Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak to naprawdę z tym Borem jest?
Autor Wiadomość
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 12:06 pm   Jak to naprawdę z tym Borem jest?

Witam! Chciałabym przedstawić problem który nurtuje mnie już od dośż dawna a kolejna tegoroczna wizyta na półwyspie helskim jeszcze podsyciła tą ciekawość. Na starych kartkach pocztowych z półwyspu spotykam się z określeniem Jastarnia-Bór. I czytałam o tym nie raz jak to zanim Jastarnia połączyła się w miasteczko takie jakie jest teraz wcześniej były samodzielne wioski- Jastarnia i Bór - dwie zwalczajace się rybackie osady. Ale niejednokrotnie widziałam również kartki pocztowe z Helu na których widniał podpis Hel-Bór. Obecnie jeśli jedzie sie autobusem na Hel również istnieje przystanek o nazwie Bór (już za Juratą). Jak to faktycznie było? Istniały dwa Bory na półwyspie czy jeden, czy obecny Bór przed Helem to dawna Jastarnia-Bór? raczej wykluczone... Gubię się juz troszkę w tych dociekaniach ale wydaje mi sie że Jastarnia-Bór znajdowała się tam gdzie dziś jest część centrum Jastarni czyli bardziej w kieruku portu i Juraty. Ale w takim razie Hel- Bór to dawna inna miejscowość? Pisząc o podpisach z kartek miałam na myśli pocztówki przedwojenne i starsze. Czy ktos z was potrafi jakoś klarownie to wyjaśnić i posiada źródła historii obu Borów o jakich wspominam? Pozdrawiam!
_________________

 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 12:08 pm   

nie wiem jak to było, ale przypuszczam, że ten "Bór" mógł być po prostu określeniem zalesionych części Jastarni i Helu :hmmm:
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 12:20 pm   

Mój ojciec pływał kiedyś na statku "Jastarnia - Bór", nie słyszałem, by był też "Hel - Bór" :OO

A tak na serio- zajrzyj tutaj:
http://hela.com.pl/nazwy.htm

Cytat:
Hel- Hela
Hel-Bór- Hela-Wald
Jastarnia- Heisternest (Putziger)
Jastarnia-Bór - Heisternest (Danziger)
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 12:22 pm   

Witam! Jednak zdecydowanie źródła pisane podają o samodzielnej miejscowości Jasatrni-Borze. Ten fakt jest więc raczej niezaprzeczalny. Bardziej martwi mnie czy ten dopisek Bór przy Helu to taka fikcyjna bardziej nazwa czy rzeczywiście wiąże się z konkrtenym miejscem, a jesli tak to gdzie dkładnie był Hel-Bór i jaka jest jego historia. Zupełnie zamieszała mi kiedys w głowie karkta pocztowa z Helu sprzed 1945 roku z latarnią na której był podpis Latarnia morska. Hel-Bór. Zdjęcie przedstawiało poprzedniczke obecnej latarni a wiadoo, że stała ona niemal tuz obok miejsca gdzie znajduje się nowa wieża (postawiona po II wojnie) obesnie. Mnie sie wydaje że ten fragment cypla to po prostu zawsze był Hel. I tyle... ale może ktos jeszcze ma jakieś przypuszczenia bądź posiada ciekawe dokumenty czy opracowania? Pozdrawiam!
_________________

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 12:26 pm   

wpisz "hel-bór" do googli, jest sporo wyników
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 12:32 pm   

http://hela.com.pl/galerie/mapy/mapy.htm
tu masz mapy, na których są zaznaczone latarnie i w Helu i w Jastarni

hel1940.jpg
Plik ściągnięto 28615 raz(y) 32,38 KB

hel_mapah.gif
Plik ściągnięto 28615 raz(y) 114,64 KB

hel_wycinek1940.gif
Plik ściągnięto 28615 raz(y) 9,05 KB

 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 12:43 pm   

Witam! dzięki za mapy! Muszę przeanalizować na stronie do której podajesz link okres z jakiego poszczególne pochodzą, światło zaznaczone poza helem to może byc nieistniejaca juz latarnia Jastarnia-Bór, tylko że jakos dziwnie daleko od właścciwej jastarni położona. Cóż na razie nie wypowiem się jednoznacznie ale może znajdeiz się gdzies mapa z ewidentie zaznaczonymi miejscami o nazwach Hel-Bór i Jastarnia-Bór. Co do lokalizacji latarni to jest to również bardzo ciekawe. Na razie muszę niestety opuścić stanowisko przy komputerze. Pozdrawiam!
_________________

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 1:12 pm   

U siebie znalazłem jeszcze jedną mapę - wigówkę.
Jastarnia- Bór jest, ale Helu nie ma. Może ta "kolonia leśna"? :???:

hel_wig.jpg
Plik ściągnięto 28598 raz(y) 97,02 KB

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 1:19 pm   

http://hela.com.pl/szkic.htm

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 1:26 pm   

Chyba wszystko jasne. Nazwa latarnii Hel-Bór raczje nie odpowiada położeniu miejscowości o tej nazwie.
http://www.kazik.aplus.pl...as/mapa_hel.gif

http://www.kazik.aplus.pl/fortyfikacje/
http://www.bas.tpf.pl/mapy/mapa13273.htm
http://www.bas.tpf.pl/Baterie/baterie.htm
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 1:27 pm   

Mikołaj napisał/a:
Nazwa latarnii Hel-Bór raczje nie odpowiada położeniu miejscowości o tej nazwie.

To tak, jak ze ŚP stacją SKM Gdańsk Brzeźno.
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Pią Sie 19, 2005 8:33 am   

Mikołaj napisał/a:
U siebie znalazłem jeszcze jedną mapę - wigówkę.
Jastarnia- Bór jest, ale Helu nie ma. Może ta "kolonia leśna"? :???:


Mam takie pytanie czy prezentowana mapa to Twoja własność? jesli yak to z którego jest roku, czy pochodzi z jakiejś książki czy innej publikacji? Pozdrawiam!
_________________

 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Pią Sie 19, 2005 11:56 am   

Dla usystematyzowania pewnej wiedzy przytaczam:
Bór - najstarsza wzmianka o Jastarni Gdańskiej czyli Borze, pochodzi z 1595. Postała ona z inicjatywy Rady Mista Gdańska, która na zachodnim krańcu swoich helsich posiadłości osadziła luterańskich rybaków. Po kilkudziesiąciu latach wybudowano tu mały kościół luterański i szkołę. Jednak gdy narzucone rygory odnośnie wyznania ustały, mieszkańcy wsi zaczęli szybko przechodzić na katolicyzm. Kiedy Jastarnia Gdańska i Hel jako posiadłości gdańskie, w wyniku drugiego rozbioru Polski, dostały się we władanie pruskie, we wsi mieszkało już 215 osób. W latach 1807-14 wchodziła w skład napoleońsiego Wolnego Mista Gdańsk. W XIX wikeu powszechnie zaczęto używać kaszubskiej nazwy Bór, zamiast oficjalnej niemieckiej danziger heisternest. W 1895 mieszkało tu 376 osób, w 1900- 406. W związku z wybudowanem w 1922 linii kolejowej przez cały półwysep zaczęła się żywiołowo rozwijać turystyka. W czasie II wojny światowej zniszczenia wsi były minimalne. W 1950 roku liczyła 819 osób. W 1954 połączono ją w jedna osadę z sąsiednią Jastarnią.

Historia ta pochodzi z książki R. Strucka "Półwysep helsik od A do Z"

Chciałabym tu tylko dodać że na mapach załączonych w tym wątku widać oznakowanie położenia nieistniejacej juz latarni w Jastarni Borze. Wpradzie prawdziwa jastarnia Bór była znacznie bliżej obecnej jastarni latarnia nazwana została właśnie tak gdyż znajdowała się najbliżej wsi - Boru. Co do helu Bór to chyba sprawe rozjaśniaja znacznie materiały załączone pod linkami do kilku stron. Jeśli interesuje kogoś historia latarni w Borze mogę coś o niej napisać. osobiście wciąz szukam kartki pocztowej z jej wizerunkiem, mam kilka skanów z innych publikacji tak więc jej sylwetka nie jest tajemnicą. Sepiowana mapa zamieszczona przez Mikołaja doskonale pokazuje lokalizację latarni Jastarnia Bór, helskiej i słynne wzniesieie zwane górą Szwedów lub szwedzką górą na którym w 1936 roku ukończono budowe kolejnej latarni działajacej do lat 90. XX wieku. Dzis pozostała tam tylko zardzewiała ażurowa konstrukcja, która za kilka lat pewnie całkowicie się rozpadnie, a szkoda. Mimo to póki tam jest jak tylko mi sie uda odwiedzam ta wysoka wydmę z której jest przepiękny widok na okolicę i doskonale widać nad linia drzew laternę helskiej latarni.
_________________

 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Pią Sie 19, 2005 11:57 am   

Przez pomyłkę wysłało mi się tą samą odpowiedź dwa razy. Toteż likwiduje ten drugi bliźniaczy wpis. Wybaczcie roztargnienie. Skoro się dopisuję to dodam tylko że światło na latarni Jastarnia - Bór wygaszono w 1936 w chwili kiedy zapalono je na Górze Szwedów. sama wieża istniała do 1939 i podzieliła los dawnej latarni na Helu czyli została wysadzona podczas działań wojennych.
_________________

 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Sie 19, 2005 12:23 pm   

Kotmonika, moze napiszesz artykuł do Akademii o helskich latarniach? :^^
Uprzedzając pytanie - mimo iż nie leżą w Gdańsku, to jak najbardziej się "łapią", bo przecież cały półwysep należał do pierwszego WMG.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk