Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
ul. Grodzieńska - pytanie
Autor Wiadomość
Garrick 
Pietzgendorf

Dołączył: 09 Cze 2005
Posty: 14
Wysłany: Sob Cze 18, 2005 5:38 pm   ul. Grodzieńska - pytanie

Witam!
Co prawda jestem nowy na tym forum, ale szukalem i nie znalazlem tego o co chce zapytac, wiec chyba sie nie powiele:) chodzi mi mianowicie o ulice Grodzienska, to przedluzenie Wilenskiej, nad Wydzialem Chemii, w strone Moreny. Znajduje sie tam osiedle domkow (swoja droga pieknych. Tutaj chcialbym tez nadmienic, ze sa wszystkie wybudowane sa w jednym stylu, a jakie wiekszosc z nich zachowala piekne stare okiennice, mmm. I co najwazniejsze ostatnio jeden z nich zostal wyremontowany w sposob raczej drastyczny to znaczy calkowicie wyburzony i wybudowany od nowa i musze wam powiedziec, ze to rewelacyjny przyklad na to jak mozna zbudowac dom po pierwsze idealnie wpasowywujac sie w stylistyke i architekture danego terenu, a po drugie nie stawiajac kloca z blacha na dachu, no ale mniejsza o to).
O co pytam, moze wiecie - bo mi sie znalezc na to odpowiedzi nie udalo - jaka byla historia tego osiedla, ze tak to nazwe. Slyszalem, czy czytalem gdzies, ze byla to zydowska dzielnica, natomiast zadnego potwierdzenia na to wyszukac mi sie nie udalo. Wiecie cos niecos na ten temat? Mozecie to potwierdzic?
wielkie dzieki jezeli ktokolwiek odpowie ;]
d.
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sob Cze 18, 2005 11:33 pm   

Osiedle powstało w latach 1936-37 wg projekty Otto Schrödera. Składało się oryginalnie z 34 domków (po dwa) z jednym większym - przedszkolem albo administracją osiedla. Tyle można się dowiedzieć z Architektury i urbanistyki osiedli socjalnych Gdańska z okresu XX-lecia międzywojennego Cielątkowskiej i Lorensa.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Cze 18, 2005 11:34 pm   

Cytat:
Osiedle powstało w latach 1936-37

To raczej nie było planowane jako dzielnica dla Żydów.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sob Cze 18, 2005 11:37 pm   

Z całą pewnością nie była to nigdy dzielnica żydowska
 
 
Garrick 
Pietzgendorf

Dołączył: 09 Cze 2005
Posty: 14
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 12:08 pm   

dzieki ;)
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 12:20 pm   

Grün napisał/a:
Z całą pewnością nie była to nigdy dzielnica żydowska

W Gdańsku nie było chyba żadnej dzielnicy żydowskiej jak to miało miejsce np. w Krakowie.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Rysiek 
Pietzkendorfer

Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 88
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 11:05 pm   

Od mojego dobrego kolegi słyszałem, iż w okresie wojennym mieszkali na tej ulicy oficerowie niemieccy.
_________________
>>>>>>>>>> DA <<<<<<<<<<
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 11:38 pm   

Nie sądzę - przed wojną osiedle było zamieszkałe przez zwykłych ludzi. Skąd nagle wzięliby się tam oficerowie niemieccy?
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 1:06 am   

Grün napisał/a:
Nie sądzę - przed wojną osiedle było zamieszkałe przez zwykłych ludzi. Skąd nagle wzięliby się tam oficerowie niemieccy?

Jest to teoretycznie możliwe - częstą praktyką jest to, że ludność w czasie wojny jest wysiedlana, albo do prywatnych domów dokwaterowuje się żołnierzy i/lub oficerów
_________________
da, da, da...
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 6:52 am   

Oficerowi niemieccy mogli mieszkać, tak jak mieszkali na wielu innych ulicach, ale nie wydaje mi się żeby tą ulicę zasiedlono specjalnie wojskiem. Zresztą w III Rzeszy wszyscy byli umundurowani i to wcale nie musieli być oficerowie, mogli być pocztowcy, kolejarze, tramwajarze, działacze partyjni, pracownicy urzędów, itd.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 8:18 am   

A byliście kiedyś w tych domach? Tam się z trudem mieści czteroosobowa rodzina. W Gdańsku były naprawdę ciekawsze miejsca dla oficerów. A już napewno określenie "mieszkali oficerowie niemieccy", które sugeruje oficerskie osiedle, jest zupełnie nieadekwatne.
 
 
greg30 


Dołączył: 12 Lut 2005
Posty: 106
Wysłany: Wto Lip 26, 2005 3:46 pm   

Musze zapytac pani Romy Cielatkowskiej moze posiada dokladniejsze informacje na ten temat ktore nie zostaly zawarte w publikacji. :D
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lip 26, 2005 4:46 pm   

Pani Roma Cięlątkowska opisała osiedle wspólnie z P.Lorensem - napisała tam, że powstało w latach 1936-1937, że zaprojektował je Otto Schroeder, ale ani słowa o żadnych oficerach.
 
 
jacek-gdansk 
GDAŃSZCZANIN


Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 197
Wysłany: Sro Sie 03, 2005 6:21 pm   

Moi przyjaciele mieszkają na tym osiedlu. W domu który obecnie zajmują w czasie wojny i parę miesięcy po mieszkało niemieckie małżeństwo w której mężczyzna był kimś w rodzaju dozorcy osiedla. Przez jakiś czas gdy mamie kolegi przydzielono ten dom mieszkała tam z nimi zanim ich deportowano. Z ciekawostek: usłyszałem, że w 1945 gdy mama kolegi wprowadziła się do tego osiedla była tam w jednym z budynków stajnia, a w niej konie - potwornie wynędzniałe i wygłodzone. Niemniej to co napisałem usłyszałem od kolegi i jego małżonki więc nie jest to bezpośrednia relacja. Na szczęście mama kolegi żyje i ma się dobrze i już poprosiłem go aby w miarę możliwości dowiedział się od niej jak najwięcej o historii tego uroczego miejsca. Gdy tylko pozyskam jakieś informacje to niezwłocznie się nimi podzielę.

osm.jpg
Plik ściągnięto 21656 raz(y) 55,04 KB

 
greg30 


Dołączył: 12 Lut 2005
Posty: 106
Wysłany: Czw Sie 04, 2005 10:50 am   

greg30, to bardzo mily zakatek...."podmorenowy" 8))
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk