Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kleinbahnhof am Werdertor
Autor Wiadomość
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 11:04 pm   

a jaki inny dworzec wąskotorowy mógłby znajdować się przy tej nieistniejącej Werdertor? :hmmm:
słuchajcie, nie odbierajcie mnie i Sabiemu radochy :hihi:
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 11:12 pm   

Cytat:
a Brama Żuławska była położona kilkaset metrów dalej przy zboczonym fragmencie opływu i nie ma po niej śladu.

Oprócz fotografii... :wink:

Werdertor_1912.jpg
Plik ściągnięto 12499 raz(y) 26,27 KB

_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 11:12 pm   

Dworzec się zgadza, ale ta Werdertor mnie zaskoczyła! 8O
Po prostu kolejny nazewniczy kwiatek!
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 11:33 pm   

Ale Werdertor była mylona z Langartertor (vide: plan Buhsego). Potem jeszcze doszło zamieszanie związane z nazywaniem tej ostatniej "bramą Elbląską".
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Mar 17, 2005 6:45 am   

Mikołaj napisał/a:
Dworzec się zgadza, ale ta Werdertor mnie zaskoczyła! 8O
Po prostu kolejny nazewniczy kwiatek!

Mikołaju, tak to jest jak tłumaczy się nazwy. Ja nie miałem żadnych wątpliwości związanych z Werdertor, zawsze była Langgartertor i Werdertor (przynajmniej w czasach bardziej wsółczesnych). Może za jakiś czas ludzie będą się zastanawiać, gdzie stała brama długouliczna, przed, czy za złotą :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Mar 17, 2005 9:15 am   

No, według Stankiewicza, i nie tylko jego, ta zewnętrzna Wedertor tłumaczy się jako Brama Elbląska, tak jest przyjęte na wszystkich planach w "Historii Gdańska" i nie tylko (choćby tam, skąd Marcin skanował zdjęcie).

A co do zdjęcia Sabaotha, to mam wątpliwości. Ono jest dobrze znane, np. z książki "Śladami gdańskich bohaterów G. Grassa" s. 25. Mam wrażenie, że w sławnym artykule Izy w "30 dniach" też było, i tam podpisano je "jedna ze stacji, których nie udało nam się zidentyfikować". Ale może pamięć mnie myli. Gdyby to była stacja w Gdańsku, to jak to możliwe, że w perspektywie nie widać zupełnie nic? nawet jednej wieży kościelnej? :???:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Mar 17, 2005 9:30 am   

pumeks napisał/a:
A co do zdjęcia Sabaotha, to mam wątpliwości. Ono jest dobrze znane, np. z książki "Śladami gdańskich bohaterów G. Grassa" s. 25. Mam wrażenie, że w sławnym artykule Izy w "30 dniach" też było, i tam podpisano je "jedna ze stacji, których nie udało nam się zidentyfikować". Ale może pamięć mnie myli. Gdyby to była stacja w Gdańsku, to jak to możliwe, że w perspektywie nie widać zupełnie nic? nawet jednej wieży kościelnej? :???:

Na innym planie, pozniejszym i tez niezbyt dokladnym oznaczone sa dwa budynki i tory dochodzace za stacje - podobnie jak na zdjeciu. A ze nie widac wiez? A jakie wieże masz w kierunku czerwonej strzalki (tak mniej wiecej zrobiono zdjecie)? Niewykluczone, ze zarowno moje zdjecie, jak i zdjęcie Seestrasse to ten sam dworzec, tylko w roznym okresie czasu.

Werdertor_map.jpg
Plik ściągnięto 12465 raz(y) 46,79 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Mar 17, 2005 9:30 am   

pumeks napisał/a:
Gdyby to była stacja w Gdańsku, to jak to możliwe, że w perspektywie nie widać zupełnie nic? nawet jednej wieży kościelnej? :???:


Bo ono moze być zrobione w stronę Olszynki. Tam chyba naprawde nie ma nic wysokiego.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Mar 17, 2005 9:40 am   

Na Pharusie z lat 20-tych jest zaznaczony fragment fosy przy stacji, niestety, to co widac to koncowka mapy, dalej jest juz moje biurko :hihi: Ale w kierunku wskazanym strzalka nie powinno byc zadnych wysokich budynkow, a nizsze moga byc przesloniete walem lub nasypem, ktory widac w tle zdjecia. Mi to wlasnie zdjecie idealnie pasuje do obydwu map.

Nawet nie wiem, czy na nowszej mapie, z 1935 r. (powyzej) nie ma tego odcinka kanalu (mogl zostac zasypany) czy po prostu nie oznaczono go, zostawiajac miejsce na opis przystanku autobusowego?

A na trzeciej mapce, bardzo ogolnej tez widac stacje i fragment kanalu biegnacego po lewej stronie (od miejsca zrobienia zdjecia) torow. A na nasypie mogla biec droga, on nie jest bardzo wysoki. Dalej praktycznie nic nie ma.

Werdertor_map2.jpg
Plik ściągnięto 12453 raz(y) 41,07 KB

Werdertor_map3.jpg
Plik ściągnięto 12453 raz(y) 25,98 KB

_________________
www.danzig-online.pl
Ostatnio zmieniony przez Sabaoth Czw Mar 17, 2005 9:43 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Mar 17, 2005 9:41 am   

Sorry, nie zawuważyłem, że jeżeli jest tak jak podałeś, to zdjęcie byłoby robione w kierunku od, a nie do miasta. Co do daty - w tej książce o której wspomniałem jest datowane na 1912 r., ale tam jest bardzo dużo błędów, więc nie traktowałbym tej daty jako wyroczni. Hmm.... nadal mam wątpliwości, ale zobaczymy...
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Czw Mar 17, 2005 9:42 am   

Zoppoter napisał/a:
pumeks napisał/a:
Gdyby to była stacja w Gdańsku, to jak to możliwe, że w perspektywie nie widać zupełnie nic? nawet jednej wieży kościelnej? :???:


Bo ono moze być zrobione w stronę Olszynki. Tam chyba naprawde nie ma nic wysokiego.

Jak to nie ma nic wysokiego? A wysoki poziom wód gruntowych? :hiihihi:
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Mar 17, 2005 9:54 am   

Im bardziej przygladam sie roznym planom i mapom to mam coraz wiecej watpliwosci. Zauwazylem tylko, ze kazda mapa jest inna, inne sa proporcje i odleglosc do kanalu (na jednej nawet kanalu brakuje). Na przykad na tej, stacja zaznaczona jest przy samej Elblaskiej. Ale gdyby byla troche od niej odsunieta, to reszta tez by sie zgadzala, lacznie z tym "polwyspem" na kanale. Plan jest bardzo powiekszony, dlatego taka jakosc, innego nie mam.

Werdertor_map4.jpg
Plik ściągnięto 12452 raz(y) 66,41 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Mar 17, 2005 9:57 am   

Cytat:
Jak to nie ma nic wysokiego? A wysoki poziom wód gruntowych?

To nie jest smieszne, wysoki poziom wody i ilosc kanalow melioracyjnych na planie bardzo uprawdopodabnia istnienie nasypu, na ktorym biegla ulica, a ktory jest widoczny w tle zdjecia.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Mar 17, 2005 11:23 am   

pumeks napisał/a:
w sławnym artykule Izy w "30 dniach" też było, i tam podpisano je "jedna ze stacji, których nie udało nam się zidentyfikować"

po pierwsze :oops:
po drugie zgadza się, fota jest w artykule
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Sob Kwi 16, 2005 11:49 am   

Cytat:
Im bardziej przygladam sie roznym planom i mapom to mam coraz wiecej watpliwosci. Zauwazylem tylko, ze kazda mapa jest inna, inne sa proporcje i odleglosc do kanalu (na jednej nawet kanalu brakuje). Na przykad na tej, stacja zaznaczona jest przy samej Elblaskiej.

Na najdokładniejszy plan Gdańska Wąskotorowego natrafiłem w "Kolejach wąskotorowych Polski Północnej". Jedynym minusem tego schematu jest to, iż przedstawia stan po przebudowie w 1957 roku - ale i tu główny budynek stacyjny znajduje się przy samej Elbląskiej.

skanuj.jpg
Plik ściągnięto 12403 raz(y) 19,79 KB

_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk