Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
Pon Kwi 28, 2008 11:46 pm
Zajezdnia tramwaju konnego w Oliwie
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Paź 27, 2010 11:37 pm   

Treevill napisał/a:
1 Jaki był układ torów na terenie zajezdni i w jaki sposób łączyły się one z torem liniowym?

Wszystkie pytania są trudne - to odległy okres.
Układ torów obok zajezdni w 33 r. pokazuje poniższy fragment planu.

zajezdnia.jpg
Plik ściągnięto 19871 raz(y) 78,88 KB

 
 
Treevill 

Dołączył: 18 Paź 2010
Posty: 3
Wysłany: Czw Paź 28, 2010 4:19 pm   

Sam też poszperałem w sieci i natrafiłem na mapę na której widać sposób połączenia torów zajezdni z torem liniowym (mapa Wojskowego Instytutu Geograficznego 1938 rok)



Na wszystkich mapach Oliwy teren za zajezdnią zaznaczony jest jako teren parkowy wiec tory z tylu zajezdni nie mogły się łączyć z torem liniowym.Wnioskuje że były tam tylko trzy krótkie tory postojowe.

Natomiast zastanawia mnie ślad w rzeźbie terenu z boku zajezdni.Myślę ze mógł być tam czwarty tor postojowy.

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Paź 28, 2010 6:24 pm   

Coś te obrazki nie otwierają się :???:
 
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Czw Paź 28, 2010 8:30 pm   

"Natomiast zastanawia mnie ślad w rzeźbie terenu z boku zajezdni.Myślę ze mógł być tam czwarty tor postojowy.

Obrazek[/quote]"

wygląda raczej na współczesny ślad kół pojazdów.
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
Dohler
Corvus

Dołączył: 13 Lis 2009
Posty: 97
Wysłany: Nie Paź 31, 2010 8:59 pm   

Martino napisał/a:
"Natomiast zastanawia mnie ślad w rzeźbie terenu z boku zajezdni.Myślę ze mógł być tam czwarty tor postojowy.

Obrazek
"

wygląda raczej na współczesny ślad kół pojazdów.[/quote] rozstaw tych śladów jest szerszy od szyn tramwajowych.
 
walizek7 
walizek7

Dołączył: 01 Maj 2011
Posty: 1
Wysłany: Pią Wrz 16, 2011 8:20 am   

Jerzy Makieła napisał/a:
Nie specjalnie bym się zdziwił gdyby tam teraz wybuchł pożar :II
No i "wykrakałeś" pożar.To było do przewidzenia :II Najlepszy sposób bez poniesienia konsekwencji na pozbycie się kłopotu i wybudowanie na tym terenie następnego banku,apteki lub salonu tel. komórkowej.
 
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Pią Wrz 16, 2011 2:00 pm   

Powinno być wywłaszczenie z terenu gdyż nie została zapewniona ochrona budynku - nieważne czy się "spalił" czy zawalił. Nie wywiązano się z opieki.
Na południu Polski zasada jest prosta - spalił się to pozwolenie na budowę będzie , ale tylko na rekonstrukcję. Tym sposobem baardzo ograniczyli pożary albo inne tego typu katastrofy budowlane.
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Pią Wrz 16, 2011 4:30 pm   

ruda napisał/a:
spalił się to pozwolenie na budowę będzie , ale tylko na rekonstrukcję.
no niby ''oczywista oczywistość'' ale na takie rozwiązanie jakoś u nas nikt nie wpadł , za trudne :hmm:
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Wrz 20, 2011 2:38 pm   

Adamowicz o sprzedaży dawnej zajezdni

Cytat:
W 1998 roku miasto Gdańsk sprzedało dawną zajezdnię tramwajów konnych wraz z mieszkańcami prywatnemu właścicielowi. Nowy właściciel zobowiązał się wyremontować zabytek. Tymczasem po 13 latach wszystko popada w ruinę. Czy należy i czy można unieważnić umowę sprzedaży? Na to pytanie odpowiada Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
jarzynekk 

Dołączył: 07 Lis 2011
Posty: 2
Wysłany: Pon Lis 07, 2011 2:32 pm   Co było pierwsze: zajezdnia tram. konnych czy fabryka mydła?

Witam. Szukam informacji na temat tego obiektu. Przy okazji jeśli ktoś coś posiada to uprzejmie proszę o informacje. Głowię mi urwą na studiach, podjąłem się tego ciekawego ale jak się okazuje niełatwego tematu (mało dostępnych informacji) Może to się wyda głupie pytanie ale co było pierwsze? Bo na różnych forach różnie piszą. W wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków - stan na 30 września 2011 r. zespół tych budynków zapisane jest w ten sposób: fabryka mydła, ul. Grunwaldzka 535-537, 1870, nr rej.: A-1139 z 16.01.1996. A co niektórzy pisali na forum że najpierw była zajezdnia tramwaju konnego, potem fabryka, a potem zajezdnia tramwaju elektrycznego. Pomyślicie że samobójca gubi się na początku tego tematu no ale cóż.... wybór padł na tę budowle i już tematu zmienić nie mogę. Proszę o odpowiedź. Do piątku muszę napisać wstęp pracy ;]
 
Colonel 

Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 184
Wysłany: Pon Lis 07, 2011 4:33 pm   

Zajezdnia była:
Przez rok od 1873 dla tramwaju konnego (uruchomionego 23 czerwca). Po jego upadku linia zsotala rozebrana i zajezdnia przstala na ponad 30 lat być zajezdnią.
_________________
Polemika z durniem albo chamem jest bezcelowa, najpierw ściągnie cię na swój poziom, a potem pokona doświadczeniem.
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
eMGie 

Dołączył: 18 Gru 2009
Posty: 26
Wysłany: Wto Gru 20, 2011 9:46 am   

Witam

Jadąć dziś rano do pracy zauważyłem, że wszystkie okna i drzwi na parterze zostały
zamurowane, przynajmniej te od strony ul. Pomorskiej. Czyżby coś się ruszyło ?

mg
2011-12-21
Wygląda na to, że cos się jednak dzieje. Dziś rano widziałem ekipę przy pracy. Ciekawe czy to na zlecenie właściciela, czy konserwatora ?. Na fotkach widać nowe cegły w oknach i otwartą bramę.

mg

zajezdnia2.JPG
Plik ściągnięto 18711 raz(y) 55,46 KB

zajezdnia1.JPG
Plik ściągnięto 18711 raz(y) 47,3 KB

 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Pią Mar 23, 2012 8:48 pm   

Degradacji ciąg dalszy. '' Kolejny pożar zabytkowej zajezdni w Oliwie

23 marca 2012, godz. 20:35 (3 opinie)
Kolejny pożar w dawnej zajezdni tramwajowej w Oliwie. Tym razem udało się go ugasić po kilkunastu minutach.

Strażacy dostali informację o pożarze ok. godz. 19.13.

- Paliło się w niezamieszkały,m budynku, więc nikomu nic się nie stało - uspokaja dyżurny z Miejskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku.

Na miejsce pojechały cztery zastępy strazy pożarnej, które szybko poradziły sobie z ogniem. Część jednostek już wróciła do koszar. Pozostali na miejscu strażacy sprawdzają kamerą termowizyjną stropy, czy nie ma w nich zarzewia ognia. '' http://www.trojmiasto.pl/...wie-n56747.html '' Dziwnych , przypadkowych zaprószeń ognia ciąg dalszy .Zabawię się w jasnowidza - sprawców nie wykryto . :głupi_ty:
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Nie Mar 25, 2012 8:31 am   

Cytat:
To nie pierwszy pożar tego obiektu. W sobotę, 10 września 2011 późnym wieczorem w płomieniach stanęła ta sama zajezdnia

W akcji gaszenia pożaru, która trwała wtedy blisko 5 godzin, brało wtedy udział siedem zastępów straży pożarnej. Ulica Pomorska została zablokowana przez wozy strażackie. Nikt nie ucierpiał.

Przypomnijmy, że właścicielem XIX-w. zajezdni tramwajów konnych w Oliwie jest spółka męża senator Doroty Mielewczyk-Arciszewskiej, Krzysztofa Mielewczyka.


Komentarze
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
kysiu 

Dołączył: 10 Lut 2012
Posty: 11
Wysłany: Wto Kwi 24, 2012 8:35 am   Zajezdnia tramwaju konnego w Oliwie

http://www.trojmiasto.pl/...kow-n57624.html - No to wygląda na to ,że pan Król Pierza Mielewczyk dopiał swego :II (Jeśli temat już istnieje a nie znalazłem go to proszę adminów o przesuniecie jego w odpowiedni watek :) )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk