Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Orunia znika
Autor Wiadomość
Ciekawy 

Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 26
Wysłany: Wto Maj 24, 2011 8:49 pm   

Dlaczego pomyliłem ? Rozmawiamy o Oruni to pisze jak jest. Zaniedbane stare kamienice są piękne? Czemu ludzie boją się się w nocy wyjsc na dwór ? Kiedyś to i może była piękna ale zawsze słynęła z patologi.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Maj 24, 2011 10:33 pm   

Ciekawy napisał/a:
Dlaczego pomyliłem ? Rozmawiamy o Oruni to pisze jak jest. Zaniedbane stare kamienice są piękne? Czemu ludzie boją się się w nocy wyjsc na dwór ? Kiedyś to i może była piękna ale zawsze słynęła z patologi.
Dlatego, że na tym forum nie zajmujemy się problemami społecznymi. Mim następnym razem wyciągniesz z piwnicy tę swoją bombę, pomyśl chwilę i wyhamuj proszę. :%
_________________
Poldergeist
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Wto Maj 24, 2011 10:43 pm   

Ciekawy napisał/a:
Adekwatny do dzielnicy;] Stogi, przeróbka, orunia, nowy port, i inne to patologia. Inaczej pisząc 13-dzielnica'e Gdańska.

A mógłbyś zdradzić tajemnicę w jakiej to dzielnicy Gdańska, mniemam "niepatologicznej" mieszkasz?
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Wto Maj 24, 2011 11:06 pm   

Dla mnie przechadzka nad Radunia to jedna z piekniejszych wedrowek. Brakuje mi tam tylko lawek na odpoczynek... 8O :roll:
 
roko 


Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 132
Wysłany: Sro Maj 25, 2011 6:22 am   

Ciekawy napisał/a:
Adekwatny do dzielnicy;] Stogi, przeróbka, orunia, nowy port, i inne to patologia. Inaczej pisząc 13-dzielnica'e Gdańska.


Heh, to ciekawe bo to dzielnice z własnym charakterem i lokalnymi autentycznymi klimatami a nie jakieś zakompleksione bloki na zamkniętych osiedlach.

P.S. Sam jestem CIEKAWY jak to z tym CIEKAWY'm jest :wink:
 
grzeski 

Dołączył: 30 Kwi 2011
Posty: 22
Wysłany: Sro Maj 25, 2011 12:39 pm   

Orunia...? Ciekawa dzielnica. Myślę,że do jej degradacji walnie przyczyniła się polityka władz Gdańska,którzy przesiedlali tam lokatorów eksmitowanych z innych miejsc... Zwróććie uwagę choćby na standard mieszkań o wiele wyższy niż np. we Wrzeszczu na Grażyny czy Lendziona (słynny dom Grassa). Przykład? Toalety w każdym mieszkaniu(Orunia) i na korytarzu(Wrzeszcz). Niestety długoletnie zaniedbania i traktowanie tych stron "po macoszemu" powoduje niszczenie i dewastację wielu ciekawych architektonicznie kamienic. Szkoda!!!
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Maj 25, 2011 5:51 pm   

grzeski napisał/a:
Lendziona (słynny dom Grassa)
nie Lendziona, a Lelewela :)
 
Jerzy Makieła 
Jurmak

Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 188
Wysłany: Sro Maj 25, 2011 6:20 pm   

Ciekawy napisał/a:
Adekwatny do dzielnicy;] Stogi, przeróbka, orunia, nowy port, i inne to patologia.


Ja jestem człowiek spokojny, ale patologią to chyba Ty jesteś...
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Pią Maj 27, 2011 10:09 am   

Jerzy Makieła napisał/a:
Ciekawy napisał/a:
Adekwatny do dzielnicy;] Stogi, przeróbka, orunia, nowy port, i inne to patologia.


Ja jestem człowiek spokojny, ale patologią to chyba Ty jesteś...


Jerzy :==
kolego Ciekawy troszkę zbastuj bo co post to nabijasz sobie punkty :kop:

Przepraszam za EOT.
_________________

 
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Sob Maj 28, 2011 9:56 am   

" 13-dzielnica'e" - strasznie wzruszająca pisownia ;-)
 
Voit 

Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 138
Wysłany: Sob Maj 28, 2011 12:51 pm   

...Dajcie już spokój, trzeba dzieciaka ignorować.
To nie pierwszy jego wybryk.
Jak nikt nie będzie na niego zwracał uwagi, to sam sobie pójdzie...
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Nie Maj 29, 2011 9:31 pm   

Ktoś kiedyś na tym forum napisał, że Orunia przed wojną miała silne tradycje lewicowe, przez co narodowo-socjalistyczne bojówki się tam nawet nie zapędzały - po prostu bali się :hihi: Prawda to? A jeśli tak, to prosiłbym o możliwe rozwinięcie :hmm: Z góry dziękuję.. :wink:
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
stary szkot 

Dołączył: 15 Paź 2004
Posty: 141
Wysłany: Sob Cze 04, 2011 9:48 pm   

Orunia była już od poł. 19 wieku dzielnicą robotniczą. W obliczu sytuacji bytowej robotników w tamtych czasach nie jest niczym dziwnym, że była mocno lewicowa. Wystarczy zerknąć na nazwy ulic: grubo przed komuną były tu ulice Marxa, Engelsa i Liebknechta. Do drugiej połowy lat 30 brunatnych było tu bardzo niewielu. Wycieczkę tychże na Orunię opisuje Zwarra w Bówce - zakończyła się na wysokości Zaroślaka. Najstarsza mi znana wyprawa SA na Orunię w jej dzisiejszych granicach odbyła się w ostatnich dniach czerwca 1933 roku. Kilkunastu bojówkarzy siedlickiej SA - Standarte przemaszerowało przez Chełm (dzięki temu przeszli niespostrzeżenie) i rozrabiało w okolicach dzisiejszych ulic Małomiejskiej, Raduńskiej, Nakielskiej i Ptasiej. Rozbijali się ponoć przez jakiś kwadrans, nim nadbiegli spartakiści z właściwej Oruni i ich pogonili.

Sytuacja zmieniła się w drugiej połowie tat 30. Wtedy to część komunistów zamknięto, część, przekonana skutecznością poczynań NSDAP na polu socjalnym i zręczną propagandą, przeszła po prostu pod brunatne sztandary.
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Nie Cze 05, 2011 11:24 pm   

Dziękuję, jestem zadowolony.. :wink:
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
paczula 

Dołączyła: 12 Cze 2011
Posty: 1
Wysłany: Nie Cze 12, 2011 1:03 am   

Witam z samego serca Oruni. Mieszkam tu od dzieciństwa, a jednak wiele jest tu dla mnie tajemnic. Czy ktoś z szanownych forumowiczów wie może co to za słup? Sfotografowałam go wczoraj na ulicy Gościnnej przy bramie do 'Otelixa".

słup (kopia).jpg
Plik ściągnięto 20136 raz(y) 72,46 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk