Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Warzywód i Pietraszek - Powojenne pomysły nazewnicze PKP
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 11:52 am   

Lucy, ale te nazwy tłumaczył pewnie "kreatywnie" jakiś urzędnik w dyrekcji PKP w Warszawie, bez zasięgania informacji w Gdańsku.
Jestem przekonany, że to Nowy Port, choćby z tego powodu, że jest końcowym przystankiem linii.
 
lucy 
Lusia


Dołączyła: 09 Mar 2004
Posty: 638
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 11:57 am   

Nie, nie, mnie chodzilo o samą nazwę ale byc może w Nowym Porcie tak nazywala się stacja bo ta nazwa własnie wystepuje w Nowym Porcie. Znalazlam taką informację na stronie Port Gdańsk:

Należy tu wspomnieć o modernizacji i rozbudowie ulic w Nowym Porcie. Prowadzona od kilku lat współpraca miasta i portu, dofinansowanie przez port stworzyło sytuację, że Nowy Port ma najlepsze ulice wśród wielu dzielnic miasta. Dotychczas zmodernizowano ulice: Oliwską, Władysława IV, Wolności, Na Zaspę, most Warzywód, w przygotowaniu do modernizacji jest ul. Marynarki Polskiej, Rybołowców, Wilków Morskich.
Gdzies indziej znalazlam nazwę Kanał Warzywód!!!
_________________
O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny
I pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny...
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 12:01 pm   

Czyli ta nazwa jednak funkcjonowala po wojnie, ciekawe skad sie wziela. Moze byla nieudolnym tlumaczeniem Neufahrwasser?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 5:39 pm   

np dobrze, ale jeśli istniał (bądź istnieje) jakiś ciek zwany Warzywodem, to co to ma wspólnego z nazwą Nowy Port? absurdy jakieś :hmmm:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 5:56 pm   

No właśnie, o to chodzi, żeby sprawdzić czy Warzywód dalej funkcjonuje. A z drugiej strony, dlaczego przystanek kolei nazywał się Gdańsk-Warzywód, a nie Gdańsk-Nowy Port albo choćby Marchewkowe Pole :mrgreen:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 5:59 pm   

Marchewkowe Pole byłoby niezłe :haha: kija ino brak
tak, zaczynam paplać :P
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 6:22 pm   

Sabaoth napisał/a:
No właśnie, o to chodzi, żeby sprawdzić czy Warzywód dalej funkcjonuje. A z drugiej strony, dlaczego przystanek kolei nazywał się Gdańsk-Warzywód, a nie Gdańsk-Nowy Port albo choćby Marchewkowe Pole :mrgreen:


Bo jakis idiota w Warszawce uznał, że Wasser tłumaczy sie na wodę (i miał rację :mrgreen: ), a Fahr skopiował fonetycznie na war. Neu zostawił w spokoju, bo pewnie mu ktos podpowiedział, że to oznacza tylko "nowy". Idiote wcześniej poinformowano, że jest tam rzeczka Warzywód, dlatego postanowił przerobic Fahr na war. Idioty zapewne nie poinformowano, że szczegółowo przeanalizowana przez niego nazwa Neufahrwasser nosi polską nazwę Nowy Port. Chyba, że taka polska nazwa wcześniej nie funkcjonowała, tego to ja własciwie nie wiem.

Przypomina mi to historie zamiany nazw Łąkowa i Wierzbowa na Dolnym Mieście. Ktos tam sie pomylił, inny ktos zatwierdził i mamy to, co mamy.

I na tym kończę, gdyz obowiązuje mnie ustawa o poprawności politycznej. Mój ewentualny komentarz mógłby tu wzbudzić kolejna falę oburzenia o obrazę uczuc narodowych. :yyy:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 7:34 pm   

Cytat:
Chyba, że taka polska nazwa wcześniej nie funkcjonowała, tego to ja własciwie nie wiem.

Właśnie o to konkretnie mi chodzi, czy wcześniej funkcjonowała oficjalnie nazwa Nowy Port?

Cytat:
Mój ewentualny komentarz mógłby tu wzbudzić kolejna falę oburzenia o obrazę uczuc narodowych.

Moich nie obrazisz :mrgreen:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 7:45 pm   

Na mapie WIG z 1938 roku pod nazwą Nw. Port jest niemiecki odpowiednik Neufahrwasser. Więc chyba taka nazwa obowiązywała.

WIG 1938 - Gdańsk 1-25000 - reedycja.jpg
Plik ściągnięto 20623 raz(y) 52,62 KB

_________________
Peter von Danzig
 
 
jahrek 


Dołączyła: 07 Mar 2005
Posty: 555
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 8:17 pm   

Na stronie http://netgis.geo.uw.edu.pl/grass/ w dziale "Slownik nazw geograficznych" (dane dla obszaru Polski) znalazlem nazwę Gdańsk-Pietraszek. {Petershagen Haltestelle, również wyszczególnione na liście}
są dokladne wspólrzędne geograficzne itd..

http://netgis.geo.uw.edu.pl/grass/gazet/poland.gaz
_________________
als laeg' zauberhaft versteint drunten eine Maerchenwelt...
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 8:18 pm   

Z Neufahrwasserem zmagali sie już i inni i to dużo wcześniej. Ja natknąłem się na angielską wersję z końca XVIII w. Brzmi ona Fair Water. Co prawda bliższa znaczeniowo w angielskim jest fairway ale być może w kręgach angielskojęzycznych taka właśnie wersja była ówcześnie używana.
Załączam fragment wspomnień pewnego anglika jak i link do strony gdzie można te wspomnienia znaleźć.

Fair Water.jpg
Plik ściągnięto 20617 raz(y) 22,82 KB

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 8:56 am   

W przewodniku z 1939 r. wydanym przez Macierz Szkolną też jest Nowy Port.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 9:08 am   

Ja tez na przedwojennych mapach spotkalem sie z nazwa Nowy Port, skad wiec ten Warzywod? To jakis ostatni glab musial wymyslec.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 9:39 am   

Sabaoth napisał/a:
Ja tez na przedwojennych mapach spotkalem sie z nazwa Nowy Port, skad wiec ten Warzywod? To jakis ostatni glab musial wymyslec.


Czyli moja próba przynajmniej częściowego usprawiedliwienia idioty spełzła na niczym.
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Nie Mar 20, 2005 10:38 am   

Cyt. za najnowszym numerem "30 dni" (fragment artykułu o ulicy Wiślnej):

"... Droga rozpoczynała się u splotów traktów opuszczających Bramę Oliwską [...] docierała do brzegu rzeki [Wisły] i ciągnęła się aż do miejsca, gdzie w rejonie WARZYWODU czyli gardzieli łączącej Wisłę z jeziorem Zaspa (po niemiecku Kehle - właściwie południowe ramię tego ujścia), rozpoczynały się pierwsze zabudowania owego Portu..."
i dalej:
"... Wielkim utrudnieniem była konieczność postawienia licznych mostków, z tymi najwazniejszymi: nad ujściem Strzyży i Warzywodu."
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk