Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przystanek Brętowo. Gdzie w końcu był?!
Autor Wiadomość
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sro Lip 10, 2013 1:34 am   

Chciałem zwrócić uwagę na to, co się wyłoniło przy rozkopywaniu wału w miejscu gdzie wał przecina ul. Rakoczego (przy dawnej stacji benzynowej). Nie wiem czy to ma jakiś związek z linią kolejową (?). Może to nic szczególnego, ale jest dość dużych rozmiarów i rzuca się w oczy - może to jakieś umocnienia? - może ktoś ma pomysł co to takiego? : )

DSC04033 (Custom).jpg
Plik ściągnięto 20165 raz(y) 76,05 KB

DSC04030 (Custom).jpg
Plik ściągnięto 20165 raz(y) 66,3 KB

 
norveg 
Zankenzin

Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 292
Wysłany: Sro Lip 10, 2013 6:48 am   

grzechuu napisał/a:
Chciałem zwrócić uwagę na to, co się wyłoniło


To się nie wyłoniło. Nawet zostało częściowo zniknięte ;) Zawsze tam było – prawdopodobnie szczątki dawnego wiaduktu.
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Czw Lip 11, 2013 2:27 pm   

A są jakieś przypuszczenia jaki to mógł być fragment? Bo w sumie do zdjęcia wiaduktu (Kosycarza) jakoś przypasować ciężko - bo wiadukt był z cegły.

[W sumie po mchu widać, że to nie było wykopane, wiec musiało rzeczywiście być w trawie - ale hmm, i tak wydaje mi się, że było czymś przysłonięte, może jakiś krzak wycięli czy coś - przecież ja tam się szwędałem z aparatem co najmniej kilka razy heheh :hihi: ]
 
norveg 
Zankenzin

Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 292
Wysłany: Czw Lip 11, 2013 8:08 pm   

grzechuu napisał/a:
A są jakieś przypuszczenia jaki to mógł być fragment? Bo w sumie do zdjęcia wiaduktu (Kosycarza) jakoś przypasować ciężko - bo wiadukt był z cegły


Prawdopodobnie (podkreślam, że to nic pewnego) część, która była obudowana cegłami. Analogicznie do ceglanego trzyłukowego wiaduktu na Dolnym Migowie, w którym jest podtorowa część betonowa.

A zwykle zasłaniały to krzaki. Jakoś wiosną zawsze był moment, zanim roślinność „wystartowała”, że było dobrze widoczne.
 
żółtoskrzydły 

Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 42
Wysłany: Czw Lip 18, 2013 9:00 pm   

Spacerowałem dziś wzdłuż przyszłej trasy PKM na odcinku Słowackiego > Rakoczego. Prawie dokładnie w miejscu, gdzie wedle różnych źródeł był przystanek Brętowo coś wylazło z ziemi. Według ksiązki Henryka Jursza "Koleją z Wrzeszcza na Kaszuby" "w Brętowie wybudowano tylko drewnianą poczekalnię oraz ceglaną toaletę" A moze to jednak jakies resztki działkowej altanki, jakich wiele powstało wzdłuż tej trasy.

Załączam zdjęcia

Nienazwany6.jpg
Plik ściągnięto 19891 raz(y) 32,07 KB

Nienazwany5.jpg
Plik ściągnięto 19891 raz(y) 40,37 KB

Nienazwany4.jpg
Plik ściągnięto 19891 raz(y) 38,51 KB

Nienazwany3.jpg
Plik ściągnięto 19891 raz(y) 32,87 KB

Nienazwany2.jpg
Plik ściągnięto 19891 raz(y) 34,28 KB

Nienazwany1.jpg
Plik ściągnięto 19891 raz(y) 32,77 KB

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Lip 18, 2013 9:37 pm   

żółtoskrzydły napisał/a:
moze to jednak jakies resztki działkowej altanki, jakich wiele powstało wzdłuż tej trasy.

Tam nigdy, żadnej altanki nie było :dziadek:
 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pon Lip 22, 2013 12:07 am   

norveg napisał/a:

Prawdopodobnie (podkreślam, że to nic pewnego) część, która była obudowana cegłami. Analogicznie do ceglanego trzyłukowego wiaduktu na Dolnym Migowie, w którym jest podtorowa część betonowa.

To może (jeśli ktoś ma dojścia w PKM) dało by się zasugerować, by to jakoś zachować? Wiem, że to marzenie ściętej głowy, ale no szkoda takich fragmentów : ) Można by gdzieś je wkomponować przy dojściach do węzła-przystanku i mogły by sobie leżeć gdzieś w trawniku dalsze 100 lat ;) A bardziej serio, to wolałbym by jakiś fragment Dolnomigowskiego wiaduktu gdzieś w trawie zachować - czerwona cegła by była ciekawsza.

żółtoskrzydły napisał/a:
Prawie dokładnie w miejscu, gdzie wedle różnych źródeł był przystanek Brętowo coś wylazło z ziemi.
Właśnie też miałem wrzucić o tym na forum, bo byłem wczoraj i też widziałem - ja od strony wzgórza - więc też załączam foto:

DSC05682c (Custom).jpg
Plik ściągnięto 19774 raz(y) 63,41 KB

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Lip 26, 2013 8:17 pm   

żółtoskrzydły napisał/a:
drewnianą poczekalnię oraz ceglaną toaletę

To może być poczekalnia z aneksem toaletowym.
Fundament jest prostokątny. Od strony peronu widoczne są dwie podstawy filarków ceglanych. Przypuszczalnie na narożnikach (już zniszczonych) były jeszcze 2 (żółte). Sugeruje to, że od strony peronu poczekalnia była otwarta. W lewym narożniku zdjęcia, od strony podejścia od (obecnej) Rakoczego widać podstawę dwóch ścian ceglanych. Przypuszczalnie były jeszcze dwie. To mogła być ta toaleta.

nienazwany1_131[2].jpg
Plik ściągnięto 19651 raz(y) 99,11 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Lip 26, 2013 8:37 pm   

Ten obiekt jest zaznaczony na planie zamieszczonym przez renekk'a http://www.forum.dawnygda...p?p=82170#82170
Nawet zaznaczony jest ten ceglany aneks. Tyle, że z opisu można wywnioskować, że chodzi nie o toaletę, a o kasę.

imag0002_921[1].jpg
Plik ściągnięto 19645 raz(y) 33,71 KB

 
 
żółtoskrzydły 

Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 42
Wysłany: Sob Lip 27, 2013 10:25 pm   

Z ktorego reoku jest szkic zamieszczony przez Krzysztofa ? Dlaczego sa na nim opisy w jezyku polskim ? Czy to sa jakies powojenne plany odbudowy wiec dlaczego kasa/poczekalnia jest dopiero projektowana ??
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Lip 28, 2013 8:42 am   

Te same pytania i mnie nurtują.
Cała nadzieja w renekk'u, że pamięta.
Ostatnio zmieniony przez Krzysztof Nie Lip 28, 2013 8:42 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Nie Lip 28, 2013 6:40 pm   

Rysunek pochodzi z "Założeń projektowych na odbudowę nieczynnej linii kolejowej na odcinku Gdańsk Wrzeszcz - Kokoszki" z 1959 roku. W załączeniu tabelka z tego rysunku:

tabelka.jpg
Plik ściągnięto 19516 raz(y) 84,5 KB

 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Nie Wrz 15, 2013 4:13 pm   

Na stronie trojmiasto.gazeta.pl jest fotografia tego samego miejsca i z tego samego kierunku jak na zdjęciu żółtoskrzydłego Nienazwany1.jpg z następującym podpisem:
trojmiasto.gazeta.pl napisał/a:
Podczas prac ziemnych na dawnym nasypie kolejowym, ok. 200 m od powstającego przystanku PKM Brętowo w kierunku Niedźwiednika, odsłonięte zostały... fundamenty jednego z budynków przedwojennego przystanku Brętowo, istniejącego tu do 1945 r. W tle nasyp kolejowy biegnący w kierunku Niedźwiednika.

W załączniku fragment kadru z filmu relacjonującego stan budowy PKM pokazujący to miejsce z góry.

Nowy Dokument tekstowy.jpg
Plik ściągnięto 19113 raz(y) 50,81 KB

_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Nie Maj 04, 2014 7:50 pm   

Ortofotomapa z Geoportalu przedstawia to miejsce po wycince drzew, ale jeszcze przed przeoraniem powierzchni nasypu. Fundamenty budynku przystanku nie są jeszcze odkopane. Widać natomiast na północ od nich prostokątne miejsce odróżniające się od otoczenia. Możliwe, że jest to zniwelowane miejsce do wsiadania. Trzy wystające z niego punkty to prawdopodobnie nie wykopane jeszcze pnie ściętych drzew.

Nowy Dokument tekstowy.jpg
Plik ściągnięto 17916 raz(y) 43,58 KB

_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Hamer 


Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 62
Wysłany: Pią Mar 23, 2018 7:44 pm   

Już miałem pisać w temacie o Siedlcach ale w tym wątku na stronach 5/6 znalazłem starą informację o tabliczce. Stąd małe zejście z tematu.

Jesienią także znalazłem bardzo podobną tabliczkę. A ziemia w której ją znalazłem jest raczej skądś zwieziona bo są w niej pozostałości cegieł, białych kafli kuchennych ( przypuszczam że powojenne sprzątanie Gdańska może Siedlec ???)
Są one ze sobą zapewne powiązane. Czy takie albo podobne tabliczki nie funkcjonowały na elewacjach budynków jako mini szyldy ?

tabliczka.JPG
Ot...
Kauffm...
Niede...
sedli...
Plik ściągnięto 14595 raz(y) 48 KB

_________________

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk