Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Warzywód i Pietraszek - Powojenne pomysły nazewnicze PKP
Autor Wiadomość
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 1:42 pm   Warzywód i Pietraszek - Powojenne pomysły nazewnicze PKP

Dokładnie przejrzałem mapę połączeń kolejowych, stan na 1 IV 1946 r. i mam kilka uwag / pytań:
1. Linia przez Brentowo (Brętowo) jest na niej zaznaczona, może planowano jej uruchomienie. Wie ktoś coś o tym?
2. Sopot Jazdowo :hihi: to pewnie współczesne Sopot Wyścigi, jak to się nazywało przed wojną?
3. Gdańsk Pietraszek to pewnie przetłumaczone Petershagen, ciekawe dlaczego Pietraszek sie nie zachował do dziś.
4. Ale co to jest Gdańsk Warzywód to zupełnie nie wiem, skąd taki kwiatek mógł się wziąć?

Pietraszek.jpg
Plik ściągnięto 34751 raz(y) 48,27 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 1:54 pm   

Na Mapie Polskiej Sieci Komunikacyjnej z 1948 linia Wrzeszcz - stara piła oznaczona jest jako nieczyna. Może Twój plan to "bezmyślny" przedruk przedwojennej mapy? :hmmm:

Warzywód? 8O
:hihi:

1948.JPG
Plik ściągnięto 34745 raz(y) 27,63 KB

_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 2:04 pm   

Raczej nie jest to przedruk, może po prostu opierali się na przedwojennych mapach.

A ten Warzywód jest czadowy, alo co to było?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 2:10 pm   

Wrzuciłem w Google i uzyskałem coś takiego:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŻEGLUGI z dnia 19 października 1950 r. w sprawie ustalenia granicy terytorialnej morskiego portu handlowego w Gdańsku napisał/a:
Od punktu 15 granica przebiega w prostej linii do punktu 16, stanowiącego północny narożnik posesji Nr 7a, położonej przy ulicy Wiślnej. Dalej biegnie 200 metrów na zachód do południowej granicy toru kolejowego "Zaspa - ul. Starowiślna" do punktu 17. Od punktu 17 granica załamuje się pod kątem prostym na południowy zachód i biegnie 147 metrów do punktu 18, położonego w środku potoku Warzywód.


http://www.park.pl/prawo/...5000500464.html
_________________
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 2:11 pm   

Nie mogę znaleźć linka do strony z rozkładem jazdy DRG z okresu wojny, tam by były nazwy przystanków... a na "Pharusie" z twoich zbiorów trudno rozstrzygnąć, czy przystanek "Wyścigi" miał nazwę Rennplatz, czy może Schmierau. Czy Warzywód może być jakimś pokracznym tłumaczeniem nazwy "Neufahrwasser"?
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 2:15 pm   

Cytat:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŻEGLUGI z dnia 19 października 1950 r.

Ale trudno tu rozstrzygnąć, czy nazwa potoku jest starsza czy może pochodzi od nazwy lokalnej, moja mapa jest z początku 1946 r. Może faktycznie ktoś tak niefortunnie przetłumaczył Neufahrwasser.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 2:20 pm   

Na tej mapce jest więcej tłumaczeń, które się nie przyjęły. Lipicz = Lipce, Ciepłówek = Cieplewo, Joszczyników = Goszyn, Wapniewo = Kolbudy [chyba ktoś odczytał Kahlbude jako Kalkbude], Szynberk = Ostaszewo, Nitych = Nowy Staw.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 2:22 pm   Re: Warzywód i Pietraszek

Sabaoth napisał/a:
Dokładnie przejrzałem mapę połączeń kolejowych, stan na 1 IV 1946 r. i mam kilka uwag / pytań:
1. Linia przez Brentowo (Brętowo) jest na niej zaznaczona, może planowano jej uruchomienie. Wie ktoś coś o tym?


Planowano odbudowe i ponowne uruchomienie. Podobnie jak w przypadku wszystkichn linii zniszczonych w czasie wojny, tudzież rozkradzinych po jej zakończeniu przez bratnia i wyzwoleńcza armię.

Sabaoth napisał/a:

2. Sopot Jazdowo :hihi: to pewnie współczesne Sopot Wyścigi, jak to się nazywało przed wojną?


Współczesny przystanek Sopot Wyścigi powstał dopiero po wojnie wraz z dodatkową para torów dla SKM. Co ciekawe, wiadukt drogowy nad torami przy tym obecnym przystanku już przed wojna obejmował cztery tory (do dzisiaj tak jest), a te dodatkowe tory SKM powstały nieco z boku (czyli dziś mamy pod wiaduktem 6 torów)
Sopot Jazdowo (nie znałem wczesniej tej nazwy) to z pewnością przystanek Schmierau (tej nazwy nie jestem pewien, ale na jakiejś mapie to widziałem) usytuowany bardziej na południe, na wysokości trybuny hipodromu. Po tym dawnym przystanku do tej pory są ślady na terenie Hipodromu, od strony torowiska też widac miejsce, gdzie to było. Na "urzędowej" stronie Sopotu jest przedwojenne zdjęcie lotnicze Sopotu, gdzie ów przystanek widać jako dwa perony umieszczone po zewnętrznej stronie dwóch torów, połączone kładką nad torami.

Sabaoth napisał/a:

3. Gdańsk Pietraszek to pewnie przetłumaczone Petershagen, ciekawe dlaczego Pietraszek sie nie zachował do dziś.


Ale, ze co się nie zachowało, nazwa, czy przystanek kolejowy?


Sabaoth napisał/a:

4. Ale co to jest Gdańsk Warzywód to zupełnie nie wiem, skąd taki kwiatek mógł się wziąć?


Warzywód... Kojarzy mi sie to z gorącą wodą, dalej gorące kąpiele, czyli uzdrowisko... Czyżby to było Brzeźno???
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 4:06 pm   

Pumeksie, poza zeskanowanym obszarem są jeszcze inne ciekawe nazwy, np. Ścieżki to Stegna (czy Steegen to nie ścieżki właśnie?), a Obozy to Sztutowo (tu ciekawie dobrali nazwę :hihi: ).

Jeśli chodzi o linię przez Brętowo, pewnie w 46 jeszcze mieli w planach jej uruchomienie, a do 50 r. stwierdzili, że koszty odbudowy wiaduktów i pozostałej infrastruktury są niewspółmiernie wysokie do korzyści z istnienia tej linii.

Co do Pietraszka, to nie zachowała się ani nazwa ani przystanek. A Warzywód jako Brzeźno? Może i pasuje, ale chyba prościej byłoby zmierzyć odległość 7,2 km od stacji Gdańsk Główny (jeśli dobrz interpretuję liczby na mapie).
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 6:16 pm   

Sabaoth napisał/a:

Co do Pietraszka, to nie zachowała się ani nazwa ani przystanek.


To ja wiem, ale pytałeś "ciekawe dlaczego zniknął", więc ja nie wiem, czy ciekawi Cie zniknięcie nazwy, czy przystanku...

Sabaoth napisał/a:

A Warzywód jako Brzeźno? Może i pasuje, ale chyba prościej byłoby zmierzyć odległość 7,2 km od stacji Gdańsk Główny (jeśli dobrz interpretuję liczby na mapie).


No to Brzeźno jest na 6. kilometrze. Czyli Warzywód to Neufahrwasser, komus się "fahr" skojarzył z gotowaniem... Ja myslałem, ze polska nazwa "Nowy Port" istniała juz wczesniej, a tu taki kwiatek...
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 7:37 pm   

Właściwie to i przystanek i nazwa są interesujące, komu się nie podobały? :%

No to mamy Nowy Port jako Warzywód :hihi: Dobre, ale dlaczego?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 10:00 am   

Sabaoth napisał/a:
Właściwie to i przystanek i nazwa są interesujące, komu się nie podobały? :%



Poprawcie mnie jesli się mylę, ale wydaje mi się, ze w rejonie tego przystanku wiosną 1945 roku gwałtownie spadła ilość zabudowań i mieszkańców? Jesli tak, to i potencjalnych pasażerów zabrakło.

A dlaczego Petershagen zostało ostatecznie Zaroślakiem? To i tak mniej dziwne niz Warzywód w Neufahrwasser...

Sabaoth napisał/a:
Dokładnie przejrzałem mapę połączeń kolejowych, stan na 1 IV 1946 r.


A zauwazyliście, że w 1946 roku istniał juz przystanek Gdańsk Lotnisko?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 10:53 am   

Zoppoter napisał/a:
A dlaczego Petershagen zostało ostatecznie Zaroślakiem? To i tak mniej dziwne niz Warzywód w Neufahrwasser...

"Petera" odrzucono, zostało -hagen które wywodzi się od dawnego 'hagen, hain' w znaczeniu zarośli, krzaków.
 
lucy 
Lusia


Dołączyła: 09 Mar 2004
Posty: 638
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 11:42 am   

Sabaoth napisał/a:
Właściwie to i przystanek i nazwa są interesujące, komu się nie podobały? :%

No to mamy Nowy Port jako Warzywód :hihi: Dobre, ale dlaczego?


Mam taki informator gdański z 47 r i tam jak nic stoi Nowy Port!!! Żadnego Warzywodu nie ma :???: A borąc pod uwagę to, ze materiały do tegoż informatora musiały być zbierane trochę wczesniej /w 46r/ to to się nie zgadza! :???:
_________________
O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny
I pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny...
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 11:47 am   

lucy napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
Właściwie to i przystanek i nazwa są interesujące, komu się nie podobały? :%

No to mamy Nowy Port jako Warzywód :hihi: Dobre, ale dlaczego?


Mam taki informator gdański z 47 r i tam jak nic stoi Nowy Port!!! Żadnego Warzywodu nie ma :???: A borąc pod uwagę to, ze materiały do tegoż informatora musiały być zbierane trochę wczesniej /w 46r/ to to się nie zgadza! :???:

To co znajdowalo sie na 7,2 km? Wedlug mapy z kwietnia 46 r. stacja Gdansk-Warzywod, a pozniej?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk