Nowym Porcie będzie można podejrzeć pracę krótkofalowców i wysłać wiadomość alfabetem Morse'a.

Zwiedzanie w niedzielę (20 sierpnia) było płatne i nie było krótkofalowców. :%

Bardzo Cię :LL: że przez Dziennik Bałtycki - do którego :bang: - wprowadziłam Cię w błąd. Niestety jestem z dala od skanera, ale czytam sobie na drugiej stronie wydania z czwartku 17 sierpnia: Panowie z Polskiego Związku Krótkofalowców w piątek, sobotę i niedzielę będą dzięki antenom zawieszonych na szczytach latarni łączyć się z całym światem - zachęca Jacek Michalak, właściciel latarni w Nowym Porcie. - To pasjonaci, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą.
:???: Może zamiast dzielić się wiedzą na latarni, dzielili się na zlocie?
Cytat:
Międzynarodowy zlot krótkofalowców w Gdańsku
wczoraj
W Gdańsku trwa zlot krótkofalowców z całego świata. Zainstalowano specjalna bazę na Jaśkowej Dolinie we Wrzeszczu, gdzie do niedzieli można spotkać fanów tej formy komunikacji ze światem. Oprócz silnej polskiej ekipy, do Trójmiasta przyjechało na zlot prawie 100 osób - krótkofalowcy z Rosji, Litwy i Niemiec.
gp - NaszeMiasto.pl

A co do płatnego wejścia w Nowym Porcie to biję sie w piersi. Ałłłłł. Jestem Ci winna za bilety. Bezpłatny wstęp dotyczył pozostałych latarni, bo ta w Nowym Porcie świętowała w czwartek. Tylko o tym zwrocie za bilety, to proszę :nie_powiem: bo jak się wyda, to wszyscy forumowicze powiedzą, że byli...
Poza tym wiesz, jak by były bezpłatne bilety i jeszcze krótkofalowcy, to na pewno byłyby tłumy ludzi i nie wiadomo czy byś się dostał albo nie dostał klaustrofobii... :wink:
Mam nadzieję, że mi wybaczysz i że :bieedny:
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Nie Sie 20, 2006 7:27 pm   

Gdynka napisał/a:
A co do płatnego wejścia w Nowym Porcie to biję sie w piersi. Ałłłłł. Jestem Ci winna za bilety.

Spoko, ja tam i bez okazji jestem co dwa tygodnie. :)
_________________
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Pon Sie 21, 2006 5:45 pm   

Uffff :D
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Wto Sie 22, 2006 11:14 am   

Witam!
W tym roku w to święto nie byłam w Gdańsku ale słyszałam że w Nowym Porcie obchodzono je w piątek 18 sierpnia i bilety miały być za 1 zł. W pozostałych latarniach wschodniego wybrzeża podległych TPCMM wejścia miały byc darmowe (Hel, Rozewie, Krynica, Stilo).
_________________

 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pon Paź 29, 2007 1:22 am   Gdynia. Replika latarni morskiej stanie na Oksywiu

Szkoda tylko, że mała...

Replika latarni morskiej stanie na Oksywiu
Cytat:
Zamiast 10 metrów wysokości, będzie mierzyła tyle, ile rosły mężczyzna - jakieś 180-190 centymetrów. Jej odsłonięcie nastąpi w 120. rocznicę pierwszego błyśnięcia światłem przez historyczną poprzedniczkę, która okrzyknięta została niegdyś najmniejszą polską latarnią morską. By miniatura starej latarni stanęła dokładnie w tym samym miejscu co kiedyś, zmobilizowani zostali fachowcy z Marynarki Wojennej, którzy drobiazgowo analizowali mapy satelitarne i wyznaczali miejsce. Udało się. W czwartek, 1 listopada na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu uroczyście odsłonięta zostanie replika zasłużonej, starej latarni morskiej. Pomysłodawcą i... projektantem jest ksiądz kmdr prałat Bogusław Wrona, dziekan Marynarki Wojennej.
- Skąd taki pomysł? - śmieje się ksiądz Bogusław Wrona. - Z miłości do latarni morskich. Wie pani, że grupa pasjonatów tych budowli stale się powiększa. A ponieważ stara latarnia na Oksywiu była na terenie podległego mi cmentarza, więc i ja dołączyłem do tej grupy. Ludzie kochają latarnie morskie! A poza tym, wraz z komitetem miłośników Oksywia, chcieliśmy uczcić w jakiś ciekawy sposób 120. rocznicę postawienia u nas latarni. Pomysł wykluł się dokładnie w dzień rocznicy. A do realizacji droga była krótka - raptem miesiąc.
Stara latarnia oksywska zaświeciła po raz pierwszy 1 października 1887 roku. Obsługiwana była, jak wszystkie ówczesne polskie latarnie morskie, przez rodzinę ewangelicką. Powstała w celu stworzenia lepszej orientacji statkom, które szukały schronienia przed sztormami za Półwyspem Helskim. Stała wtedy na pustkowiu, na wschód od wsi Oksywie, na wysokim, stromym klifie 39 metrów nad poziomem morza i 60 metrów od linii brzegowej. Na prawo od latarni był dziki jar, zwany przez latarników Morskim Okiem, a stromo w dół w kierunku plaży schodziła ścieżka i kamienne schodki, prowadzące do wąskiego pomostu. Zalesiony klif w celu umocnienia i ochrony przed falami, był w tym miejscu wyłożony kamiennym ok. 400 metrowym wałem. Co parę tygodni do podniszczonego pomostu przypływał statek z Pucka, przywożąc żywność dla latarnika i jego rodziny.
Latarnia na Oksywiu była w owym czasie najmniejszą polską latarnią morską. Ośmiokątna wieża latarni przylegała do jednopiętrowego budynku mieszkalnego latarnika. Wysokość wieży wynosiła 10,6 metrów, a światło znajdowało się 46,5 metra nad poziomem morza. Wewnątrz latarni znajdował się aparat Fresnela IV klasy, którego światło było wynikiem spalania olejów mineralnych. Latarnia emitowała białe światło błyskowe, które powtarzało się co 3 sekundy i widoczne było z odległości 8 mil morskich.
- Oksywska latarnia została zniszczona na początku działań wojennych w 1939 roku - opowiada ksiądz Wrona. - Jej replikę zaprojektowałem sam. Wykonana będzie z granitu. Niestety, nie będzie świecić. Jej montaż zaczniemy w poniedziałek, a już w czwartek, w dzień Wszystkich Świętych zapraszamy wszystkich gdynian na mszę świętą o godz. 12, złożenie kwiatów na grobach i odłonięcie repliki latarni morskiej o godz. 13.
Historia latarni morskich jest tak stara jak historia żeglugi. Rozpoczyna się od dwóch budowli, które zostały zaliczone do siedmiu cudów świata - latarni w Aleksandrii i Kolosa Rodyjskiego.
Największy rozwój latarni w Polsce miał miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Jako pierwsza powstała wówczas latarnia w Jastarni Borze w 1872 roku. Trzy lata poźniej wyrosły kolejne w Rozewiu i Gąskach, a w 1887 roku w Gdyni Oksywiu.

Beata Jajkowska - Dziennik Bałtycki


oksywie.jpg
gdynia.naszemiasto.pl
Plik ściągnięto 16168 raz(y) 16,23 KB

_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Pon Paź 29, 2007 5:11 pm   

villaoliva napisał/a:
Szkoda tylko, że mała...

Ale byłaby z panoramą na cmentarz... :II
Mam nadzieję, że w oryginale będzie lepiej wygladała niż na rysunku.

latarenka.jpg
Plik ściągnięto 16137 raz(y) 31,05 KB

_________________
Linkologia - 230 stron o Gdańsku. Dodaj do ulubionych!
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Pon Paź 29, 2007 5:27 pm   

Gdynka napisał/a:

Mam nadzieję, że w oryginale będzie lepiej wygladała niż na rysunku.

I ja żywię takową nadzieję...
_________________

 
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pon Paź 29, 2007 5:47 pm   Re: Gdynia. Replika latarni morskiej stanie na Oksywiu

villaoliva napisał/a:
Szkoda tylko, że mała...

Replika latarni morskiej stanie na Oksywiu
Cytat:
Zamiast 10 metrów wysokości, będzie mierzyła tyle, ile rosły mężczyzna - jakieś 180-190 centymetrów...
... W czwartek, 1 listopada na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu uroczyście odsłonięta zostanie replika zasłużonej, starej latarni morskiej...
...projektantem jest ksiądz kmdr prałat Bogusław Wrona, dziekan Marynarki Wojennej.
-...opowiada ksiądz Wrona. - Jej replikę zaprojektowałem sam. Wykonana będzie z granitu. Niestety, nie będzie świecić...

To przecież tylko jakiś symboliczny pomniczek, miniaturka - chyba nawet nie w tym miejscu gdzie stała prawdziwa latarnia, tylko w nieodległej okolicy.
Używanie określenia "replika" jest tu nieporozumieniem. :II
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pon Paź 29, 2007 6:02 pm   Re: Gdynia. Replika latarni morskiej stanie na Oksywiu

pawel.45 napisał/a:
To przecież tylko jakiś symboliczny pomniczek, miniaturka - chyba nawet nie w tym miejscu gdzie stała prawdziwa latarnia, tylko w nieodległej okolicy.
Używanie określenia "replika" jest tu nieporozumieniem. :II

Proponuję jeszcze zamontowanie malutkiej ruchomej figurki latarnika (ma się rozumieć, że z fajką) który po zachodzie słońca będzie "zapalał" światło, byłaby to atrakcja na miarę poznańskich koziołków :hihi:
A tak na poważnie do do genezy tej latarni, to poza wymienionym wyżej, może mieć ona jakiś związek z manewrami desantowymi marynarki pruskiej w 1884 roku pod Gdynią.
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pon Paź 29, 2007 6:03 pm   

pawel.45 napisał/a:

To przecież tylko jakiś symboliczny pomniczek, miniaturka - chyba nawet nie w tym miejscu gdzie stała prawdziwa latarnia, tylko w nieodległej okolicy.
Używanie określenia "replika" jest tu nieporozumieniem. :II


Podobno miejsce jest dokładnie wyznaczone.
Cytat:
By miniatura starej latarni stanęła dokładnie w tym samym miejscu co kiedyś, zmobilizowani zostali fachowcy z Marynarki Wojennej, którzy drobiazgowo analizowali mapy satelitarne i wyznaczali miejsce. Udało się.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Wto Paź 30, 2007 9:12 pm   

Villaoliva! Bardzo dziękuję za wstawienie tego artykuliku o oksywskiej latarni z Dziennika Bałtyckiego. Tutaj w Poznaniu trudno mieć rękę na pulsie czy coś na ten temat na wybrzeżu się ukazuje czy nie. Wiem, z rozmowy telefonicznej od osoby, która w niedzielę pojechala sfotografować miejsce gdzie ma stanąć replika, na razie nadal tam nic nie ma ale do terminu uroczystości coraz bliżej. Jak będziecie coś wiedzieć albo pojedziecie tam na uroczystości wrzućcie zdjęcia. Pozdrawiam wszystkich miłośników latarni!
_________________

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk