Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Nazwy ulic
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Kwi 09, 2004 11:03 pm   Nazwy ulic

Może ktoś z Was ma już zrobione, gotowe do wklejenia, w miarę zupełne zestawienie nazw ulic polskich i niemieckich (najlepiej z różnych okresów) ?
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Kwi 09, 2004 11:08 pm   

Ba, próbowałem to kiedyś zrobić - problem jest w nałożeniu czasoprzestrzennym nazw. Mam na myśli to, że ulice nie tylko zmieniały nazwy w czasie, ale również były w tymże czasie dzielone na kawałki i scalane. Cholery można dostać!
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Kwi 09, 2004 11:38 pm   

to zestawienie dostałem kiedyś od Pumeksa: Naujocks
ale miał jakieś zastrzeżenia - za dużo nazw z późnych lat 30-tych? :wink:

Gdybyście chcieli to zestawienie sobie zapisać: pierwsza ikonka z lewej (dyskietka), która pojawia się na dodatkowym pasu zadań Acrobat Readera do tego służy.

przy okazji nastapiło otwarcie działu DOWNLOAD
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Kwi 23, 2004 12:04 pm   

Probowalem kiedys cos takiego zrobic, efekt pracy jest na mojej stronie. Ale zgadzam sie za duzo z tym problemow, nazwy zmienialy sie w czasie, ulice prostowano, wykrzywiano, dzielono i laczono. A do tego dochodza jeszcze roznice w pisowni. A zabralem sie tylko za lata 1850-1945.

Ale moze w wolnych chwilach wroce do nazw i uaktulanie moja liste (z podzialem na dzielnice).

Moja strona: http://sabaoth.infoserve.pl/danzig-online
 
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Pią Kwi 23, 2004 12:32 pm   

Cytat:
Moja strona: http://sabaoth.infoserve.pl/danzig-online

Oooo.. :shock: Cieszę się, że jest między nami autor tak znanej strony!!. Witaj.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Kwi 23, 2004 8:25 pm   

No sie zdecydowalem. Wreszcie.

Chcialbym sie upewnic, czy Weinbergstraße na Siedlcach to aby na pewno Zakopianska (tak mi wyszlo ze zdjecia i planu przebiegu ulic).
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Maj 14, 2004 9:18 pm   

Czy ktoś wie, kiedy nastąpiła zmiana nazwy ulicy Kościuszki z Ringstrasse na Magdeburgerstrasse? A może było odwrotnie, sam nie wiem.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Maj 15, 2004 6:36 pm   

Sabaoth napisał/a:
Czy ktoś wie, kiedy nastąpiła zmiana nazwy ulicy Kościuszki z Ringstrasse na Magdeburgerstrasse? A może było odwrotnie, sam nie wiem.


Tak jak napisałeś, Ringstrasse zmieniono na Magdeburską. Zdaje się że można to spróbować znaleźć w pierwszym tomie "Wspomnień Gdańskiego Bówki". Nie mam chwilowo dostępu do półki z książkami, ale się postaram...
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Maj 26, 2004 1:42 pm   

Wlasnie skonczylem uaktualnianie nazw ulic (teraz musze sie zabrac za nazwy geograficzne). Korzystalem z kilku przedwojennych planow, listy Neujacks'a i planow wspolczesnych. Neujacks myli sie w kilku przypadkach, co do innych nie jestem do konca pewien :skolowany: . Jesli macie jakies uwagi i korekty, piszcie!

Nazwy mozna sortowac, klikajac na naglowki.

Danzig-online
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Maj 26, 2004 1:53 pm   

A ja wczoraj znalazłem curiosum: tabliczkę na budynku z nazwą "Bojowców". Nie wiem, ile lat temu (ze czterdzieści?) tę nazwę zmieniono na M. Kalinowskiego, a od kilkunastu lat jest to Targ Rakowy. Sam budyneczek też bardzo ciekawy, i są przy nim zachowane dwa tory (jeden przy drugim) o wąskim rozstawie, ale patrzyłem przez płot i nie wiem, czy to było 1000 mm czy może 750 mm.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Maj 26, 2004 2:04 pm   

Sabaoth napisał/a:
Jesli macie jakies uwagi i korekty, piszcie!

Już gdzieś pisałem, że u Naujocksa są literówki pomyłka: ulica w Nowym Porcie nazywała się Hindersinstraße, a nie Hindernissstr. Neufahrwasserweg była i jest raczej w Broesen niż w Neufahrwasser (wiem bo moja mama ma ten adres na metryce urodzenia). Ulica Krzemienieckiej we Wrzeszczu powinna być John-Gibsone-Str., a nie John-Gibson-Str. Zbyszka z Bogdańca to Westerzeile, a nie Westerziele (to akurat u Naujocksa jest podane poprawnie). Na razie nie mam czasu przejrzeć tego dokładniej.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Maj 26, 2004 3:36 pm   

Dzięki za uwagi, poprawię niezwłocznie i czekam na następne. Łatwiej jest zacząć pracę od początku niż kompilować kilka list (tak jak ja to robiłem). A u Naujocksa nie ma ulicy Igielnickiej, za to pojawiła się Hynka zamiast Kunickiego. Będę musiał jeszcze raz dokładnie przeczytać i sprawdzić całą listę.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Maj 31, 2004 9:11 am   

Sabaoth napisał/a:
Czy ktoś wie, kiedy nastąpiła zmiana nazwy ulicy Kościuszki z Ringstrasse na Magdeburgerstrasse? A może było odwrotnie, sam nie wiem.


W 1935 roku to jeszcze była Ringstrasse. Zresztą w Blaszanym Bębenku też jest zawsze mowa o Ringstrasse, więc chyba ta zmiana na Magdeburgerstrasse nastąpiła późno, może dopiero w czasie wojny?
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Pon Maj 31, 2004 3:25 pm   

wydaje mi się, że brakuje ulcy Rybaki Dolne - Nieder Seigen
_________________
Peter von Danzig
 
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Nie Cze 06, 2004 6:38 pm   

Cytat:
Jesli macie jakies uwagi i korekty, piszcie!


Bartholomäikirchengasse - czy to jest Zaułek św. Bartłomieja?

Sabaoth, nazwa ulicy Bartholomäikirchengasse widnieje w opisie jednego ze zdjęć w "Wirtualnych wycieczkach", nie ma jej zaś w spisie ulic. Nie ma także ulicy Zaułek św. Bartłomieja.
_________________
Peter von Danzig
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk